Usunięcie ransomware Makop i zapobiegnięcie jego dalszym szyfrowaniom

Znany również jako: Wirus Makop
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Makop

Czym jest Makop?

Makop to rodzaj malware sklasyfikowanego jako ransomware. Działa poprzez szyfrowanie danych zainfekowanych systemów i żądanie zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania wszystkie pliki, których dotyczy problem, są przywracane według tego wzoru: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".makop. Na przykład plik o nazwie "1.jpg" wyglądałby jak "1.jpg.[EF7BE7BC].[[email protected]].makop" itd. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy o nazwie - "readme-warning.txt"/ Zaktualizowane warianty tego ransomware używają do zaszyfrowanych plików rozszerzeń ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop" i ".[[email protected]].makop".

Plik tekstowy zawiera notatkę z żądaniem okupu. Wyjaśnia, że ​​dane ofiar nie zostały uszkodzone, a zaszyfrowane. Zgodnie z komunikatem jedynym sposobem na odzyskanie zainfekowanych plików jest zakup narzędzi do odszyfrowania od twórców ransomware Makop. Aby otrzymać dalsze instrukcje, jak to zrobić, notatka instruuje użytkowników, aby nawiązali kontakt z przestępcami za pośrednictwem e-maila. Przed dokonaniem płatności ofiary mogą przetestować odszyfrowanie, wysyłając maksymalnie dwa małe pliki (nie większe niż 1 Mb każdy). Te pliki testowe nie mogą zawierać cennych informacji, takich jak bazy danych. Takie formaty jak .jpg, .xls i .doc podano jako przykłady plików, które można wykorzystać do tego celu. Wysokość okupu nie jest podana, jednak będzie trzeba zapłacić w kryptowalucie Bitcoin. Po dokonaniu płatności użytkownicy są zobowiązani do otrzymania narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania oraz instrukcji ich używania. Notatka kończy się ostrzeżeniami, ostrzegającymi użytkowników, że zmiana zaszyfrowanych plików w jakikolwiek sposób, próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy, uruchamianie programów antywirusowych - mogą spowodować trwałą utratę danych. Dlatego zaleca wykonanie kopii plików przed wypróbowaniem któregokolwiek z wyżej wymienionych działań. W większości przypadków infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez udziału twórców malware. Może to być wykonalne, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma pewne błędy/wady. Niezależnie od tego odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Osobom tym nie można ufać, a często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania swoich danych. Dlatego ich pliki pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe, a także ponoszą oni znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Makop, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Niestety usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie go z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Makop decrypt instructions (readme-warning.txt)

Ransomware służy do szyfrowania plików i żądania zapłaty okupu za ich odszyfrowanie. TRSomware Is Back, Ragnarok, PRT i Devos to kilka przykładów takich złośliwych programów. Istnieje jednak między nimi kilka kluczowych różnic: stosowany przez nich algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość żądanego okupu. Sumy wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby chronić dane przed tymi infekcjami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są rozsyłane głównie za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania, fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych kanałów pobierania. „Kampania spamowa" jest terminem używanym do zdefiniowania aktu wysyłania oszukańczych/zwodniczych e-maili na dużą skalę. Te wiadomości są zwykle maskowane jako „oficjalne", „priorytetowe", „ważne" i podobne. Zawierają dołączone lub połączone w środku zakaźne pliki. Te zakaźne pliki mogą być w różnych formatach (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.). Ich otworzenie inicjuje infekcję (tzn. zaczyna pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie). Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia aktywacji („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować malware. Nielegalne programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady obecne w nieaktualnych programach i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Złośliwe programy można pobrać z niewiarygodnych źródeł pobierania, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz innych narzędzi pobierania stron trzecich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Makop
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .makop (do nazwy plików dodawana jest również unikalne ID ofiary i adres e-mail twórców)
Wiadomość z żądaniem okupu readme-warning.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia BitDefender (Gen:Heur.Kelios.1), Fortinet (W32/Cryptor.CZN!tr.ransom), ESET-NOD32 (waariant Win32/Filecoder.Phobos.E), Emsisoft (Gen:Heur.Kelios.1 (B)), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Makop, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać nieznanych, podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości. Wszelkie załączniki lub linki zawarte w podejrzanych wiadomościach nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Wszystkie pobrania powinny odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Do aktywacji i aktualizacji programów należy używać wyłącznie narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich niosą ze sobą wysokie ryzyko instalacji malware, dlatego nie zaleca się ich używania. Ogromne znaczenie ma zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto powinno ono być regularnie aktualizowane i używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Makop, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Makop ("readme-warning.txt"):

::: Witamy :::
Kilka FAQ:
.1.

