FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware Djvu

Znany również jako: Wirus Djvu
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Djvu

Czym jest Djvu?

Djvu to wirus wysokiego ryzyka należący do rodziny rodziny malware STOP. Po raz pierwszy odkrył go Michael Gillespie. Jest sklasyfikowany jako ransomware i zaprojektowany do blokowania (szyfrowania) plików przy użyciu algorytmu kryptograficznego. Djvu zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając rozszerzenie ".djvu" lub ".djvu*" (zaktualizowane warianty tego ransomware używają dla zaszyfrowanych plików rozszerzeń ".djvuu", ".udjvu", ".djvuq", ".uudjvu", ".djvus", ".djuvt", ".djvur" i ".DJVUT" Przykładowo "1.jpg" staje się "1.jpg.djvu" lub "1.jpg.djvu*". Wszystkie ofiary Djvu otrzymują wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym "_openme.txt".

Zgodnie z wiadomością z żądaniem okupu stworzoną przez twórców Djvu, wszystkie pliki (zdjęcia, dokumenty, bazy danych, dokumenty itd.) zostały zaszyfrowane przy użyciu silnego algorytmu szyfrowania. Aby je odzyskać, ofiary są zachęcane do zakupu narzędzia deszyfrującego (w efekcie do zapłacenia okupu). Podają dwa adresy e-mail (helpshadow@india.com i helpshadow@firemail.cc), z których jeden powinien zostać użyty do skontaktowania się z twórcami Djvu. Przypisują także identyfikator osobisty, który będzie używany w temacie wiadomości e-mail, aby cyberprzestępcy mogli zidentyfikować poszczególne ofiary. Po skontaktowaniu się z nimi mogą oni podać portfel Bitcoin (lub innej kryptowaluty) do zrealizowania płatności okupu. Według twórców ransomware, udzielą oni 50% zniżki ofiarom, które skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin po zaszyfrowaniu. Ponadto oferują bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku jako „dowód", że są w stanie odszyfrować pliki i można im zaufać. Cyberprzestępcy odpowiedzialni za ten szkodliwy program ostrzegają również ofiary przed użyciem innych narzędzi deszyfrujących, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to trwałą utratę danych. Zazwyczaj ludzie, którzy projektują te infekcje, używają szyfrowania, które generuje unikalne klucze i często przechowują je na zdalnych, kontrolowanych przez nich serwerach. Dlatego tylko programiści Djvu mogą zapewnić ofiarom narzędzia/klucze deszyfrujące. To ransomware jest tym samym „niemożliwe do złamania" i nie ma obecnie żadnych narzędzi, które mogłyby bezpłatnie odszyfrować zaszyfrowane dane. Zauważ, że w każdym przypadku większości cyberprzestępcom nie można ufać. Nie zapewniają kluczy/narzędzi deszyfrujących, nawet jeśli spełnione zostaną ich żądania okupu. W takich przypadkach jedyną bezpłatną metodą odzyskania plików jest wykorzystanie istniejącej kopii zapasowej danych.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Djvu decrypt instructions

Ten wirus ransomware jest bardzo podobny do .shadow (wiadomość z żądaniem okupu jest identyczna), jednak inne infekcje tego typu (takie jak .SYS i Mercury) są również bardzo podobne. Większość wirusów ransomware ma za zadanie zaszyfrować dane i żądać okupu. Jedyne różnice to algorytm szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) używany do zaszyfrowania plików i koszt klucza lub narzędzia deszyfrującego. Niestety, odszyfrowanie bez udziału niektórych programistów ransomware jest niemożliwe, chyba że program jest wciąż w fazie rozwoju lub zawiera błędy/wady. Aby uniknąć utraty danych spowodowanej przez te wirusy, regularnie twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Istnieje kilka powszechnych sposobów rozsyłania programów ransomware, takich jak Djvu, jednak nie wiadomo dokładnie, jak cyberprzestępcy rozsyłają tę konkretną infekcję. Zazwyczaj programiści ransomware rozpowszechniają malware za pośrednictwem niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, fałszywych (nieoficjalnych) aktualizacji oprogramowania, kampanii spamowych i szkodliwych programów, takich jak trojany. Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania są: sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), strony z freeware do pobrania, strony z hostingiem plików, różne nieoficjalne witryny itd. Wykorzystując te źródła, cyberprzestępcy prezentują swoje szkodliwe programy jako legalne i nakłaniają ludzi do pobrania oraz instalowania infekcji wysokiego ryzyka (lub innych niechcianych aplikacji). Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania (fałszywe aktualizacje) służą do pobierania i instalowania szkodliwych programów, a nie oczekiwanych/obiecanych aktualizacji oprogramowania. Narzędzia te są w stanie wykorzystać błędy/wady nieaktualnego oprogramowania. Kampanie spamowe służą do nakłaniania ludzi do pobierania i otwierania prezentowanych szkodliwych załączników lub otwierania linków internetowych, które prowadzą do niechcianego pobrania oprogramowania i/lub instalacji. Te załączniki to często dokumenty MS Office (takie jak Word, Excel itp.), pliki archiwalne (ZIP, RAR itp.), dokumenty PDF, pliki wykonywalne (.exe) itd. Trojany są szkodliwymi programami, które po zainstalowaniu powodują infekcje łańcuchowe (rozsyłają inne infekcje).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Djvu
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makta), strony torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware mogą zostać zainstalowane razem z infekcją  ransomware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby uniknąć infekcji typu ransomware (i innych zagrożeń), uważnie analizuj każdy otrzymany e-mail, zwłaszcza jeśli zawiera załącznik. Jeśli wiadomość e-mail wydaje się nieistotna (nie dotyczy ciebie) lub została wysyłana z nieznanego/podejrzanego adresu, nie pobieraj ani nie otwieraj załącznika ani żadnego linku do witryny. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych narzędzi do aktualizacji oprogramowania – wbudowanych funkcji lub programów aktualizujących zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nie należy ufać innym (nieoficjalnym) aktualizatorom/narzędziom. Pobieraj aplikacje, pliki (oprogramowanie) za pomocą oficjalnych witryn (lub innych oficjalnych źródeł). Nie używaj kanałów innych firm, ponieważ są one często używane do dystrybucji różnych fałszywych programów do pobierania/instalacji, a nawet malware. Posiadaj zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie. Narzędzia te radzą sobie z różnymi zagrożeniami i infekcjami komputerowymi, a często wykrywają je i eliminują, zanim dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Djvu, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Djvu ("_openme.txt"):

