Jak usunąć ransomware NEFILIM z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus NEFILIM
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware NEFILIM

Czym jest NEFILIM?

NEFILIM to nazwa złośliwego programu sklasyfikowanego jako ransomware. Działa poprzez szyfrowanie plików zainfekowanych systemów w celu żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania do wszystkich zainfekowanych plików dodawane jest rozszerzenie ".NEFILIM". Na przykład plik pierwotnie nazwany "1.jpg" będzie po szyfrowaniu wyświetlany jako "1.jpg.NEFILIM". Po zakończeniu tego procesu na komputerach ofiar tworzona jest notatka z żądaniem okupu "NEFILIM-DECRYPT.txt".

Wiadomość z żądaniem okupu („NEFILIM-DECRYPT.txt") informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane. Zgodnie z tą notatką twórcy ransomware NEFILIM zaprojektowali je do szyfrowania danych za pomocą algorytmów szyfrowania, których nie można odszyfrować za pomocą oprogramowania innych firm. Odszyfrowanie jest niemożliwe bez unikalnego klucza odszyfrowywania, który jest w posiadaniu cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję. Przestępcy obiecują, że szybko i bezpiecznie odzyskają zainfekowane dane, jeśli spełnione zostaną ich żądania. Ponadto twierdzą, że dokonali ekstrakcji dużej ilości danych użytkowników, a jeśli ofiary nie nawiążą z nimi kontaktu w ciągu siedmiu dni roboczych, pliki te zostaną ujawnione (opublikowane) online. Po zainicjowaniu komunikacji (e-mailowo) ofiary są informowane, że otrzymają dowód, że to zagrożenie nie jest blefem, a niektóre pliki rzeczywiście zostały skradzione. Aby zapewnić możliwość odszyfrowania, użytkownicy mogą wysłać dwa zaszyfrowane pliki w celu przetestowania. Niestety prawdą jest, że w wielu przypadkach infekcji ransomware, bez ingerencji cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może tak być, jeśli malware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym przypadku zdecydowanie odradza się komunikowanie się z przestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Ponieważ często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odzyskania swoich danych. Dlatego dane pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe, a użytkownicy ponoszą również znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu NEFILIM, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej. Pod warunkiem, że została utworzony przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu (aby NEFILIM nie miał na nią wpływu).

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NEFILIM decrypt instructions (NEFILIM-DECRYPT.txt)

Eight, CoronaVi2022, MDEN, Horseleader to kilka przykładów innych programów ransomware. Szkodliwe programy w tej klasyfikacji służą do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieją między nimi dwie główne różnice: stosowany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Te ostatnie wahają się zwykle od trzy do czterocyfrowych, a w niektórych przypadkach mogą być w zakresie pięciocyfrowych (w USD). Cyberprzestępcy zwykle preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone kupony itp.), ponieważ takie transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć trwałej utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Złośliwe oprogramowanie (w tym ransomware) rozprzestrzenia się zwykle za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych źródeł pobierania. Trojany to złośliwe programy o wielu złośliwych zdolnościach, które mogą obejmować pobieranie/instalację dodatkowego malware (np. infekcje łańcuchowe). Termin „kampania spamowa" opisuje operacje na dużą skalę, podczas których wysyłane są tysiące oszukańczych/zwodniczych e-maili. Do tych wiadomości mogą być dołączone (lub uwzględnione w nich) zainfekowane pliki. Złośliwe pliki mogą być w różnych formatach (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.), a po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzie nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) może spowodować infekcje. Fałszywe aktualizatory infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub po prostu instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Złośliwe oprogramowanie może zostać przypadkowo pobrane z niewiarygodnych źródeł, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz innych programów pobierania stron trzecich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NEFILIM
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .NEFILIM
Wiadomość z żądaniem okupu NEFILIM-DECRYPT.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected] and [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMetagen [Malware]), McAfee (Artemis!5FF20E2B723E), Sophos AV (Mal/Generic-S), Kaspersky (Trojan.Win32.Zudochka.edt), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odbkokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus NEFILIM, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych/podejrzanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki (lub linki) dołączone do takich wiadomości nie mogą być otwierane, ponieważ może to spowodować infekcję wysokiego ryzyka. Należy używać wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Równie ważne jest aktywowanie i bieżące aktualizowanie produktów za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nie zaleca się używania nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania) i aktualizatorów stron trzecich, ponieważ są one często wykorzystywane do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Aby zapewnić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowany i na bieżąco aktualizowany renomowany pakiet antywirusowy/antyspyware. To oprogramowanie musi być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NEFILIM, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware NEFILIM ("NEFILIM-DECRYPT.txt"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane algorytmami klasy wojskowej.

Zapewniamy, że jedynym sposobem na odzyskanie danych jest nasze oprogramowanie.

Dopilnujemy, abyś szybko i bezpiecznie odzyskał swoje dane, gdy spełnione zostaną nasze nasze wymagania.

Przywrócenie danych wymaga klucza prywatnego, który tylko my posiadamy.

Duża część twoich prywatnych plików została wyodrębniona i jest przechowywana w bezpiecznej lokalizacji.

Jeśli nie skontaktujesz się z nami w ciągu siedmiu dni roboczych od infekcji, zaczniemy publikować twoje dane.

Po skontaktowaniu się z nami przedstawimy dowód, że pliki zostały pozyskane.

 

Aby potwierdzić, że nasze oprogramowanie do odszyfrowania działa, prześlij nam na e-mail 2 losowe pliki ze swojego komputera.

Po przesłaniu nam plików testowych otrzymasz dalsze instrukcje.

 

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NEFILIM (rozszerzenie ".NEFILIM"):

Files encrypted by NEFILIM ransomware (.NEFILIM extension)

Usuwanie ransomware NEFILIM:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus NEFILIM: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus NEFILIM. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem NEFILIM. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware NEFILIM).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki NEFILIM.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty NEFILIM są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez NEFILIM możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak NEFILIM.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware NEFILIM:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17305-nefilim-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NEFILIM kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NEFILIM na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus NEFILIM dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.