Jak odinstalować ransomware OFFWHITE?

Znany również jako: Wirus OFFWHITE
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware OFFWHITE

Czym jest ransomware OFFWHITE?

OFFWHITE jest częścią rodziny ransomware o nazwie Nefilim, Zostało odkryte przezdnwls0719. Zwykle oprogramowanie tego typu służy do szyfrowania danych, zmiany nazw zaszyfrowanych plików oraz tworzenia i/lub wyświetlania notatki (lub notatek) z żądaniem okupu. OFFWHITE zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając do ich nazw rozszerzenie ".OFFWHITE". Na przykład zmienia "1.jpg" na "1.jpg.OFFWHITE", "2.jpg" na "2.jpg.OFFWHITE" itd. Tworzy notatkę z żądaniem okupu, plik tekstowy o nazwie "OFFWHITE-MANUAL.txt".

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu „OFFWHITE-MANUAL.txt", OFFWHITE zaszyfrowało pliki algorytmami klasy wojskowej i jedynym sposobem na przywrócenie danych jest odszyfrowanie ich za pomocą klucza do odszyfrowania i oprogramowania, które można kupić od programistów OFFWHITE. Aby uzyskać instrukcje dotyczące sposobu zapłaty za narzędzia do odszyfrowania i inne szczegóły, ofiary muszą wysłać dwa zaszyfrowane pliki na adres [email protected], [email protected] lub [email protected] Ofiary są ostrzegane, że jeśli nie skontaktują się z nimi, programiści OFFWHITE zaczną wyciekać dane, publikując je na stronie internetowej TOR. Niestety cyberprzestępcy stojący za tym ransomware są jedynymi, którzy dysponują narzędziami, które mogą odszyfrować zaszyfrowane przez nie pliki. Jednak zdecydowanie zaleca się, aby nie ufać i nie płacić żadnym cyberprzestępcom. Zawsze istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie wyślą narzędzia i/lub klucza do odszyfrowania nawet po dokonaniu płatności. Ewentualnej dalszej utracie danych można zapobiec, odinstalowując ransomware z komputera. Jednak wszystkie pliki pozostają zaszyfrowane, nawet ofiary odinstalują ransomware. Zwykle jedynym sposobem na bezpłatne odzyskanie utraconych plików (bez ryzyka zostania oszukanym) jest przywrócenie ich z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

OFFWHITE decrypt instructions (OFFWHITE-MANUAL.txt)

