FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalować Ako z komputera?

Znany również jako: Wirus Ako
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Ako

Czym jest Ako?

Istnieją dwa warianty ransomware Ako, jednak jedyna różnica między nimi polega na sposobie, w jaki ofiary powinny skontaktować się z cyberprzestępcami/zapłacić okup. Oba warianty Ako tworzą plik tekstowy (notatkę z żądaniem okupu) o nazwie "ako-readme.txt". W jednej wersji ofiary okupu instruuje się, aby skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem poczty elektronicznej, w innej - aby zapłacić okup za pośrednictwem strony internetowej Tor. Oba warianty Ako tworzą plik "id.key" i upuszczają go w folderach zawierających zaszyfrowane pliki (robią to samo z notatką z żądaniem okupu) i zmieniają nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając losowe rozszerzenie do ich nazw. Na przykład nazwa pliku "1.jpg" zostaje zmieniona na "1.jpg.2mzWmb".

W obu wersjach notatki z żądaniem okupu („ako-readme.txt") ofiary są informowane, że wszystkie ich pliki zostały zaszyfrowane, a jedynym sposobem na ich odszyfrowanie jest zakup unikalnego klucza. Jedna wersja zawiera dwa e-maile (davidgoldman@cock.li i portedhiggens@firemail.cc), których należy użyć do skontaktowania się z cyberprzestępcami (deweloperami Ako) w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zakupu tego klucza. Inna wersja zawiera link do strony internetowej, który można otworzyć za pomocą przeglądarki Tor. Na tej stronie Tor ofiary muszą wkleić osobisty identyfikator z drugiej wersji pliku tekstowego „ako-readme.txt", a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Jak podano na tej stronie internetowej, ofiary mogą kupić narzędzie do odszyfrowania, przesyłając 0,479 Bitcoina na podany adres portfela BTC. Wspomniano również, że jeśli płatność nie zostanie dokonana w ciągu dwóch dni po szyfrowaniu, wówczas cena odszyfrowania wzrośnie do 0,9576 Bitcoina. To prawda, że ​​programiści Ako są jedynymi, którzy mogą pomóc ofiarom w odszyfrowaniu ich zaszyfrowanych plików. Nie ma innych narzędzi, które mogłyby to zrobić, przynajmniej w tej chwili. Jednak problemem większości cyberprzestępców stojących za tego typu programami jest to, że nie można im ufać. Dość często nie zapewniają narzędzi i/lub kluczy do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności, innymi słowy, osoby, które im płacą, zostają oszukane. W większości przypadków jedynym bezpłatnym sposobem na odzyskanie plików/uniknięcie utraty danych jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary usuną ransomware z systemów operacyjnych. Jego usunięcie zapobiega tylko dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Ako decrypt instructions (ako-readme.txt)

Większość programów ransomware jest zaprojektowana tak, aby blokować dostęp do danych i zapewniać instrukcje (tworzyć notatkę z żądaniem okupu i/lub wyświetlać okno pop-up) dotyczące zakupu narzędzia/klucza, który może odszyfrować zaszyfrowane pliki. Dwie główne i najczęstsze zmienne to wysokość okupu i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystywany do szyfrowania przez ransomware. Tak czy inaczej, w większości przypadków nie jest możliwe „złamanie" szyfrowania, a jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest użycie narzędzia, które mają tylko twórcy określonego ransomware. Możliwe jest uniknięcie utraty danych i pieniędzy bez konieczności używania narzędzi tylko wtedy, gdy ransomware nie jest gotowe (zawiera błędy, wady i ma inne luki) lub poprzez przywrócenie plików z kopii zapasowej. W takich przypadkach kopie zapasowe danych stają się niezwykle przydatne i dlatego zdecydowanie zalecamy, aby zawsze tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci. Kilka przykładów innych programów ransomware to m461c14n, WannaScream i Pashka.

Jak ransomware zainfekowało mój komputer?

