Ransomware Nozelesn

Znany również jako: Nozelesn (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Nozelesn

Czym jest Nozelesn?

Odkryty przez MalwareHunterTeam Nozelesn to wirus typu ransomware, który potajemnie infiltruje system i szyfruje większość zapisanych plików. Po zaszyfrowaniu dane natychmiast stają się bezużyteczne. Należy również wspomnieć, że nazwy zaszyfrowanych plików są uzupełniane rozszerzeniem ".nozelesn" (na przykład "sample.jpg" je zmieniana na "sample.jpg.nozelesn"). Po udanym szyfrowaniu, Nozelesn tworzy plik HTML ("HOW_FIX_NOZELESN_FILES.htm") i upuszcza jego kopię w każdym istniejącym folderze.

Utworzony plik html zawiera stwierdzenie, że dane są zaszyfrowane, a ofiara musi zapłacić za ich odszyfrowanie. W tym celu użytkownicy muszą odwiedzić witrynę Nozelesn i postępować zgodnie z podanymi instrukcjami. Obecnie nie wiadomo, czy Nozelesn wykorzystuje szyfrowanie symetryczne czy asymetryczne - takich informacji nie ma. Możemy jednak zapewnić, że unikalny klucz deszyfrowania jest niezbędny do odzyskania danych. Problem polega na tym, że wszystkie klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów Nozelesn. Dlatego każda ofiara musi zapłacić okup w wysokości .1 Bitcoina (obecnie równowartości ~635 $) w zamian za wydanie klucza. Ponadto, deweloperom ransomware nigdy nie można ufać. Wyniki badań pokazują, że osoby te często ignorują ofiary po dokonaniu płatności. Z tego powodu płacenie zazwyczaj nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów, a użytkownicy po prostu zostają oszukani. Zaleca się ignorowanie wszelkich zachęt do dokonania płatności i skontaktowania się z cyberprzestępcami. Niestety nie ma narzędzi zdolnych do złamania szyfrowania Nozelesn i odzyskania danych bezpłatnie. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Nozelesn decrypt instructions

Nozelesn jest praktycznie identyczny z KRAB, Leen, Omerta, DBGer i dziesiątkami innych wirusów typu ransomware. Chociaż wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, ich zachowanie jest całkowicie identyczne - wszystkie szyfrują dane i żądają okupu. Wysokość okupu i typ wykorzystanego algorytmu szyfrowania są zazwyczaj jedynymi poważnymi różnicami. Niestety, większość z nich wykorzystuje szyfrowanie (RSA, AES i inne), które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego też, o ile wirus nie jest jeszcze w pełni opracowany i/lub ma pewne błędy/luki (np. klucz jest zakodowany na stałe, przechowywany lokalnie lub podobny), manualne odszyfrowanie plików (bez ingerencji programistów) jest praktycznie niemożliwe. Takie malware jest jednym z głównych powodów, dla których powinieneś regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. Nie zapomnij jednak przechowywać ich na odłączonym urządzeniu pamięci masowej (pamięci flash, zewnętrznym dysku twardym itp.) i/lub zewnętrznym dysku twardym (chmurze lub innym). W ten sposób zapobiegniesz zaszyfrowaniu kopii zapasowych wraz ze zwykłymi danymi przez ransomware.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W celu dystrybuowania ransomware, deweloperzy używają zwykle wiadomości spamowych (zainfekowanych załączników), sieci P2P (torrentów, eMule itd.), nieoficjalnych źródeł pobierania oprogramowania (bezpłatnych witryn hostujących pliki, witryn z freeware do pobrania itp.), fałszywych narzędzi do aktualizacji oprogramowania i trojanów. Zainfekowane załączniki zazwyczaj występują w formacie plików JavaScript lub dokumentów MS Office. Po otwarciu pliki te potajemnie pobierają i instalują malware. Sieci P2P i zewnętrzne źródła pobierania prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W związku z tym użytkownicy sami pobierają i instalują malware. Fałszywe programy do aktualizacji są przeznaczone do infekowania systemu przez wykorzystanie błędów/wad nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware zamiast rzeczywistych aktualizacji. Trojany rozprzestrzeniają malware, otwierając im "tylne drzwi", aby mogło ono przeniknąć do systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaNozelesn (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Nozelesn (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność, dlatego użytkownicy powinni zawsze zachowywać szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Użytkownicy powinni zawsze pomyśleć dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli plik wydaje się nieistotny i/lub został otrzymany z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, nie powinien nigdy zostać otworzony. Ponadto bardzo ważne jest, aby unikać korzystania z narzędzi pobierania/instalowania innych firm, ponieważ często dołączają one nieuczciwe aplikacje. Zamiast tego należy pobierać oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Ta sama zasada powinna być stosowana podczas aktualizacji oprogramowania. Bardzo ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Jednak aby to osiągnąć, użytkownicy powinni używać wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Niezbędne jest także posiadanie zainstalowanego i uruchomionego pakietu antywirusowego/antyspyware. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Nozelesn, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku html ransomware Nozelesn ("HOW_FIX_NOZELESN_FILES.htm"):

Wszystkie pliki, w tym filmy, zdjęcia i dokumenty na komputerze są zaszyfrowane przez ransomware nozelesn.
Deszyfrowanie plików kosztuje.

Aby odszyfrować pliki, musisz wykonać następujące czynności:
1. powinieneś pobrać i zainstalować tę przeglądarkę hxxp://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en
2. Po instalacji uruchom przeglądarkę i wprowadź adres: lyasuvlsarvrlyxz.onion
3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej. Przypominamy, że im szybciej to zrobisz, tym większe szanse na odzyskanie plików.

Gwarantowane odzyskiwanie następuje w ciągu 10 dni.

WAŻNA INFORMACJA
Powinieneś wpisać osobisty kod na stronie głównej.
Twój osobisty KOD: -

Zrzut ekranu witryny Nozelesn:

Nozelesn website

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Nozelesn (rozszerzenie ".nozelesn"):

Files encrypted by Nozelesn

Usuwanie ransomware Nozelesn:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Nozelesn (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Nozelesn (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Nozelesn. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Nozelesn).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Nozelesn.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Nozelesn są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Nozelesn możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Nozelesn.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Nozelesn:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/13009-nozelesn-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Nozelesn (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Nozelesn (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Nozelesn (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.