Jak odinstalować CovidWorldCry z komputera?

Znany również jako: Wirus CovidWorldCry
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware CovidWorldCry

Czym jest CovidWorldCry?

CovidWorldCry został odkryty przez nao_sec. Jak większość programów tego typu, uniemożliwia ofiarom dostęp do ich plików poprzez ich szyfrowanie. Ponadto zmienia nazwę wszystkich z nich, dołączając do niej rozszerzenie i tworzy notatkę z żądaniem okupu. CovidWorldCry dołącza rozszerzenie ".corona-lock". Na przykład zmienia nazwę pliku o nazwie "1.jpg" na "1.jpg.corona-lock", "2.jpg" na "2.jpg.corona-lock" itd. Instrukcje, jak skontaktować się z cyberprzestępcami w sprawie odszyfrowania znajdują się w notatce z żądaniem okupu i pliku tekstowym o nazwie "README_LOCK.TXT".

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu „README_LOCK.TXT", ofiary mogą odszyfrować zaszyfrowane pliki za pomocą klucza RSA, który można otrzymać tylko od programistów CovidWorldCry. Aby uzyskać instrukcje dotyczące zakupu tego klucza, należy skontaktować się z cyberprzestępcami za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] i podać przypisany identyfikator. Ponadto ofiary są ostrzegane, aby nie korzystały z narzędzi do odszyfrowania innych firm, ponieważ mogą uszkodzić dane i uniemożliwić ich odzyskanie. Mówiąc najprościej, ofiary CovidWorldCry są instruowane, aby skontaktowały się z twórcami i czekały na dalsze instrukcje. Z reguły cyberprzestępcy żądają zapłaty w kryptowalucie i obiecują wysłać narzędzie do odszyfrowania i/lub klucz po dokonaniu płatności. Chociaż często zdarza się, że ofiary płacące okup nie otrzymują żadnych narzędzi do odszyfrowania. Innymi słowy, zostają oszukane. To jest główny powód, dla którego cyberprzestępcom nie można ufać. Niestety w większości przypadków są jedynymi, którzy mogą zapewnić narzędzia mogące odszyfrować pliki zaszyfrowane przez ransomware. Nie ma również innych narzędzi, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez CovidWorldCry. Zwykle ofiary ataku ransomware mogą odzyskać swoje pliki bezpłatnie tylko poprzez przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że odinstalowanie ransomware może uniemożliwić dalsze szyfrowanie. Pliki, które są już zaszyfrowane, pozostają jednak niedostępne nawet po ich odinstalowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

CovidWorldCry decrypt instructions ()

