FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć wirusa XMRIG?

Znany również jako: XMRIG potencjalnie niechcianych programów
Typ: Adware
Poziom zniszczenia: Średni

Czym jest wirus XMRIG?

XMRIG to całkowicie legalna aplikacja typu open source, która wykorzystuje procesory systemowe do wydobywania kryptowaluty Monero. Niestety, przestępcy generują przychody, infiltrując tę aplikację do systemów bez zgody użytkowników. Ta zwodnicza metoda marketingowa nazywana jest „sprzedażą wiązaną".

W większości przypadków „sprzedaż wiązana" służy do jednoczesnej infiltracji kilku potencjalnie niechcianych programów (PUA). Tak więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że XMRIG Virus pojawił się z wieloma aplikacjami typu adware, które generują natrętne reklamy i zbierają poufne informacje.

Oszustwo wirus XMRIG

Szczegółowe informacje o porywaniu kryptowalutowym

Wydobywanie kryptowalut to proces, w którym komputery rozwiązują różne równania matematyczne. Każde rozwiązanie jest nagradzane ułamkiem monety kryptowaluty (w tym przypadku Monero). Im mocniejszy sprzęt, tym większe przychody generujesz. W rzeczywistości korzystanie z taniego sprzętu jest nieefektywne – zużycie energii elektrycznej jest równe lub wyższe niż generowane przychody.

Dlatego cały proces jest kosztowny i często nieopłacalny. Aby uniknąć tego problemu, przestępcy wykorzystują komputery zwykłych użytkowników. Infiltrują systemy za pomocą aplikacji do wydobywania kryptowalut (w tym przypadku XMRIG Virus) i pasywnie generują przychody. Należy pamiętać, że ofiary nie otrzymują nic w zamian za korzystanie z ich systemów.

Co więcej, proces kopania może zająć do 100% zasobów sprzętowych (w tym przypadku procesora). Powoduje to, że komputery są niestabilne i praktycznie bezużyteczne – ledwo reagują i mogą ulec awarii, co może prowadzić do trwałej utraty danych.

Ponadto w pełni wykorzystany sprzęt generuje nadmierne ciepło. W pewnych okolicznościach (wysokie temperatury w pomieszczeniu, złe systemy chłodzenia itp.) wydobycie może uszkodzić sprzęt - komponenty po prostu się przegrzewają. Z tych powodów aplikacje do wydobywania kryptowalut, które przeniknęły do systemu bez pozwolenia, muszą zostać natychmiast odinstalowane (nawet jeśli są legalne).

Jak wspomniano powyżej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wirus XMRIG pojawił się razem z kilkoma PUA typu adware. Programy te generują różne natrętne reklamy (np. kuponowe, banerowe, pop-up itp.). Aby to osiągnąć, programiści wykorzystują różne narzędzia, które umożliwiają umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie.

W związku z tym natrętne reklamy często zakrywają zawartość witryny, co znacznie zmniejsza komfort przeglądania. Ponadto reklamy mogą przekierowywać do złośliwych witryn, a nawet uruchamiać skrypty, które potajemnie pobierają i instalują malware/PUA. Dlatego nawet pojedyncze przypadkowe kliknięcie może spowodować infekcje komputerowe wysokiego ryzyka.

Kolejną ważną kwestią jest śledzenie danych. Badania pokazują, że adware zwykle zbiera różne dane (np. adresy IP, adresy URL odwiedzanych witryn, przeglądane strony, wprowadzone zapytania, naciśnięcia klawiszy itp.), które zawierają dane osobowe.

Dane te są udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które generują przychody poprzez niewłaściwe wykorzystanie danych osobowych. Obecność aplikacji śledzących dane może zatem prowadzić do poważnych problemów prywatności, a nawet kradzieży tożsamości. Zdecydowanie zaleca się natychmiastowe odinstalowanie wszystkich potencjalnie niechcianych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa XMRIG potencjalnie niechcianych programów
Typ zagrożenia Trojan, górnik kryptowaluty
Nazwy wykrycia Avast (Win64:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.43163708), ESET-NOD32 (Win64/CoinMiner.YZ), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Microsoft (Trojan:Win64/CoinMiner.WE), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Znacznie obniżona wydajność systemu, zużycie zasobów procesora.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory odtwarzacza flash.
Zniszczenie Zmniejszona wydajność komputera, śledzenie przeglądarki - problemy z prywatnością, możliwe dodatkowe infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Ogólne informacje o potencjalnie niechcianych programach

Istnieją setki potencjalnie niechcianych programów, z których wszystkie są praktycznie identyczne. Oferując szeroką gamę „użytecznych funkcji", PUA próbują sprawiać wrażenie uzasadnionych i nakłaniają użytkowników do zainstalowania.

W rzeczywistości programy te nie przynoszą żadnej rzeczywistej wartości zwykłym użytkownikom – ich jedynym celem jest generowanie przychodów dla programistów, generowanie natrętnych reklam i zbieranie poufnych informacji, stwarzając w ten sposób bezpośrednie zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeglądania internetu.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

Niewielki odsetek PUA ma oficjalne strony pobierania/promocji, jednak większość infiltruje systemy bez zgody użytkowników, ponieważ programiści dystrybuują je za pomocą wyżej wymienionych natrętnych reklam i zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną" (podstępnej instalacji PUA wraz ze zwykłym oprogramowaniem/aplikacjami).

