Ransomware Djvu

Znany również jako: Wirus Djvu
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Djvu

Czym jest Djvu?

Djvu to wirus wysokiego ryzyka należący do rodziny rodziny malware STOP. Po raz pierwszy odkrył go Michael Gillespie. Jest sklasyfikowany jako ransomware i zaprojektowany do blokowania (szyfrowania) plików przy użyciu algorytmu kryptograficznego. Djvu zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając rozszerzenie ".djvu" lub ".djvu*" (zaktualizowane warianty tego ransomware używają dla zaszyfrowanych plików rozszerzeń ".djvuu", ".udjvu", ".djvuq", ".uudjvu", ".djvus", ".djuvt", ".djvur" i ".DJVUT" Przykładowo "1.jpg" staje się "1.jpg.djvu" lub "1.jpg.djvu*". Wszystkie ofiary Djvu otrzymują wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym "_openme.txt".

Zgodnie z wiadomością z żądaniem okupu stworzoną przez twórców Djvu, wszystkie pliki (zdjęcia, dokumenty, bazy danych, dokumenty itd.) zostały zaszyfrowane przy użyciu silnego algorytmu szyfrowania. Aby je odzyskać, ofiary są zachęcane do zakupu narzędzia deszyfrującego (w efekcie do zapłacenia okupu). Podają dwa adresy e-mail ([email protected] i [email protected]), z których jeden powinien zostać użyty do skontaktowania się z twórcami Djvu. Przypisują także identyfikator osobisty, który będzie używany w temacie wiadomości e-mail, aby cyberprzestępcy mogli zidentyfikować poszczególne ofiary. Po skontaktowaniu się z nimi mogą oni podać portfel Bitcoin (lub innej kryptowaluty) do zrealizowania płatności okupu. Według twórców ransomware, udzielą oni 50% zniżki ofiarom, które skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin po zaszyfrowaniu. Ponadto oferują bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku jako „dowód", że są w stanie odszyfrować pliki i można im zaufać. Cyberprzestępcy odpowiedzialni za ten szkodliwy program ostrzegają również ofiary przed użyciem innych narzędzi deszyfrujących, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to trwałą utratę danych. Zazwyczaj ludzie, którzy projektują te infekcje, używają szyfrowania, które generuje unikalne klucze i często przechowują je na zdalnych, kontrolowanych przez nich serwerach. Dlatego tylko programiści Djvu mogą zapewnić ofiarom narzędzia/klucze deszyfrujące. To ransomware jest tym samym „niemożliwe do złamania" i nie ma obecnie żadnych narzędzi, które mogłyby bezpłatnie odszyfrować zaszyfrowane dane. Zauważ, że w każdym przypadku większości cyberprzestępcom nie można ufać. Nie zapewniają kluczy/narzędzi deszyfrujących, nawet jeśli spełnione zostaną ich żądania okupu. W takich przypadkach jedyną bezpłatną metodą odzyskania plików jest wykorzystanie istniejącej kopii zapasowej danych.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Djvu decrypt instructions

Ten wirus ransomware jest bardzo podobny do .shadow (wiadomość z żądaniem okupu jest identyczna), jednak inne infekcje tego typu (takie jak .SYS i Mercury) są również bardzo podobne. Większość wirusów ransomware ma za zadanie zaszyfrować dane i żądać okupu. Jedyne różnice to algorytm szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) używany do zaszyfrowania plików i koszt klucza lub narzędzia deszyfrującego. Niestety, odszyfrowanie bez udziału niektórych programistów ransomware jest niemożliwe, chyba że program jest wciąż w fazie rozwoju lub zawiera błędy/wady. Aby uniknąć utraty danych spowodowanej przez te wirusy, regularnie twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Istnieje kilka powszechnych sposobów rozsyłania programów ransomware, takich jak Djvu, jednak nie wiadomo dokładnie, jak cyberprzestępcy rozsyłają tę konkretną infekcję. Zazwyczaj programiści ransomware rozpowszechniają malware za pośrednictwem niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, fałszywych (nieoficjalnych) aktualizacji oprogramowania, kampanii spamowych i szkodliwych programów, takich jak trojany. Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania są: sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), strony z freeware do pobrania, strony z hostingiem plików, różne nieoficjalne witryny itd. Wykorzystując te źródła, cyberprzestępcy prezentują swoje szkodliwe programy jako legalne i nakłaniają ludzi do pobrania oraz instalowania infekcji wysokiego ryzyka (lub innych niechcianych aplikacji). Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania (fałszywe aktualizacje) służą do pobierania i instalowania szkodliwych programów, a nie oczekiwanych/obiecanych aktualizacji oprogramowania. Narzędzia te są w stanie wykorzystać błędy/wady nieaktualnego oprogramowania. Kampanie spamowe służą do nakłaniania ludzi do pobierania i otwierania prezentowanych szkodliwych załączników lub otwierania linków internetowych, które prowadzą do niechcianego pobrania oprogramowania i/lub instalacji. Te załączniki to często dokumenty MS Office (takie jak Word, Excel itp.), pliki archiwalne (ZIP, RAR itp.), dokumenty PDF, pliki wykonywalne (.exe) itd. Trojany są szkodliwymi programami, które po zainstalowaniu powodują infekcje łańcuchowe (rozsyłają inne infekcje).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Djvu
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makta), strony torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware mogą zostać zainstalowane razem z infekcją  ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Djvu, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby uniknąć infekcji typu ransomware (i innych zagrożeń), uważnie analizuj każdy otrzymany e-mail, zwłaszcza jeśli zawiera załącznik. Jeśli wiadomość e-mail wydaje się nieistotna (nie dotyczy ciebie) lub została wysyłana z nieznanego/podejrzanego adresu, nie pobieraj ani nie otwieraj załącznika ani żadnego linku do witryny. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych narzędzi do aktualizacji oprogramowania – wbudowanych funkcji lub programów aktualizujących zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nie należy ufać innym (nieoficjalnym) aktualizatorom/narzędziom. Pobieraj aplikacje, pliki (oprogramowanie) za pomocą oficjalnych witryn (lub innych oficjalnych źródeł). Nie używaj kanałów innych firm, ponieważ są one często używane do dystrybucji różnych fałszywych programów do pobierania/instalacji, a nawet malware. Posiadaj zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie. Narzędzia te radzą sobie z różnymi zagrożeniami i infekcjami komputerowymi, a często wykrywają je i eliminują, zanim dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Djvu, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Djvu ("_openme.txt"):

