Jak usunąć ransomware BANG z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus BANG
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware BANG

Czym jest BANG?

BANG to nazwa złośliwego programu należącego do rodziny ransomware Dharma. Odkrycie tego malware przypisuje się Jakubowi Kroustek. Po udanej infiltracji ransomware BANG szyfruje pliki w celu żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania nazwy wszystkich plików, których dotyczy problem, są zmieniane zgodnie z następującym wzorem: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator przypisany ofiarom, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".BANG". Na przykład plik pierwotnie nazwany "1.jpg" po szyfrowaniu wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].BANG". Po zakończeniu tego procesu w okienku pop-up tworzone są wiadomości z żądaniem okupu i plik tekstowy "FILES ENCRYPTED.txt".

Tekst przedstawiony w „FILES ENCRYPTED.txt" stwierdza, że ​​dane ofiar zostały zablokowane. Aby je odzyskać muszą nawiązać kontakt z cyberprzestępcami odpowiedzialnymi za atak, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Okienko pop-up zawiera więcej informacji na temat infekcji. Ta notatka z żądaniem okupu wyjaśnia, że ​​pliki zostały zaszyfrowane. Instrukcja inicjowania komunikacji jest powtarzana i dodaje się, że jeśli użytkownicy nie otrzymają odpowiedzi w ciągu 12 godzin, powinni napisać na alternatywny adres e-mail. Wiadomość kończy się ostrzeżeniami, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy mogą doprowadzić do trwałej utraty danych. W wielu przypadkach infekcji ransomware, bez ingerencji osób odpowiedzialnych za atak - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). Niezależnie od okoliczności odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub płacenie im. Nie należy im ufać i nie ma gwarancji, że dotrzymają końca umowy. Często pomimo spełnienia żądań okupu ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi do odszyfrowania. W związku z tym ponoszą straty finansowe, a ich pliki pozostają zaszyfrowane, w zasadzie - bezwartościowe. Usunięcie ransomware BANG z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu. Niestety usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie plików z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

BANG decrypt instructions (pop-up)

Black Kingdom, Solider, Cov19 to kilka przykładów innych programów ransomware. Złośliwe programy w tej klasyfikacji zwykle szyfrują dane i żądają okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Te programy/infekcje mają kilka istotnych różnic: algorytm kryptograficzny, którego używają (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość żądanej płatności. Kwoty wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Do tych płatności wykorzystywane są waluty cyfrowe (przede wszystkim kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne złośliwe oprogramowanie jest dystrybuowane głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych aktualizacji i podejrzanych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy, których niektóre typy mogą powodować infekcje łańcuchowe (np. pobieranie/instalowanie dodatkowego złośliwego oprogramowania). Kampanie spamowe to operacje na dużą skalę, podczas których wysyłanych jest tysiące zwodniczych wiadomości e-mail. Wiadomości te są zwykle maskowane jako „oficjalne", „ważne", „priorytetowe" i podobne. Mają dołączone lub połączone w nich zakaźne pliki, które mogą mieć różne formaty (np. pliki archiwów i wykonywalne, dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript itp.), a po ich otwarciu uruchamia proces infekcji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt. Nielegalne aktualizacje powodują infekcje poprzez nadużywanie wad nieaktualnych produktów i/lub po prostu instalowanie złośliwego oprogramowania, a nie obiecanych aktualizacji. Złośliwe programy (zamaskowane lub dołączone do zwykłych) mogą zostać przypadkowo pobrane z niewiarygodnych źródeł (np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer i innych zewnętrznych podmiotów pobierania).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus BANG
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .BANG (do nazwy plików dodawane jest unikalne ID ofiary i adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu Tekst prezentowany w oknie pop-up i FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [okup]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail email (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus BANG, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie odradza się otwieranie podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza zawartych w nich załączników lub linków, ponieważ może to prowadzić do infekcji wysokiego ryzyka. Każde pobieranie powinno odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Ponadto zaleca się aktywowanie i aktualizowanie produktów za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów. Nie wolno używać narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania") i aktualizacji stron trzecich, ponieważ są one powszechnie stosowane do dystrybucji malware. Aby chronić integralność urządzenia i bezpieczeństwo użytkownika, niezwykle ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie powinno być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany BANG, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware BANG:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE
Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: email [email protected]
TWOJE ID -

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego BANG ("FILES ENCRYPTED.txt"):

BANG ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez BANG (rozszerzenie ".BANG"):

Files encrypted by BANG ransomware (.BANG extension)

Usuwanie ransomware BANG:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus BANG: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus BANG. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem BANG. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware BANG).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki BANG.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty BANG są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez BANG możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak BANG.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obemuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware BANG:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17892-bang-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus BANG kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus BANG na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus BANG dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.