Jak odinstalować ransomware Devos z komputera?

Znany również jako: Wirus Devos
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Devos

Czym jest Devos?

Devos jest częścią rodziny ransomware Phobos. Jak większość programów tego typu, Devos blokuje dostęp do plików, szyfrując je, zmienia nazwy plików i podaje ofiarom instrukcje, jak odzyskać ich pliki. To ransomware zmienia nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając do nich identyfikator ofiary, adres e-mail programisty i dołączając rozszerzenie ".Devos". Na przykład zmienia nazwę "1.jpg" na "1.jpg.id[1E857D00-2654].[[email protected]].Devos" itd. Zapewnia ofiarom dwie notatki z żądaniem okupu: jedną w oknie pop-up (plik "info.hta") a drugą w pliku tekstowym o nazwie "info.txt".

„Info.txt" zawiera adres e-mail ([email protected]), który powinien zostać użyty do skontaktowania się z cyberprzestępcami, którzy zaprojektowali Devos. Okno „info.hta" zawiera bardziej szczegółową notatkę z żądaniem okupu. Jak stwierdzono w tym dokumencie, e-mail musi zawierać wyznaczony identyfikator i może zawierać do pięciu załączników (zaszyfrowanych plików), które cyberprzestępcy odszyfrują za darmo. Jednak w celu odszyfrowania reszty zaszyfrowanych plików ofiary muszą użyć narzędzia do odszyfrowywania. Nie wiadomo, jaka jest cena tego narzędzia, jednak wspomniano, że jego cena zależy od tego, jak szybko ofiary skontaktują się z programistami Devos. Tak czy inaczej, okup musi być zapłacony w Bitcoinach. Stwierdza się również, że próba zmiany nazwy zaszyfrowanych plików lub odszyfrowania ich przy użyciu innych programów może spowodować trwałą utratę danych. Niestety nie ma żadnych bezpłatnych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez to ransomware, przynajmniej w tej chwili. Często cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali dane ransomware, są jedynymi, którzy mogą pomóc ofiarom w odszyfrowaniu ich danych. Niemniej jednak często zdarza się, że nie wysyłają narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. W wielu przypadkach ofiary, które zaufały cyberprzestępcom, zostały oszukane. Zazwyczaj jedynym sposobem na odzyskanie plików bez konieczności korzystania z narzędzi, które mają tylko cyberprzestępcy, jest przywrócenie ich z istniejącej kopii zapasowej. Warto również wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary odinstalują ransomware ze swojego systemu operacyjnego. Jego odinstalowanie wyłącznie zapobiega dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Devos decrypt instructions (info.hta)

Jest wiele innych przykładów ransomware. Niektóre z nich to PRT, Nosu i Z9. Zwykle szkodliwe programy są zaprojektowane do blokowania (szyfrowania) plików oraz tworzenia i/lub wyświetlania notatek z żądaniem okupu. Najczęstszymi (i głównymi) zmiennymi są koszty odszyfrowania i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) użyty do zaszyfrowania danych. Jak wspomniano w powyższym akapicie, w większości przypadków ofiary nie mogą odszyfrować plików bez narzędzia (lub narzędzi), które mogą zapewnić tylko programiści ransomware. Można uniknąć konieczności korzystania z niego tylko wtedy, gdy ransomware zawiera pewne błędy, wady lub inne podatności i/lub gdy ofiary mają kopię zapasową swoich danych. Dlatego zalecamy, aby zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Nie wiadomo, jak dokładnie cyberprzestępcy rozsyłają Devos. Jednak większość cyberprzestępców dystrybuuje szkodliwe programy za pośrednictwem e-maili (kampanii spamowych), podejrzanych źródeł pobierania oprogramowania, trojanów, fałszywych (nieoficjalnych) narzędzi do aktualizacji („łamania" oprogramowania). Podczas kampanii spamowych wysyłają wiele wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki. Załączniki te, jeśli zostaną otwarte, zwykle instalują malware (takie jak ransomware). Przykładami plików, które zazwyczaj dołączają, są dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR), pliki JavaScript i pliki wykonywalne (.exe i inne tego rodzaju pliki). Często zawierają jednak link do witryny internetowej, który służy również do pobierania złośliwego pliku. Innym sposobem rozsyłania malware są sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, programy do pobierania oprogramowania innych firm, strony z bezpłatnym hostingiem plików i inne podobne kanały. Mogą być (i często są) wykorzystywane do przesyłania złośliwych plików. Ludzie, którzy otwierają pliki pobrane za ich pośrednictwem, sami ryzykują instalację ransomware lub innego złośliwego oprogramowania. Trojany to programy, które często są zaprojektowane do wywoływania infekcji łańcuchowych. Po zainstalowaniu zwykle powodują instalację innego malware. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy trojany są już zainstalowane. Nieoficjalne aktualizacje oprogramowania infekują systemy, instalując złośliwe programy zamiast aktualizować, naprawiać zainstalowane oprogramowanie lub wykorzystując błędy, wady niektórych nieaktualnych programów. Różne narzędzia do łamania oprogramowania (nieoficjalnej aktywacji) to programy, które powinny aktywować licencjonowane oprogramowanie bezpłatnie. Innymi słowy, które miałyby ominąć płatną aktywację. Często są one jednak zaprojektowane do rozpowszechniania (instalowania) malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Devos
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .Devos
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta i info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.Ransom.Phobos.F), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Devos, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie powinno się ufać linkom ani załącznikom dołączonym w nieistotnych wiadomościach e-mail, zwłaszcza jeśli e-maile są otrzymane z nieznanych, podejrzanych adresów. Najlepszym rozwiązaniem jest zignorowanie tych wiadomości e-mail (pozostawienie załączonych plików i/lub linków do witryn internetowych nieotwartych). Ponadto zalecamy pobieranie każdego oprogramowania z oficjalnych witryn internetowych i poprzez bezpośrednie linki pobierania. Żadnemu z innych źródeł wymienionych w powyższym akapicie nie można ufać. Ważne jest również aktualizowanie zainstalowanych programów i systemów operacyjnych. Należy to jednak osiągnąć używając wyłącznie wbudowanych funkcji (i/lub narzędzi) zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. To samo dotyczy aktywacji licencjonowanego oprogramowania: użycie do tego celu narzędzi innych firm jest nielegalne. Często w ten sposób infekuje się systemy malware wysokiego ryzyka. Kolejnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa systemów jest regularne skanowanie w poszukiwaniu wirusów za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Devos, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku "info.hta" (oknie pop-up):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!
Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na e-mail [email protected]W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator -
Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.
Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja
Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)
Jak zdobyć Bitcoiny
Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny” oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.
hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins
Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:
hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/
Uwaga!
Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.
Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.
Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Devos ("info.txt"):

Devos ransomware text file (info.txt)

Tekst w tym pliku:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Devos (rozszerzenie ".Devos"):

Files encrypted by Devos ransomware (.Devos extension)

Usuwanie ransomware Devos:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Devos: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Devos. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Devos. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Devos).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware , aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Devos.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Devos są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Devos możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Devos.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Devos:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16835-devos-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Devos kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Devos na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Devos dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.