Jak odinstalować ransomware Eight z komputera?

Znany również jako: Wirus Eight
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Eight

Czym jest Eight ransomware?

Eight to nazwa złośliwego oprogramowania, które należy do rodziny ransomware Phobos. Szyfruje pliki, zmienia ich nazwy, tworzy notatkę z żądaniem okupu i wyświetla kolejną w oknie pop-up. Eight zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do ich nazwy identyfikator ofiary, adres e-mail [email protected] i rozszerzenie ".eight". Na przykład zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.id[1E857D00-2776].[[email protected]].eight" itd. Tworzy notatkę z żądaniem okupu w pliku tekstowym o nazwie ".info.txt" i wyświetla kolejną w oknie pop-up o nazwie "info.hta".

Plik tekstowy „.info.txt" zawiera dwa adresy e-mail: [email protected] i [email protected] Są to adresy, których można użyć do skontaktowania się z programistami Eight. Jak podano w oknie pop-up, cena za narzędzie do odszyfrowania zależy od tego, jak szybko ofiary się z nimi skontaktują. Przed dokonaniem płatności ofiary mogą wysłać programistom Eight do 5 plików, aby odszyfrowano je za darmo. Wspomniano, że pliki te nie powinny zawierać cennych informacji. Ponadto ofiary są ostrzegane, aby nie zmieniać nazw zaszyfrowanych plików ani nie próbować ich odszyfrować za pomocą innego oprogramowania, ponieważ może to spowodować trwałą utratę danych lub podwyższenie ceny za odszyfrowanie. Niestety nie ma innych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ransomware Eight. Innymi słowy, jej programiści są jedynymi, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami. Ufanie cyberprzestępcom (płacenie okupu) nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zawsze istnieje wysokie prawdopodobieństwo zostania oszukanym. Często ofiary nie otrzymują narzędzi do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. W takich przypadkach jedynym sposobem na odzyskanie plików (i zrobienie tego bezpłatnie) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że usunięcie ransomware zapobiega jedynie dalszemu szyfrowaniu. Jednak już zaszyfrowane pliki pozostają niedostępne nawet po jego usunięciu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Eight decrypt instructions (info.hta)

Istnieje wiele programów sklasyfikowanych jako ransomware. Kilka ich przykładów to Teslarvng, CoronaVi2022 i MDEN. Z reguły oprogramowanie tego typu służy do blokowania (szyfrowania) plików i utrzymywania ich w niedostępności/bezużyteczności, chyba że ofiary odszyfrują je za pomocą narzędzia i/lub klucza, który można kupić od twórców ransomware. Dwie najczęstsze i główne zmienne to cena za odszyfrowanie i rodzaj wykorzystywanego algorytmu kryptograficznego (symetryczny lub asymetryczny) używanego przez ransomware do zaszyfrowania plików. W większości przypadków odszyfrowanie plików jest niemożliwe bez narzędzi, które mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy. Jest to możliwe tylko w przypadkach, gdy ransomware ma pewne błędy, wady (nie jest ukończone). W większości przypadków jedynym sposobem uniknięcia strat danych (i finansowych) spowodowanych przez ransomware jest przywrócenie plików z kopii zapasowej. Dlatego dane powinny być zawsze archiwizowane i przechowywane na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Większość cyberprzestępców dystrybuuje ransomware i inne złośliwe programy przy użyciu jednego z następujących sposobów: poprzez kampanie spamowe/e-mailowe, trojany, niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, narzędzia do „łamania" oprogramowania i fałszywe aktualizacje. Jednym z najczęstszych sposobów rozsyłania malware jest wysyłanie wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (lub linki internetowe służące do pobierania złośliwych plików). Zwykle cyberprzestępcy dołączają złośliwe dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR), pliki wykonywalne (takie jak .exe), dokumenty PDF lub pliki JavaScript. Po otwarciu/uruchomieniu pliki te infekują systemy operacyjne złośliwym oprogramowaniem. Trojany to złośliwe programy, które powodują szkody tylko wtedy, gdy są już zainstalowane na komputerze. Po zainstalowaniu otwierają tylne drzwi dla innych programów tego rodzaju. Innymi słowy, trojany są zaprojektowane tak, aby powodować infekcje łańcuchowe. Przykładami niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania są: strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), nieoficjalne strony, instalatory stron trzecich itp. Dość często cyberprzestępcy używają ich jako narzędzi do hostowania złośliwych programów. Użytkownicy, którzy otwierają pliki pobrane z takich źródeł, mogą spowodować instalację malware. Narzędzia do łamania/nieoficjalnej aktywacji oprogramowania to programy, które powinny aktywować licencjonowane oprogramowanie za darmo (obejść jego aktywację). Są jednak często zaprojektowane do instalowania złośliwego oprogramowania i nie aktywują żadnego oprogramowania. Fałszywe programy aktualizujące oprogramowanie zwykle powodują szkody poprzez wykorzystanie luk w nieaktualnym oprogramowaniu zainstalowanym w systemie operacyjnym ofiary lub przez instalowanie malware zamiast aktualizacji, poprawek.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Eight
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .eight
Wiadomość z żądaniem okupu info.txt, info.hta
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:Variant.Ulise.99735), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyc plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Eight, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Otwieranie załączników (i/lub linków internetowych), które są załączone do/w nieistotnych wiadomościach e-mail, nie jest bezpieczne. Zwłaszcza jeśli takie e-maile są otrzymane z nieznanych i podejrzanych adresów. Jeśli istnieje jakikolwiek powód, by uważać, że wiadomość jest niewiarygodna, jej treść powinna pozostać nieotwarta. Wszystkie pliki i programy powinny być pobierane z oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych (i poprzez bezpośrednie linki). Nie należy używać/wierzyć żadnym pozostałym kanałom i narzędziom wymienione w poprzednim akapicie. To samo dotyczy instalacji za pośrednictwem instalatorów stron trzecich. Ponadto oprogramowanie powinno być aktualizowane i aktywowane wyłącznie za pomocą wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Poza tym aktywacja jakiegokolwiek licencjonowanego oprogramowania za pomocą różnych narzędzi do „łamania" (nieoficjalnej aktywacji) jest nielegalna. Jeszcze jednym sposobem na bezpieczeństwo systemów jest regularne skanowanie ich w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Eight, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Eight ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres [email protected]

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00-2776

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

https://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących tutaj:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Eight ("info.txt"):

Eight ransomware text file (info.txt)

Tekst w tej notatce:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Eight (rozszerzenie ".eight"):

Files encrypted by Eight ransomware (.eight extension)

Usuwanie ransomware Eight:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Eight: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Eight. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Eight. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Eight).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Eight.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Eight są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy uzyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Eight możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Eight.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Eight:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17302-eight-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Eight kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Eight na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Eight dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.