Jak usunąć ransomware Fob z komputera?

Znany również jako: Wirus Fob
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Fob

Czym jest Fob?

Fob jest wariantem ransomware WannaScream. Ten wariant został odkryty przez Michaela Gillespie. Fob szyfruje pliki ofiary, zmienia ich nazwy, tworzy i wyświetla notatkę z żądaniem okupu. Zmienia nazwę zaszyfrowanych plików, dodając do ich nazwy identyfikator ofiary i adres e-mail [email protected], a także rozszerzenie ".Fob". Na przykład zmienia nazwę pliku "1.jpg" na "1.jpg.[1E857D00[[email protected]].Fob", "2.jpg" na "2.jpg.[1E857D00[ [email protected]].Fob" itp. Uruchamia notatkę z żądaniem okupu z utworzonego pliku "info.hta" i tworzy kolejną notatkę w pliku tekstowym o nazwie "ReadMe.txt".

Cyberprzestępcy stojący za tym ransomware twierdzą, że ofiary nie mogą odszyfrować zaszyfrowanych plików bez narzędzia, które można kupić tylko od nich. Aby uzyskać instrukcje dotyczące sposobu zapłaty za nie, ofiary powinny napisać e-mail na adres [email protected] lub [email protected] lub napisać na @Book545 na Telegramie. Twierdzi się, że cena tego narzędzia zależy od tego, jak szybko ofiary się z nimi skontaktują. Ponadto przed dokonaniem transakcji ofiary mogą wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Ofiary są ostrzegane, aby nie zmieniać nazwy zaszyfrowanych plików ani próbować odszyfrować ich za pomocą oprogramowania firm trzecich, ponieważ może to spowodować uszkodzenie plików (trwałą utratę danych). Niestety, nie ma żadnych bezpłatnych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Fob, przynajmniej w tej chwili. Jednak nie zaleca się ufania cyberprzestępcom (płacenia okupu). Jest bardzo prawdopodobne, że nie wyślą żadnego oprogramowania do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. Zazwyczaj w przypadku ataku ransomware jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie plików jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że można zapobiec zaszyfrowaniu niezaszyfrowanych plików przez odinstalowanie ransomware z systemu operacyjnego. Chociaż zaszyfrowane pliki pozostają niedostępne/bezużyteczne nawet po ich odinstalowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Fob decrypt instructions (info.hta)

