FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware PrivateLoader z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus PrivateLoader
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest PrivateLoader?

PrivateLoader to szkodliwy program klasyfikowany jako moduł ładujący. Oprogramowanie objęte tą klasyfikacją ma na celu wywoływanie infekcji łańcuchowych poprzez pobieranie/instalowanie dodatkowego malware lub innego złośliwego oprogramowania na zainfekowanych komputerach.

Uważa się również, że PrivateLoader jest częścią rodziny malware, ponieważ pojawia się w systemach w różnych konfiguratorach przygotowanych do rozsyłania określonych programów i jest wykorzystywany do wywoływania szerokiej gamy infekcji, od kradzieży informacji po ransomware.

Program PrivateLoader istnieje co najmniej od wiosny 2021 r. i uważa się, że będzie najpopularniejszym programem ładującym w 2022 r. To szkodliwe oprogramowanie zostało powiązane z ugrupowaniami zagrażającymi ruzki (znanymi również jako zhigalsz, les0k).

Wykrycia malware PrivateLoader na VirusTotal

Przegląd malware PrivateLoader

PrivateLoader to złośliwe oprogramowanie typu moduł ładujący. Składa się z trzech podstawowych modułów. Jeden odpowiada za realizację drugiego – modułu Core, który nawiązuje komunikację z serwerem C&C (zarządzania i kontroli). Trzeci to moduł Service, który służy do zapewnienia trwałości. Moduł Core pobiera szkodliwy ładunek, który, jak wspomniano wcześniej, może być niezwykle różnorodny.

PrivateLoader to wyrafinowane złośliwe oprogramowanie — może pochwalić się kilkoma warstwami zaciemniania i wykorzystuje wiele technik zapobiegania wykryciu i analizie. Przykładowo, ten moduł ładujący może wyłączyć funkcję ochrony w czasie rzeczywistym programu antywirusowego Microsoft Defender. Przed wstrzyknięciem ostatecznego ładunku lub ładunków PrivateLoader zbiera odpowiednie dane urządzenia (które mogą się różnić w zależności od kompilacji malware).

Ten moduł ładujący był używany do pobierania i uruchamiania różnych programów, w tym (ale nie wyłącznie) RAT (trojanów zdalnego dostępu), złośliwego oprogramowania botnet, złodziei, górników kryptowaluty, ransomware i innych. Jednak PrivateLoader nie jest używany wyłącznie do rozsyłania wysokiej klasy złośliwego oprogramowania, ponieważ zaobserwowano również, że rozsyła adware i porywaczy przeglądarki. Poniżej znajduje się bardziej wyczerpująca lista ładunków PrivateLoader.

Zagrożenia związane z infekcją zależą od możliwości szkodliwego oprogramowania i celów atakujących. Ponieważ PrivateLoader może wprowadzić na urządzenia niemal każdy rodzaj złośliwego oprogramowania, zagrożenia, jakie stwarzają te infekcje, są wyjątkowo zróżnicowane.

Do głównych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem wysokiego ryzyka zalicza się obniżoną wydajność lub awarię systemu, trwałą utratę danych, poważne problemy z prywatnością, uszkodzenie sprzętu, znaczne straty finansowe i kradzież tożsamości.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus PrivateLoader
Typ zagrożenia Trojan, narzędzie ładujące, narzędzie pobierające.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:PWSX-gen [Trj]), Combo Cleaner (Gen:Heur.Mint.PrivateLoader.1), ESET-NOD32 (wariant Win32/Agent.ADGH), Kaspersky (Trojan-Downloader.Win32.PrivateLoader.b), Microsoft (Trojan:Win32/Mamson.A!ac), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Ładunki Przykłady są wyszczególnione poniżej
Objawy Trojany zostały zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, w związku z czym na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-maili, złośliwe reklamy online, socjotechnika, narzędzia „łamania” zabezpieczeń oprogramowania.
Zniszczenie Kradzież haseł i informacji bankowych, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Przykłady malware typu ładującego

BottomLoader, BunnyLoader, DBatLoader i HijackLoader to tylko kilka z naszych najnowszych artykułów na temat programów ładujących. Ponieważ programy te mają na celu pobieranie/instalowanie dodatkowego malware, infekcje te charakteryzują się dużą różnorodnością.

Ogólnie rzecz biorąc, złośliwe oprogramowanie może mieć bardzo szerokie lub wąskie zastosowanie. Niezależnie jednak od tego, jak wszechstronne i specyficzne jest działanie malware – obecność tego oprogramowania na urządzeniu zagraża jego integralności i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego niezwykle ważne jest usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak malware PrivateLoader dostało się na mój komputer?

Istnieją dowody na to, że grupa ruzki (aka les0k, zhigalsz) oferuje PrivateLoader jako usługę PPI (Pay-Per-Install). W tym modelu „klienci" kontaktują się z dystrybutorami szkodliwego oprogramowania i płacą za żądaną liczbę instalacji.

