Ransomware BlackRuby

Znany również jako: BlackRuby (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware BlackRuby

Czym jest BlackRuby?

BlackRuby jest wirusem typu ransomware odkrytym przez MalwareHunterTeam. Natychmiast po infiltracji, BlackRuby szyfruje większość zapisanych plików i zmienia ich nazwy za pomocą wzoru "ENCRYPTED_[losowe_litery_i_cyfry].BlackRuby". Przykładowo "1.jpg" może zostać zmieniona na przykładowo "Encrypted_zIX2dFXFt9qNfifBu1mqkNVYTX79ZS48TWWU5BRm3Q.BlackRuby". Od tego momentu pliki stają się bezużyteczne i nie do odróżnienia. Po udanym szyfrowaniu, BlackRuby tworzy plik tekstowy ("how-to-decrypt-files.txt"), umieszczając kopię w każdym istniejącym folderze.

BlackRuby ma wiele ciekawych funkcji, które są rzadkością w przypadku większości wirusów typu ransomware. Po pierwsze, sprawdza adres IP ofiary, aby wykryć lokalizację. Jeśli lokalizacja jest w Iranie, pliki nie zostaną zaszyfrowane. Ponadto, BlackRuby infiltruje narzędzie XMRig wykorzystywane do wykorzystywania zasobów systemowych do wydobywania kryptowaluty Monero (więcej informacji o kryptowalutowym malware można znaleźć tutaj). W związku z tym wydajność systemu znacznie się zmniejsza. Nowy plik tekstowy informuje ofiary o szyfrowaniu i podaje dalsze instrukcje dotyczące odzyskania plików. Stwierdza się, że odszyfrowywanie wymaga unikalnego klucza - niestety, ta informacja jest poprawna. Chociaż obecnie nie wiadomo, czy BlackRuby używa szyfrowania symetrycznego lub asymetrycznego, odszyfrowanie plików bez klucza (wygenerowanego specjalnie dla każdej z ofiar) jest niemożliwe. Przestępcy ukrywają te klucze na zdalnym serwerze. Dlatego, aby otrzymać klucz i narzędzie deszyfrujące, ofiary muszą zapłacić okup w wysokości 650 USD w kryptowalucie Bitcoin. Ponadto twórcy oprogramowania typu ransomware często ignorują ofiary po zapłaceniu okupu. Dlatego płatność zazwyczaj nie przynosi żadnego pozytywnego wyniku, a użytkownicy mogą zostać oszukani. Oprócz utraty pieniędzy użytkownicy będą wspierać złośliwe firmy cyberprzestępców. Z tych powodów nigdy nie próbuj kontaktować się z tymi osobami ani płacić żadnego okupu. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do odszyfrowania plików zainfekowanych przez ransomware BlackRuby. W związku z tym pliki i system można przywrócić tylko za pomocą kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

