Jak odinstalować IPM z komputera?

Znany również jako: Wirus IPM
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware IPM

Czym jest IPM?

IPM jest jednym ze złośliwych programów należących do rodziny ransomware Dharma, a osobą, która go odkryła, jest Jakub Kroustek. Szyfruje pliki i zmienia ich nazwy, dodając do nich identyfikator ofiary, adres e-mail [email protected] i rozszerzenie ".IPM". Na przykład zmienia plik o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].IPM" itp. Ponadto IPM tworzy notatkę z żądaniem okupu (plik "FILES ENCRYPTED.txt") i wyświetla kolejną w oknie pop-up.

Aby uzyskać instrukcje dotyczące zakupu narzędzia do odszyfrowania i inne, ofiary powinny skontaktować się z programistami IPM za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] lub [email protected] i podać wyznaczony im identyfikator. Twierdzi się również, że próby zmiany nazwy lub odszyfrowania plików za pomocą oprogramowania innych firm lub osób trzecich mogą trwale uszkodzić ich pliki. Zwykle takie programy, jak IPM szyfrują pliki za pomocą silnego algorytmu szyfrowania, a jedynym sposobem ich odszyfrowania jest użycie odpowiedniego narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania. Niestety cyberprzestępcy stojący za programami typu ransomware (ich programiści) są zwykle jedynymi, którzy dysponują narzędziami do odszyfrowywania plików zaszyfrowanych przez ich ransomware. Ponieważ nie ma żadnych bezpłatnych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez IPM, jedynym sposobem na odzyskanie danych jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Płacenie cyberprzestępcom okupu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Często nie wysyłają narzędzi i/lub kluczy do odszyfrowania, nawet jeśli ofiary prześlą im pieniądze (zazwyczaj w kryptowalucie). Mówiąc najprościej, cyberprzestępcom ransomware nie można ufać. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane nawet po usunięciu ransomware. Samo odinstalowanie ransomware z komputerów ofiar zapobiega dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

IPM decrypt instructions (pop-up window)

Zazwyczaj programy typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików i utrzymywania ich niedostępnymi/bezużytecznymi, chyba że ofiary odszyfrują je za pomocą narzędzia (lub narzędzi), które zwykle można kupić tylko od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali ransomware. Dwie główne zmienne to zwykle cena za odszyfrowanie i rodzaj algorytmu szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny), którego ransomware używa do szyfrowania plików. Niestety większość z tych programów używa silnych algorytmów szyfrowania i nie można odszyfrować plików bez narzędzi, które mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy. Można odszyfrować pliki bez konieczności używania narzędzi tylko wtedy, gdy ransomware nie jest ukończone, zawiera błędy i wady. Niemniej jednak nie zdarza się to często. Dlatego ważne jest, aby zawsze utworzyć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze (np. w chmurze) i/lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej. Niektóre przykłady innych programów ransomware to Remk, Hentai Onichan i NEFILIM.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jednym z najpopularniejszych sposobów nakłaniania użytkowników do zainstalowania ransomware i innego malware są kampanie spamowe. Cyberprzestępcy często wysyłają wiadomości e-mail ze złośliwymi załącznikami lub linkami i mają nadzieję, że odbiorcy otworzą/uruchomią załączony lub pobrany plik. Po otwarciu instaluje on złośliwe oprogramowanie. W większości przypadków dołączają dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki wykonywalne, takie jak .exe, pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR lub JavaScript. Innym sposobem na zainfekowanie systemów malware jest nakłonienie użytkowników do zainstalowania trojana zaprojektowanego do wywoływania infekcji łańcuchowych. Istnieją trojany zaprojektowane do instalowania innego malware. Fałszywe aktualizatory oprogramowania mogą również powodować instalację ransomware i innego złośliwego oprogramowania. Jeśli są używane, infekują systemy, instalując malware zamiast aktualizacji lub wykorzystując błędy i wady nieaktualnego oprogramowania. Niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania, takie jak witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule) i różne narzędzia pobierania osób trzecich mogą być używane jako narzędzia do rozpowszechniania złośliwych plików. Użytkownicy, którzy otwierają pliki pobrane za pośrednictwem takich kanałów, mogą spowodować instalację malware. Instalatory innych firm również mogą powodować instalację złośliwego oprogramowania. Jeszcze jednym sposobem na rozprzestrzenianie szkodliwego oprogramowania są nieoficjalne narzędzia aktywacji oprogramowanie („łamania" oprogramowania). Mają one bezpłatnie aktywować licencjonowane oprogramowanie (ominąć jego aktywację), jednak dość często są przeznaczone do infekowania komputerów poprzez instalowanie na nich malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus IPM
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .IPM
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt i okno pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus IPM, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Załączniki i linki do stron internetowych w nieistotnych e-mailach wysyłanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Warto wspomnieć, że cyberprzestępcy często maskują swoje e-maile jako oficjalne, ważne i na różne sposoby próbują oszukać odbiorców do otworzenia dołączonych do nich plików. Wiadomości e-mail należy otwierać wyłącznie wtedy, gdy nie ma powodu, aby sądzić, że może to spowodować uszkodzenie. Każde oprogramowanie (i pliki) należy pobierać z oficjalnych i wiarygodnych witryn internetowych. Nie należy ufać innym kanałom (ich przykłady wspomniano w poprzednim akapicie). Zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania, a nie nieoficjalnych narzędzi. Różne narzędzia do łamania zabezpieczeń (nieoficjalne aktywatory) i programy aktualizujące mogą powodować instalację różnych szkodliwych programów. Poza tym aktywacja programów licencjonowanych za pomocą nieoficjalnych narzędzi jest nielegalna. Ostatecznie ważne jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany IPM, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware IPM:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: e-mail [email protected]
TWOJE ID: 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego IPM ("FILES ENCRYPTED.txt"):

IPM ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst w tej notatce:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez IPM (rozszerzenie ".IPM"):

Files encrypted by IPM ransomware (.IPM extension)

Usuwanie ransomware IPM:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus IPM: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus IPM. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem IPM. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware IPM).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki IPM.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty IPM są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez IPM możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak IPM.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware IPK:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17329-ipm-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus IPM kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus IPM na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus IPM dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.