------------------------ WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE ------------------------

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane za pomocą najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikalnego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki.

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera i odszyfrować go za darmo.

Ale możemy odszyfrować tylko 1 plik za darmo. Plik nie może zawierać cennych informacji

Nie próbuj używać narzędzi deszyfrujących innych firm, ponieważ zniszczą one twoje pliki.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby pobrać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:

[email protected]

Rezerwowy adres e-mail, aby skontaktować się z nami:

[email protected]

Twój osobisty identyfikator:
13A2jxBsekmc0PYWc4TKPCr1SKC0myQsZj6GVAPi2VEPaa4

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Djvu (rozszerzenie ".djvu"):

Files encrypted by Djvu

Aktualizacja, 2. stycznia 2019 roku - Ostatnio pojawiło się wiele zgłoszeń użytkowników zgłaszających, że ich komputery zostały zainfekowane ransomware Djvu po pobraniu narzędzia do łamania systemu Windows KMSpico z witryny officialkmspico(.)com. Większość narzędzi do łamania oprogramowania jest złośliwych i fałszywych - są one wykorzystywane do rozsyłania malware, a nie przynoszenia jakiejkolwiek rzeczywistej wartości. Ponadto, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że używanie narzędzi do łamania oprogramowania jest uważane za kradzież, ponieważ pomijasz aktywację i unikasz płacenia rzeczywistemu programiście. Nie ma znaczenia, czy jest to system operacyjny, czy inny program - nigdy nie należy używać pirackiego oprogramowania.

Aktualizacja, 17. stycznia 2019 roku - Michael Gillespie zaktualizował swój STOPDecrypter, który może teraz odzyskać dane z następującymi rozszerzeniami: ".djvu", ".djvuq", ".djvur", ".djvut", ".djvuu", ".pdff", ".tfude", ".tfudeq", ".tro", ".udjvu", ".tfudet". Możesz pobrać deszyfrator klikając ten link.

Zrzut ekranu STOPDecrypter:

STOPDecrypter by Michael Gillespie

Jednak, jak mówi sam Michael, są pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Ten deszyfrator działa obecnie wyłącznie z osobistym ID 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0 (klucz offline jest używany, jeśli malware nie udało się uzyskać klucza ze swojego serwera) lub jeśli masz klucz).

 

Jeśli otrzymałeś klucz od kNN lub ode mnie, możesz go wprowadzić za pomocą opcji Ustawienia -> Ustaw klucz Djvu. Zauważ, że wpisanie czegokolwiek niepoprawnego zniszczy dane, więc nie próbuj być „sprytny". W przypadku „Osobistego ID", zaakceptuje 40-znakowy łańcuch na końcu plików (nie ten w nawiasach klamrowych, łańcuch tuż przed nim) lub 43-znakowy ciąg znaków w okupie. Wymuszenie również wyraźnie odrzuci ten wariant, ponieważ obecnie nie ma możliwości brutalnego użycia klucza; więc nie marnuj czasu, próbując go oszukać (funkcja dotyczy wariantów .puma* i tak naprawdę nie jest wymuszeniem).

Deszyfrator będzie próbował odszyfrować wyłącznie plik o znanym identyfikatorze (na stałe lub ten, który podasz kluczem). Wszystkie inne będą zgłaszane i rejestrowane, wraz z instrukcjami archiwizacji w nadziei na przyszłe odszyfrowanie.

 

Jeśli deszyfrator wykryje identyfikatory, których będzie mógł ich odszyfrować, wyświetli je wraz z adresami MAC w celu łatwej archiwizacji (zakładając, że jest uruchamiany z zainfekowanego komputera). Zostaną one również zapisane dla ciebie.

Usuwanie ransomware Djvu:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Djvu: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Djvu. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Djvu. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Djvu).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Djvu.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Djvu są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swj komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Djvu możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Djvu.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Djvu:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/14183-djvu-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Djvu kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Djvu na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Djvu dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.