Ransomware GANDCRAB

Znany również jako: GandCrab (wirus)
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware GANDCRAB

Czym jest GANDCRAB?

GANDCRAB to następny wirus typu ransomware dystrybuowany za pomocą zestawu narzędzi RigEK. Po infiltracji, szyfruje większość przechowywanych danych i dodaje do nazwy każdego zaszyfrowanego pliku rozszerzenie ".GDCB" Od tego momentu pliki stają się bezużyteczne. Natychmiast po zaszyfrowaniu GANDCRAB generuje plik "GDCB-DECRYPT.txt" i umieszcza kopię w każdym istniejącym folderze.

Nowy plik tekstowy zawiera informacje dotyczące obecnej sytuacji i instruuje ofiary o dalszych krokach. Aby odszyfrować dane, ofiary muszą otworzyć stronę internetową Tor i postępować zgodnie z podanymi na niej instrukcjami. Witryna twierdzi, że ​​odszyfrowywanie wymaga unikalnego klucza, który jest przechowywany na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów GANDCRAB. Niestety ta informacja jest prawdziwa. Chociaż obecnie nie wiadomo, czy GANDCRAB używa szyfrowania symetrycznego lub asymetrczynego. We wszystkich przypadkach odszyfrowywanie plików bez klucza jest niemożliwe. Dlatego ofiary są zachęcane do zapłacenia 1,5 Dash (kryptowaluty), co obecnie jest równowartością ~ 1130 $. GANDCRAB jest pierwszym ransomware, który akceptuje walutę Dash. Po zapłaceniu okupu rzekomo wydawany jest klucz deszyfrujący. Pamiętaj jednak, że cyberprzestępcom nie można ufać. Koszt jest wysoki, a przestępcy prawdopodobnie zignorują ofiary po dokonaniu płatności. Z tych powodów nie należy kontaktować się z tymi osobami ani płacić okupu. Niestety, nie ma narzędzi zdolnych do odzyskania plików zaszyfrowanych przez GANDCRAB. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie wszystkiego z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu z wiadomością zachęcającą użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania swoich zainfekowanych danych:

GANDCRAB decrypt instructions

GANDCRAB jest zwykłym oprogramowaniem ransomware i ma wiele podobieństw z InsaneCrypt, Velso, Rapid, Cyber Police oraz dziesiątkami innych wirusów typu ransomware. Podobnie jak w przypadku GANDCRAB, te infekcje malware również szyfrują przechowywane pliki i żądają okupu. W większości przypadków jedynymi istotnymi różnicami są wysokość okupu i rodzaj wykorzystywanych algorytmów szyfrowania. Badania pokazują, że niestety większość z tych wirusów wykorzystuje algorytmy (np. RSA, AES itd.), które generują unikalne klucze deszyfrowania. Tym samym, jeśli ransomware nie ma pewnych błędów/wad (np. klucz jest zakodowany na stałe, przechowywany lokalnie lub podobnych), ręczne odzyskanie plików bez udziału programistów (kontaktowanie się z nimi nie jest zalecane) jest niemożliwe. Wirusy, takie jak GANDCRAB, stanowią silny argument za regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych. Należy jednak pamiętać, że lokalne przechowywanie kopii zapasowych plików nie jest bezpieczne - oprogramowanie ransomware zaszyfruje je tak, jak każdy inny plik. Kopie zapasowe muszą być przechowywane na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub w odłączonej pamięci zewnętrznej.

W jaki sposób oprogramowanie ransomware zainfekowało mój komputer?

Wirusy typu ransomware są dystrybuowane na różne sposoby, jednak najpopularniejsze z nich to: 1) wiadomości Spam; 2) nieoficjalne źródła pobierania oprogramowania; 3) sieci peer-to-peer [P2P]; 4) fałszywe aktualizacje oprogramowania; 5) trojany. Wiadomości Spam często zawierają złośliwe załączniki, takie jak pliki JavaScript, dokumenty MS Office itp. Po otwarciu te załączniki podstępnie pobierają/instalują malware. Zewnętrzne źródła pobierania oprogramowania (strony z bezpłatnym hostingiem plików, witryny z bezpłatnymi plikami do pobrania itp.) i sieci P2P (eMule, torrenty itd.) dystrybuują złośliwe pliki wykonywalne, prezentując je jako legalne oprogramowanie. Użytkowników namawia się do pobrania/zainstalowania złośliwego oprogramowania. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują system, wykorzystując przestarzałe błędy/usterki oprogramowania lub pobieranie malware, a nie aktualizacji oprogramowania. Trojany są najprostsze - po prostu otwierają tylne drzwi dla innych wirusów wysokiego ryzyka w celu infiltracji systemu.

