Jak odinstalować Ako z komputera?

Znany również jako: Wirus Ako
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Ako

Czym jest Ako?

Istnieją dwa warianty ransomware Ako, jednak jedyna różnica między nimi polega na sposobie, w jaki ofiary powinny skontaktować się z cyberprzestępcami/zapłacić okup. Oba warianty Ako tworzą plik tekstowy (notatkę z żądaniem okupu) o nazwie "ako-readme.txt". W jednej wersji ofiary okupu instruuje się, aby skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem poczty elektronicznej, w innej - aby zapłacić okup za pośrednictwem strony internetowej Tor. Oba warianty Ako tworzą plik "id.key" i upuszczają go w folderach zawierających zaszyfrowane pliki (robią to samo z notatką z żądaniem okupu) i zmieniają nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając losowe rozszerzenie do ich nazw. Na przykład nazwa pliku "1.jpg" zostaje zmieniona na "1.jpg.2mzWmb".

W obu wersjach notatki z żądaniem okupu („ako-readme.txt") ofiary są informowane, że wszystkie ich pliki zostały zaszyfrowane, a jedynym sposobem na ich odszyfrowanie jest zakup unikalnego klucza. Jedna wersja zawiera dwa e-maile ([email protected] i [email protected]), których należy użyć do skontaktowania się z cyberprzestępcami (deweloperami Ako) w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zakupu tego klucza. Inna wersja zawiera link do strony internetowej, który można otworzyć za pomocą przeglądarki Tor. Na tej stronie Tor ofiary muszą wkleić osobisty identyfikator z drugiej wersji pliku tekstowego „ako-readme.txt", a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Jak podano na tej stronie internetowej, ofiary mogą kupić narzędzie do odszyfrowania, przesyłając 0,479 Bitcoina na podany adres portfela BTC. Wspomniano również, że jeśli płatność nie zostanie dokonana w ciągu dwóch dni po szyfrowaniu, wówczas cena odszyfrowania wzrośnie do 0,9576 Bitcoina. To prawda, że ​​programiści Ako są jedynymi, którzy mogą pomóc ofiarom w odszyfrowaniu ich zaszyfrowanych plików. Nie ma innych narzędzi, które mogłyby to zrobić, przynajmniej w tej chwili. Jednak problemem większości cyberprzestępców stojących za tego typu programami jest to, że nie można im ufać. Dość często nie zapewniają narzędzi i/lub kluczy do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności, innymi słowy, osoby, które im płacą, zostają oszukane. W większości przypadków jedynym bezpłatnym sposobem na odzyskanie plików/uniknięcie utraty danych jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary usuną ransomware z systemów operacyjnych. Jego usunięcie zapobiega tylko dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Ako decrypt instructions (ako-readme.txt)

