FacebookTwitterLinkedIn

Jak usunąć ransomware NetWalker z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus NetWalker
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware NetWalker

Czym jest NetWalker?

NetWalker to zaktualizowana odmiana oprogramowania ransomware Mailto. Systemy zainfekowane tym malware mają zaszyfrowane dane i otrzymują żądania okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania do wszystkich zainfekowanych plików dodawany jest losowy ciąg znaków. Na przykład plik pierwotnie nazwany "1.jpg" może po szyfrowaniu wyglądać podobnie do "1.jpg.3289cf". Po zakończeniu tego procesu tworzona jest notatka z żądaniem okupu "[losowy_ciąg_znaków]-Readme.txt", która jest umieszczana w każdym folderze, którego dotyczy problem.

Wiadomość z żądaniem okupu informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane przez Netwalker. Jedynym sposobem odzyskania plików jest zakup narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania od cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję. W tym celu użytkownicy muszą nawiązać kontakt z przestępcami. Odbywa się to poprzez otwarcie strony internetowej malware (jej link znajduje się w notatce) za pośrednictwem przeglądarki Tor. Chociaż odszyfrowanie tej witryny można przetestować, przesyłając jeden zaszyfrowany plik. Ofiary są również ostrzegane, że zamknięcie lub ponowne uruchomienie zainfekowanego urządzenia i/lub próba ręcznego odszyfrowania - spowoduje trwałą utratę danych. Na stronie znajduje się więcej informacji dotyczących infekcji, płatności i odszyfrowania. Podaje się, że okup to 26.50830000 BTC (w kryptowalucie Bitcoin), jednak jeśli ofiary nie zapłacą w określonym czasie, podwoi się on. Przy obecnym kursie wymiany suma ta wynosi około 230 000 USD (uwaga: kursy walut stale się zmieniają). Jednak nawet w przypadku przewagi wobec dużych firm, okup ten jest znacznie większy niż normalnie. Dlatego też podejrzenie tej infekcji jest jeszcze bardziej podejrzane, ponieważ niewiele podmiotów byłoby skłonnych zapłacić taką kwotę. W przeciwieństwie do informacji zawartych w notatce z żądaniem okupu, strona oferuje bezpłatne odszyfrowanie trzech plików. Te pliki testowe nie mogą być większe niż 3 MB. Muszą to również być małe dokumenty lub pliki obrazów (np. formaty .jpg, jpeg, .png, .bmp, .doc, .docx). Niestety w wielu przypadkach infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców. Może tak być, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym razie odradza się płacenie przestępcom. Ponieważ często, pomimo spełnienia wymagań, ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi do odszyfrowania. W związku z tym ponoszą straty finansowe, a ich dane pozostają zaszyfrowane. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu NetWalker, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NetWalker decrypt instructions ([random-string]-Readme.txt)

OFFWHITE, ZorgoCry i Paymen45 to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Szyfrują dane i żądają zapłaty za ich odszyfrowanie. Najważniejsze różnice między tymi programami infekcjami obejmują: stosowany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie zwykle zawierają od trzy- do czterocyfrowych, a w rzadkich przypadkach mogą to być sumy pięciocyfrowe (USD). Cyberprzestępcy zwykle żądają, aby płatności dokonywane były w walutach cyfrowych (głównie kryptowalutach), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w kilku różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie za pomocą kampanii spamowych, trojanów, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), nielegalnych aktualizacji i niewiarygodnych źródeł pobierania. Kampanie spamowe służą do wysyłania oszukańczych e-maili na dużą skalę. Do wiadomości tych dołączone są zakaźne pliki lub alternatywnie linki do pobrania złośliwych programów. Zakaźne pliki mogą mieć różne formaty (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.), a po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Niektóre malware trojańskie może powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzia „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Fałszywe aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Szkodliwe treści mogą zostać przypadkowo pobrane z niewiarygodnych kanałów, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików (bezpłatnych), sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz innych zewnętrznych programów pobierania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NetWalker
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku Rozszerzenie składające się z losowego ciągu znaków
Wiadomość z żądaniem okupu [random-string]-Readme.txt
Kwota okupu 26.50830000 BTC (kryptowaluta Bitcoin)
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN (Bitcoin)
Kontakt z cyberprzestępcami Czat w witrynie w sieci Tor
Nazwy wykrycia AVG (Inne:Malware-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.PowerShell.Agent.GV), ESET-NOD32 (wariant Generik.CMKGJSA), Kaspersky (HEUR:Trojan.PowerShell.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie malware (Windows)