Reasumując, szkodliwe programy, takie jak Fob, są zaprojektowane do szyfrowania plików i uniemożliwiają dostęp do nich, chyba że ofiary odszyfrują je za pomocą narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania, który można kupić od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali to malware. Z reguły dwiema głównymi i najczęstszymi zmiennymi są wysokość okupu i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) który ransomware wykorzystuje do szyfrowania plików ofiary. Oto przykłady innych programów ransomware: Moba, Pykw i Chinz. Zwykle odszyfrowanie danych bez narzędzi do odszyfrowania, które można kupić tylko od cyberprzestępców, jest możliwe gdy ransomware zawiera pewne błędy, wady i nie jest ukończone. Jednak nie zdarza się to często, a utraty danych spowodowanej przez ransomware można uniknąć tylko poprzez przywrócenie plików z istniejącej kopii zapasowej. Dlatego zaleca się, aby zawsze wykonać kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze (takim jak Chmura) i/lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Jednym z najczęstszych sposobów rozsyłania malware są kampanie spamowe. Mówiąc dokładniej, wysyłanie wiadomości e-mail z dołączonym złośliwym plikiem. Po otwarciu/uruchomieniu ten załącznik instaluje ransomware lub inne malware wysokiego ryzyka. Niektóre przykłady plików, które cyberprzestępcy dołączają do swoich e-maili, to złośliwy pakiet Microsoft Office, dokumenty PDF, pliki archiwów takie jak RAR, ZIP, pliki wykonywalne (np. .Exe) i JavaScript. Warto wspomnieć, że takie e-maile mogą zawierać linki zaprojektowane do otwierania witryn i pobierania złośliwych plików. Innym sposobem na zainfekowanie komputera malware są złośliwe programy zwane trojanami. Jednak może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy komputer jest już nimi zainfekowany. Trojany to programy, które często są projektowane, aby powodować infekcje łańcuchowe - instalować inne złośliwe oprogramowanie. Niewiarygodne kanały pobierania oprogramowania, takie jak nieoficjalne strony internetowe, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, bezpłatne strony hostujące pliki, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule i), programy pobierania stron trzecich itp. mogą być również wykorzystywane do rozsyłania szkodliwych programów. Gdy użytkownicy otwierają złośliwe pliki, które zostały pobrane takimi kanałami, powodują instalację malware. Fałszywe programy aktualizujące oprogramowanie infekują komputery, instalując złośliwe oprogramowanie zamiast aktualizacji lub wykorzystując błędy, wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego na komputerze ofiary. Narzędzia do łamania oprogramowania (nieoficjalne aktywatory) to programy, które mają nielegalnie ominąć aktywację licencjonowanego oprogramowania lub systemów operacyjnych. Jednak zamiast bezpłatnie aktywować takie oprogramowanie, często infekują systemy malware.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Fob
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .Fob
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta, ReadMe.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], @Book545 na Telegram
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.Imps.3), ESET-NOD32 (wariant MSIL/Filecoder.LK), Kaspersky (HEUR:Trojan-Ransom.MSIL.Encoder.gen), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Antivirus (jego nazwa może się różnić)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje ransomware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Fob, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się ignorowanie nieistotnych wiadomości e-mail zawierających załączniki lub linki internetowe, zwłaszcza jeśli wiadomości są wysłane z nieznanych i podejrzanych adresów. Z reguły takie e-maile są maskowane jako ważne, oficjalne, wysłane z legalnych firm, organizacji. Ponadto zaleca się, aby nie pobierać (ani instalować) oprogramowania za pośrednictwem zewnętrznych programów pobierania (lub instalacji) ani innych narzędzi tego rodzaju (przykłady podano w poprzednim akapicie). Każde oprogramowanie (i pliki należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i poprzez bezpośrednie linki. Zainstalowane oprogramowanie musi być aktywowane i/lub aktualizowane wyłącznie za pomocą narzędzi lub wbudowanych funkcji zapewnionych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Inne narzędzia (nieoficjalne, strony trzeciej) nigdy nie powinny być do tego używane. Warto wspomnieć, że aktywacja programów licencjonowanych za pomocą różnych narzędzi „łamania" oprogramowania jest nielegalna. Ponadto zaleca się zainstalowanie w systemie operacyjnym sprawdzonego oprogramowania antywirusowego lub antywirusowego i regularne skanowanie go pod kątem zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Fob, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Fob ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane przez Wanna Scream! z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na e-mail [email protected]

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: -

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupowania Bitcoinów i poradnik dla początkujących tutaj:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Fob ("ReadMe.txt"):

Fob ransomware text file (ReadMe.txt)

Tekst w tym pliku:

[+] Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane [+]

[-] Naprawdę chcesz odzyskać swoje pliki?

[+] Napisz do nas na e-mail: [email protected]

[+] Wyślij nam swoje ID na Telegram: @ Book545

[+] Jeśli nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi do 24 godzin później, napisz na ten e-mail: [email protected]

[-] W tytule wiadomości wpisz swój unikalny identyfikator.

[+] Unikalny identyfikator: -

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Fob (rozszerzenie ".Fob"):

Files encrypted by Fob ransomware (.Fob extension)

Fob uruchomiony w Menedżerze Zadań jako "Antivirus" (jego nazwa procesu może się różnić):

fob malicious antivirus process in task manager

Usuwanie ransomware Fob:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Fob: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Fob. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Fob. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Fob).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Fob.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Fob są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Fob możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Fob.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Fob:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/18207-fob-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Fob kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Fob na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Fob dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.