Programiści ukrywają „dołączone" programy w „Niestandardowych"/„Zaawansowanych" ustawieniach (lub innych sekcjach) procesów pobierania/instalacji – nie ujawniają prawidłowo tych informacji. Ponadto wielu użytkowników pomija te kroki i klika różne reklamy.

Takie zachowanie często prowadzi do nieumyślnej instalacji PUA — użytkownicy narażają swoje systemy na ryzyko różnych infekcji i naruszają swoją prywatność.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Nieostrożne zachowanie i brak wiedzy to główne przyczyny infekcji komputerowych. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Pamiętaj, że natrętne reklamy zwykle wydają się uzasadnione, ale po kliknięciu przekierowują na podejrzane witryny.

Jeśli napotkasz te reklamy, natychmiast usuń wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki przeglądarki. Ponadto dokładnie analizuj każdy etap procesów pobierania/instalacji i zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów. Radzimy również unikać korzystania z zewnętrznych konfiguratorów pobierania/instalacji, ponieważ programiści zarabiają na nich, promując PUA.

Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je usunąć.

Wykorzystanie procesora podczas procesu wydobywania i procesu XMRIG w Menedżerze zadań:

Wirus XMRIG Menedżer zadań

Zrzut ekranu nieuczciwej witryny, która promuje fałszywy instalator/aktualizator Adobe Flash Player przeznaczony do infiltracji XMRig CPU Miner (nieuczciwy wariant górnika XMRig) do systemu:

Fałszywy Adobe Flash Player promujący górnika CPU XMRig

Zrzut ekranu procesu XMRig CPU Miner w Menedżerze zadań Windows:

Górnik CPU XMRig w Menedżerze zadań Windows

Górnik CPU XMRig zajmuje do 50% procesora systemu, gdy system jest bezczynny:

Wykorzystanie procesora systemu przez górnika XMRig

Aktualizacja 26. sierpnia 2020 r. - Cyberprzestępcy rozpowszechniają najnowszą wersję XMRIG za pośrednictwem fałszywych plików instalacyjnych Malwarebytes (np. "MBSetup2.exe").

Ich asystenci konfiguracji (konfiguratory instalacji) są tworzone za pomocą narzędzia Inno Setup. Zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały jak legalne instalatory, chociaż różnią się od rzeczywistego (oficjalnego) instalatora Malwarebytes i nie można ich pobrać z oficjalnej strony Malwarebytes (lub innych kanałów dystrybucji).

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Użytkownicy Windows 10:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy macOS (OSX):

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Odinstaluj PUA za pomocą Panelu sterowania

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych aplikacji, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianej aplikacji, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Google Chrome krok 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij „Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki i usuń je.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Google Chrome krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem xmrig potencjalnie niechcianych programów, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane wtyczki przeglądarki.

Usuwanie zwodniczych rozszerzeń z Mozilla Firefox krok 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem xmrig potencjalnie niechcianych programów, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Logo Microsoft Edge (Chromium)Usuwanie złośliwych rozszerzeń z Microsoft Edge:

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 1

Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Znajdź wszystkie ostatnio zainstalowane podejrzane dodatki przeglądarki i kliknij "Usuń" pod ich nazwami.

Usuwanie oprogramowania reklamowego z Microsoft Edge krok 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problemy z usunięciem aktualizacji modułu Microsoft Edge przywróć ustawienia przeglądarki Microsoft Edge. Kliknij ikonę menu Edge Ikona menu Microsoft Edge (Chromium) (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 1

W otwartym menu ustawień wybierz Przywróć ustawienia.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 2

Wybierz Przywróć ustawienia do ich wartości domyślnych. W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Microsoft Edge do domyślnych, klikając przycisk Przywróć.

Kasowanie Microsoft Edge (Chromium) krok 3

  • Jeśli to nie pomogło, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami wyjaśniającymi, jak przywrócić przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware xmrig potencjalnie niechcianych programów ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat xmrig potencjalnie niechcianych programów lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12964-xmrig-virus

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki jest cel niechcianej aplikacji?

To zależy od rodzaju aplikacji. Niechciane aplikacje mogą być zaprojektowane do generowania natrętnych reklam, zbierania informacji lub porywania przeglądarek. W tym przypadku aplikacja jest przeznaczona do kopania kryptowaluty.

Czy program XMRIG jest legalny?

XMRIG to legalna koparka kryptowalut o otwartym kodzie źródłowym, która wykorzystuje procesory systemowe do wydobywania Monero. Jednak cyberprzestępcy mogą nakłonić użytkowników do zainstalowania XMRIG w celu kopania kryptowaluty przy użyciu ich komputerów bez ich wiedzy.

Czy posiadanie XMRIG zainstalowanego na moim komputerze jest niebezpieczne?

XMRIG nie jest złośliwy, ale wykorzystuje zasoby komputera do wydobywania kryptowaluty, co może prowadzić do wyższych rachunków za prąd, spadku wydajności komputera, awarii systemu i przegrzania sprzętu.

Czy Combo Cleaner pomoże mi usunąć górnika XMRIG?

Tak, Combo Cleaner przeskanuje twój komputer i usunie wszystkie niechciane programy. Zaleca się usuwanie niechcianych programów za pomocą specjalistycznego oprogramowania, ponieważ usuwanie ręczne nie zawsze działa (na przykład pliki należące do niechcianych programów pozostają w systemie, nawet jeśli nie są już zainstalowane).

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Instrukcje deinstalacji oprogramowania
Kod QR
XMRIG potencjalnie niechcianych programów kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania XMRIG potencjalnie niechcianych programów na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.