Jak usunąć ransomware NEWS z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus NEWS
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware NEWS

Czym jest NEWS?

NEWS to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Działa poprzez szyfrowanie danych na zainfekowanych urządzeniach - w celu żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowywania. Gdy malware NEWS szyfruje, wszystkie pliki są zwracane według tego wzoru - oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator ofiary, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".NEWS". Przykładowo, zaszyfrowany plik o nazwie "1.jpg". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie zostawiany jest plik tekstowy "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].NEWS". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie zostawiany jest plik tekstowy ("FILES ENCRYPTED.txt") i wyświetlane jest okno pop-up. Tekst przedstawiony w obu jest żądaniem okupu.

Plik tekstowy stwierdza, że ​​wszystkie dane ofiar zostały zaszyfrowane i jeśli chcą przywrócić je do pierwotnego stanu - muszą napisać na podane adresy e-mail. Notatka z żądaniem okupu w oknie pop-up jest bardziej szczegółowa. Wyjaśnia, że ​​wszystkie pliki zostały zaszyfrowane, a tytuł wiadomości e-mail od użytkowników musi zawierać przypisane im unikalne identyfikatory. Jeśli ofiary nie otrzymają żadnej odpowiedzi od twórców ransomware w ciągu 12 godzin, powinny skorzystać z alternatywnego adresu e-mail. Ta wiadomość kończy się ostrzeżeniami. Użytkownicy są ostrzegani, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odzyskania za pomocą narzędzi do odszyfrowania innych firm – mogą doprowadzić do trwałej utraty danych. Ponadto informuje użytkowników, że osoby trzecie, które twierdzą, że są w stanie odszyfrować ich dane, mogą być oszustami i/lub po prostu nie mogą zrobić tego, co obiecują. W związku z tym, w notatce stwierdza się, że wraz wszelkimi opłatami stron trzecich dodanymi do okupu wymaganego przez deweloperów NEWS - straty finansowe poniesione przez ofiary będą jedynie rosły. Niestety prawdą jest, że w większości przypadków takich infekcji malware odszyfrowanie danych bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym przypadku wyraźnie odradza się komunikowanie się z przestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Często pomimo płacenia ofiary nie otrzymują narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania niezbędnego do odszyfrowania ich plików. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe. Aby uniemożliwić NEWS dalsze szyfrowanie - należy usunąć to ransomware z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie go nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NEWS decrypt instructions (pop-up)

Makop, Ragnarok, TRSomware Is Back, Devos to przykłady innych złośliwych programów o tej samej klasyfikacji co NEWS. Ransomware zostało zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieją jednak pomiędzy nimi poważne różnice, w tym wykorzystany algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Ta ostatnia waha się zwykle od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Zazwyczaj do tych płatności są wykorzystywane waluty cyfrowe (przede wszystkim kryptowaluty), ponieważ transakcje nimi są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Idealnie, kopie zapasowe powinny być przechowywane w kilku oddzielnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są zwykle rozsyłane za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych kanałów pobierania. Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy zwodniczych/oszukańczych wiadomości e-mail. Zawierają one dołączone zainfekowane pliki lub linki tego typu w treści wiadomości. Formaty tych plików są różne - pliki archiwalne (RAR, ZIP) i wykonywalne (.exe, .run), dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript i wiele innych. Gdy złośliwy plik jest wykonywany, uruchamiany lub w inny sposób otwierany - inicjuje on proces infekcji (tj. rozpoczyna pobieranie/instalację malware). Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie. Nielegalne aktualizatory infekują system, nadużywając słabości nieaktualnych programów i/lub instalując złośliwe oprogramowanie zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) i inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować złośliwe programy (np. zamaskowane jako zwykłe oprogramowanie i/lub w dołączone do niego).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NEWS
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .NEWS (do nazw plików dodawany jest również unikalny identyfikator i adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt i tekst prezentowany w oknie pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus NEWS, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać podejrzanych/nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza jeśli są otrzymane z nieznanych i/lub podejrzanych adresów. Wszelkie załączniki lub linki zawarte w podejrzanych wiadomościach nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ są potencjalnym źródłem infekcji. Każde pobieranie powinno odbywać się wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Programy powinny być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez legalnych programistów. Nie zaleca się używania nielegalnych narzędzi aktywacyjnych (do „łamania" oprogramowania) ani aktualizatorów stron trzecich, ponieważ mogą one powodować infekcje malware. Ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto należy używać tego programowania do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych narzędzi. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NEWS, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware NEWS:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: email [email protected]
TWOJE ID 1E857D00

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego NEWS ("FILES ENCRYPTED.txt"):

NEWS ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NEWS (rozszerzenie ".NEWS"):

Files encrypted by NEWS ransomware (.NEWS extension)

Usuwanie ransomware NEWS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus NEWS: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus NEWS. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem NEWS. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware NEWS).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki NEWS.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty NEWS są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez NEWS możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak NEWS.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware NEWS:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16860-news-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NEWS kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NEWS na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus NEWS dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.