Ransomware Djvu

Znany również jako: Wirus Djvu
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Djvu

Czym jest Djvu?

Djvu to wirus wysokiego ryzyka należący do rodziny rodziny malware STOP. Po raz pierwszy odkrył go Michael Gillespie. Jest sklasyfikowany jako ransomware i zaprojektowany do blokowania (szyfrowania) plików przy użyciu algorytmu kryptograficznego. Djvu zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając rozszerzenie ".djvu" lub ".djvu*" (zaktualizowane warianty tego ransomware używają dla zaszyfrowanych plików rozszerzeń ".djvuu", ".udjvu", ".djvuq", ".uudjvu", ".djvus", ".djuvt", ".djvur" i ".DJVUT" Przykładowo "1.jpg" staje się "1.jpg.djvu" lub "1.jpg.djvu*". Wszystkie ofiary Djvu otrzymują wiadomość z żądaniem okupu w pliku tekstowym "_openme.txt".

Zgodnie z wiadomością z żądaniem okupu stworzoną przez twórców Djvu, wszystkie pliki (zdjęcia, dokumenty, bazy danych, dokumenty itd.) zostały zaszyfrowane przy użyciu silnego algorytmu szyfrowania. Aby je odzyskać, ofiary są zachęcane do zakupu narzędzia deszyfrującego (w efekcie do zapłacenia okupu). Podają dwa adresy e-mail ([email protected] i [email protected]), z których jeden powinien zostać użyty do skontaktowania się z twórcami Djvu. Przypisują także identyfikator osobisty, który będzie używany w temacie wiadomości e-mail, aby cyberprzestępcy mogli zidentyfikować poszczególne ofiary. Po skontaktowaniu się z nimi mogą oni podać portfel Bitcoin (lub innej kryptowaluty) do zrealizowania płatności okupu. Według twórców ransomware, udzielą oni 50% zniżki ofiarom, które skontaktują się z nimi w ciągu 72 godzin po zaszyfrowaniu. Ponadto oferują bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku jako „dowód", że są w stanie odszyfrować pliki i można im zaufać. Cyberprzestępcy odpowiedzialni za ten szkodliwy program ostrzegają również ofiary przed użyciem innych narzędzi deszyfrujących, ponieważ prawdopodobnie spowoduje to trwałą utratę danych. Zazwyczaj ludzie, którzy projektują te infekcje, używają szyfrowania, które generuje unikalne klucze i często przechowują je na zdalnych, kontrolowanych przez nich serwerach. Dlatego tylko programiści Djvu mogą zapewnić ofiarom narzędzia/klucze deszyfrujące. To ransomware jest tym samym „niemożliwe do złamania" i nie ma obecnie żadnych narzędzi, które mogłyby bezpłatnie odszyfrować zaszyfrowane dane. Zauważ, że w każdym przypadku większości cyberprzestępcom nie można ufać. Nie zapewniają kluczy/narzędzi deszyfrujących, nawet jeśli spełnione zostaną ich żądania okupu. W takich przypadkach jedyną bezpłatną metodą odzyskania plików jest wykorzystanie istniejącej kopii zapasowej danych.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu za odszyfrowanie ich zainfekowanych danych:

Djvu decrypt instructions

Ten wirus ransomware jest bardzo podobny do .shadow (wiadomość z żądaniem okupu jest identyczna), jednak inne infekcje tego typu (takie jak .SYS i Mercury) są również bardzo podobne. Większość wirusów ransomware ma za zadanie zaszyfrować dane i żądać okupu. Jedyne różnice to algorytm szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) używany do zaszyfrowania plików i koszt klucza lub narzędzia deszyfrującego. Niestety, odszyfrowanie bez udziału niektórych programistów ransomware jest niemożliwe, chyba że program jest wciąż w fazie rozwoju lub zawiera błędy/wady. Aby uniknąć utraty danych spowodowanej przez te wirusy, regularnie twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zdalnych serwerach lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Istnieje kilka powszechnych sposobów rozsyłania programów ransomware, takich jak Djvu, jednak nie wiadomo dokładnie, jak cyberprzestępcy rozsyłają tę konkretną infekcję. Zazwyczaj programiści ransomware rozpowszechniają malware za pośrednictwem niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, fałszywych (nieoficjalnych) aktualizacji oprogramowania, kampanii spamowych i szkodliwych programów, takich jak trojany. Przykładami niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania są: sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule), strony z freeware do pobrania, strony z hostingiem plików, różne nieoficjalne witryny itd. Wykorzystując te źródła, cyberprzestępcy prezentują swoje szkodliwe programy jako legalne i nakłaniają ludzi do pobrania oraz instalowania infekcji wysokiego ryzyka (lub innych niechcianych aplikacji). Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji oprogramowania (fałszywe aktualizacje) służą do pobierania i instalowania szkodliwych programów, a nie oczekiwanych/obiecanych aktualizacji oprogramowania. Narzędzia te są w stanie wykorzystać błędy/wady nieaktualnego oprogramowania. Kampanie spamowe służą do nakłaniania ludzi do pobierania i otwierania prezentowanych szkodliwych załączników lub otwierania linków internetowych, które prowadzą do niechcianego pobrania oprogramowania i/lub instalacji. Te załączniki to często dokumenty MS Office (takie jak Word, Excel itp.), pliki archiwalne (ZIP, RAR itp.), dokumenty PDF, pliki wykonywalne (.exe) itd. Trojany są szkodliwymi programami, które po zainstalowaniu powodują infekcje łańcuchowe (rozsyłają inne infekcje).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Djvu
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makta), strony torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware mogą zostać zainstalowane razem z infekcją  ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Djvu, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby uniknąć infekcji typu ransomware (i innych zagrożeń), uważnie analizuj każdy otrzymany e-mail, zwłaszcza jeśli zawiera załącznik. Jeśli wiadomość e-mail wydaje się nieistotna (nie dotyczy ciebie) lub została wysyłana z nieznanego/podejrzanego adresu, nie pobieraj ani nie otwieraj załącznika ani żadnego linku do witryny. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych narzędzi do aktualizacji oprogramowania – wbudowanych funkcji lub programów aktualizujących zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nie należy ufać innym (nieoficjalnym) aktualizatorom/narzędziom. Pobieraj aplikacje, pliki (oprogramowanie) za pomocą oficjalnych witryn (lub innych oficjalnych źródeł). Nie używaj kanałów innych firm, ponieważ są one często używane do dystrybucji różnych fałszywych programów do pobierania/instalacji, a nawet malware. Posiadaj zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie antywirusowe lub antyszpiegowskie. Narzędzia te radzą sobie z różnymi zagrożeniami i infekcjami komputerowymi, a często wykrywają je i eliminują, zanim dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Djvu, zalecamy uruchomienie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst przedstawiony w pliku tekstowym ransomware Djvu ("_openme.txt"):