Większość programów ransomware jest zaprojektowana tak, aby blokować dostęp do danych i zapewniać instrukcje (tworzyć notatkę z żądaniem okupu i/lub wyświetlać okno pop-up) dotyczące zakupu narzędzia/klucza, który może odszyfrować zaszyfrowane pliki. Dwie główne i najczęstsze zmienne to wysokość okupu i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany do szyfrowania przez ransomware. Tak czy inaczej, w większości przypadków nie jest możliwe „złamanie" szyfrowania, a jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest użycie narzędzia, które mają tylko twórcy określonego ransomware. Możliwe jest uniknięcie utraty danych i pieniędzy bez konieczności używania narzędzi tylko wtedy, gdy ransomware nie jest gotowe (zawiera błędy, wady i ma inne luki) lub poprzez przywrócenie plików z kopii zapasowej. W takich przypadkach kopie zapasowe danych stają się niezwykle przydatne i dlatego zdecydowanie zalecamy, aby zawsze tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci. Kilka przykładów innych programów ransomware to m461c14n, WannaScream i Pashka.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Większość cyberprzestępców rozpowszechnia ransomware (lub inne złośliwe oprogramowanie) za pośrednictwem kampanii spamowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych i trojanów. Jednym z najpopularniejszych sposobów rozsyłania malware jest wysyłanie wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (lub linki do witryn internetowych służące do pobierania złośliwych plików). Dość często te e-maile zawierają załączniki, takie jak dokumenty Microsoft Office, archiwa (takie jak ZIP, RAR), dokumenty PDF, pliki JavaScript i pliki wykonywalne, takie jak .exe. Jeśli zostaną otwarte, załączniki te instalują szkodliwy program. W tym przypadku byłoby to ransomware Ako. Innym sposobem rozsyłania malware są fałszywe aktualizatory oprogramowania. Ludzie, którzy używają ich do aktualizacji oprogramowania, często powodują instalację złośliwego programu. Narzędzia tego typu mogą być również zaprojektowane do wykorzystywania błędów i wad niektórych nieaktualnych programów oraz infekowania systemów w ten sposób. Cyberprzestępcy wykorzystują podejrzane kanały pobierania oprogramowania, aby sami nakłonić ludzi do samodzielnego zainstalowania infekcji komputerowych. Niektóre przykłady niewiarygodnych źródeł to sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule, różne strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, zewnętrzne programy do pobierania i inne podobne kanały. Przedstawiają zainfekowane pliki jako uzasadnione i mają nadzieję, że ktoś je pobierze i otworzy. Po otwarciu/uruchomieniu, pliki te zwykle instalują jeden lub drugi złośliwy program. Narzędzia do łamania oprogramowania mają bezpłatnie ominąć płatną aktywację oprogramowania. Niemniej jednak zamiast tego często instalują malware typu ransomware i inne. Trojany to programy, które często są zaprojektowane do rozsyłania innego złośliwego oprogramowania. Mówiąc prosto, jeśli komputer zostanie zainfekowany trojanem, jest bardzo prawdopodobne, że spowoduje on dodatkowe szkody.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Ako
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku Ako dodaje również rozszerzenie, które zawiera losowy ciąg znaków.
Wiadomość z żądaniem okupu ako-readme.txt
Kwota okupu 0.479/0.9576 Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego 1DUBrMcH9T13oFSa59jxtFDM5eWTP8v2yc
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia (Pierwszy wariant Variant) Avast (FileRepMalware), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.REntS.Gen.1), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.MedusaLocker.D), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cbx), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (Drugi wariant) AVG (https://www.virustotal.com/gui/file/389747789dfab2142873617585e342575792d8c1c85f4b51b36539a16c461b5a/detection), Comodo ([email protected]#3c1xdkmhwqx0e), ESET-NOD32 (wariant Generik.HDMXAYR), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cbk), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Ako, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Jeśli e-mail zostanie otrzymany z nieznanego i podejrzanego adresu, jest nieistotny i zawiera załącznik lub link do witryny, nie należy mu ufać. Jest bardzo prawdopodobne, że taki e-mail został wysłany przez cyberprzestępcę, którzy próbuje zainfekować komputer ransomware lub innym złośliwym oprogramowaniem. Ponadto nie należy pobierać oprogramowania z nieoficjalnych stron, za pośrednictwem sieci peer-to-peer lub innych źródeł, o których wspomnieliśmy w powyższym akapicie. Powinno ono być pobrane wyłącznie z oficjalnych witryn internetowych i poprzez bezpośrednie linki do pobierania. Oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Nieoficjalne narzędzia innych firm mogą być zaprojektowane w celu rozsyłania złośliwego oprogramowania. Poza tym aktywacja płatnego oprogramowania za pomocą różnych narzędzi „łamania" go jest nielegalna. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i zawsze usuwanie wykrytych zagrożeń tak szybko, jak to możliwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ako, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w jednym z wariantów pliku tekstowego ransomware Ako ("ako-readme.txt"):

Twoja sieć została zablokowana.

