Jak usunąć ransomware NetWalker z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus NetWalker
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware NetWalker

Czym jest NetWalker?

NetWalker to zaktualizowana odmiana oprogramowania ransomware Mailto. Systemy zainfekowane tym malware mają zaszyfrowane dane i otrzymują żądania okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania do wszystkich zainfekowanych plików dodawany jest losowy ciąg znaków. Na przykład plik pierwotnie nazwany "1.jpg" może po szyfrowaniu wyglądać podobnie do "1.jpg.3289cf". Po zakończeniu tego procesu tworzona jest notatka z żądaniem okupu "[losowy_ciąg_znaków]-Readme.txt", która jest umieszczana w każdym folderze, którego dotyczy problem.

Wiadomość z żądaniem okupu informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane przez Netwalker. Jedynym sposobem odzyskania plików jest zakup narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania od cyberprzestępców odpowiedzialnych za infekcję. W tym celu użytkownicy muszą nawiązać kontakt z przestępcami. Odbywa się to poprzez otwarcie strony internetowej malware (jej link znajduje się w notatce) za pośrednictwem przeglądarki Tor. Chociaż odszyfrowanie tej witryny można przetestować, przesyłając jeden zaszyfrowany plik. Ofiary są również ostrzegane, że zamknięcie lub ponowne uruchomienie zainfekowanego urządzenia i/lub próba ręcznego odszyfrowania - spowoduje trwałą utratę danych. Na stronie znajduje się więcej informacji dotyczących infekcji, płatności i odszyfrowania. Podaje się, że okup to 26.50830000 BTC (w kryptowalucie Bitcoin), jednak jeśli ofiary nie zapłacą w określonym czasie, podwoi się on. Przy obecnym kursie wymiany suma ta wynosi około 230 000 USD (uwaga: kursy walut stale się zmieniają). Jednak nawet w przypadku przewagi wobec dużych firm, okup ten jest znacznie większy niż normalnie. Dlatego też podejrzenie tej infekcji jest jeszcze bardziej podejrzane, ponieważ niewiele podmiotów byłoby skłonnych zapłacić taką kwotę. W przeciwieństwie do informacji zawartych w notatce z żądaniem okupu, strona oferuje bezpłatne odszyfrowanie trzech plików. Te pliki testowe nie mogą być większe niż 3 MB. Muszą to również być małe dokumenty lub pliki obrazów (np. formaty .jpg, jpeg, .png, .bmp, .doc, .docx). Niestety w wielu przypadkach infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców. Może tak być, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym razie odradza się płacenie przestępcom. Ponieważ często, pomimo spełnienia wymagań, ofiary nie otrzymują obiecanych narzędzi do odszyfrowania. W związku z tym ponoszą straty finansowe, a ich dane pozostają zaszyfrowane. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu NetWalker, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NetWalker decrypt instructions ([random-string]-Readme.txt)

OFFWHITE, ZorgoCry i Paymen45 to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Szyfrują dane i żądają zapłaty za ich odszyfrowanie. Najważniejsze różnice między tymi programami infekcjami obejmują: stosowany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie zwykle zawierają od trzy- do czterocyfrowych, a w rzadkich przypadkach mogą to być sumy pięciocyfrowe (USD). Cyberprzestępcy zwykle żądają, aby płatności dokonywane były w walutach cyfrowych (głównie kryptowalutach), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby uniknąć utraty danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w kilku różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie za pomocą kampanii spamowych, trojanów, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), nielegalnych aktualizacji i niewiarygodnych źródeł pobierania. Kampanie spamowe służą do wysyłania oszukańczych e-maili na dużą skalę. Do wiadomości tych dołączone są zakaźne pliki lub alternatywnie linki do pobrania złośliwych programów. Zakaźne pliki mogą mieć różne formaty (np. dokumentów Microsoft Office i PDF, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.), a po ich otwarciu rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja złośliwego oprogramowania). Niektóre malware trojańskie może powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, narzędzia „łamania" oprogramowania mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Fałszywe aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując wady nieaktualnych produktów i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Szkodliwe treści mogą zostać przypadkowo pobrane z niewiarygodnych kanałów, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików (bezpłatnych), sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz innych zewnętrznych programów pobierania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NetWalker
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku Rozszerzenie składające się z losowego ciągu znaków
Wiadomość z żądaniem okupu [random-string]-Readme.txt
Kwota okupu 26.50830000 BTC (kryptowaluta Bitcoin)
Adres portfela kryptowalutowego cyberprzestępców 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN (Bitcoin)
Kontakt z cyberprzestępcami Czat w witrynie w sieci Tor
Nazwy wykrycia AVG (Inne:Malware-gen [Trj]), BitDefender (Trojan.PowerShell.Agent.GV), ESET-NOD32 (wariant Generik.CMKGJSA), Kaspersky (HEUR:Trojan.PowerShell.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus NetWalker, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza załączonych do nich plików lub zawartych w nich linków- ze względu na ryzyko możliwych infekcji systemu. Zaleca się pobieranie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto ważne jest, aby aktywować i aktualizować produkty za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Używanie narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizacji stron trzecich jest odradzane, ponieważ często rozsyłają malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia, niezwykle ważne jest zainstalowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto oprogramowanie to musi być regularnie aktualizowane oraz używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wszystkich wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NetWalker, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware NetWalker ("[random-string]-Readme.txt"):

