Jak odinstalować ransomware WannaScream?

Znany również jako: Wirus WannaScream
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware WannaScream

Czym jest WannaScream?

WannaScream zostało odkryte przez S!Ri. To ransomware szyfruje pliki, zmienia ich nazwy, tworzy notatkę z żądaniem okupu i wyświetla inną w oknie pop-up. WannaScream zmienia nazwy wszystkich zaszyfrowanych plików, dodając do nazwy plików adres e-mail ([email protected]), identyfikator ofiary i rozszerzenie ".WannaScream". Przykładowo, zmienia nazwę "1.jpg" na "1.jpg.[[email protected]][1E857D00].WannaScream" itd. WannaScream tworzy notatkę z żądaniem okupu, plik tekstowy o nazwie "README.txt" i wyświetla kolejną wiadomość w oknie pop-up poprzez utworzony plik "WannaScream.hta".

Zwykle osoby, które mają komputery zainfekowane ransomware, nie mogą odszyfrować swoich plików bez narzędzia odszyfrowującego i/lub klucza, który mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy (twórcy określonego ransomware). Aby uzyskać instrukcje dotyczące zakupu narzędzia do odszyfrowania od twórców WannaScream, ofiary muszą skontaktować się z nimi, wysyłając e-mail na adres [email protected] lub [email protected] Muszą podać wyznaczony identyfikator, a następnie poczekać na dalsze instrukcje. Ponadto ofiarom oferuje się bezpłatne odszyfrowanie nie więcej niż 5 plików, które nie zawierają żadnych cennych informacji. Pliki te można wysłać cyberprzestępcom, dołączając je do wiadomości e-mail. Według cyberprzestępców stojących za WannaScream cena narzędzia odszyfrowującego zależy od tego, jak szybko się z nimi skontaktują. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ransomware WannaScream za darmo, przynajmniej nie w tej chwili. Ponadto przez większość czasu pliki pozostają zaszyfrowane nawet po usunięciu ransomware. Zwykle jedynym sposobem na odzyskanie plików bezpłatnie (bez konieczności korzystania z narzędzi, które można kupić od cyberprzestępców) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Nie zalecamy ufania żadnym cyberprzestępcom i płacenia okupu. Dość często ofiary, które im płacą, zostają oszukane (cyberprzestępcy nie wysyłają im narzędzi i/lub kluczy odszyfrowujących zgodnie z obietnicą).

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

WannaScream decrypt instructions (WannaScream.hta)

Ransomware to rodzaj oprogramowania służącego do szyfrowania danych, aby ofiary były zmuszone zapłacić okup, oraz do tworzenia notatki z żądaniem okupu (i/lub wyświetlenia okna pop-up) z instrukcjami, jak to zrobić. Oto przykłady innych programów ransomware: Pashka, Roll Safe i Bablo. W większości przypadków dwie główne zmienne to cena algorytmu odszyfrowującego i algorytmu szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) wykorzystywanego przez ransomware do szyfrowania danych. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, zwykle cyberprzestępcy są jedynymi, którzy dysponują narzędziami, które mogą odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ich ransomware. Pliki można odszyfrować bez ich narzędzi tylko wtedy, gdy ransomware zawiera błędy, wady lub jest podatne na inne zagrożenia. Ponieważ nie zdarza się to często, ofiary mogą odzyskać swoje pliki wyłącznie przy użyciu kopii zapasowej utworzonej przed atakiem ransomware. Dlatego zalecamy, aby zawsze tworzyć kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle cyberprzestępcy rozsyłają ransomware (i inne złośliwe oprogramowanie) poprzez kampanie spamowe (e-maile), fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania, niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, narzędzia do łamania/aktywacji oprogramowania oraz trojany. Rozpowszechniają malware za pośrednictwem kampanii spamowych, wysyłając e-maile ze złośliwymi załącznikami (lub linkami do witryn internetowych, które pobierają złośliwe pliki). W większości przypadków załączają pliki, takie jak dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, RAR, ZIP (lub inne pliki archiwów), pliki wykonywalne, takie jak .exe i JavaScript. Ich celem jest nakłonienie odbiorców do otworzenia tych załączników. Po otwarciu instalują ransomware lub inne malware. Innym sposobem rozsyłania malware jest użycie fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania. Zazwyczaj narzędzia te są przeznaczone do infekowania systemów poprzez wykorzystywanie błędów i wad nieaktualnego oprogramowania lub instalowanie niechcianych, często złośliwych programów. Przykładami podejrzanych źródeł pobierania oprogramowania, które są często wykorzystywane do rozsyłania malware, są sieci peer-to-peer (klienci torrent, eMule itd.), strony z freeware do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików, narzędzia pobierania stron trzecich i inne podobne kanały. Cyberprzestępcy przesyłają złośliwe pliki i mają nadzieję, że ktoś je pobierze i otworzy. Po otwarciu pliki te instalują malware. Narzędzia do łamania/aktywacji oprogramowania są używane przez osoby, które oczekują bezpłatnej aktywacji licencjonowanego oprogramowania. Niestety narzędzia te często instalują malware zamiast ominąć płatną aktywację. Trojany to złośliwe programy, które często są zaprojektowane w celu rozsyłania innych infekcji komputerowych. Innymi słowy, są one zaprojektowane tak, aby powodować infekcje łańcuchowe poprzez otwieranie „tylnych drzwi" dla innych złośliwych programów.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus WannaScream
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .WannaScream
Wiadomość z żądaniem okupu README.txt and WannaScream.hta
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Generic.Ransom.WCryG.30A35D4E), ESET-NOD32 (A Variant Of Generik.HDUYIJR), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.MSIL.Spora.gen), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus WannaScream, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Pliki dołączone do nieistotnych wiadomości e-mail otrzymanych z podejrzanych, nieznanych adresów nie powinny być otwierane. To samo dotyczy linków do witryn internetowych. Warto wspomnieć, że cyberprzestępcy często prezentują swoje e-maile jako oficjalne i ważne. Ponadto wszystkie pliki i programy powinny być pobierane wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych witryn internetowych. Żadnemu z innych źródeł, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie powyżej, nie można ufać, ani nie należy z nich korzystać. Ważne jest również aktualizowanie zainstalowanych programów za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnianych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Jeśli zainstalowany program nie jest bezpłatny, należy go poprawnie zarejestrować (aktywować). Używanie do tego narzędzi do łamania oprogramowania jest nielegalne i często prowadzi do instalacji malware. Jeszcze jednym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa komputera jest regularne skanowanie go za pomocą sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego i upewnianie się, że jest zawsze aktualne. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany WannaScream, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w WannaScream.hta (oknie pop-up):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane przez Wanna Scream z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości: 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkusze Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

https://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących:

http://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego WannaScream ("README.txt"):

WannaScream ransomware text file (README.txt)

README.txt w GIF:

wannascream text note (README.txt) appearance in gif

Tekst w tej notatce:

[+] Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane [+]

[-] Naprawdę chcesz odzyskać pliki?

[+] Napisz do nas na adres e-mail: [email protected]

[+] Jeśli nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi w ciągu 24 godzin, napisz na ten e-mail: [email protected]

[-] Wpisz swój unikalny identyfikator w tytule wiadomości.

[+] Unikalny identyfikator: 1E857D00

[-] Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach.

[-] Cena zależy od tego, jak szybko do nas piszesz.

[-] Po dokonaniu płatności prześlemy Ci narzędzie odszyfrowujące.

Ono odszyfruje wszystkie twoje pliki.
________

[+] Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja [+]

[-] Przed dokonaniem płatności możesz wysłać do 5 plików

Bezpłatne odszyfrowanie: całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 10 MB (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy programu Excel itp.)
________

[+] Jak uzyskać bitcoiny [+]

[-] Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest LocalBitcoins

Strona: https://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup Bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

[-] Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących tutaj:

http://coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins

_____

[+] Uwaga! [+]

[-] Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

[-] Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania strony trzeciej, gdyż może to spowodować trwałą utratę danych.

[-] Odszyfrowanie plików za pomocą strony trzeciej może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.
________Ransomware DARKCRYPT________

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez of WannaScream (rozszerzenie ".WannaScream"):

Files encrypted by WannaScream ransomware (.WannaScream extension)

Usuwanie ransomware WannaScream:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus WannaScream: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus WannaScream. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem WannaScream. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware WannaScream).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki WannaScream.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty WannaScream są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez WannaScream, możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak WannaScream.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware WannaScream:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16733-wannascream-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus WannaScream kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus WannaScream na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus WannaScream dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.