Ransomware Rapid

Znany również jako: Rapid (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Rapid

Czym jest Rapid?

Po raz pierwszy wykryty przez badacza bezpieczeństwa malware, Michaela Gillespie, Rapid jest następnym wirusem typu "ransomware", który potajemnie infiltruje systemy bez zgody użytkowników. Po infiltracji Rapid szyfruje przechowywane dane i dołącza do nazwy każdego zainfekowanego pliku rozszerzenie ".rapid" (na przykład nazwa "sample.jpg" zostae zmieniona na "sample.jpg.rapid"). Od tego momentu korzystanie z plików staje się niemożliwe. Natychmiast po infiltracji Rapid generuje plik tekstowy ("! How Decrypt Files.txt"), umieszczając go w każdym istniejącym folderze.

Jak zwykle, nowy plik tekstowy zawiera wiadomość informującą ofiary o szyfrowaniu. Aby przywrócić dane, zachęca się ich do skontaktowania się z cyberprzestępcami za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Obecnie nie wiadomo, jakiego rodzaju szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego) używa Rapid. W każdym razie odszyfrowanie wymaga klucza wygenerowanego w wyjątkowy sposób dla każdej ofiary. Programiści przechowują ten klucz na zdalnym serwerze, a użytkownicy są instruowani do zapłacenia okupu za jego otrzymanie. Koszt jest obecnie nieznany - cyberprzestępcy przekazują szczegółowe informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jednak w większości przypadków wysokość okupu waha się między 500 a 1500 $ w Bitcoinach. Bez względu na to, jak mały jest koszt, nigdy nie dokonuj płatności. Pamiętaj, że cyberprzestępcy często ignorują ofiary po przesłaniu płatności. Dlatego płatność prawdopodobnie nie przyniesie żadnego pozytywnego wyniku i zostaniesz oszukany. Oprócz utraty pieniędzy będziesz wspierać złośliwe firmy cyberprzestępców. Z tych powodów stanowczo zalecamy ignorowanie wszystkich próśb o kontakt z tymi osobami lub zapłacenie okupu. Niestety, obecnie nie ma narzędzi zdolnych do odzyskania plików zaszyfrowanych przez Rapid. W związku z tym można jedynie próbować przywrócić wszystko z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Rapid decrypt instructions

Rapid to oprogramowanie ransomware, a zatem ma wiele podobieństw z setkami innych wirusów, takimi jak TripleM, MadBit, Tastylock i Dangerous. Podobnie jak Rapid, to malware również szyfruje dane i żąda okupu. W rzeczywistości większość wirusów typu ransomware ma tylko dwie zasadnicze różnice: 1) koszt deszyfrowania; 2) rodzaj wykorzystywanego algorytmu szyfrowania. Niestety, badania pokazują, że większość z nich wykorzystuje algorytmy (takie jak RSA, AES itd.), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego, chyba że ransomware przechowuje klucze lokalnie, jest zakodowane lub ma inne podobne wady), ręczne odszyfrowywanie plików bez udziału programistów (skontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest niemożliwe. Wirusy takie jak Rapid stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Należy jednak pamiętać, że pliki kopii zapasowych muszą być przechowywane na serwerze zdalnym (na przykład w chmurze) lub pamięci zewnętrznej (odłączonej). Jeśli nie, kopie zapasowe są również zaszyfrowane.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W celu dystrybuowania ransomware, programiści zazwyczaj wykorzystują wiadomości Spam, źródła pobierania oprogramowania stron trzecich, fałszywe aktualizatory oprogramowania i trojany. Wiadomości Spam często zawierają różne złośliwe załączniki (np. dokumenty MS Office, pliki JavaScript itp.). Po otwarciu te załączniki pobierają i instalują malware, podczas gdy zewnętrzne źródła pobierania (sieci peer-to-peer [P2P], witryny z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnymi plikami do pobrania itp.) prezentują malware jako legalne oprogramowanie. W ten sposób użytkownicy często są skazani na pobieranie i instalowanie malware. Fałszywe narzędzia do aktualizacji wykorzystują przestarzałe błędy/wady oprogramowania, aby zainfekować system. Trojany są najprostsze - po prostu otwierają tylne drzwi, aby malware mogło przeniknąć do systemu. Zasadniczo, głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaRapid (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Rapid (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Infekcjom typu ransomware można zapobiec, zwracając szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu. Nigdy nie otwieraj załączników otrzymanych z podejrzanych adresów e-mail. W rzeczywistości te e-maile powinny zostać usunięte bez czytania. Ponadto, twoje aplikacje powinny być pobierane wyłącznie z oficjalnych źródeł i, najlepiej, za pomocą bezpośredniego linku do pobierania (zewnętrzne programy do pobierania/instalatory często dystrybuują szkodliwe aplikacje). Aktualizuj zainstalowane aplikacje i korzystaj z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, ponieważ przestępcy używają fałszywych programów aktualizujących do dystrybucji malware. Korzystaj z zaimplementowanej funkcji aktualizacji lub przynajmniej narzędzia dostarczonego przez oficjalnego programistę. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Rapid ("! How Decrypt Files.txt"):

Witaj!

Wszystkie twoje pliki zostały przez nas zaszyfrowane

Jeśli chcesz przywrócić pliki napisz na adres e-mail - [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Rapid (rozszerzenie ".rapid"):

Files encrypted by Rapid

Usuwanie ransomware Rapid:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Rapid (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Rapid (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Windows 8 users: Start Windows 8 is Safe Mode with Networking - Go to Windows 8 Start Screen, type Advanced, in the search results select Settings. Click Advanced startup options, in the opened "General PC Settings" window, select Advanced startup. Click the "Restart now" button. Your computer will now restart into the "Advanced Startup options menu". Click the "Troubleshoot" button, and then click the "Advanced options" button. In the advanced option screen, click "Startup settings". Click the "Restart" button. Your PC will restart into the Startup Settings screen. Press F5 to boot in Safe Mode with Networking.

Windows 8 Safe Mode with networking

Video showing how to start Windows 8 in "Safe Mode with Networking":

Uzytkownicy Windows 10: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Rapid. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Rapid).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Rapid.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Rapid. są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy pomocy dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Rapid możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Rapid.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Controlled Folder Access", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej infromacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Rapid:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12098-rapid-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Rapid (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Rapid (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Rapid (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.