Cześć!

Twoje pliki są zaszyfrowane przez Netwalker.

Wszystkie zaszyfrowane pliki dla tego komputera mają rozszerzenie:

--

Jeśli z jakiegoś powodu czytasz ten tekst przed zakończeniem szyfrowania, można to zrozumieć przez fakt, że twój komputer zwalnia, a twoje tętno wzrosło z powodu możliwości jego wyłączenia.

Zalecamy odejście od komputera i zaakceptowanie naruszenia bezpieczeństwa.

Ponowne uruchomienie/zamknięcie spowoduje utratę plików bez możliwości ich odzyskania.

--
Nasze algorytmy szyfrowania są bardzo silne, a twoje pliki są bardzo dobrze chronione.

Jedynym sposobem na odzyskanie plików jest współpraca z nami i uzyskanie programu do odszyfrowania.

Nie próbuj odzyskiwać plików bez programu do odszyfrowania. Możesz je uszkodzić, a wtedy nie będzie można ich odzyskać.

Dla nas to tylko sprawa i aby udowodnić ci powagę, odszyfrujemy jeden plik za darmo.

Wystarczy otworzyć naszą stronę internetową, załadować zaszyfrowany plik i uzyskać odszyfrowany plik bezpłatnie.

--

Kroki, aby uzyskać dostęp na naszej stronie internetowej:

1. Pobierz i zainstaluj przeglądarkę tor: hxxps://torproject.org/

2.Otwórz naszą stronę internetową: pb36hu4spl6cyjdfhing7h3pw6dhpk32ifemawkujj4gp33ejzdq3did.onion

Jeśli strona nie jest dostępna, otwórz inną: rnfdsgm6wb6j6su5txkekw4u4y47kp2eatvu7d6xhyn5cs4lt4pdrqqd.onion

3. Wprowadź swój kod osobisty w formularzu wejściowym:

-

Wygląd witryny NetWalker (GIF):

NetWalker ransomware website (GIF)

Tekst prezentowany na tej stronie:

Zakładka "Płatność":

Twoje pliki są zaszyfrowane.

Jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest zakup programu do odszyfrowania.

Twój klucz użytkownika: 6DAC0A84. Zapisz go i użyj, aby zalogować się ponownie.

System jest w pełni zautomatyzowany. Po dokonaniu płatności będziesz mógł automatycznie pobrać program do odszyfrowania.

Faktura do zapłaty

Zostało ci: 3 dni 9 godzin 28 minut 20 sekund

Status: Oczekiwanie na płatność

Możesz kupić program do odszyfrowania dla swojej sieci.

Kwota przed wzrostem wynosi 250000 $ (26.50830000 BTC).

Jeśli nie otrzymamy płatności przed 07.05.20 [15:07], cena wzrośnie 2 razy i wyniesie 500 000 $ (53.01660000 BTC)
Narzędzie odszyfrowania dla: WSZYSTKICH SIECI/WSZYSTKICH KOMPUTERÓW/WSZYSTKICH PLIKÓW
Adres Bitcoin: 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN
Kwota do zapłaty: 26.50830000 BTC
Zapłaciłeś: 0.00000000 BTC

 

Zakładka "Bezpłatne odszyfrowanie":

Jako test możemy wgrać i odszyfrować 3 obrazy lub pliki dokumentów bezpłatnie

Plik muszą mieć mniej niż 3 megabajty.

