Instrukcje usuwania ransomware Mailto

Znany również jako: Wirus Mailto
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Mailto

Czym jest Mailto?

Odkryte przez GrujaRS, Mailto (znane również jako NetWalker) to złośliwe oprogramowanie i zaktualizowana wersja ransomware Kokoklock. Mailto szyfruje pliki, czyniąc je bezużytecznymi. Program szyfruje dane i zmienia nazwy plików poprzez dodanie do nich adresu e-mail programisty i rozszerzenia zawierającego unikalny identyfikator ofiary (np. ".e85fb1"). Na przykład nazwa "1.jpg" może zostać zmieniona na "1.jpg.mailto[[email protected]].e85fb1". Po zakończeniu szyfrowania Mailto pozostawia na pulpicie plik tekstowy w formacie "victim's_ID-Readme.txt" (np. "E85FB1-Readme.txt").

Wiadomość w pliku tekstowym informuje użytkowników, że ich dane zostały zaszyfrowane. Aby je odzyskać, zachęca się do skontaktowania się z cyberprzestępcami odpowiedzialnymi za szyfrowanie. Ofiary są zachęcane do skontaktowania się z programistami Mailto za pośrednictwem podanych adresów e-mail - umożliwi im to nauczenie się odszyfrowywania plików i/lub zapłacenie okupu. Każda ofiara z plikami zainfekowanymi tym ransomware otrzymuje unikalny identyfikator/osobisty kod wyszczególniony w pliku tekstowym. Ten kod musi zostać uwzględniony w odpowiedzi na wiadomość e-mail. Ponadto użytkownicy mogą dołączyć jeden plik w celu bezpłatnego odszyfrowania. Zasadniczo tylko cyberprzestępcy mogą odszyfrować dane zaszyfrowane za pomocą swojego oprogramowania. Mailto i podobne programy używają silnych szyfrów, których praktycznie nie da się „złamać". Pamiętaj, że cyberprzestępcom nigdy nie można ufać - często nie zapewniają oprogramowania/narzędzi do odszyfrowywania, nawet jeśli otrzymają za nie zapłatę. Jeśli żądania okupu zostaną spełnione, ofiary nie otrzymają nic w zamian, a dane zostaną utracone. Jedynym sposobem na odzyskanie zaszyfrowanych plików jest kopia zapasowa, jeśli została utworzona przed szyfrowaniem.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Mailto decrypt instructions

Mailto jest podobne do StuardRitchi, Caleb, Sherminator i wielu innych programów typu ransomware. Wszystkie szyfrują dane i żądają zapłaty okupu w celu odszyfrowania plików. Różnice dotyczą wykorzystanego algorytmu szyfrowania (symetrycznego lub asymetrycznego) i wysokości okupu (zwykle od trzy- do czterocyfrowej kwoty). W większości przypadków ręczne odszyfrowanie (bez udziału cyberprzestępców) jest niemożliwe, chyba że ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma wady/błędy. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, przechowuj kopie zapasowe na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Ponieważ mogą one również powodować uszkodzenia, przechowuj wiele kopii zapasowych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware rozprzestrzeniają się na wiele sposobów: za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, niewiarygodnych kanałów pobierania, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania i fałszywych programów aktualizujących. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Pobierają/instalują inne złośliwe oprogramowanie. Złośliwe programy są również dystrybuowane poprzez różne załączniki do wiadomości e-mail (np. pliki wykonywalne i archiwalne, dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript i inne). Te zwodnicze wiadomości e-mail są wysyłane za pośrednictwem kampanii spamowych na dużą skalę i często oznaczone jako „ważne" lub „oficjalne". Niewiarygodne źródła pobierania również rozsyłają malware. Należą do nich sieci udostępniania peer-to-peer (np. BitTorrent, Gnutella, eMule itp.), witryny do bezpłatnego hostingu plików, zewnętrzne programy do pobierania plików i inne podobne źródła. Narzędzia do łamania programów często instalują malware zamiast aktywować licencjonowane oprogramowanie. Fałszywe programy aktualizujące działają w podobny sposób - zamiast aktualizować programy, wykorzystują błędy/wady i instalują złośliwe programy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Mailto
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .mailto[[email protected]] z dołączonym unikalnym ID ofiary (np. ".mailto[[email protected]].e85fb1")
Wiadomość z żądaniem okupu victim's_ID-Readme.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Gen:Variant.Razy.553720), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NXP), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Mailto, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Załączniki dołączone do wiadomości e-mail otrzymanych od podejrzanych/nieznanych nadawców nigdy nie powinny być otwierane. Te wiadomości e-mail są często prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" lub w inny sposób oznaczone jako priorytetowe. W rzeczywistości nie należy otwierać nieistotnych e-maili, pomimo tych wprowadzających w błąd oznaczeń. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł. Nie używaj nieoficjalnych i niewiarygodnych witryn pobierania, sieci udostępniania peer-to-peer i innych zewnętrznych podmiotów pobierania. Oprogramowanie obecne w systemie powinno być aktualizowane za pomocą funkcji/narzędzi udostępnianych przez oficjalnego programistę. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) mogą powodować infekcje systemu. Zainstaluj i na bieżąco aktualizuj sprawdzony pakiet antywirusowy/antyspyware. Programy te mogą być używane do wykonywania regularnych skanowań systemu w celu wykrycia i wyeliminowania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Mailto, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Mailto ("victim's_ID-Readme.txt"):

+++++++++++++++++++++++
---
Co się stało ?
---

Twoje pliki są zaszyfrowane i obecnie niedostępne.

