Ransomware Virus-encoder

Znany również jako: Virus-encoder (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania wirusa Virus-encoder

Czym jest virus-encoder?

Virus-encoder to ransomware typu malware, które jest dystrybuowane głównie za pomocą oszukańczych wiadomości e-mail z zainfekowanymi załącznikami, a także fałszywych aktualizacji oprogramowania (Java, flash player itp.). Po pomyślnej infiltracji systemu, Virus-encoder szyfruje pliki zapisane w komputerze. Ponadto generuje unikalny identyfikator użytkownika, który jest wraz z ' [email protected]', dołączany jest do każdej zaszyfrowanej nazwy pliku (na przykład, jeśli unikatowy identyfikator to 6843158791, nazwa pliku zostanie zmieniona na '[email protected]'). Zauważ, że tapeta pulpitu zainfekowanego systemu zmienia się na obraz zawierający instrukcje dotyczące płatności.

virus-encoder decrypt instructions

Ta tapeta pulpitu zawiera komunikat informujący, że pliki można odszyfrować tylko za pomocą klucza prywatnego. W ten sposób użytkownicy są zachęcani, aby skontaktować się z twórcami Virus-encoder . Jednakże, w celu otrzymania go, użytkownicy muszą zapłacić okup. Na szczęście istnieje narzędzie o nazwie "RakhniDecryptor", które jest zdolne do odszyfrowania plików dotkniętych Virus-encoder . Ten deszyfrator można pobrać z oficjalnej strony Kaspersky (bezpośredni link pobierania). RakhniDecryptor próbuje brutalnie wymusić hasło zaszyfrowanego pliku, które jest później wykorzystywane do odszyfrowywania reszty plików. Ze względu na prosty interfejs użytkownika, RakhniDecryptor jest bardzo łatwy w użyciu - szczegółowe instrukcje. Proces ten może trwać kilka godzin lub nawet dni. Niemniej jednak, nigdy nie należy skontaktować się z twórcami, ani zapłacić żądany okup, ponieważ jest to równoznaczne z wysłaniem pieniędzy do cyberprzestępców. Wspiera to ich szkodliwą działalność. Nie wspominając już, że nie ma gwarancji, że pliki zawsze zostaną rozszyfrowane.

Wirusy ransomware podobne do virus-encoder (np. HELP_YOUR_FILES, Shade, CTB Locker itp.) są najczęściej dystrybuowana za pomocą fałszywych aktualizacji oprogramowania, sieci P2P i zainfekowanych załączników e-mail. Należy pamiętać, że nawet jeśli pliki dotknięte virus-encoder są deszyfrowane, te które są kodowane przez inne ransomware najprawdopodobniej nie będą. Dlatego też wirusy te stanowią silny argument za tworzeniem regularnych kopii zapasowych plików. Ponadto, trzeba być bardzo ostrożnym przy otwieraniu podejrzanych wiadomości e-mail, a także pobieraniu plików z niezaufanych źródeł. Korzystaj z uzasadnionych programów antyspyware/antywirusowych i upewnij się, aby aktualizować wszystkie zainstalowane oprogramowanie na bieżąco.

Tekst przedstawia tapetę pulpitu virus-encoder

 

Uwaga! Twój komputer został zaatakowany przez wirusa- virus-encoder! Wszystkie pliki są teraz zaszyfrowane za pomocą silnego algorytmu kryptograficznego. Bez oryginalnego klucza odzyskanie jest niemożliwe. Aby uzyskać deszyfrator i oryginalny klucz, należy wysłać e-mail na [email protected] Nasza pomoc nie jest bezpłatna, więc spodziewaj się zapłacenia rozsądnej ceny za nasze usługi deszyfrowania. Nie będzie wyjątków. W temacie wiadomości e-mail zamieść numer ID, który możesz znaleźć w nazwie pliku wszystkich zaszyfrowanych plików. To w twoim interesie jest, aby odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe, aby zapewnić przywrócenie plików. P.S. Tylko w przypadku, gdy nie otrzymasz odpowiedzi z pierwszego adresu e-mail w ciągu 48 godzin, użyj tego alternatywnego adresu e-mail: [email protected]

Jeśli jest jakaś szansa, że virus-encoder mógł uszkodzić pliki zapisane na dyskach sieciowych, powinieneś edytować parametry RakhniDecryptor:

RakhniDecoder's settings

Zaznacz opcję „Dyski sieciowe" (pamiętaj, że jeśli nie jesteś w 100% pewien, że wszystkie pliki zostaną rozszyfrowane, nigdy nie powinieneś zaznaczyć opcji "Usuń zaszyfrowane pliki po odszyfrowaniu"):

RakhniDecryptor's parameters

Usuwanie ransomware Virus-encoder:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Virus-encoder (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Virus-encoder (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem virus-encoder. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware virus-encoder).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki virus-encoder.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty virus-encoder są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez virus-encoder możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

 Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak virus-encoder.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware virus-encoder:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/9541-virus-encoder-ransomware

Starzecki Michał

Ja mam podobny problem tylko że uruchamia się z czarnym ekranem jak go
długo nie używałem. Wystarczy że poruszam ekranem i pojawia się wraz z
poziomymi pasami, które występują losowa i przez krótki czas. Gdy
poruszam ekranem wszystko wraca do normy. Gdy się uruchomi problem nie
występuje. Mogę go uruchamiać dowolną ilość razy i nic się nie dzieje.

