Ransomware Dharma

Znany również jako: Dharma (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Dharma

Czym jest Dharma?

Dharma to nowy wariant Crysis - wirusa typu ransomware wysokiego ryzyka. Po udanej infiltracji Dharma szyfruje pliki przechowywane na komputerze przy użyciu szyfrowania asymetrycznego. Dodatkowo, dołącza on do nazwy każdego zaszyfrowanego pliku rozszerzenie ".[[email protected]].dharma". Na przykład "sample.jpg" została zmieniona na "sample.jpg.[[email protected]].dharma"). Inne warianty używają rozszerzenia ".[[email protected]].dharma". W odróżnieniu od poprzedniej wersji, Dharma jednak nie zmienia tła pulpitu, ale tworzy plik tekstowy ("README.txt") i umieszcza go w każdym folderze zawierającym zainfekowane pliki.

Plik tekstowy Dharma zawiera bardzo krótką wiadomość informującą, że komputer ofiary jest niezabezpieczony, a programiści mogą rozwiązać ten problem i przywrócić zaszyfrowane pliki. Aby otrzymać pomoc, ofiary muszą skontaktować się z twórcami Dharma za pośrednictwem podanego adresu e-mail ([email protected]). Następnie dostarczane są dalsze instrukcje. Jak już wspomniano, Dharma szyfruje pliki przy użyciu algorytmu asymetrycznego, a zatem podczas szyfrowania generowany jest klucz publiczny (szyfrowania) i prywatny (deszyfrowania). Klucz prywatny jest przechowywany na zdalnym serwerze kontrolowanym przez deweloperów. Odszyfrowanie bez tego klucza jest niemożliwe i w zamian za jego otrzymanie przestępcy żądają okupu. Koszt jest obecnie nieznany, jednak cyberprzestępcy odpowiedzialni za rozwój ransomware zwykle żądają 500 $ - 1000 $ w Bitcoinach. Należy jednak pamiętać, cyberprzestępcy często ignorują ofiary pomimo dokonanych wypłat. Dlatego nigdy nie należy próbować kontaktować się z tymi ludźmi ani płacić okupu. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany. Manualne przywrócenie plików zaszyfrowanych przez Dharma jest obecnie niemożliwe (nieznane są żadne narzędzia zdolne do pełnienia tej funkcji). Dlatego jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie plików/systemu z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do kontaktu z cyberprzestępcami w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Dharma decrypt instructions

Badania pokazują, że wszystkie wirusy typu ransomware są praktycznie identyczne. Podobnie, jak Dharma, takie malware, jak Locky, CTB-Locker, .thor, JohnyCryptor i wiele innych także szyfrują pliki i żądają okupu. Większość ransomware używa szyfrowania asymetrycznego (w przeciwieństwie do szyfrowania symetrycznego klucze szyfrowania i deszyfrowania są różne). Dlatego też jedyną główną różnicą jest wysokość okupu. Wirusy te są zazwyczaj dystrybuowane za pomocą e-maili Spam (zainfekowanych załączników), sieci (P2P) i innych podobnych źródeł pobierania stron trzecich (stron internetowych z bezpłatnym hostingiem plików, stron internetowych z freeware do pobrania itp.), fałszywych narzędzia aktualizacji oprogramowania i Trojanów. Dlatego nigdy nie należy otwierać żadnych plików otrzymanych z podejrzanych/nieznanych adresów e-mail lub pobierać plików/oprogramowania z nieoficjalnych źródeł. Ponadto należy na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje i używać legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Kluczem do bezpieczeństwa komputerowego jest ostrożność.

Wiadomość przedstawiona w pliku tekstowym:

UWAGA!

W tej chwili twój system nie jest chroniony.

Możemy go naprawić i przywrócić pliki.

Aby przywrócić system napisz na ten adres:

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Dharma (rozszerzenie ".[[email protected]].dharma" lub ".[[email protected]].dharma"):

Dharma decrypt instructions

Usuwanie ransomware Dharma:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Dharma (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Dharma (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows 10 i wybierz ikonę Power. W otwartym menu kliknij „Restart" jednocześnie przytrzymując przycisk „Shift" a swojej klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". W następującym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5 na swojej klawiaturze. To spowoduje ponowne uruchomienie twojego systemu operacyjnego w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Dharma. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Dharma).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Dharma.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Dharma są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Dharma możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Dharma.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Dharma:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/10672-dharma-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Dharma (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Dharma (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Dharma (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.