Jak odinstalować ransomware ONION z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus ONION
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware ONION

Czym jest ONION?

ONION to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Działa poprzez szyfrowanie danych i żądanie zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania nazwy wszystkich plików, których dotyczy problem, są zmieniane zgodnie z następującym wzorem: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".ONION". Na przykład plik taki jak "1.jpg" po szyfrowaniu wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].ONION". Po zakończeniu tego procesu zostanie wyświetlone okno pop-up i zostanie utworzony plik tekstowy "FILES ENCRYPTED.txt".

Plik tekstowy („FILES ENCRYPTED.txt") stwierdza, że ​​wszystkie dane ofiar zostały zaszyfrowane. Aby je odzyskać, instruuje się, aby nawiązali kontakt z cyberprzestępcami stojącymi za ransomware ONION za pośrednictwem poczty elektronicznej. Notatka z żądaniem okupu w oknie pop-up zawiera nieco więcej informacji. Wyjaśnia, że ​​wiadomość, którą użytkownicy mają wysłać, musi zawierać przypisany im niepowtarzalny identyfikator. Jeśli ofiary nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 12 godzin, powinny skorzystać z alternatywnego adresu e-mail. Ta wiadomość kończy się ostrzeżeniami. Użytkownicy są ostrzegani, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą narzędzi stron trzecich mogą prowadzić do trwałej utraty danych. Niestety, w wielu przypadkach infekcji ransomware, bez udziału odpowiedzialnych za nie osób – odszyfrowanie plików jest niemożliwe. Może tak być, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). Niezależnie od tego zdecydowanie odradza się komunikowanie się i/lub płacenie cyberprzestępcom. Ponieważ często, pomimo spełnienia wymagań okupu - użytkownicy nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania swoich danych. Dlatego pozostają one zaszyfrowane, a ofiary ponoszą znaczne straty finansowe. Usunięcie ONION z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu przez to malware. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

ONION decrypt instructions (pop-up)

IPM, Remk, Hentai Onichan, NEFILIM to kilka przykładów innych programów ransomware. Szkodliwe programy sklasyfikowane jako takie są zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieją między nimi dwie główne różnice: stosowany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Sumy te zwykle zawierają się w przedziale od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Zwykle do tych płatności wykorzystywane są cyfrowe waluty (np. kryptowaluty, karty przedpłacone itp.), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby uniknąć trwałej utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Kopie zapasowe najlepiej przechowywać w wielu różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe oprogramowanie są zwykle rozsyłane za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych aktualizacji i niewiarygodnych źródeł pobierania. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobieranie/instalowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania). Kampanie spamowe służą do masowego wysyłania zwodniczych/oszukańczych wiadomości e-mail. Wiadomości te są często maskowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne", „priorytetowe" itd. Te wiadomości e-mail zawierają dołączone złośliwe pliki (lub linki do pobrania takich plików). Szkodliwe pliki mogą mieć różne formaty (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.), a po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowane produkty, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie. Nielegalne programy aktualizujące infekują systemy, nadużywając wad nieaktualnych produktów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji. Złośliwe programy można przypadkowo pobrać z niewiarygodnych kanałów pobierania, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz innych narzędzi pobierania stron trzecich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus ONION
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .ONION (do nazwy plików dodawane jest również unikalne ID ofiary i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu winhost.exe (nazwa procesu może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus ONION, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Odradza się otwieranie podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych z podejrzanych/nieznanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki (lub linki) zawarte w podejrzanych wiadomościach nie mogą być otwierane, ponieważ stanowią potencjalne źródło infekcji malware. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Zaleca się aktywować i aktualizować produkty za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów, w przeciwieństwie do nielegalnych narzędzi aktywacyjnych lub aktualizatorów stron trzecich. Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, niezbędne jest posiadanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto należy używać go do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany ONION, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware ONION:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, skorzystaj z tego linku: wyślij e-mail na adres [email protected]

TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas na e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego ONION ("FILES ENCRYPTED.txt"):

ONION ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ONION (rozszerzenie ".ONION"):

Files encrypted by ONION ransomware (.ONION extension)

Zrzut ekranu procesu ransomware ONION w Menedżerze Zadań Windows ("winhost.exe"; nazwa procesu może się różnić):

ONION ransomware process on task manager (winhost.exe; process name may vary)

Usuwanie ransomware ONION:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus ONION: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus ONION. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem ONION. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware ONION).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki ONION.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty ONION są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez ONION możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak ONION.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware ONION:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17330-onion-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus ONION kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus ONION na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus ONION dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.