------------------------ WSZYSTKIE TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE ------------------------

Nie martw się, możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Wszystkie dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane za pomocą najsilniejszego szyfrowania i unikalnego klucza.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup narzędzia deszyfrującego i unikalnego klucza.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki.

Jakie dajemy ci gwarancje?

Możesz wysłać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera i odszyfrować go za darmo.

Ale możemy odszyfrować tylko 1 plik za darmo. Plik nie może zawierać cennych informacji

Nie próbuj używać narzędzi deszyfrujących innych firm, ponieważ zniszczą one twoje pliki.

Dostępna jest 50% zniżka, jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 72 godzin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby pobrać to oprogramowanie, musisz napisać na nasz e-mail:

[email protected]

Rezerwowy adres e-mail, aby skontaktować się z nami:

[email protected]

Twój osobisty identyfikator:
13A2jxBsekmc0PYWc4TKPCr1SKC0myQsZj6GVAPi2VEPaa4

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Djvu (rozszerzenie ".djvu"):

Files encrypted by Djvu

Aktualizacja, 2. stycznia 2019 roku - Ostatnio pojawiło się wiele zgłoszeń użytkowników zgłaszających, że ich komputery zostały zainfekowane ransomware Djvu po pobraniu narzędzia do łamania systemu Windows KMSpico z witryny officialkmspico(.)com. Większość narzędzi do łamania oprogramowania jest złośliwych i fałszywych - są one wykorzystywane do rozsyłania malware, a nie przynoszenia jakiejkolwiek rzeczywistej wartości. Ponadto, wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że używanie narzędzi do łamania oprogramowania jest uważane za kradzież, ponieważ pomijasz aktywację i unikasz płacenia rzeczywistemu programiście. Nie ma znaczenia, czy jest to system operacyjny, czy inny program - nigdy nie należy używać pirackiego oprogramowania.

Aktualizacja, 17. stycznia 2019 roku - Michael Gillespie zaktualizował swój STOPDecrypter, który może teraz odzyskać dane z następującymi rozszerzeniami: ".djvu", ".djvuq", ".djvur", ".djvut", ".djvuu", ".pdff", ".tfude", ".tfudeq", ".tro", ".udjvu", ".tfudet". Możesz pobrać deszyfrator klikając ten link.

Zrzut ekranu STOPDecrypter:

STOPDecrypter by Michael Gillespie

Jednak, jak mówi sam Michael, są pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Ten deszyfrator działa obecnie wyłącznie z osobistym ID 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0 (klucz offline jest używany, jeśli malware nie udało się uzyskać klucza ze swojego serwera) lub jeśli masz klucz).

 

Jeśli otrzymałeś klucz od kNN lub ode mnie, możesz go wprowadzić za pomocą opcji Ustawienia -> Ustaw klucz Djvu. Zauważ, że wpisanie czegokolwiek niepoprawnego zniszczy dane, więc nie próbuj być „sprytny". W przypadku „Osobistego ID", zaakceptuje 40-znakowy łańcuch na końcu plików (nie ten w nawiasach klamrowych, łańcuch tuż przed nim) lub 43-znakowy ciąg znaków w okupie. Wymuszenie również wyraźnie odrzuci ten wariant, ponieważ obecnie nie ma możliwości brutalnego użycia klucza; więc nie marnuj czasu, próbując go oszukać (funkcja dotyczy wariantów .puma* i tak naprawdę nie jest wymuszeniem).

Deszyfrator będzie próbował odszyfrować wyłącznie plik o znanym identyfikatorze (na stałe lub ten, który podasz kluczem). Wszystkie inne będą zgłaszane i rejestrowane, wraz z instrukcjami archiwizacji w nadziei na przyszłe odszyfrowanie.

 

Jeśli deszyfrator wykryje identyfikatory, których będzie mógł ich odszyfrować, wyświetli je wraz z adresami MAC w celu łatwej archiwizacji (zakładając, że jest uruchamiany z zainfekowanego komputera). Zostaną one również zapisane dla ciebie.

Usuwanie ransomware Djvu:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Djvu: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Djvu. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Djvu kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Djvu na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Djvu dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.