FacebookTwitterLinkedIn

Ransomware HELP_YOUR_FILES

Znany również jako: HELP_YOUR_FILES (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania wirusa HELP_YOUR_FILES

Czym jest HELP_YOUR_FILES?

Ostatnio została wydana nowa wersja ransomware CryptoWall. Warto wspomnieć, że nie jest to jego pierwsza aktualizacja. Cyberprzestępcy opublikowali jego czwartą wersję, znaną również jako ransowmare HELP_YOUR_FILES. Ten nowy plik szyfrującego ransomware nie tylko zmienia rozszerzenia plików przechowywanych na komputerze, ale także zmienia ich nazwy z zamiarem zapobiegnięcia rozpoznaniu ich przez ofiarę (przykład zaszyfrowanej nazwy pliku - '8354no9f.7gt8'). Po tym, jak HELP_YOUR_FILE zaszyfruje dane swojej ofiary, żąda zapłaty okupu w wysokości 700$ (1,79 Bitcoinów). Jeśli użytkownik nie zapłaci w określonym przedziale czasowym, okup podwaja się do 1400 $ lub 1400 € (3,58 BTC). Wszystkie informacje o płatności (ramy czasowe, konsekwencje nie zapłacenia okupu i próby odszyfrowania przy użyciu oprogramowania stron trzecich, instrukcje płatności krok po kroku etc.) są przechowywane w plikach HELP_YOUR_FILES.PNG, HELP_YOUR_FILES.TXT and HELP_YOUR_FILES.HTML, które są generowane w każdym folderze zawierającym zaszyfrowane dane.

HELP_YOUR_FILES wykorzystuje metodę szyfrowania RC4. Podobnie jak w poprzednich wersjach CryptoWall, to ransomware wprowadza się do explorer.exe. Później HELP_YOUR_FILES usuwa wszystkie kopie woluminu, wyłącza przywracanie systemu, a także wyłącza system Windows Startup Repair za pomocą bcdedit. Mimo, że samo ransomware jest dość łatwe do usunięcia, odszyfrowywanie zainfekowanych plików bez płacenia okupu jest niemożliwe - klucz potrzebny do odszyfrowania jest przechowywany na serwerach dowodzenia i kontroli HELP_YOUR_FILES, które są zarządzane przez cyberprzestępców. Dlatego jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest przywrócenie danych z kopii zapasowej.

HELP_YOUR_FILES decrypt instructions

Wirusy komputerowe, takie jak HELP_YOUR_FILES, CTB Locker, CryptoLocker, TeslaCrypt i CryptorBit są jednym z głównych powodów, dla których warto regularnie tworzyć kopie zapasowe plików. Użytkownicy muszą uświadomić sobie, że płacenie okupu wspiera złośliwą działalność cyberprzestępców. Co więcej, nie ma gwarancji, że pliki zawsze zostaną odszyfrowane. Należy pamiętać, że ransomware HELP_YOUR_FILES jest rozpowszechniane za pomocą wiadomości e-mail z załącznikami - fałszywych plików zip, które rzekomo zawierają pewne CV, informacji o wysyłce itp. Jednak te załączniki e-mail są rzeczywiście plikami JavaScript, które gdy są wykonywane, pobierają inny zainfekowany plik wykonywalny, przechowują go w folderze Windows %Temp%, a wykonują później. W rzeczywistości niemal każdy wirus ransomware jest rozpowszechniany za pomocą fałszywego pobierania (np. torrentów, fałszywych aktualizacji oprogramowania itp.). Z tego powodu użytkownicy muszą być bardzo ostrożni podczas pobierania plików z niezaufanych źródeł. Ponadto, bardzo ważne jest, aby korzystać z legalnego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware, a także aktualizować każdą zainstalowaną aplikację.

Dodatkowe informacje ransomware HELP_YOUR_FILES dotyczące szyfrowania danych:

Additional information about the files encrypted by HELP_YOUR_FILES ransomware

Tekst prezentowany w plikach HELP_YOUR_FILES.PNG, HELP_YOUR_FILES.TXT i HELP_YOUR_FILES.HTML:

Nie możesz znaleźć potrzebnych plików? Czy zawartość plików, które oglądałeś nie jest czytelna? To normalne, ponieważ nazwy tych plików, jak również dane w nich zostały zaszyfrowane. Gratulacje!!! Stałeś się częścią dużej społeczności CryptoWall. Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że oprogramowanie CryptoWall zostało usunięte z twojego komputera.