Dozwolone formaty: .jpg, jpeg, .png, .bmp, .doc, .docx

Wybierz plik lub przeciągnij go tutaj

 


Zakładka "FAQ":

1. Gdzie kupić Bitcoiny?

1) Najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest skorzystanie z pomocy firmy bezpieczeństwa cybernetycznego IT, która będzie w stanie rozwiązać wszystkie sprawy za ciebie.

 

2) Kup Bitcoiny za gotówkę, użyj wyszukiwarki Google, aby wyszukać sprzedawców.

Będziesz potrzebował portfela Bitcoin. Zalecamy korzystanie z niego:

hxxps://login.blockchain.com/#/signup

 

3) Najwolniejszym sposobem jest kupienie Bitcoinów na giełdzie. Wymiana wymaga weryfikacji. Proces ten może potrwać kilka dni.

Lista miejsc wymiany:
1) hxxps://localbitcoins.com
2) hxxps://blockchain.com
3) hxxps://www.coindesk.com
4) Inne miejsce wymiany.

 

2. Jak długo po dokonaniu płatności będę mógł uzyskać program do odszyfrowania?

Będziesz mógł pobrać program do odszyfrowania, jak tylko twoja transakcja będzie miała więcej 4 potwierdzenia.

Zwykle zajmuje to od 30 minut do 3 godzin.

(W zależności od wielkości prowizji. Nigdy nie określaj zerowej prowizji, użyj średniej/wysokiej prowizji.)

 

3. Wysłałem wiadomość na czacie. Jak długo trzeba czekać na odpowiedź?

Średni czas reakcji na wiadomości wynosi 2 godziny.

Maksymalny czas reakcji wynosi 12 godzin.

 

4. Jak mogę się upewnić, że możecie odszyfrować moje pliki?

Po zalogowaniu sprawdzany jest kod użytkownika lub klucz użytkownika i wyszukiwane są klucze.

Jeśli jesteś zalogowany, twoje klucze zostaną odnalezione.

Aby się upewnić, możesz odszyfrować 3 zdjęcia (obrazy) i pliki dokumentów za darmo w sekcji „bezpłatne odszyfrowanie".

 

5. Jak mogę się upewnić, że otrzymam program do odszyfrowania po dokonaniu płatności?

To tylko biznes. Cenimy swoją markę, więc po dokonaniu płatności masz gwarancję otrzymania programu do odszyfrowania.

 

6. Ile czasu zajmuje odszyfrowanie plików?

Odszyfrowanie plików jest bardzo szybkim procesem. Wszystko zależy od liczby zaszyfrowanych plików, a także od ich lokalizacji HDD/sieci.

 

7. Co jeśli nie mogę odszyfrować plików po otrzymaniu programu do odszyfrowania?

Jest to wykluczone. Twoje pliki zostaną w 100% odszyfrowane.

 

Po dokonaniu płatności otrzymasz instrukcje odszyfrowania wraz z programem do odszyfrowania.

Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące odszyfrowywania plików na czacie.

Wraz z programem do odszyfrowania otrzymujesz wsparcie techniczne.

 

 

Zakładka "Chat":

 

Najpierw przeczytaj FAQ. Jeśli nadal masz pytania, możesz je zadać operatorowi.

Operator:

Dzień dobry! Czy mogę ci pomóc?

 

Ty:

Cześć

Nie dokonuję płatności, proszę mi pomóc, czy masz inny adres, pod którym mogę zapłacić

Operator:

Aktualizuję stronę płatności. Teraz 1 faktura:

Adres Bitcoin: 3GJsUPkJpjo3ULFvio9N7Q81yShqQAfxXN

Kwota do zapłaty: 26.50830000 BTC

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NetWalker (rozszerzenie z losowych znaków):

Files encrypted by NetWalker ransomware (random string extension)

Usuwanie ransomware NetWalker:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus NetWalker: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus NetWalker. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

 • Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

 • W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

 • Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

 • Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

 • Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

 • Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

 • Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

 • Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

 • Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

 • Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

 • Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

 • Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

 • Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NetWalker kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NetWalker na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus NetWalker dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.