Jak odinstalować ransomware Chinz z komputera?

Znany również jako: Wirus Chinz
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Chinz

Czym jest Chinz?

Chinz należy do rodziny ransomware Phobos. Jest to typowe ransomware, które służy do szyfrowania plików ofiary, zmieniania ich nazw i dostarczania instrukcji, jak skontaktować się z programistami w sprawie odszyfrowania. Chinz zmienia nazwę każdego zaszyfrowanego pliku, dodając do niej identyfikator ofiary, adres e-mail [email protected] i rozszerzenie ".chinz". Przykładowo, zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.id[1E857D00-2875].[[email protected]].chinz", "2.jpg" na "2.jpg.id[1E857D00-2875].[[email protected]].chinz" itd. Wyświetla notatkę z żądaniem okupu w okienku pop-up i tworzy kolejną w pliku tekstowym"info.txt".

Aby otrzymać informacje dotyczące zakupu narzędzia do odszyfrowania, ofiary powinny się skontaktować z programistami Chinz, pisząc je na adres e-mail [email protected] lub [email protected] i podając przypisany im identyfikator. Wspomniano, że cena oprogramowania i/lub klucza do odszyfrowania zależy od tego, jak szybko nawiązany zostanie kontakt. Ponadto ofiarom oferuje się bezpłatne odszyfrowanie nie więcej niż 5 plików, które można przesłać cyberprzestępcom, dołączając je do wiadomości e-mail. Chociaż załączone pliki nie powinny zawierać cennych informacji. Ponadto stwierdzono, że próby zmiany nazw plików lub odszyfrowania ich za pomocą oprogramowania innych firm mogą spowodować trwałą utratę danych. Niestety cyberprzestępcy stojący za Chinz są jedynymi, którzy dysponują narzędziami do odszyfrowywania plików zaszyfrowanych przez to ransomware. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że nie wyślą ich nawet po dokonaniu płatności. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby nie płacić okupu. Zazwyczaj ofiary ataku ransomware mogą odzyskać swoje pliki bezpłatnie tylko poprzez przywrócenie ich z kopii zapasowej. Możliwe jest również zapobiegnięcie dalszemu szyfrowaniu poprzez odinstalowanie ransomware z systemu operacyjnego. Zaszyfrowane pliki pozostaną jednak niedostępne nawet po ich odinstalowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Chinz decrypt instructions (info.hta)

Podsumowując, ransomware to złośliwe oprogramowanie zaprojektowane do szyfrowania danych oraz wyświetlania i/lub generowania notatki (lub notatek) z żądaniem okupu. Dwie najczęstsze (i główne) różnice to cena algorytmu odszyfrowywania i algorytmu kryptograficznego (symetrycznego lub asymetrycznego) wykorzystywanego przez ransomware do szyfrowania danych ofiary. Niestety w większości przypadków takie złośliwe oprogramowanie wykorzystuje silne algorytmy szyfrujące, co uniemożliwia odszyfrowanie plików bez odpowiednich narzędzi, które mają tylko cyberprzestępcy, którzy je zaprojektowali. Można odszyfrować dane bez ich narzędzi wyłącznie wtedy, gdy ransomware zawiera błędy, wady, nie jest gotowe i nie zdarza się to często. Dlatego zaleca się, aby zawsze wykonać kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze i/lub odłączonym urządzeniu pamięci. Kilka przykładów innego złośliwego oprogramowania tego typu to Pywdu, Gomer i Deal_For_Access.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle cyberprzestępcy próbują zainfekować komputery ransomware i innym złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem innych tego rodzaju programów zwanych trojanami, kampaniami spamowymi, fałszywymi aktualizatorami oprogramowania, narzędziami do „łamania" oprogramowania i niewiarygodnymi kanałami pobierania oprogramowania. Trojan jest rodzajem malware, które często ma na celu wywoływanie infekcji łańcuchowych: po zainstalowaniu w systemie operacyjnym instaluje inny złośliwy program (w tym przypadku byłoby to ransomware). Gdy cyberprzestępcy próbują rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem kampanii spamowych, wysyłają wiadomości e-mail zawierające złośliwe załączniki (lub linki do stron internetowych służące do pobierania złośliwych plików). W takich przypadkach malware jest instalowane, gdy odbiorcy otwierają/wykonują złośliwy plik. Zwykle cyberprzestępcy dołączają pliki, takie jak złośliwe dokumenty Microsoft Office, pliki archiwów (takie jak ZIP, RAR), pliki wykonywalne (takie jak .exe), dokumenty PDF i pliki JavaScript. Fałszywe aktualizacje oprogramowania infekują systemy, wykorzystując błędy, wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym lub instalując malware zamiast aktualizacji, poprawek. Narzędzia do łamania oprogramowania/nieoficjalne aktualizacje infekują komputery w podobny sposób: zamiast ominąć aktywację niektórych programów licencjonowanych, instalują malware. Nieoficjalne strony internetowe, strony z bezpłatnym hostingiem plików, strony z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, zewnętrzne programy do pobierania (i instalatory), sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule) i inne podobne kanały pobierania mogą być wykorzystywane do rozsyłania złośliwych plików poprzez maskowanie ich jako zwykłych i uzasadnionych. Gdy użytkownicy pobierają je i wykonują (otwierają), powodują instalację złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Chinz
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .chinz
Wiadomość z żądaniem okupu info.txt i okno pop-up (info.hta)
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:Variant.Ransom.Phobos.62), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu To ransomware prowadzi proces bez nazwy (jednak w innych przypadkach jego proces może mieć nazwę)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Chinz, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Załączniki i/lub linki do stron internetowych w nieistotnych wiadomościach e-mail otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. Często e-maile są wysyłane przez cyberprzestępców, a także przez większość czasu maskowane jako ważne i oficjalne. Oprogramowanie i pliki należy pobierać wyłącznie z oficjalnych stron internetowych i poprzez bezpośrednie linki. Nieoficjalne witryny, zewnętrzne programy pobierania (i instalatory) itp. mogą i są często wykorzystywane do rozsyłania złośliwych plików/programów. Zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane i/lub aktywowane (w razie potrzeby) za pomocą narzędzi i/lub funkcji udostępnianych przez oficjalnych twórców oprogramowania. Nieoficjalne narzędzia innych firm często służą do infekowania komputerów malware. Ponadto nielegalne jest używanie jakichkolwiek narzędzi do łamania oprogramowania w celu aktywacji licencjonowanego oprogramowania. Jeszcze jednym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa komputerów jest regularne skanowanie ich za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i zawsze usuwanie wykrytych zagrożeń bezpośrednio po zakończeniu procesu skanowania. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Chinz, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Chinz ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00-2875

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" oraz wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i poradnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Chinz:

Chinz ransomware text file (info.txt)

Tekst w tym pliku:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Chinz uruchomiony w Menedżerze Zadań jako nienazwany process (w innych przypadkach może mieć nazwę):

chinz unnamed malicious process in task manager

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Chinz (rozszerzenie ".chinz"):

Files encrypted by Chinz ransomware (.chinz extension)

Usuwanie ransomware Chinz:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Chinz: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Chinz. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Chinz. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Chinz).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Chinz.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Chinz są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Chinz możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Chinz.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Chinz:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/18195-chinz-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Chinz kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Chinz na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Chinz dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.