 

Czym jest szyfrowanie? Szyfrowanie to odwracalna przemiana informacji w celu połączenia ich z osobami nieuprawnionymi, ale zapewniająca w tym samym czasie dostęp do nich dla autoryzowanych użytkowników. Aby zostać autoryzowanym użytkownikiem, odwrócić ten proces i naprawdę być w stanie odszyfrować pliki, musisz mieć specjalny klucz prywatny. Oprócz klucza prywatnego potrzebujesz oprogramowania deszyfrowania, dzięki któremu możesz odszyfrować pliki i przywrócić wszystko na swoje miejsce. To prawie zrozumiałe, ale co mam zrobić? Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to przeczytać instrukcję do końca. Twoje pliki zostały zaszyfrowane przy użyciu oprogramowania CryptoWall; instrukcje, które można znaleźć w folderach z zaszyfrowanych plików nie są wirusami, ale pomocnikami. Po przeczytaniu tego tekstu 100% osób przejdzie do wyszukiwarki ze słowem CryptoWall, gdzie znajdą wiele myśli, porad i wskazówek. Pomyśl logicznie - to my, którzy założyliśmy blokadę na twoich plikach, jesteśmy jedynymi, którzy mają ten tajny klucz i mogą je otworzyć. Wszystkie twoje próby przywrócenia swoich plików narzędziami innych firm mogą być fatalne dla zaszyfrowanych plików. Faktem jest, że zmiana danych w szyfrowanych plikach (ponieważ 100% oprogramowania w celu przywrócenia plików to zrobi, z wyjątkiem specjalnego oprogramowania deszyfrowania) spowoduje uszkodzenia plików i nie będzie możliwe ich odszyfrowanie. To jest tak samo, jak zebrać mozaikę, gdy niektóre jej elementy zostały utracone, uszkodzone lub nie są na swoim miejscu - obraz się nie utworzy, oprogramowanie do przywracania plików nie będzie w stanie utworzyć obrazu, zniszczy go całkowicie i nieodwracalnie. Korzystanie z oprogramowania do przywracania plików może zrujnować twoje pliki na zawsze, tylko dzięki twojej winie. Pamiętaj, że każda interwencja obcego oprogramowania do przywracania plików zaszyfrowanych oprogramowaniem CryptoWall może być punktem bez powrotu. W przypadku, gdyby te proste zasady zostaną naruszone, nie będziemy w stanie ci pomóc, i nie będziemy próbować, ponieważ zostałeś ostrzeżony. Aby zwrócić twoją uwagę: oprogramowanie deszyfrujące pliki (jak również klucz prywatny, który jest wraz z nim) to produkt płatny. Po zakupie pakietu oprogramowania możesz: 1. Deszyfrować wszystkie pliki. 2. Pracować z dokumentami. 3. Pokazywać swoje zdjęcia i inne treści multimedialne. 4. Kontynuować swoje zadania i komfortową pracę na komputerze. Jeśli jesteś świadomy całego znaczenia i krytyczności sytuacji, proponujemy udać się bezpośrednio do twojej osobistej strony, gdzie otrzymasz ostatnie instrukcje, jak również gwarancje przywrócenia plików.

 

Co musisz zrobić z tymi adresami? Jeśli przeglądasz instrukcje w formacie TXT (jeśli masz instrukcje w HTML (pliku, który ma ikonę przeglądarki internetowej), wówczas dla uproszczenia ​​lepiej jest go uruchomić). Dodatkowe informacje: instrukcje przywrócenia plików są tylko w folderach, gdzie masz zaszyfrowane pliki. Dla twojej wygody, instrukcje są wykonywane w trzech formatach plików - html, txt i png. Niestety, firmy antywirusowe nie chronią, a ponadto nie przywracają plików, a ponadto mogą pogorszyć sprawę poprzez usuwanie instrukcji, aby przywrócić zaszyfrowane pliki. Instrukcje nie są szkodliwe, mają tylko charakter informacyjny, dlatego wszelkie roszczenia w przypadku braku plików z instrukcjami można wysłać do firmy antywirusowej. Projekt CryptoWall nie jest szkodliwy i nie ma na celu zaszkodzenia osobie lub jego/jej danym informacyjnym. Ten projekt jest prowadzony wyłącznie w celu kształcenia w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, a także certyfikacji produktów antywirusowych dla ich przydatności do ochrony danych. Razem możemy sprawić, aby Internet stał się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Jeśli widzisz ten tekst w Internecie i rozumiesz, że coś jest nie tak z twoimi plikami, oraz nie masz instrukcji do przywracania plików, skontaktuj się ze wsparciem antywirusowym. Pamiętaj, że najgorsze już się stało i teraz dalsze życie plików zależy bezpośrednio od twojej determinacji i szybkości działania.

Instrukcje płatności okupu HELP_YOUR_FILES:

Payment instructions provided by HELP_YOUR_FILES ransomware

Przykłady zainfekowanych wiadomości e-mail rozpowszechniających ransomware HELP_YOUR_FILES:

Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 1) Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 2) Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 3) Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 4) Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 5) Spam messages generated by HELP_YOUR_FILES ransomware (sample 6)

Usuwanie ransomware HELP_YOUR_FILES:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie HELP_YOUR_FILES (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się HELP_YOUR_FILES (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
HELP_YOUR_FILES (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania HELP_YOUR_FILES (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się HELP_YOUR_FILES (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny.