Ransomware Shade

Znany również jako: Shade (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Shade

Czym jest Shade?

Shade jest wirusem typu ransomware rozprzestrzeniającym się za pośrednictwem zainfekowanych stron internetowych (zestawów eksploitów) i zainfekowanych załączników poczty e-mail. Po infiltracji systemu, Shade szyfruje większość plików zapisanych na zainfekowanym komputerze. Co więcej, aplikacja zmienia tło pulpitu i tworzy plik txt z informacją, że pliki są szyfrowane i użytkownik musi skontaktować się z dołączonymi wiadomościami e-mail w celu uzyskania instrukcji do deszyfrowania. Jest również powiedziane, że użytkownicy, którzy starają się odszyfrować te pliki, mogą się liczyć z utratą danych. To ransomware rozprzestrzenia się głównie w Niemczech, Rosji i na Ukrainie.

Shade ransomware virus

Shade wykorzystuje algorytm szyfrowania AES 256, w związku z tym należy pamiętać, że odszyfrowanie tych plików bez unikalnego klucza (który jest przechowywany na serwerach kontrolowanych przez deweloperów Shade) jest całkowicie niemożliwe. Serwery dowodzenia i kontroli (C&C) używane przez twórców Shade znajdują się w anonimowej sieci Tor w Internecie. W przeciwieństwie do innego ransomware szyfrującego pliki (np. Crypt0L0cker, CryptoWall, CTB-Locker), Shade instaluje również szereg malware na zainfekowanym komputerze. Lista tych aplikacji obejmuje Murex (dodające złośliwe pliki JavaScript, które powodują niepożądane przekierowania przeglądarki użytkowników do różnych promowanych stron lub też pobrania innego malware), Kovter (trojan, który otrzymuje pewne polecenia i wysyła informacje powiązane z PC do hakera), Zemot (to zagrożenie jest w stanie pobrać inne malware), jak również CMSBrute (trojan wykorzystywany do wymuszania haseł na stronie).

W czasie badania nie można było usunąć narzędzi ransomware Shade. Jednak dobrą wiadomością jest to, że przechowywane kopie woluminu są nietknięte. Dlatego jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest przywracanie systemu do stanu poprzedniego. Nigdy nie należy próbować kontaktować się z tymi cyberprzestępcami. Aplikacje typu ransomware zwykle żądają okupu w zamian za klucz deszyfrowania. Jednak nigdy nie można być pewnym, że pliki zostaną rozszyfrowane. Płacenie okupu jest równoznaczne z wysłaniem pieniędzy do cyberprzestępców - po prostu wspiera ich szkodliwą działalność. W celu uniknięcia tego rodzaju infekcji, użytkownicy muszą być bardzo ostrożni przy otwieraniu podejrzanych stron internetowych, a zwłaszcza otwieraniu załączników e-mail wysyłanych z nieznanych adresów e-mail. Ponadto, zawsze powinno się używać legalnego oprogramowania antywirusowego lub anty-spyware i utrzymywać wszystkie zainstalowane oprogramowanie jest aktualne.

Tekst przedstawiony na tapecie pulpitu dodanej przez ransowmare Shade:

Wszystkie ważne pliki na dyskach były szyfrowane. Szczegółowe informacje można znaleźć w pliku readme.txt, który możesz znaleźć na każdym ze swoich dysków.

Plik readme.txt (który zawiera komunikat zachęcający użytkowników do skontaktowania się z twórcami) stworzony przez ransowmare Shade:

Shade ransomware creating text file with contact instructions

Tekst prezentowany w pliku readme.txt:

Wszystkie ważne pliki na twoim komputerze zostały zaszyfrowane. Aby odszyfrować pliki twój powinieneś wysłać poniższy kod: na adres e-mail [email protected] [email protected]~~HEAD=pobj. Wtedy otrzymasz wszelkie niezbędne instrukcje. Wszystkie twoje próby odszyfrowania spowodują nieodwołalną utratę twoich danych.

Usuwanie ransomware Shade:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Shade (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Shade (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane Shade. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Shade).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Shade.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty RaaS są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez shade możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

 Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i Malwarebytes Anti-Ransomware, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Shade.)

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta używa zaawansowanej proaktywnej technologii, która monitoruje aktywność ransomare i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dotrze do plików użytkownika.

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji o internetowych rozwiązaniach kopii zapasowych i oprogramowaniu o odzyskiwaniu danych znajduje się Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Shade:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/9416-shade-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Shade (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Shade (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Shade (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.