Możesz to sprawdzić: wszystkie pliki na twoim komputerze mają rozszerzenie e85fb1.

Nawiasem mówiąc, wszystkie można odzyskać, ale musisz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami.

W przeciwnym razie nie będziesz mógł odzyskać swoich danych.

---
Jakie są gwarancje?
---

To tylko biznes. Absolutnie nie dbamy o ciebie i twoje sprawy, z wyjątkiem uzyskiwania korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował.

To nie leży w naszym interesie.

Aby sprawdzić możliwość zwrotu plików, napisz do nas e-mail.

W ten sposób możesz odszyfrować jeden plik za darmo. To nasza gwarancja.

---
Jak się z nami skontaktować?
---

Napisz do nas na adres:
[email protected]
[email protected]

[email protected]
[email protected]

[email protected]
[email protected]

Pamiętaj, aby podać w wiadomości swój osobisty kod:
-

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Mailto (losowe rozszerzenie):

Files encrypted by Mailto

Aktualizacja, 6. lutego 2020 roku - Twórcy ransomware Mailto (NetWalker) zaczęli ostatnio atakować różne sieci korporacyjne w celu generowania ogromnych przychodów. Firmy znacznie częściej mają pliki, które są cenniejsze niż zwykłych użytkowników. Ponadto pliki te często zawierają różne poufne dane (np. dane osobowe klientów, informacje o produktach [takie jak patenty, składniki itp.), informacje o pracownikach itp.). Z tego powodu istnieje większe prawdopodobieństwo, że firma zgodzi się zapłacić za odszyfrowanie, a tym samym szantażowanie staje się łatwiejsze. Jakby tego było mało, firmy są skłonne zapłacić znacznie więcej pieniędzy niż użytkownik domowy, który chce odzyskać swoją kolekcję muzyki, zdjęcia itd. Innymi słowy, takie dane osobowe są niewiele warte, a oszuści są znacznie bardziej skłonni do generowania przychodów poprzez szantażowanie firm zamiast użytkowników domowych. Oprócz tego, została wydana zaktualizowana wersja ransomware Mailto. Jej zachowanie jest praktycznie takie samo. Jedyne różnice dotyczą podanych adresów e-mail i wiadomości w notatce z żądaniem okupu.

Zrzut ekranu zaktualizowanej notatki z żądaniem okupu ransomware Mailto ("random_string-Readme.txt"):

Updated Mailto (NetWalker) ransomware ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

Cześć!

Twoje pliki są zaszyfrowane.

Wszystkie zaszyfrowane pliki dla tego komputera mają rozszerzenie: .f5be7

--

Jeśli z jakiegoś powodu przeczytasz ten tekst przed zakończeniem szyfrowania, można to zrozumieć poprzez fakt, że komputer zwalnia, a twoje tętno wzrosło z powodu możliwości jego wyłączenia.

Zalecamy odejście od komputera i zaakceptowanie naruszenia bezpieczeństwa.

Ponowne uruchomienie/zamknięcie spowoduje utratę plików bez możliwości ich odzyskania, i nawet Bóg nie będzie w stanie ci pomóc.

Mogą to być pliki w sieci należące do innych użytkowników. Na pewno chcesz wziąć na siebie tę odpowiedzialność?

--

Nasze algorytmy szyfrowania są bardzo silne, a twoje pliki są bardzo dobrze chronione. Nie możesz liczyć na ich odzyskanie bez naszej pomocy.

Jedynym sposobem na odzyskanie plików jest współpraca z nami i uzyskanie programu do odszyfrowania.

Nie próbuj odzyskania plików bez programu odszyfrowującego. Możesz je uszkodzić, a wtedy nie będzie można ich odzyskać.

Radzimy skontaktować się z nami jak najszybciej. W przeciwnym razie istnieje możliwość, że twoje pliki nigdy nie zostaną zwrócone.

Dla nas to tylko biznes i aby udowodnić ci jego powagę, odszyfrujemy niektóre pliki za darmo.

Nie będziemy jednak długo czekać na twoją wiadomość. Poczta może zostać nadużyta, przeniesiemy się. Pospiesz się z decyzją.

Kontakt z nami:

[email protected]

2. [email protected]

Nie zapomnij podać swojego kodu w wiadomości e-mail:
-

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Mailto (losowe rozszerzenie pozostaje):

Files compromised by the updated Mailto (NetWalker) ransomware

Zrzut ekranu procesu ransomware Mailto (przebranego za "Sticky Password") w Menedżerze zadań Windows:

Process of the updated Mailto (NetWalker) ransomware

Usuwanie ransomware Mailto:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Mailto: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Mailto. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Mailto. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Mailto).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Mailto.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Mailto są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy uzyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Mailto możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Mailto.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Mailto:

{loadposition position16

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Mailto kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Mailto na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Mailto dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.