BlackRuby decrypt instructions

To malware jest praktycznie identyczne z dziesiątkami innych wirusów typu ransomware, w tym Payerranso, LOCKME, AAC i GANDCRAB. Chociaż wirusy te są tworzone przez różnych cyberprzestępców, mają identyczne zachowanie. Wszystkie szyfrują pliki i żądają okupu. Badania pokazują, że w większości przypadków wirusy typu ransomware mają tylko dwie zasadnicze różnice: 1) koszt deszyfrowania; 2) rodzaj wykorzystanego algorytmu szyfrowania. Niestety większość wykorzystywanych algorytmów (takich jak RSA, AES itd.) generuje unikalne klucze deszyfrowania. Dlatego też, chyba że malware nie jest w pełni rozwinięte lub ma pewne błędy/wady (na przykład klucz jest zakodowany, przechowywany lokalnie lub podobny), odzyskanie plików bez udziału programistów (skontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest niemożliwe. Wirusy typu ransomware stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Należy jednak pamiętać, że pliki kopii zapasowych muszą być przechowywane na serwerze zdalnym lub odłączonej pamięci zewnętrznej. W przeciwnym razie zostaną zaszyfrowane tak, jak inne zwykłe pliki.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Wirusy typu ransomware są dystrybuowane na różne sposoby, jednak najpopularniejsze z nich to: 1) wiadomości e-mail Spam; 2) sieci P2P [peer-to-peer]; 3) nieoficjalne źródła pobierania; 4) fałszywe narzędzia do aktualizacji oprogramowania; 5) trojany. Wiadomości Spam często zawierają złośliwe załączniki (np. pliki JavaScript, dokumenty MS Office itp.), które po otwarciu pobierają i instalują malware. Sieci P2P (eMule, torrenty itp.) i inne źródła pobierania stron trzecich (bezpłatne witryny do pobrania, strony z bezpłatnym hostingiem plików itp.) dystrybuują malware, prezentując je jako legalne oprogramowanie. Użytkownicy nieumyślnie pobierają i instalują malware. Fałszywe programy do aktualizacji oprogramowania wykorzystują przestarzałe błędy/wady oprogramowania, aby zainfekować system. W niektórych przypadkach narzędzia te pobierają wirusy, a nie aktualizacje oprogramowania. Trojany są najprostsze - otwierają "tylne drzwi" dla innych wirusów w celu infiltracji systemu.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego, aby zapobiec infekcjom ransomware, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu. Nigdy nie otwieraj plików otrzymanych z podejrzanych adresów e-mail. Zdecydowanie zaleca się pobieranie aplikacji z oficjalnych źródeł tylko za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Zewnętrzne narzędzia pobierania/instalacji często zawierają nieuczciwe aplikacje ("dołączone"), dlatego nie powinny być używane. Aktualizuj zainstalowane oprogramowanie i korzystaj z legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, ponieważ przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji. Zalecamy korzystanie z wbudowanej funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware BlackRuby ("how-to-decrypt-files.txt"):

=== Klucz identyfikacyjny ===
-
=== Klucz identyfikacyjny ===

 

[Nie możesz uzyskać dostępu do swoich plików?]

 

Gratulacje, jesteś teraz częścią naszej rodziny ransomware #BlackRuby. Zasięg tej rodziny powiększa się każdego dnia.

Nasi gospodarze witają naszą obecność, ponieważ damy im skromną pamiątkę z serca Ziemi.

 

Tym razem gościmy nową pamiątką o nazwie "Black Ruby". Czarny rubin jest inny, piękny i genialny. Był on wydobywany przez lata i ty również musisz wykonać ciężką pracę, aby go zatrzymać. Jeśli nie masz cierpliwości dla tej trudności lub nienawidzisz niektórych z tych cennych kamieni, jesteśmy gotowi otrzymać cenę za lata cennego wydobycia i znalezienia rubinów dla twojej ulgi i innych ludzi na świecie, którzy są gośćmi czarnego rubinu.

Porozmawiajmy zatem trochę bez metafory i terminów literackich, aby zrozumieć znaczenie tematu.

 

Nie ma znaczenia, czy jesteś małą firmą, czy zarządzasz dużą organizacją. Bez względu na to, czy jesteś zwykłym użytkownikiem czy zaangażowanym pracownikiem, ważne jest, że masz czarny rubin i aby się go pozbyć oraz wrócić do poprzedniej sytuacji, potrzebujemy kolejnego kroku.

Zakres tej rodziny nie powinien się zatrzymywać, ponieważ mamy wystarczającą wiedzę i ty również ufasz naszej wiedzy.

 

Zawsze cię wspieramy i jesteśmy opiekunami twoich waszych informacji na tej wielodniowej uczcie i bądź pewny, że nikt na świecie nie może ich odzyskać, oprócz nas, którzy wydobywamy ten cenny kamień.

 

Potrzebujemy dwustronnej współpracy w rozwijaniu wiedzy o cyberbezpieczeństwie. Podstawą tej współpracy jest wzajemne zaufanie, które zaowocuje spokojem i ciszą. Musisz zatem zapłacić 650 $ 650 (USD) w Bitcoinach za przywrócenie systemu do poprzedniego stanu lub powrót do normalności.

Nie zapominaj, że twoja szansa jest ograniczona. Z tych ograniczeń możesz tworzyć złote sytuacje. Bądź pewny, że pomożemy ci w tym i wiedz, że posiadanie czarnego rubinu nie zawsze oznacza bogactwo. Ty i twój system macie biedną, słabą znajomość cyberbezpieczeństwa i brakuje bezpieczeństwa w waszym systemie!

