Ransomware RPD

Znany również jako: RPD (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware RPD

Czym jest RPD?

Najpierw odkryte przez MalwareHunterTeam, RPD jest nową odmianą wirusów typu ransomware Rapid 2.0 i Rapid. Po infiltracji, RPD szyfruje większość przechowywanych plików, przez co stają się one bezużyteczne. W ten sposób złośliwy program dodaje rozszerzenie ".RPD" do nazwy każdego zaszyfrowanego pliku. Na przykład nazwa "sample.jpg" zmienia nazwę na "sample.jpg.RPD". Natychmiast po zaszyfrowaniu RPD generuje plik tekstowy ("How Recovery Files.txt") i umieszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, nowy plik tekstowy zawiera komunikat informujący ofiary o szyfrowaniu i zachęcający je do skontaktowania się z programistami za pośrednictwem jednego z podanych adresów e-mail. Nie podano żadnych dodatkowych informacji i dlatego obecnie nie wiadomo, czy RPD wykorzystuje szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne. W każdym razie odszyfrowanie wymaga unikalnego klucza wygenerowanego indywidualnie dla każdej ofiary. Wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez twórców RPD. Po skontaktowaniu się z tymi osobami, każda ofiara zostaje poproszona o zapłacenie okupu w zamian za klucz. Koszt jego jest również obecnie niepotwierdzony - wszystkie szczegóły są przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jednak programiści zajmujący się programami ransomware żądają zwykle 500$ - 1 500$ w Bitcoinie, Monero lub innej kryptowalucie. Bez względu na koszty, nigdy nie płać. Badania pokazują, że osoby te często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Dlatego płatność zazwyczaj nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a użytkownicy są oszukiwani. Z tych powodów nie należy kontaktować się z tymi osobami ani dokonywać żadnych płatności. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania RPD i odzyskania danych za darmo. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

RPD decrypt instructions

Internet jest pełen wirusów typu ransomware podobnych do RPD (przykład, RaRansomware, Nozelesn, KyMERA itp.). Są one opracowywane przez różnych cyberprzestępców, a mimo to ich zachowanie jest identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Istnieją pomiędzy nimi tylko dwie zasadnicze różnice: 1) wysokość okupu; 2) rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety wirusy typu ransomware zwykle używają algorytmów generujących unikalne klucze deszyfrowania (np. RSA, AES itd.). Dlatego też, chyba że malware nie jest w pełni rozwinięte lub ma pewne błędy/wady, manualne odszyfrowanie plików bez udziału programistów (kontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest praktycznie niemożliwe. Ransomware jest jednym z głównych powodów, dla których powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Jednak bardzo ważne jest, aby przechowywać je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej. Jeśli nie, kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane jak zwykłe pliki.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Programiści dystrybuują ransomware na różne sposoby, jednak najpopularniejszymi z nich są: 1) spamowe wiadomości e-mail; 2) sieci peer-to-peer [P2P]; 3) nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania; 4) fałszywe aktualizacje oprogramowania; 5) trojany. Wiadomości spamowe są dostarczane ze złośliwymi załącznikami [w większości przypadków dokumentami MS Office lub plikami JavaScript], które po otwarciu pobierają i instalują malware. Sieci peer-to-peer (torrenty, eMule itp.) i inne nieoficjalne źródła pobierania prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W ten sposób wielu użytkowników jest skłonnych do pobrania i zainstalowania malware. Fałszywe programy aktualizujące infekują system, wykorzystują błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub pobierają i instalują malware zamiast aktualizacji. Trojany po prostu otwierają "tylne drzwi" dla innego malware, aby przeniknąć do systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaRPD (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować RPD (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Uważnie analizuj każdy otrzymany załącznik wiadomości e-mail. Pliki, które wydają się nieistotne lub zostały odebrane z podejrzanego/nieznanego adresu e-mail, nigdy nie powinny być otwierane. Ponadto pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne programy pobierania/instalacji są używane do dystrybucji fałszywych programów, dlatego nigdy nie powinny być używane. Ta sama zasada dotyczy aktualizacji oprogramowania. Bardzo ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji, jednak powinno to zostać osiągnięte tylko za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Zdecydowanie zalecamy zainstalowanie i uruchomienie legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany RPD, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware RPD:

Witaj drogi przyjacielu!

Wszystkie twoje pliki zostały ZASZYFROWANE

Czy na pewno chcesz je odzyskać?

Napisz na nasz adres e-mail - [email protected]

i podaj nam swoje unikalne ID - ID-OJINCVRG

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez RPD (rozszerzenie ".RPD"):

Files encrypted by RPD

Usuwanie ransomware RPD:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie RPD (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się RPD (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem RPD. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware RPD).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki RPD.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty RPD są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy uzyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez RPD możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak RPD

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware RPD:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13065-rpd-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
RPD (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania RPD (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się RPD (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.