Ransomware Rapid 2.0

Znany również jako: Rapid 2.0 (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Rapid 2.0

Czym jest Rapid 2.0?

Po raz pierwszy wykryty przez MalwareHunterTeam, Rapid 2.0 jest zaktualizowaną wersją ransomware wysokiego ryzyka o nazwie Rapid. Natychmiast po infiltracji Rapid 2.0 szyfruje większość zapisanych plików i zmienia ich nazwy za pomocą wzoru "[7_losowych_znaków].[5_losowych_liter]". Przykładowo, "1.jpg" może zostać zmieniona na nazwę pliku, np. "1390875.HWCLZ". Od tego momentu używanie i odróżnianie plików staje się niemożliwe. Po zaszyfrowaniu plików Rapid 2.0 tworzy plik tekstowy ("DECRYPT.[5_losowych_znakow].txt") i umieszcza kopię w każdym istniejącym folderze.

Istnieją dwie główne różnice między Rapid 2.0 i jego poprzednią wersją. Po pierwsze oryginalna wersja nie zmieniła nazw plików - została zaprojektowana w celu dołączania do nazw plików rozszerzenia ".Rapid". Po drugie, Rapid 2.0 wykrywa ustawienia regionalne systemu. Jeśli ustawienia kraju są ustawione na rosyjski, pliki nie są szyfrowane. Nowy plik tekstowy zawiera komunikat informujący ofiary o szyfrowaniu i informujący je, co dalej. Komunikat stwierdza, że ​​pliki można odszyfrować tylko za pomocą specjalnego narzędzia deszyfrującego, które należy zakupić. Niestety, jest to prawda. Obecnie nie wiadomo, którego szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego) używa Rapid 2.0, jednak odszyfrowanie z pewnością będzie wymagało klucza wygenerowanego specjalnie dla każdej z ofiar. Przestępcy ukrywają te klucze na zdalnym serwerze, a ofiary są zachęcane do zapłacenia okupu w zamian za narzędzie deszyfrujące z wbudowanym kluczem. Koszt nie jest określony - ofiary muszą skontaktować się z programistami Rapid 2.0, aby otrzymać dalsze instrukcje. Jednak w większości przypadków wysokość okupu waha się między 500 a 1500 USD (równowartość w Bitcoinach lub innej kryptowalucie). Przestępcy umożliwiają także ofiarom dołączenie jednego wybranego pliku, który następnie mogą odszyfrować i zwrócić ofierze jako "gwarancję", że odszyfrowanie jest możliwe. Pomimo tych żądań i zagrożeń cyberprzestępcom nie można zaufać, ponieważ często ignorują ofiary, gdy tylko zostaną im przesłane pieniądze. Płacenie zazwyczaj nie daje żadnych pozytywnych rezultatów, a ofiary są po prostu oszukiwane. Dlatego nigdy nie próbuj kontaktować się z tymi osobami i z pewnością nie dokonuj żadnych płatności. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do odszyfrowania plików zainfekowanych przez Rapid 2.0. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zaatakowanych danych:

Rapid 2.0 decrypt instructions

Istnieją dziesiątki wirusów typu ransomware podobnych do Rapid 2.0. Lista przykładów obejmuje (ale nie jest ograniczona do) BlackRuby2, Zenis, PLANETARY i GPGQwerty. Chociaż wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, mają identyczne zachowanie - szyfrują dane i żądają okupu. Badania pokazują, że w większości przypadków wirusy typu "ransomware" mają tylko dwie zasadnicze różnice: 1) koszt za odszyfrowanie; 2) rodzaj wykorzystanego algorytmu szyfrowania. Niestety większość algorytmów generuje unikalne klucze deszyfrowania (np. RSA, AES itd.). Dlatego też, chyba że malware nie jest w pełni rozwinięte lub ma pewne błędy/usterki (np. klucz jest zakodowany, przechowywany lokalnie, itp.), odzyskanie plików bez udziału programistów (skontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest niemożliwe. Rapid 2.0 i inne podobne wirusy są jedną z głównych przyczyn regularnego tworzenia kopii zapasowych danych. Jednak pliki kopii zapasowych muszą być przechowywane na serwerze zdalnym lub w pamięci zewnętrznej. Jeśli nie, kopie zapasowe są szyfrowane razem z normalnymi plikami.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Aby dystrybuować ransomware, programiści często wykorzystują wiadomości Spam, sieci peer-to-peer (P2P), źródła pobierania oprogramowania stron trzecich, fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania i trojany. Wiadomości Spam często zawierają złośliwe załączniki (np. pliki JavaScript, dokumenty MS Office itp.), które po otwarciu potajemnie pobierają i instalują ransomware, podczas gdy sieci P2P (torrenty, eMule itp.) i inne nieoficjalne źródła pobierania (strony z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania itp.) dystrybuują malware, prezentując je jako legalne oprogramowanie. Użytkownicy są oszukiwani do pobrania i zainstalowania wirusów. Fałszywe programy aktualizujące infekują system, wykorzystując błędy/wady nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast aktualizacji oprogramowania. Trojany są najprostsze - otwierają "tylne drzwi" dla innych złośliwych programów wysokiego ryzyka w celu infiltracji systemu. Zasadniczo, głównymi przyczynami infekcji komputerowych są słaba wiedza i nieostrożne zachowanie.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaRapid 2.0 (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Rapid 2.0 (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu. Nigdy nie otwieraj żadnych załączników z wiadomości e-mail, które wydają się nieistotne i zostały wysłane z nierozpoznawalnych/podejrzanych adresów e-mail. W rzeczywistości te e-maile powinny zostać usunięte bez czytania. Pamiętaj także, aby pobierać aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobrania. Narzędzia pobierania/instalacji stron trzecich są często używane do dystrybuowania nieuczciwych aplikacji, dlatego nigdy nie powinny być używane. Na bieżąco aktualizuj zainstalowane aplikacje i upewnij się, że masz działające legalne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponieważ przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji, aplikacje powinny być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Rapid 2.0 (wzór nazwy pliku ("[7_losowych_cyfr].[5_losowych_liter]"):

Files encrypted by Rapid 2.0

Usuwanie ransomware Rapid 2.0:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Rapid 2.0 (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Rapid 2.0 (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Rapid 2.0. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Rapid 2.0).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Rapid 2.0.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Rapid 2.0 są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Rapid 2.0 możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Rapid 2.0.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęo do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji na ten temat o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Rapid 2.0:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12522-rapid-20-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Rapid 2.0 (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Rapid 2.0 (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Rapid 2.0 (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.