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza załączonych do nich plików lub zawartych w nich linków- ze względu na ryzyko możliwych infekcji systemu. Zaleca się pobieranie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto ważne jest, aby aktywować i aktualizować produkty za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Używanie narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizacji stron trzecich jest odradzane, ponieważ często rozsyłają malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia, niezwykle ważne jest zainstalowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto oprogramowanie to musi być regularnie aktualizowane oraz używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wszystkich wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NetWalker, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware NetWalker ("[random-string]-Readme.txt"):

Cześć!

Twoje pliki są zaszyfrowane przez Netwalker.

Wszystkie zaszyfrowane pliki dla tego komputera mają rozszerzenie:

--

Jeśli z jakiegoś powodu czytasz ten tekst przed zakończeniem szyfrowania, można to zrozumieć przez fakt, że twój komputer zwalnia, a twoje tętno wzrosło z powodu możliwości jego wyłączenia.

Zalecamy odejście od komputera i zaakceptowanie naruszenia bezpieczeństwa.

Ponowne uruchomienie/zamknięcie spowoduje utratę plików bez możliwości ich odzyskania.

--
Nasze algorytmy szyfrowania są bardzo silne, a twoje pliki są bardzo dobrze chronione.

Jedynym sposobem na odzyskanie plików jest współpraca z nami i uzyskanie programu do odszyfrowania.

Nie próbuj odzyskiwać plików bez programu do odszyfrowania. Możesz je uszkodzić, a wtedy nie będzie można ich odzyskać.

Dla nas to tylko sprawa i aby udowodnić ci powagę, odszyfrujemy jeden plik za darmo.

Wystarczy otworzyć naszą stronę internetową, załadować zaszyfrowany plik i uzyskać odszyfrowany plik bezpłatnie.

--

Kroki, aby uzyskać dostęp na naszej stronie internetowej:

1. Pobierz i zainstaluj przeglądarkę tor: hxxps://torproject.org/

2.Otwórz naszą stronę internetową: pb36hu4spl6cyjdfhing7h3pw6dhpk32ifemawkujj4gp33ejzdq3did.onion

Jeśli strona nie jest dostępna, otwórz inną: rnfdsgm6wb6j6su5txkekw4u4y47kp2eatvu7d6xhyn5cs4lt4pdrqqd.onion

3. Wprowadź swój kod osobisty w formularzu wejściowym:

-

Wygląd witryny NetWalker (GIF):

NetWalker ransomware website (GIF)

Tekst prezentowany na tej stronie:

Zakładka "Płatność":

Twoje pliki są zaszyfrowane.

Jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest zakup programu do odszyfrowania.

Twój klucz użytkownika: 6DAC0A84. Zapisz go i użyj, aby zalogować się ponownie.

System jest w pełni zautomatyzowany. Po dokonaniu płatności będziesz mógł automatycznie pobrać program do odszyfrowania.

Faktura do zapłaty

Zostało ci: 3 dni 9 godzin 28 minut 20 sekund

Status: Oczekiwanie na płatność

Możesz kupić program do odszyfrowania dla swojej sieci.

Kwota przed wzrostem wynosi 250000 $ (26.50830000 BTC).

Jeśli nie otrzymamy płatności przed 07.05.20 [15:07], cena wzrośnie 2 razy i wyniesie 500 000 $ (53.01660000 BTC)
Narzędzie odszyfrowania dla: WSZYSTKICH SIECI/WSZYSTKICH KOMPUTERÓW/WSZYSTKICH PLIKÓW
Adres Bitcoin: 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN
Kwota do zapłaty: 26.50830000 BTC
Zapłaciłeś: 0.00000000 BTC

 

Zakładka "Bezpłatne odszyfrowanie":

Jako test możemy wgrać i odszyfrować 3 obrazy lub pliki dokumentów bezpłatnie

Plik muszą mieć mniej niż 3 megabajty.

