FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć malware wykryte jako HackTool:Win32/Crack

Znany również jako: Wirus HackTool:Win32/Crack
Typ: Trojan
Poziom zniszczenia: Silny

Jakim malware jest HackTool:Win32/Crack?

„HackTool:Win32/Crack" to ogólna nazwa wykrywania używana przez wiele silników bezpieczeństwa i dostawców w celu wykrycia „narzędzi łamania pirackiego oprogramowania".

"Narzędzia łamania zabezpieczeń" to nielegalne narzędzia wykorzystywane do „łamania" ochrony programów. Obejmuje to ominięcie zabezpieczeń produktu, wdrożenie skradzionego lub sfałszowanego klucza aktywacyjnego, złamanie zabezpieczenia hasłem za pomocą technik wymuszania i tym podobne.

„Narzędzia łamania zabezpieczeń oprogramowania" służą do „piractwa" (kradzieży) różnych produktów oferowanych na sprzedaż, od gier wideo po oprogramowanie do edycji obrazów. Oprócz tego, że są nielegalne, narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania są często wykorzystywane do rozsyłania malware. Dlatego stosując narzędzia „łamania" zabezpieczeń oprogramowania" użytkownicy ryzykują narażenie swoich urządzeń na działanie malware.

Wykrycia pirackiego oprogramowania na VirusTotal

Przegląd malware HackTool:Win32/Crack

Jak wspomniano na początku, „HackTool:Win32/Crack" to popularna nazwa wykrywania „narzędzi łamania zabezpieczeń" oprogramowania. Te nielegalne narzędzia są często powiązane ze złośliwym oprogramowaniem. Mogą one również służyć jako przykrywka dla złośliwych programów (tj. infekujących plików, które jedynie udają, że działają jako narzędzia do „łamania" zabezpieczeń, ale nie mają takiej funkcjonalności).

Produkty o nazwie wykrywania „HackTool:Win32/Crack" (i inne tego typu) mogą zawierać dowolny typ złośliwego oprogramowania. „Narzędzia łamania zabezpieczeń" mogą służyć do ukrywania trojanów.

"Trojan" sam w sobie jest szerokim terminem obejmującym złośliwe programy o różnych możliwościach, w tym między innymi: backdoory przygotowujące systemy do dalszej infekcji, programy ładujące, które pobierają/instalują dodatkowe złośliwe oprogramowanie, wstrzykiwacze, które wstrzykiwają złośliwy kod do oprogramowania/procesów, złodzieje wyodrębniający i eksfiltrujący dane, programy przechwytujące pobieranie plików, programy szpiegowskie rejestrujące zawartość (np. komputery stacjonarne, audio/wideo za pośrednictwem mikrofonów i kamer itp.), programy rejestrujące naciśnięcia klawiszy, clippery zastępujące zawartość schowka itd.

Ransomware to kolejny powszechny rodzaj złośliwego oprogramowania. Służy do szyfrowania plików i/lub blokowania ekranu urządzenia w celu żądania okupu za odszyfrowanie/odzyskanie dostępu. Narzędzia do „łamania" zabezpieczeń mogą również dystrybuować koparki kryptowalutowe – złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje zasoby systemowe (potencjalnie aż do awarii) w celu generowania kryptowaluty.

Podsumowując, obecność malware wysokiego ryzyka na urządzeniu może skutkować wieloma infekcjami systemu, zmniejszoną wydajnością lub awarią systemu, utratą danych, uszkodzeniem sprzętu, poważnymi problemami prywatności, stratami finansowymi i kradzieżą tożsamości.

