FacebookTwitterLinkedIn

Kopia zapasowa i odzyskiwanie pliku

Rozwiązania kopii zapasowych danych:

Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczenia spowodowanego infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Istnieje wiele rozwiązań kopii zapasowych danych, w tym oprogramowanie, sprzęt i chmura. Chociaż można użyć oprogramowania i rozwiązań sprzętowych, najbardziej popularne rozwiązania są oparte na technologii cloud computing. Dzisiaj trzema najbardziej popularnymi rozwiązaniami kopii zapasowych opartych na chmurze są OneDrive (5GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej), Dropbox (2GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej) i Google Drive (15GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej).

Kilka faktów o OneDrive:

backup solutions - onedrive

OneDrive jest stworzony przez Microsoft. Ta usługa oparta na chmurze zapewnia 5GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej. Użytkownicy komputerów, którzy posiadają systemy operacyjne Windows 8 lub Windows 10 mają OneDrive wbudowany w swoim systemie operacyjnym. OneDrive jest ściśle zintegrowany z aplikacjami pakietu Microsoft Office (w tym Word, Excel, etc.) Użytkownicy systemu Windows mogą uzyskać dostęp do OneDrive za pośrednictwem eksploratora plików. Jest on również dostępny dla systemu Android, iOS, Windows Phone oraz użytkowników Xbox.

Jak odzyskać pliki zainfekowane ransomware za pomocą OneDrive?

Użytkownicy OneDrive mogą odzyskać swoje pliki dzięki tej usłudze tworzenia kopii zapasowych w chmurze uzyskując dostęp do Eksploratora plików i przechodząc do OneDrive. Jeśli ransomware nadpisało pliki znajdujące się w OneDrive, istnieje funkcja sprawdzająca czy dostępne były poprzednie wersje tych plików. Jeśli tak jest, użytkownik może wybrać wersję plików zapisanych przed zainfekowaniem ich ransomware. Użytkownicy kont firmowych mogą korzystać z tych instrukcji, aby sprawdzić poprzednie wersje swoich synchronizowanych plików. Aby sprawdzić obecność poprzednich wersji kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz przywrócić, a następnie wybierz "Przywróć poprzednie wersje":

onedrive restore previous versions

Kilka faktów o Dropbox:

backup solution - dropbox

Dropbox to "proste w konfiguracji" narzędzie pamięci masowej oparte na chmurze, które jest dostępne dla użytkowników systemów Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Kindle i Blackberry. Ta usługa chmury zapewnia 2GB bezpłatnej przestrzeni. Korzystający z tej usługi użytkownicy mogą przechowywać wiele typów plików i zsynchronizować je na wszystkich urządzeniach. Dropbox nie ogranicza rozmiaru przesyłanych plików. Użytkownicy systemu Windows mogą uzyskać dostępu do dysku Dropbox za pośrednictwem Eksploratora plików.

Jak odzyskać pliki zainfekowane ransomware korzystając z Dropbox?

Użytkownicy Dropbox mają możliwość przeglądania poprzednich wersji plików. W przypadku infekcji ransomware można to zrobić poprzez zalogowanie się na konto Dropbox i sprawdzenie, czy dostępna jest kopia zapasowa zainfekowanych danych. Aby odnaleźć zaszyfrowane pliki zsynchronizowane z kontem Dropbox, kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz przywrócić, a następnie wybierz "Poprzednie wersje". Jeśli jest dostępny, wybierz wersję pliku, który został zapisany przed zainfekowaniem ransomware - to przywróci plik do pierwotnego stanu. Aby sprawdzić poprzednie wersje, kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz przywrócić, a następnie wybierz "Poprzednie wersje":

dropbox previous versions

Kilka faktów o Google Drive:

backup solutions - Google drive

Dysk Google to kompleksowe rozwiązanie oparte na chmurze, które zawiera edytor tekstu, narzędzie budowania prezentacji i arkusz kalkulacyjny. Ta pamięć oparta na chmurze zapewnia również największą bezpłatną przestrzeń przechowywania (15 GB) w stosunku do Dropbox i OneDrive. Jeśli masz konto Google, możesz uzyskać dostęp do Dysku Google, przechodząc do drive.google.com - nie ma potrzeby dodatkowej rejestracji. To rozwiązanie pamięci masowej oparte na chmurze ma aplikacje dla użytkowników Windows, Mac, Android oraz iOS.

Jak odzyskać pliki zainfekowane ransomware korzystając z Dysku Google?

Dysk Google zapewnia odpowiednią opcję, aby wyświetlić poprzednie wersje przechowywanych plików. Ofiary ransomware powinny zalogować się na swoje konto na Dysku Google i sprawdzić, czy dostępna jest kopia zapasowa ich ważnych plików. Jeśli pliki zaszyfrowane przez ransomware były zsynchronizowane w tej chmurze, kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz przywrócić, a następnie wybierz "Zarządzaj wersjami..." - wybranie poprzedniej wersji zainfekowanego pliku powinno przywrócić dane do stanu używalności.

google drive manage versions

Oprogramowanie odzyskiwania plików:

Aplikacje do odzyskiwania danych są przeznaczone do odzyskiwania plików, które zostały przypadkowo skasowane, uszkodzone lub sformatowane. Choć tego typu oprogramowanie nie zostało zaprojektowane specjalnie, aby pomóc ofiarom ransomware, w niektórych przypadkach aplikacje te mogą być wykorzystywane do odzyskania plików, które zostały wcześniej zaszyfrowane przez infekcję ransomware. Może to nie działać we wszystkich przypadkach (cyberprzestępcy odpowiedzialni za opracowanie ransomware są świadomi istnienia oprogramowania do odzyskiwania danych), jednak z pewnością jest warte wypróbowania. Wybraliśmy trzy aplikacje do odzyskiwania danych, które mogą być wykorzystane w kontaktach z infekcjami ransomware: Recuva, EaseUS Data Recovery Wizard i R-Studio.

Recuva - opracowane przez Piriform (twórców popularnej aplikacji do czyszczenia dysku "CCleaner"). Recuva to potężne narzędzie zdolne do odzyskiwania zdjęć, muzyki, filmów i innych plików utraconych z powodu niezamierzonego usunięcia, uszkodzenia dysku lub innych nieszczęśliwych okoliczności. Pobierz Recuva TUTAJ.

file recovery software - recuva

EaseUS Data Recovery Wizard - jest w stanie odzyskać dane z różnych nośników/miejsc (dysków twardych, napędów USB, kart pamięci, odtwarzaczy muzyki itp.). Może być użyte do odzyskania utraconych plików z powodu usunięcia, formatowania, utraty partycji, ataku wirusa, awarii systemu itp. Pobierz EaseUS Data Recovery Wizard TUTAJ.

file recovery software - easeus data recovery wizard

R-Studio - wykorzystuje surowe odzyskiwanie silnie uszkodzonych lub nieznanych plików systemowych. Może być użyte do odzyskania plików z dysków lokalnych lub sieciowych oraz odzyskania plików utraconych z powodu ataku wirusa, awarii zasilania, uszkodzenia dysku twardego itd. Pobierz R-Studio TUTAJ.

file recovery software - r-studio

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Usuwanie wirusów i malware

Ta strona zawiera informacje o tym, jak uniknąć infekcji z powodu malware lub wirusów.

Usuwanie malware