Dozwolone formaty: .jpg, jpeg, .png, .bmp, .doc, .docx

Wybierz plik lub przeciągnij go tutaj

 


Zakładka "FAQ":

1. Gdzie kupić Bitcoiny?

1) Najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest skorzystanie z pomocy firmy bezpieczeństwa cybernetycznego IT, która będzie w stanie rozwiązać wszystkie sprawy za ciebie.

 

2) Kup Bitcoiny za gotówkę, użyj wyszukiwarki Google, aby wyszukać sprzedawców.

Będziesz potrzebował portfela Bitcoin. Zalecamy korzystanie z niego:

hxxps://login.blockchain.com/#/signup

 

3) Najwolniejszym sposobem jest kupienie Bitcoinów na giełdzie. Wymiana wymaga weryfikacji. Proces ten może potrwać kilka dni.

Lista miejsc wymiany:
1) hxxps://localbitcoins.com
2) hxxps://blockchain.com
3) hxxps://www.coindesk.com
4) Inne miejsce wymiany.

 

2. Jak długo po dokonaniu płatności będę mógł uzyskać program do odszyfrowania?

Będziesz mógł pobrać program do odszyfrowania, jak tylko twoja transakcja będzie miała więcej 4 potwierdzenia.

Zwykle zajmuje to od 30 minut do 3 godzin.

(W zależności od wielkości prowizji. Nigdy nie określaj zerowej prowizji, użyj średniej/wysokiej prowizji.)

 

3. Wysłałem wiadomość na czacie. Jak długo trzeba czekać na odpowiedź?

Średni czas reakcji na wiadomości wynosi 2 godziny.

Maksymalny czas reakcji wynosi 12 godzin.

 

4. Jak mogę się upewnić, że możecie odszyfrować moje pliki?

Po zalogowaniu sprawdzany jest kod użytkownika lub klucz użytkownika i wyszukiwane są klucze.

Jeśli jesteś zalogowany, twoje klucze zostaną odnalezione.

Aby się upewnić, możesz odszyfrować 3 zdjęcia (obrazy) i pliki dokumentów za darmo w sekcji „bezpłatne odszyfrowanie".

 

5. Jak mogę się upewnić, że otrzymam program do odszyfrowania po dokonaniu płatności?

To tylko biznes. Cenimy swoją markę, więc po dokonaniu płatności masz gwarancję otrzymania programu do odszyfrowania.

 

6. Ile czasu zajmuje odszyfrowanie plików?

Odszyfrowanie plików jest bardzo szybkim procesem. Wszystko zależy od liczby zaszyfrowanych plików, a także od ich lokalizacji HDD/sieci.

 

7. Co jeśli nie mogę odszyfrować plików po otrzymaniu programu do odszyfrowania?

Jest to wykluczone. Twoje pliki zostaną w 100% odszyfrowane.

 

Po dokonaniu płatności otrzymasz instrukcje odszyfrowania wraz z programem do odszyfrowania.

Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące odszyfrowywania plików na czacie.

Wraz z programem do odszyfrowania otrzymujesz wsparcie techniczne.

 

 

Zakładka "Chat":

 

Najpierw przeczytaj FAQ. Jeśli nadal masz pytania, możesz je zadać operatorowi.

Operator:

Dzień dobry! Czy mogę ci pomóc?

 

Ty:

Cześć

Nie dokonuję płatności, proszę mi pomóc, czy masz inny adres, pod którym mogę zapłacić

Operator:

Aktualizuję stronę płatności. Teraz 1 faktura:

Adres Bitcoin: 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN

Kwota do zapłaty: 26.50830000 BTC

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NetWalker (rozszerzenie z losowych znaków):

Files encrypted by NetWalker ransomware (random string extension)

Usuwanie ransomware NetWalker:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NetWalker kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NetWalker na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na Windows już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.