JustMKey

Mam właśnie taki problem, ale żadna z podanych rad nie zadziałała. Macbook uruchamia mi się z wyłączonym ekranem, ale po wpisaniu hasła i naciśnięciu klawisza powrotu 3 razy ekran się załącza i wyświetla jedynie czarne tło. Później po naciśnięciu jakiego kolwiek przycisku słychać dzwięk jakby wyskoczyło mi jakieś okno. Nie mam pojęcia co z tym zrobić.

uu

LOL

Dawid Bajon

Dziękuję bardzo!!!

Rafał Makowski

No i co, wsparcie dla xp wyłączone?

Care

Niestety usuwanie z przeglądarki nie działa w 100%
W rozszerzeniach nie mam nic, co mogłoby pasować do vidsquare, a po resecie, Google Chrome wyszukuje tylko przez kilka godzin, później przeglądarka znowu chce wyszukiwać przez vidsquare...
Są jakieś sposoby, żeby pozbyć się tego na stałe?

Mateusz Teus

10 lat pracowac i nie miec kopii zapasowych tej pracy ? Gratuluje ;)

ohhla

czy ktoś wykonał to co wyżej ? ja właśnie starciłam 10 lat pracy, ejstem załamana

Anna Socha

U mnie wyszukiwarka amisites występuje jako strona startowa, mimo że mam ustawioną inną. Nie ma tej aplikacji także programach w panelu sterowania ... :/ pomocy
!

Marek Piliński

Przyłączam się do pytania, plus czy ma ktoś deskryptor?

Mariusz

Czy ktoś zapłacił i udało mu się odzyskać dane?

Dominique

Mam Windows 7 i problem z MyLucky123. Wchodząc w "Programy i funkcje" nie widzę niczego podejrzanego, same "swojskie" pliki. Co mam odinstalować aby pozbyć się tego badziewia?

TheReduxPL

Dostałem dzisiaj laptopa do sprawdzenia, w którym uruchomienie jakiegokolwiek programu było niemożliwe (explorer.exe i Menedżer Zadań po prostu "przestawał odpowiadać"). Po sprawdzeniu zawartości dysku okazało się, że niestety Cerber3 dostał się do systemu, w którym siedziało ok. 200 GB prywatnych zdjęć i filmów. Większość danych zostało utraconych - ale nie wszystkie. Bo część zdjęć, filmów i piosenek (pomimo zmiany nazwy plików na losowe znaki z rozszerzeniem .cerber3) wciąż się odtwarzały. Z jakiegoś powodu nie wszystkie pliki zostały zaszyfrowane (prawdopodobnie właściciel laptopa wyłączył go zanim ten zdołał dokończyć swoją pracę). Co ciekawe, po danych widocznych na dysku wyglądało na to, że zainstalowany był Avast. Cerber się przez niego przedostał? Albo może właściciel go z jakiegoś powodu wyłączył...
W każdym bądź razie - kolejna osoba, którą będzie trzeba przekonać do regularnego wykonywania kopii zapasowych...

krzychu

wielki dzięki <3 za pomoc zadziałało

Wojtek Stachura

mam problem w panelu sterowania nie mogę znalesc tego (wirusa) na pulpicie widać.
a także mam problem z tzw. wizard pobralem adblocka i wszystko dziala nie ma reklam ale cały czas mi się pojawia instal wizard to you deskop in the opera wszystko zaczeło sie dziać gdy pobrałem film na stronie torrenty prosze o pomoc bedę bardzo wdzięczny

Martin

Google Chrome. Poszedlem twoimi instrukcjami niestety nie pomoglo. Problem znajduje sie w "zarzadzaj wyszukiwarkami"- nie moge tego zmienic

TheeDudii [Ofiara Cerbera]

Byłem użytkownikiem windowsa 10. Dopadł mnie ten oto "Cerber" Spanikowałem i wyłączyłem zasilacz, gdy zobaczyłem pliki "DECRYPT MY FILES". Gdy włączyłem komputer (nie dość, że UEFI ładowało się 40 sekund) to nie dało się odpalić płyty naprawczej. Gdy próbowałem uruchomić system okazało się, że brakuje pliku winloader.ef czy coś takiego (w folderze boot). Wyskoczył blue screen "Your PC has to be repaired!" z opcją "Advanced Menu" która .... nie działała.... Zdenerwowany wyłączyłem komputer. Włożyłem płytę z windows 7 [oryginalną] i zainstalowałem system, który teraz mam.... A co z kluczem to jeszcze nie wiem, ale cieszę się, że mam komputer [I tak nie miałem ważnych danych, więc nie żałuję...a 520 dolarów tym ludziom nie zapłacę za kilka zdjęć i muzykę oraz kilka filmów]

K2

Kasperski jest dobry, ale jak poprawnie zauważyliście jego twórca wywodzi się ze szkoły KGB i cóż... Rok temu albo trochę więcej nie był serwisu na Europę, albo był ograniczony. Nie wiem jak jest teraz. Osobiście nie chcę mieć kompa który może być uzależniony od Rosjan. Choć inne programy nie są lepsze, to nasze stosunki są lepsze.

Troll

Działa! Dzięki, to mnie ekstremalnie wkurzało.

Joki2

Avast 2016 się chyba trochę poprawił.

lol

Dzięki

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Virus-encoder (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Virus-encoder (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Virus-encoder (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.