------------------------ WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE ------------------------

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane za pomocą najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikalnego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki.

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera i odszyfrować go za darmo.

Ale możemy odszyfrować tylko 1 plik za darmo. Plik nie może zawierać cennych informacji

Nie próbuj używać narzędzi deszyfrujących innych firm, ponieważ zniszczą one twoje pliki.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby pobrać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:

helpshadow@india.com

Rezerwowy adres e-mail, aby skontaktować się z nami:

helpshadow@firemail.cc

Twój osobisty identyfikator:
13A2jxBsekmc0PYWc4TKPCr1SKC0myQsZj6GVAPi2VEPaa4

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Djvu (rozszerzenie ".djvu"):

Files encrypted by Djvu

Aktualizacja, 2. stycznia 2019 roku - Ostatnio pojawiło się wiele zgłoszeń użytkowników zgłaszających, że ich komputery zostały zainfekowane ransomware Djvu po pobraniu narzędzia do łamania systemu Windows KMSpico z witryny officialkmspico(.)com. Większość narzędzi do łamania oprogramowania jest złośliwych i fałszywych - są one wykorzystywane do rozsyłania malware, a nie przynoszenia jakiejkolwiek rzeczywistej wartości. Ponadto, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że używanie narzędzi do łamania oprogramowania jest uważane za kradzież, ponieważ pomijasz aktywację i unikasz płacenia rzeczywistemu programiście. Nie ma znaczenia, czy jest to system operacyjny, czy inny program - nigdy nie należy używać pirackiego oprogramowania.

Aktualizacja, 17. stycznia 2019 roku - Michael Gillespie zaktualizował swój STOPDecrypter, który może teraz odzyskać dane z następującymi rozszerzeniami: ".djvu", ".djvuq", ".djvur", ".djvut", ".djvuu", ".pdff", ".tfude", ".tfudeq", ".tro", ".udjvu", ".tfudet". Możesz pobrać deszyfrator klikając ten link.

Zrzut ekranu STOPDecrypter:

STOPDecrypter by Michael Gillespie

Jednak, jak mówi sam Michael, są pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Ten deszyfrator działa obecnie wyłącznie z osobistym ID 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0 (klucz offline jest używany, jeśli malware nie udało się uzyskać klucza ze swojego serwera) lub jeśli masz klucz).

 

Jeśli otrzymałeś klucz od kNN lub ode mnie, możesz go wprowadzić za pomocą opcji Ustawienia -> Ustaw klucz Djvu. Zauważ, że wpisanie czegokolwiek niepoprawnego zniszczy dane, więc nie próbuj być „sprytny". W przypadku „Osobistego ID", zaakceptuje 40-znakowy łańcuch na końcu plików (nie ten w nawiasach klamrowych, łańcuch tuż przed nim) lub 43-znakowy ciąg znaków w okupie. Wymuszenie również wyraźnie odrzuci ten wariant, ponieważ obecnie nie ma możliwości brutalnego użycia klucza; więc nie marnuj czasu, próbując go oszukać (funkcja dotyczy wariantów .puma* i tak naprawdę nie jest wymuszeniem).

Deszyfrator będzie próbował odszyfrować wyłącznie plik o znanym identyfikatorze (na stałe lub ten, który podasz kluczem). Wszystkie inne będą zgłaszane i rejestrowane, wraz z instrukcjami archiwizacji w nadziei na przyszłe odszyfrowanie.

 

Jeśli deszyfrator wykryje identyfikatory, których będzie mógł ich odszyfrować, wyświetli je wraz z adresami MAC w celu łatwej archiwizacji (zakładając, że jest uruchamiany z zainfekowanego komputera). Zostaną one również zapisane dla ciebie.

Usuwanie ransomware Djvu:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Djvu kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Djvu na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.