Jeśli podejrzewasz, że twoje urządzenie jest już zainfekowane – zdecydowanie zalecamy wykonanie pełnego skanowania systemu za pomocą programu antywirusowego i usunięcie wszystkich wykrytych zagrożeń.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus HackTool:Win32/Crack
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, złośliwe oprogramowanie bankowe, oprogramowanie szpiegujące.
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), Combo Cleaner (Gen:Variant.Application.Ulise.123186), ESET-NOD32 (wariant Win32/HackTool.Crack.FO P), Malwarebytes (Generic.Malware.AI.DDS), Microsoft (HackTool:Win32/crack), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Trojany zostały zaprojektowane tak, aby potajemnie infiltrować komputer ofiary i zachowywać się cicho, w związku z czym na zainfekowanym urządzeniu nie są wyraźnie widoczne żadne szczególne objawy.
Metody dystrybucji Witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, torrenting, złośliwe reklamy online, socjotechnika.
Zniszczenie Kradzież haseł i danych bankowych, kradzież tożsamości, dodanie komputera ofiary do botnetu.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o malware

Istnieje wiele rodzajów malware o różnorodnych funkcjach. Należy wspomnieć, że możliwości nie są ograniczone rodzajem szkodliwego oprogramowania. Na przykład oprogramowanie kradnące dane może mieć moduł ładujący, keylogger, grabber, clippera lub inne funkcje.

Jednak niezależnie od tego, jak działa złośliwe oprogramowanie – jego obecność w systemie zagraża integralności urządzenia i bezpieczeństwu użytkownika. Dlatego niezwykle istotne jest usunięcie wszystkich zagrożeń natychmiast po ich wykryciu.

Jak HackTool:Win32/Crack dostało się na mój komputer?

Ponieważ narzędzia „łamania" zabezpieczeń oprogramowania są nielegalne, są promowane za pośrednictwem różnych podejrzanych kanałów, np. witryn z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych źródeł zewnętrznych.

Narzędzia do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania mogą być „legalne" i fałszywe. Te ostatnie są fałszywe, ponieważ zawierają pliki zawierające malware podszywające się pod narzędzia „łamania" zabezpieczeń. Fałszywe narzędzia do „łamania" zabezpieczeń są powszechnie promowane na fałszywych stronach internetowych, do których można przypadkowo uzyskać dostęp. Potencjalnymi punktami dostępu są przekierowania generowane przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, natrętne reklamy, spamowe powiadomienia przeglądarki lub zainstalowane adware.

Należy pamiętać, że nawet jeśli narzędzie „łamania" zabezpieczeń nie stwarza żadnego zagrożenia, jego używanie jest nadal nielegalne, ponieważ jest uznawane za piractwo.

Jak uniknąć instalacji malware?

Zdecydowanie zalecamy pobieranie produktów wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Innym zaleceniem jest aktywowanie i aktualizowanie programów przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi, ponieważ nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" zabezpieczeń) i aktualizatory stron trzecich mogą zawierać malware.

Radzimy również zachować ostrożność podczas przeglądania sieci, ponieważ fałszywe i złośliwe treści online zwykle wydają się autentyczne i nieszkodliwe. Złośliwe oprogramowanie rozsyła się również za pośrednictwem poczty spamowej (np. e-maili, wiadomości prywatnych/bezpośrednich, SMS-ów itp.). Dlatego zawsze traktuj przychodzące wiadomości z ostrożnością i nie otwieraj załączników ani łączy znalezionych w podejrzanej poczcie.

Musimy podkreślić znaczenie posiadania zainstalowanego i regularnie aktualizowanego renomowanego programu antywirusowego. Należy używać oprogramowania zabezpieczającego do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń i problemów. Jeśli uważasz, że twój komputer jest już zainfekowany, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć obecne złośliwe oprogramowanie.

Przykłady witryn promujących „pirackie" narzędzia łamania zabezpieczeń oprogramowania:

Przykład strony promującej pirackie oprogramowanie 1 Przykład strony promującej pirackie oprogramowanie 2

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Combo Cleaner.

Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

Proces złośliwego oprogramowania uruchomiony w Menedżerze zadań

Jeśli sprawdziłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatycznie uruchamiane aplikacje, rejestr i lokalizacje plików systemowych:

Wygląd aplikacji Autoruns

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: uruchom komputer w trybie awaryjnym. Kliknij Start, kliknij Zamknij, kliknij Uruchom ponownie, kliknij OK. Podczas procesu uruchamiania komputera naciśnij kilkakrotnie klawisz F8 na klawiaturze, aż zobaczysz menu Opcje zaawansowane systemu Windows, a następnie wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 7 lub Windows XP w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci — przejdź do ekranu startowego systemu Windows 8, wpisz Zaawansowane, w wynikach wyszukiwania wybierz Ustawienia. Kliknij Zaawansowane opcje uruchamiania, a w otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie.

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Twój komputer zostanie teraz ponownie uruchomiony w „Zaawansowanym menu opcji uruchamiania". Kliknij przycisk „Rozwiąż problemy", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie opcji zaawansowanych kliknij „Ustawienia uruchamiania".

Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Twój komputer uruchomi się ponownie na ekranie Ustawienia uruchamiania. Naciśnij klawisz F5, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 8 w trybie awaryjnym z obsługą sieci

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane".

W menu opcji zaawansowanych wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W następnym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym z obsługą sieci ​

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

Wyodrębnij archiwum Autoruns.zip i uruchom aplikację Autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" oraz „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Odśwież wyniki aplikacji Autoruns

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz usunąć.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po znalezieniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń".

Usuń złośliwe oprogramowanie w Autoruns

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

Wyszukaj złośliwe oprogramowanie i usuń je

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware.

Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Combo Cleaner.

Często zadawane pytania (FAQ)

Mój komputer jest zainfekowany malware „HackTool:Win32/Crack". Czy trzeba sformatować urządzenie pamięci masowej, aby się go pozbyć?

Usuwanie złośliwego oprogramowania rzadko wymaga formatowania.

Jakie są największe problemy, jakie może powodować malware „HackTool:Win32/Crack"?

Zagrożenia stwarzane przez infekcję zależą od funkcjonalności szkodliwego programu i celów cyberprzestępców. Ogólnie rzecz biorąc, infekcje wysokiego ryzyka mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności lub awarii systemu, utraty danych, poważnych problemów prywatności, strat finansowych i kradzieży tożsamości.

Jaki jest cel malware „HackTool:Win32/Crack"?

Motywacją większości infekcji złośliwym oprogramowaniem jest zysk finansowy. Jednak cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać złośliwe programy do rozrywki, przeprowadzania osobistych zemsty, zakłócania procesów (np. witryn, usług, firm, organizacji itp.), angażowania się w haktywizm, a nawet przeprowadzania ataków na tle politycznym/geopolitycznym.

Jak malware „HackTool:Win32/Crack" przeniknęło do mojego komputera?

„HackTool:Win32/Crack" to ogólna nazwa wykrywania narzędzi do „łamania" zabezpieczeń oprogramowania — dlatego wykryta jako taka treść może zostać uzyskana przez samych użytkowników. Narzędzia „łamania" zabezpieczeń oprogramowania można pozyskać z podejrzanych kanałów pobierania, takich jak witryny z freeware i bezpłatnym hostingiem plików, sieci udostępniania peer-to-peer i inne źródła zewnętrzne.

Fałszywe narzędzia do „łamania" zabezpieczeń" można pobrać z fałszywych stron internetowych, do których wchodzi się głównie poprzez przekierowania spowodowane przez witryny korzystające z fałszywych sieci reklamowych, błędnie wpisane adresy URL, spamowe powiadomienia przeglądarki, natrętnych reklam lub zainstalowane adware.

Czy Combo Cleaner ochroni mnie przed złośliwym oprogramowaniem?

Tak, Combo Cleaner ma na celu wykrywanie i usuwanie wszelkiego rodzaju zagrożeń. Jest w stanie skanować systemy i usuwać większość znanych infekcji złośliwym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że ponieważ wyrafinowane złośliwe programy zwykle ukrywają się głęboko w systemach – przeprowadzenie pełnego skanowania systemu ma kluczowe znaczenie.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus HackTool:Win32/Crack kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus HackTool:Win32/Crack na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.