 

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dane są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: *******

Kopie zapasowe i kopie w tle również są szyfrowane lub usunięcie. Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

 

Od tego momentu korzystanie z plików nie będzie możliwe, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego.

 

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

 

Aby uzyskać informacje (odszyfrować pliki), wykonaj następujące kroki:

1) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę Tor: hxxps://www.torproject.org/download/

2) Otwórz naszą stronę internetową w TOR: hxxp://kwvhrdibgmmpkhkidrby4mccwqpds5za6uo2th cw5gz75qncv7rbhyad.onion/I8VC6PIEQL8JFKHM

3) Wklej swój identyfikator w formularzu (możesz znaleźć swój identyfikator poniżej)

 

!! UWAGA !!

!! Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

!! NIE ZMIENIAJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW

!! NIE ZMIENIAJ SWOJEGO ID

!! NIE USUWAJ SWOJEGO PLIKU ID.KEY


--- POCZĄTEK OSOBISTEGO ID ---
-
--- KONIEC OSOBISTEGO ID ---

Zrzut ekranu początkowej strony strony Tor:

ako ransomare tor website initial-page

Tekst na tej stronie:

Przepraszamy!

Twoja sieć została zablokowana

Nie martw się!

Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Zrzut ekranu strony głównej witryny Tor:

ako ransomware tor website second page

Tekst na tej stronie:

Twoje pliki zostały zablokowane!

Co się stało?

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane

Jak odszyfrować pliki?

Jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest otrzymanie narzędzia 2mzWmb-Deszyfrator

 

Jesteś gotowy?

Gwarantujemy, że możesz odzyskać wszystkie swoje pliki.

Ale nie masz wystarczająco dużo czasu.

Kup 2mzWmb-Deszyfrator

Obecna cena: 0,479 BTC (~ 3800 $)

Masz: 2 dni. 14:57:48

Jeśli płatność nie zostanie zrealizowana w tym czasie, koszt zostanie podwojony: 0,9576 BTC (~ 7600 $)

Kup 2mzWmb-Decryptor

Wsparcie na czacie

1. Utwórz portfel Bitcoin (zalecamy Blockchain.info)

2. Kup niezbędną liczbę Bitcoinów - 0,479 BTC

3. Wyślij 0,479 BTC na adres: 1DUBrMcH9T13oFSa59jxtFDM5eWTP8v2yc

4. Po dokonaniu płatności wklej swój identyfikator transakcji w tym formularzu.

5. Po dokonaniu płatności - załaduj ponownie bieżącą stronę.

TXID otrzymano BTC/USD. Data

Możesz kupić BTC tutaj
coinbase.com
bitpanda.com
cex.io
gemini.com
buybitcoinworldwide.com

Witryna Tor w GIF:

ako ransomware tor website in gif image

Zrzut ekranu innego wariantu pliku tekstowego "ako-readme.txt":

ako ransomware ransom note second variant

Tekst w tej notatce:

Twoja sieć została zablokowana.

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dane są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: ******

Kopie zapasowe i kopie w tle również są zaszyfrowane lub usunięte. Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

Od tego momentu korzystanie z plików nie będzie możliwe, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Aby uzyskać informacje (odszyfrować pliki), skontaktuj się z nami pod adresem (e-mail) [email protected] lub [email protected] i wyślij nam swój identyfikator

!!UWAGA !!

!! Każde oprogramowanie innej firmy może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

!! NIE ZMIENIAJ SZYFROWANYCH PLIKÓW

!! NIE ZMIENIAJ SWOJEGO KLUCZA

--- TWOJE ID ---
-
--- TWOJE ID ---

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez jedną z wersji Ako (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Ako ransomware (random extension)

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez inną wersję Ako (losowe rozszerzenie):

ako ransomware encrypted files second variant

Usuwanie ransomware Ako:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Ako: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Ako. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Ako kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Ako na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Ako dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.