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaGandCrab (wirus)
Typ zagrożeniaRansomware, wirus szyfrowania, blokada plików
ObjawyNie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, wcześniej działające pliki mają teraz inne rozszerzenia, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucjiZainfekowane załączniki e-mail (makra), strony z torrentami, złośliwe reklamy.
ZniszczenieWszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Dodatkowe hasło kradnących trojanów i infekcji malware może być zainstalowane razem z infekcją ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować GandCrab (wirus), nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Dlatego, aby temu zapobiec, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu. Pamiętaj, że pliki otrzymane z podejrzanych adresów e-mail nie powinny być nigdy pobierane ani otwierane. Te e-maile powinny zostać usunięte bez czytania. Zaleca się również pobieranie aplikacji z oficjalnych/zaufanych źródeł i wyłącznie za pomocą bezpośrednich linków do pobierania (nieoficjalne programy pobierające/instalatory często zawierają nieuczciwe oprogramowanie). Używaj legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware i na bieżąco zaktualizuj zainstalowane aplikacje. Przestępcy dystrybuują malware za pomocą fałszywych aktualizacji, używają zaimplementowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym GANDCRAB ransomware ("GDCB-DECRYPT.txt"):

---= GANDCRAB =---
Uwaga!

 

Wszystkie twoje pliki z dokumentami, zdjęciami, bazami danych i inne ważne pliki są szyfrowane i mają rozszerzenie: .GDCB

 

Jedyną metodą odzyskania plików jest zakup klucza prywatnego. Znajduje się on na naszym serwerze i tylko my możemy odzyskać twoje pliki.

 

Serwer z kluczem znajduje się w zamkniętej sieci TOR. Możesz tam dotrzeć w następujący sposób:

1. Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/

2. Zainstaluj przeglądarkę Tor

3. Otwórz przeglądarkę Tor

4. Otwórz link w przeglądarce tor: hxxp: hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion/113737081e857d00

5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

 

Jeśli Tor/przeglądarka Tor jest zablokowana w twoim kraju lub nie możesz jej zainstalować, otwórz jeden z poniższych linków w zwykłej przeglądarce:
1. hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion.top/113737081e857d00
2. hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion.casa/113737081e857d00
3. hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion.guide/113737081e857d00
4. hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion.rip/113737081e857d00
5. hxxp://gdcbghvjyqy7jclk.onion.plus/113737081e857d00

 

Na naszej stronie zobaczysz instrukcje dotyczące płatności i otrzymasz możliwość odszyfrowania 1 pliku za darmo.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO!

Nie próbuj modyfikować plików ani używać własnego klucza prywatnego - spowoduje to utratę twoich danych na zawsze!

Zrzut ekranu strony internetowej GANDCRAB:

GANDCRAB website

Tekst prezentowany na tej stronie:

- GandCrab -

 

Witamy!

 

PRZYKRO NAM, ALE WSZYSTKIE TWOJE PLIKI ZOSTAŁY ZASZYFROWANE!

Nie martw się jednak. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki! Możemy Ci pomóc!

Poniżej możesz wybrać jeden z zaszyfrowanych plików ze swojego komputera i odszyfrować go. Jest to odszyfrowanie testowe.

Możemy jednak odszyfrować wyłącznie 1 plik za darmo.

 

UWAGA!

Jeśli masz jakieś problemy z odszyfrowaniem pliku testowego, spróbuj później. Przykro nam, ale otrzymujemy bardzo dużo próśb o pliki testowe. Korzystamy również z bezpłatnej pomocy technicznej, możemy Ci pomóc.

Maks. rozmiar pliku: 2 ?b. Dozwolone pliki: txt, jpg/jpeg, jpeg, bmp, png, gif.

 

UWAGA!

Nie próbuj używać narzędzi odszyfrowujących innych firm!

Ponieważ zniszczą one twoje pliki!

 

Czego potrzebujesz?

Potrzebujesz GandCrab Decryptor.

To oprogramowanie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki i usunie GandCrab z komputera.

Do zakupu potrzebujesz krypto-waluty DASH (1 DASH = 762,297 $).

O tym, jak kupić tę walutę, możesz przeczytać tutaj.

Ile pieniędzy potrzebujesz? Poniżej podajemy kwotę i nasz portfel do zapłaty

 

-Cena £-

1,5 DASH (1200 USD)

- Adres płatności DASH

XkGKE7niDTbZb5o7fTw22o9TQxyYu5zyfU

 

Ten proces jest w pełni zautomatyzowany. Wszystkie płatności są natychmiastowe.

Po dokonaniu płatności odśwież tę stronę i pobierz tutaj GandCrab Decryptor!

Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się i napisz do naszego serwisu pomocy technicznej 24/7.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez GANDCRAB (rozszerzenie ".GDCB"):

Files encrypted by GANDCRAB

Usuwanie ransomware GANDCRAB:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie GandCrab (wirus): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się GandCrab (wirus). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Uzytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem GANDCRAB. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracania systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware GANDCRAB).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki GANDCRAB.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty GANDCRAB. są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez GANDCRAB możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak GANDCRAB.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Controlled Folder Access", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware GANDCRAB:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12212-gandcrab-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
GandCrab (wirus) kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania GandCrab (wirus) na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się GandCrab (wirus) dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.