Usługi PPI są często elastyczne i tak jest w przypadku PrivateLoader. W związku z tym kupujący mogą dostosować ataki według regionu, łańcuchów dystrybucji/infekcji, zastosowanych środków zapobiegających wykryciu itp. Usługa PPI ruzki obejmowała zakresy instalacji dziesiątek i setek tysięcy na całym świecie, z wyjątkowo wysokimi wskaźnikami ofiar w Europie i na świecie USA.

PrivateLoad był promowany przez te ugrupowania zagrażające na rosyjskojęzycznych forach hakerskich i kanałach Telegram. Jednak, ponieważ usługę PPI można dostosować, sposób dystrybucji tego modułu ładującego może się różnić.

Jedną ze znanych metod dystrybucji PrivateLoader są podejrzane pobierania oferowane na zwodniczych stronach internetowych. Większość odwiedzających takie strony uzyskuje do nich dostęp poprzez przekierowania generowane przez błędnie napisane adresy URL, witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętne reklamy lub zainstalowane adware.

Cyberprzestępcy zwykle wykorzystują taktykę phishingu i socjotechniki w celu rozsyłania malware. Złośliwe programy mogą być maskowane lub dołączane do zwykłego oprogramowania/plików multimedialnych. Występują w różnych formatach, np. archiwów (ZIP, RAR itp.), plików wykonywalnych (.exe, .run itp.), dokumentów (PDF, Microsoft Office, Microsoft OneNote itp.), JavaScript itd.

Do najpowszechniej stosowanych technik dystrybucji należą: pobrania metodą drive-by (potajemne/oszukańcze), złośliwe linki/załączniki w spamie (np. e-mailach, wiadomościach prywatnych/bezpośrednich, postach w mediach społecznościowych itp.), niewiarygodne źródła pobierania (np. witryny z freeware i stron trzecich), sieci wymiany peer-to-peer itp.), pirackie programy/media, oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania zabezpieczeń") i fałszywe aktualizacje.

Co więcej, niektóre szkodliwe programy mogą samodzielnie rozsyłać się za pośrednictwem sieci lokalnych i wymiennych urządzeń pamięci masowej (np. dysków flash USB, zewnętrznych dysków twardych itp.).

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto wszystkie programy muszą być aktywowane i aktualizowane przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ te uzyskane od stron trzecich mogą zawierać malware.

Należy ostrożnie podchodzić do przychodzących e-maili i innych wiadomości. Nie należy otwierać załączników ani linków znajdujących się w podejrzanej poczcie, ponieważ mogą one być zaraźliwe. Radzimy zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu oraz usuwania zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Lista znanych ładunków PrivateLoader;

Trojany zdalnego dostępu:

Narzędzia ładujące:

Malware botnet:

Malware kradnące informacje:

Koparki kryptowalutowe:

Ransomware:

Adware:

Porywacze przeglądarki:

Zrzuty ekranu zwodniczych witryn promujących malware PrivateLoader:

Zwodnicza strona używana do promowania malware PrivateLoader 1 Zwodnicza strona używana do promowania malware PrivateLoader 2 Zwodnicza strona używana do promowania malware PrivateLoader 3 Zwodnicza strona używana do promowania malware PrivateLoader 4 Zwodnicza strona używana do promowania malware PrivateLoader 5

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wyodrębnij archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuwanie malware w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware PrivateLoader. Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Usuwanie złośliwego oprogramowania rzadko wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware PrivateLoader?

Zagrożenia związane z infekcją zależą od funkcjonalności szkodliwego programu i sposobu działania cyberprzestępców. PrivateLoader służy do pobierania/instalowania dodatkowego malware i było używane do rozsyłania różnych programów (wyczerpująca lista powyżej). Ogólnie rzecz biorąc, obecność malware wysokiego ryzyka na urządzeniach może skutkować wieloma infekcjami systemu, zmniejszoną wydajnością lub awarią systemu, utratą danych, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Jaki jest cel złośliwego oprogramowania PrivateLoader?

Motywacją większości infekcji malware jest zysk finansowy. Jednak złośliwe oprogramowanie może być również wykorzystywane do zabawiania atakujących, przeprowadzania osobistych wendet, zakłócania procesów (np. stron internetowych, usług, firm, organizacji itp.), angażowania się w haktywizm i przeprowadzania ataków z powodów politycznych/geopolitycznych.

Jak malware PrivateLoader przeniknęło do mojego komputera?

Złośliwe oprogramowanie rozsyła się głównie poprzez pobrania metodą drive-by, spam (np. e-maile, wiadomości prywatne/czaty, SMS-y, posty w mediach społecznościowych itp.), oszustwa internetowe, złośliwe reklamy, podejrzane kanały pobierania (np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostowania plików, sieci P2P itp.), pirackie treści, nielegalne narzędzia do aktywacji oprogramowania („łamania" zabezpieczeń oprogramowania) i fałszywe aktualizacje. Co więcej, niektóre złośliwe programy skanują i rozsyłają się samoczynnie poprzez sieci lokalne i wymienne urządzenia pamięci masowej.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Tak, Combo Cleaner może wykryć i usunąć większość znanych infekcji malware. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach – przeprowadzenie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus PrivateLoader kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus PrivateLoader na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.