Kolejnymi przykładami złośliwych programów, takich jak OFFWHITE, są xHIlEgqxx, ZorgoCry i Paymen45. W większości przypadków są one zaprojektowane do szyfrowania plików i utrzymywania ich niedostępnymi, dopóki ofiary nie zapłacą okupu. Zwykle jedynymi dwiema (i głównymi) różnicami są cena narzędzia do odszyfrowania lub klucza i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny), który ransomware wykorzystuje do szyfrowania danych ofiary. W większości przypadków odszyfrowanie plików jest niemożliwe bez odpowiednich narzędzi, które mają tylko cyberprzestępcy stojący za danym ransomware. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ransomware nie jest w pełni rozwinięte, zawiera błędy i wady. Niestety, zdarza się to dość rzadko. Dlatego zaleca się wykonanie kopii zapasowej danych i przechowywanie ich na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu magazynującym.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Zwykle malware jest dystrybuowane za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, fałszywych aktualizacji oprogramowania, niewiarygodnych narzędzi do pobierania oprogramowania, źródeł i nieoficjalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania). Trojany to złośliwe programy, które mogą (i często są) zaprojektowane do instalowania innych programów tego rodzaju. Innymi słowy, zainstalowane trojany mogą powodować infekcje łańcuchowe. Innym sposobem rozsyłania złośliwego oprogramowania jest wysyłanie e-maili zawierających złośliwe załączniki lub linki do witryn internetowych służące do pobierania złośliwych plików. Zwykle cyberprzestępcy wysyłają wiadomości zawierające złośliwe dokumenty MS Office, pliki JavaScript, pliki archiwów, takie jak ZIP, RAR, dokumenty PDF i pliki wykonywalne (takie jak .exe). Ich głównym celem jest nakłonienie odbiorców do otwarcia złośliwego pliku, który po otwarciu powoduje instalację malware. Fałszywe, nieoficjalne aktualizacje oprogramowania infekują komputery, instalując złośliwe programy zamiast aktualizacji, poprawek lub wykorzystując błędy i wady nieaktualnego oprogramowania. Nieoficjalne, bezpłatne, bezpłatne witryny hostingowe plików, zewnętrzne programy do pobierania plików, sieci peer-to-peer (takie jak klienci torrent, eMule) i inne podobne kanały również mogą prowadzić do instalacji malware. Jednak tylko wtedy, gdy użytkownicy otwierają złośliwe pliki pobrane za ich pośrednictwem. Cyberprzestępcy wykorzystują takie kanały do ​​dystrybucji złośliwego oprogramowania, maskując złośliwe pliki jako legalne i zwykłe. Nieoficjalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) to nielegalne programy, które mają omijać aktywację licencjonowanego oprogramowania. Często zdarza się, że są one zaprojektowane do instalowania malware zamiast aktywowania zainstalowanego, legalnego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus OFFWHITE
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .OFFWHITE
Wiadomość z żądaniem okupu OFFWHITE-MANUAL.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), BitDefender (Gen:Heur.Trickbot.3), ESET-NOD32 (wariant Generik.BZKRWVJ), Kaspersky (UDS:DangerousObject.Multi.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dpdatkowe trojany kradnące hasła ininfekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus OFFWHITE, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać załączników (i/lub linków internetowych) zawartych w nieistotnych e-mailach. Zwłaszcza jeśli te e-maile są wysyłane z nieznanych i podejrzanych adresów. Zainstalowane oprogramowanie musi być aktualizowane i aktywowane (w razie potrzeby) tylko za pośrednictwem wbudowanych funkcji i/lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Zewnętrzne, nieoficjalne aktywatory, programy aktualizujące często są zaprojektowane do instalowania malware. Ponadto aktywowanie programów licencjonowanych za pomocą różnych nieoficjalnych narzędzi („łamania" oprogramowania) jest nielegalne. Ponadto pliki i programy powinny być pobierane z oficjalnych i wiarygodnych witryn oraz poprzez bezpośrednie linki. Inne kanały (takie jak sieci peer-to-peer, nieoficjalne strony, zewnętrzne programy pobierające, instalatory) mogą być wykorzystywane do dystrybucji szkodliwych programów. Systemy operacyjne powinny być regularnie skanowane w poszukiwaniu zagrożeń za pomocą sprawdzonego oprogramowania antywirusowego lub antyspyware, a wszystkie wykryte zagrożenia należy natychmiast usuwać. Ważne jest, aby aktualizować oprogramowanie zabezpieczające komputer. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany OFFWHITE, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie usunąć to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware OFFWHITE ("OFFWHITE-MANUAL.txt"):

Twojej firmie przydarzyły się dwie rzeczy.
===========
Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane algorytmami klasy wojskowej.

Jedynym sposobem na odzyskanie danych jest nasze oprogramowanie.

Przywrócenie danych wymaga klucza prywatnego, który tylko my posiadamy.
===========
Informacje, które uznaliśmy za cenne lub wrażliwe, zostały pobrane z twojej sieci do bezpiecznej lokalizacji.

Możemy dostarczyć dowód, że twoje pliki zostały rozpakowane.

Jeśli nie skontaktujesz się z nami, zaczniemy okresowo wyciekać dane w częściach.
===========
Aby potwierdzić, że nasze oprogramowanie do odszyfrowania działa, prześlij do nas e-mailem 2 pliki z przypadkowych komputerów.

Po przesłaniu nam plików testowych otrzymasz dalsze instrukcje.

Zadbamy o to, abyś szybko i bezpiecznie odzyskiwał swoje dane oraz aby dane nie wyciekły, gdy nasze wymagania zostaną spełnione.

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, twoje dane zostaną ujawnione na tej stronie.

Witryna: hxxp://corpleaks.net
Link TOR : hxxp://hxt254aygrsziejn.onion

Skontaktuj się z nami poprzez e-mail:
[email protected]
[email protected]
[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez OFFWHITE (rozszerzenie ".OFFWHITE"):

Files encrypted by OFFWHITE ransomware (.OFFWHITE extension)

Usuwanie ransomware OFFWHITE:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus OFFWHITE: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus OFFWHITE. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem OFFWHITE. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware OFFWHITE).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki OFFWHITE.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty OFFWHITE są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy uzyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez OFFWHITE możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak OFFWHITE.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolwanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware OFFWHIT:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/17728-offwhite-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus OFFWHITE kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus OFFWHITE na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus OFFWHITE dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.