Większość cyberprzestępców rozpowszechnia ransomware (lub inne złośliwe oprogramowanie) za pośrednictwem kampanii spamowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych źródeł pobierania oprogramowania, nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych i trojanów. Jednym z najpopularniejszych sposobów rozsyłania malware jest wysyłanie wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (lub linki do witryn internetowych służące do pobierania złośliwych plików). Dość często te e-maile zawierają załączniki, takie jak dokumenty Microsoft Office, archiwa (takie jak ZIP, RAR), dokumenty PDF, pliki JavaScript i pliki wykonywalne, takie jak .exe. Jeśli zostaną otwarte, załączniki te instalują szkodliwy program. W tym przypadku byłoby to ransomware Ako. Innym sposobem rozsyłania malware są fałszywe aktualizatory oprogramowania. Ludzie, którzy używają ich do aktualizacji oprogramowania, często powodują instalację złośliwego programu. Narzędzia tego typu mogą być również zaprojektowane do wykorzystywania błędów i wad niektórych nieaktualnych programów oraz infekowania systemów w ten sposób. Cyberprzestępcy wykorzystują podejrzane kanały pobierania oprogramowania, aby sami nakłonić ludzi do samodzielnego zainstalowania infekcji komputerowych. Niektóre przykłady niewiarygodnych źródeł to sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule, różne strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, zewnętrzne programy do pobierania i inne podobne kanały. Przedstawiają zainfekowane pliki jako uzasadnione i mają nadzieję, że ktoś je pobierze i otworzy. Po otwarciu/uruchomieniu, pliki te zwykle instalują jeden lub drugi złośliwy program. Narzędzia do łamania oprogramowania mają bezpłatnie ominąć płatną aktywację oprogramowania. Niemniej jednak zamiast tego często instalują malware typu ransomware i inne. Trojany to programy, które często są zaprojektowane do rozsyłania innego złośliwego oprogramowania. Mówiąc prosto, jeśli komputer zostanie zainfekowany trojanem, jest bardzo prawdopodobne, że spowoduje on dodatkowe szkody.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Ako
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku Ako dodaje również rozszerzenie, które zawiera losowy ciąg znaków.
Wiadomość z żądaniem okupu ako-readme.txt
Kwota okupu 0.479/0.9576 Bitcoin
Adres portfela kryptowalutowego 1DUBrMcH9T13oFSa59jxtFDM5eWTP8v2yc
Kontakt z cyberprzestępcami davidgoldman@cock.li, portedhiggens@firemail.cc
Nazwy wykrycia (Pierwszy wariant Variant) Avast (FileRepMalware), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.REntS.Gen.1), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.MedusaLocker.D), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cbx), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (Drugi wariant) AVG (https://www.virustotal.com/gui/file/389747789dfab2142873617585e342575792d8c1c85f4b51b36539a16c461b5a/detection), Comodo (Malware@#3c1xdkmhwqx0e), ESET-NOD32 (wariant Generik.HDMXAYR), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cbk), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Jeśli e-mail zostanie otrzymany z nieznanego i podejrzanego adresu, jest nieistotny i zawiera załącznik lub link do witryny, nie należy mu ufać. Jest bardzo prawdopodobne, że taki e-mail został wysłany przez cyberprzestępcę, którzy próbuje zainfekować komputer ransomware lub innym złośliwym oprogramowaniem. Ponadto nie należy pobierać oprogramowania z nieoficjalnych stron, za pośrednictwem sieci peer-to-peer lub innych źródeł, o których wspomnieliśmy w powyższym akapicie. Powinno ono być pobrane wyłącznie z oficjalnych witryn internetowych i poprzez bezpośrednie linki do pobierania. Oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Nieoficjalne narzędzia innych firm mogą być zaprojektowane w celu rozsyłania złośliwego oprogramowania. Poza tym aktywacja płatnego oprogramowania za pomocą różnych narzędzi „łamania" go jest nielegalna. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i zawsze usuwanie wykrytych zagrożeń tak szybko, jak to możliwe. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ako, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w jednym z wariantów pliku tekstowego ransomware Ako ("ako-readme.txt"):

Twoja sieć została zablokowana.

 

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dane są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: *******

Kopie zapasowe i kopie w tle również są szyfrowane lub usunięcie. Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

 

Od tego momentu korzystanie z plików nie będzie możliwe, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego.