Z reguły takie malware, jak CovidWorldCry, jest zaprojektowane do szyfrowania danych i utrzymywania ich niedostępnymi, chyba że zostaną odszyfrowane za pomocą narzędzia (lub narzędzi), które można kupić wyłącznie od jego twórców. Innym ważnym podobieństwem jest to, że ransomware generuje notatkę z żądaniem okupu. Dwie główne i najczęstsze różnice to zwykle cena odszyfrowania (wysokość okupu) i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) który jest używany do szyfrowania plików. Zwykle możliwe jest odszyfrowanie danych bez ingerencji cyberprzestępców tylko wtedy, gdy ransomware nie jest ukończone, ma pewne błędy i wady. Ponieważ zdarza się to rzadko, ważne jest, aby zawsze wykonać kopię zapasową danych i przechowywać ją na zdalnym serwerze, takim jak Chmura i/lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej. Kilka przykładów innych programów typu ransomware to Covm, BANG i Black Kingdom.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Większość cyberprzestępców rozsyła ransomware i inne malware za pośrednictwem kampanii spamowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania, nieoficjalnych narzędzi do aktywacji oprogramowania i trojanów. Jednym z najczęstszych sposobów dystrybucji malware jest wysyłanie wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (lub linki do stron internetowych). Odbywa się to poprzez dołączenie złośliwego dokumentu Microsoft Office, pliku archiwum (takiego jak ZIP, RAR), dokumentu PDF, pliku JavaScript, pliku wykonywalnego takiego jak .exe, który po otwarciu instaluje złośliwe oprogramowanie, w tym przypadku ransomware. Warto wspomnieć, że użytkownicy zostają oszukani do otworzenia złośliwego pliku, ponieważ cyberprzestępcy prezentują swoje e-maile jako ważne i oficjalne. Nieoficjalne narzędzia do aktualizacji, które powinny aktualizować, naprawiać zainstalowane oprogramowanie, często infekują systemy, instalując złośliwe programy lub wykorzystując błędy, wady niektórych nieaktualnych programów. Instalacje złośliwego oprogramowania za pośrednictwem niewiarygodnych kanałów pobierania oprogramowania mają miejsce, gdy użytkownicy otwierają pobrane złośliwe pliki. Niektóre przykłady niewiarygodnych kanałów, które można wykorzystać do rozpowszechniania złośliwych plików, to sieci peer-to-peer, takie jak klienci torrent, eMule, różne bezpłatne hosting plików, witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania. Złośliwe pliki są często maskowane jako legalne i regularne. Narzędzia do łamania oprogramowania to nieoficjalne programy, które mają bezpłatnie aktywować licencjonowane oprogramowanie. Chociaż takie narzędzia często nie aktywują żadnego oprogramowania i zamiast tego instalują malware. Trojany to złośliwe programy, które mogą być zaprojektowane tak, aby powodować infekcje łańcuchowe. Gdy komputer zostanie zainfekowany trojanem, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie zainfekowany również innym złośliwym oprogramowaniem.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CovidWorldCry
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .corona-lock
Wiadomość z żądaniem okupu README_LOCK.TXT
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), BitDefenderTheta (Gen:[email protected]), Emsisoft (Trojan.Miner (A)), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail email (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus CovidWorldCry, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Pliki (załączniki) w nieistotnych e-mailach otrzymanych z nieznanych i podejrzanych adresów nie powinny być otwierane. W większości przypadków cyberprzestępcy maskują swoje e-maile jako oficjalne i ważne. Dlatego linki do stron internetowych i załączniki zawarte w e-mailach powinny być otwierane tylko wtedy, gdy nie ma powodu, aby sądzić, że może to spowodować instalację malware lub innych szkód. Każde oprogramowanie (i pliki) należy pobierać wyłącznie z oficjalnych i wiarygodnych stron internetowych. Nie powinno się ufać żadnym innym źródłom. Przykłady niewiarygodnych kanałów pobierania wymieniono w poprzednim akapicie. Ponadto każde zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane (i aktywowane, jeśli to konieczne) za pomocą narzędzi i/lub funkcji zaprojektowanych przez oficjalnych twórców oprogramowania, a nie przez nieoficjalne narzędzia stron trzecich. Ponadto nie jest legalne używanie różnych narzędzi do „łamania" (nieoficjalnej aktywacji) do aktywacji jakiegokolwiek licencjonowanego oprogramowania. Na koniec ważne jest regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą renomowanego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware i zawsze aktualizowanie tego oprogramowania. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CovidWorldCry, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware CovidWorldCry ("README_LOCK.TXT"):

TWOJE PLIKI ZOSTAŁY ZASZYFROWANE I OZNACZONE ROZSZERZENIEM .corona-lock

--
NIE MARTW SIĘ! TWOJE PLIKI SĄ BEZPIECZNE! ZOSTAŁY TYLKO ZMODYFIKOWANE:: ChaCha + AES
ZDECYDOWANIE ZALECAMY, abyś NIE używał żadnych narzędzi do odszyfrowania.
Te narzędzia mogą uszkodzić dane, uniemożliwiając odzyskanie danych.

Ponadto zalecamy, aby nie kontaktować się z firmami zajmującymi się odzyskiwaniem danych.

Skontaktują się z nami, kupią klucz i sprzedadzą go po wyższej cenie.

Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz uzyskać klucz prywatny RSA.
--
Aby otrzymać prywatny klucz RSA musisz skontaktować się z nami poprzez e-mail:
---------------------------->> [email protected] <<
i wysłać swoje id: >> - <<
--
JAK zrozumieć, że NIE jesteśmy oszustami?
Możesz poprosić WSPARCIE o TESTOWE odszyfrowanie JEDNEGO pliku!
--

LISTA ZASZYFROWANYCH PLIKÓW
------------------------

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez CovidWorldCry (rozszerzenie ".corona-lock"):

Files encrypted by CovidWorldCry ransomware (.corona-lock extension)

Usuwanie ransomware CovidWorldCry:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus CovidWorldCry: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus CovidWorldCry. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem CovidWorldCry. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware CovidWorldCry).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki CovidWorldCry.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty CovidWorldCry są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez CovidWorldCry możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak CovidWorldCry.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej infromacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware CovidWorldCry:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17900-covidworldcry-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CovidWorldCry kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CovidWorldCry na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus CovidWorldCry dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.