 

===============


[JAK ODSZYFROWAĆ TWOJE PLIKI]
1. Skopiuj "Klucz identyfikacyjny".
2. Wyślij ten klucz z dwoma zaszyfrowanymi plikami (mniejszymi niż 5 MB), aby zaufać nam na adres e-mail "[email protected]".

3. Odszyfrujemy twoje dwa pliki i wyślemy je na twój adres e-mail.

4. Po zapewnieniu integralności plików, musisz zapłacić 650 $ (USD) za pomocą Bitcoin i wysłać kod transakcji na nasz adres e-mail, nasz adres bitcoin to "19S7k3zHphKiYr85T25FnqdxizHcgmjoj1".

5. Otrzymasz "Deszyfrator Black Ruby" wraz z kluczem prywatnym twojego systemu.

6. Wszystko wróci do normy, a twoje pliki zostaną uwolnione.


===============

 

[Czym jest szyfrowanie?]

 

Szyfrowanie jest odwracalną modyfikacją informacji ze względów bezpieczeństwa, ale zapewnia pełny dostęp do niej upoważnionym użytkownikom.

Aby zostać autoryzowanym użytkownikiem i zachować modyfikację absolutnie odwracalną (innymi słowy, aby mieć możliwość odszyfrowania swoich plików), powinieneś mieć "Osobisty klucz identyfikacyjny". To jednak nie wszystko. Wymagane jest również posiadanie specjalnego oprogramowania deszyfrującego (w twoim przypadku oprogramowania "Black Ruby Decryptor") do bezpiecznego i kompletnego odszyfrowania wszystkich twoich plików i danych.

[Wszystko jest dla mnie jasne, a co powinienem zrobić?]

 

Pierwszym krokiem jest przeczytanie tych instrukcji do końca. Twoje pliki zostały zaszyfrowane za pomocą oprogramowania "Black Ruby Ransomware"; instrukcje ("how-to-decrypt-files.txt") w folderach z zaszyfrowanymi plikami nie są wirusami, pomogą ci. Po przeczytaniu tego tekstu większość osób zaczyna szukać w Internecie słów "Black Ruby Ransomware", gdzie znajdują wiele pomysłów, zaleceń i instrukcji. Należy zdać sobie sprawę, że to my zamknęliśmy zamek do plików i jesteśmy jedynymi, którzy mają ten tajny klucz do ich otworzenia.

 

[Co możecie poradzić?]

 

[*** Wszelkie próby odzyskania plików za pomocą narzędzi innych firm mogą być śmiertelne dla twoich zaszyfrowanych plików ***]

 

Większość oprogramowania stron trzecich zmienia dane zaszyfrowanymi plikami, aby je przywrócić. W tym przypadku powoduje to jedynie uszkodzenie plików.

Ostatecznie nie będzie można odszyfrować plików. Gdy układasz puzzle, ale niektóre elementy zostaną zgubione, zepsute lub nie zostaną umieszczone w odpowiednim miejscu - elementy układanki nigdy nie będą pasowały. W ten sam sposób oprogramowanie innej firmy całkowicie zrujnuje twoje pliki i będzie to nieodwracalne. Powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek ingerencja oprogramowania innej firmy w odzyskanie plików zaszyfrowanych za pomocą ransomware Black Ruby może być śmiertelna dla twoich plików.

 

Jeśli patrzysz na ten tekst w Internecie i zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak z twoimi plikami, jednak nie masz żadnych instrukcji przywrócenia plików, skontaktuj się ze swoim wsparciem antywirusowym.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez BlackRuby (wzór nazwy pliku ("ENCRYPTED_[losowe_znaki_i_cyfry].BlackRuby"):

Files encrypted by BlackRuby

Usuwanie ransomware BlackRuby:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie BlackRuby (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się BlackRuby (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem BlackRuby. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware BlackRuby).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki BlackRuby.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty BlackRuby. są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez BlackRuby możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak ransomware BlackRuby.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware BlackRuby:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12266-blackruby-ransomware