 

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

 

Aby uzyskać informacje (odszyfrować pliki), wykonaj następujące kroki:

1) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę Tor: hxxps://www.torproject.org/download/

2) Otwórz naszą stronę internetową w TOR: hxxp://kwvhrdibgmmpkhkidrby4mccwqpds5za6uo2th cw5gz75qncv7rbhyad.onion/I8VC6PIEQL8JFKHM

3) Wklej swój identyfikator w formularzu (możesz znaleźć swój identyfikator poniżej)

 

!! UWAGA !!

!! Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

!! NIE ZMIENIAJ ZASZYFROWANYCH PLIKÓW

!! NIE ZMIENIAJ SWOJEGO ID

!! NIE USUWAJ SWOJEGO PLIKU ID.KEY


--- POCZĄTEK OSOBISTEGO ID ---
-
--- KONIEC OSOBISTEGO ID ---

Zrzut ekranu początkowej strony strony Tor:

ako ransomare tor website initial-page

Tekst na tej stronie:

Przepraszamy!

Twoja sieć została zablokowana

Nie martw się!

Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Zrzut ekranu strony głównej witryny Tor:

ako ransomware tor website second page

Tekst na tej stronie:

Twoje pliki zostały zablokowane!

Co się stało?

Wszystkie twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki są zaszyfrowane

Jak odszyfrować pliki?

Jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest otrzymanie narzędzia 2mzWmb-Deszyfrator

 

Jesteś gotowy?

Gwarantujemy, że możesz odzyskać wszystkie swoje pliki.

Ale nie masz wystarczająco dużo czasu.

Kup 2mzWmb-Deszyfrator

Obecna cena: 0,479 BTC (~ 3800 $)

Masz: 2 dni. 14:57:48

Jeśli płatność nie zostanie zrealizowana w tym czasie, koszt zostanie podwojony: 0,9576 BTC (~ 7600 $)

Kup 2mzWmb-Decryptor

Wsparcie na czacie

1. Utwórz portfel Bitcoin (zalecamy Blockchain.info)

2. Kup niezbędną liczbę Bitcoinów - 0,479 BTC

3. Wyślij 0,479 BTC na adres: 1DUBrMcH9T13oFSa59jxtFDM5eWTP8v2yc

4. Po dokonaniu płatności wklej swój identyfikator transakcji w tym formularzu.

5. Po dokonaniu płatności - załaduj ponownie bieżącą stronę.

TXID otrzymano BTC/USD. Data

Możesz kupić BTC tutaj
coinbase.com
bitpanda.com
cex.io
gemini.com
buybitcoinworldwide.com

Witryna Tor w GIF:

ako ransomware tor website in gif image

Zrzut ekranu innego wariantu pliku tekstowego "ako-readme.txt":

ako ransomware ransom note second variant

Tekst w tej notatce:

Twoja sieć została zablokowana.

Wszystkie twoje pliki, dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne dane są zaszyfrowane i mają rozszerzenie: ******

Kopie zapasowe i kopie w tle również są zaszyfrowane lub usunięte. Oprogramowanie innych firm może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

Od tego momentu korzystanie z plików nie będzie możliwe, dopóki nie zostaną odszyfrowane.

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup unikalnego klucza prywatnego.

Tylko my możemy dać ci ten klucz i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

Aby uzyskać informacje (odszyfrować pliki), skontaktuj się z nami pod adresem (e-mail) davidgoldman@cock.li lub portedhiggens@firemail.cc i wyślij nam swój identyfikator

!!UWAGA !!

!! Każde oprogramowanie innej firmy może uszkodzić zaszyfrowane dane, ale nie może ich odzyskać.

!! NIE ZMIENIAJ SZYFROWANYCH PLIKÓW

!! NIE ZMIENIAJ SWOJEGO KLUCZA

--- TWOJE ID ---
-
--- TWOJE ID ---

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez jedną z wersji Ako (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Ako ransomware (random extension)

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez inną wersję Ako (losowe rozszerzenie):

ako ransomware encrypted files second variant

Usuwanie ransomware Ako:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Ako kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Ako na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.