Pyt.: Co się stało?

Odp.: Twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie „makop". Struktura pliku nie została uszkodzona. Zrobiliśmy wszystko, aby tak się nie stało.

.2.

P: Jak odzyskać pliki?

Odp.: Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zapłacić Bitcoinami.

.3

P: Co z gwarancjami?

Odp.: To tylko biznes. W ogóle nie zależy nam na tobie i twoich sprawach, z wyjątkiem korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszym interesie.

Aby sprawdzić możliwość przywrócenia plików, możesz wysłać do nas dowolne 2 pliki z PROSTYMI rozszerzeniami (jpg, xls, doc itd. ... nie bazy danych!) i w małych rozmiarach (maks. 1 mb), odszyfrujemy je i odeślemy ci. To nasza gwarancja.

.4.

Pyt.: Jak się z wami skontaktować?

Odp.: Możesz napisać do nas na naszą skrzynkę pocztową: [email protected]

.5.

Pyt.: Jak przebiegnie proces odszyfrowania po dokonaniu płatności?

Odp.: Po dokonaniu płatności prześlemy ci nasz program skanera-deszyfratora i szczegółowe instrukcje użytkowania. Za pomocą tego programu będziesz mógł odszyfrować wszystkie zaszyfrowane pliki.

.6.

Pyt.: Jeśli nie chcę płacić złym ludziom takim jak ty?

Odp.: Jeśli nie będziesz współpracować z naszą usługą - dla nas to nie ma znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, ponieważ tylko my mamy prywatny klucz. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

:::UWAŻAJ:::
NIE próbuj samodzielnie zmieniać zaszyfrowanych plików!

Jeśli spróbujesz użyć oprogramowania innej firmy lub oprogramowania do odszyfrowania do przywrócenia danych - wykonaj kopię zapasową wszystkich zaszyfrowanych plików!

Wszelkie zmiany w zaszyfrowanych plikach mogą spowodować uszkodzenie klucza prywatnego, a w konsekwencji utratę wszystkich danych.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Makop (rozszerzenie ".makop"):

Files encrypted by Makop ransomware (.makop extension)

Aktualizacja 24. marca 2020 roku - Cyberprzestępcy wypuścili niedawno kolejny wariant ransomware Makop, który zostawia inną notatkę z żądaniem okupu i do nazwy plików dołącza tylko wyjątkowy identyfikator ofiary oraz rozszerzenie ".makop". Przykładowo nazwa "1.jpg" jest zmieniana na "1.jpg.[E38D7F03-W].makop" itd.).

Zrzut ekranu pliku tekstowego ransomware Makop ("readme-warning.txt"):

The updated Makop ransomware ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

Drogi Kliencie

Przepraszamy za konieczność zaszyfrowania twoich plików.

To nie twoja wina, ponieważ twój system bezpieczeństwa jest zbudowany na dobrym poziomie, ale podczas ataku wykorzystaliśmy unikalne eksploity zaprojektowane pod kątem luk w oprogramowaniu Microsoft i programach antywirusowych, co całkowicie nie zależy od tego, jak dobrze twój system bezpieczeństwa jest zbudowany.

Algorytm szyfrowania:

Klucz główny: RSA-2048. Klucz publiczny jest przechowywany w budowie ransomware, a prywatny nie jest dostępny (klucz główny jest indywidualny dla każdej firmy, służy tylko do tworzenia oprogramowania do odszyfrowania)

Klucz sesji: RSA-512, klucz prywatny jest niedostępny

(klucz indywidualny sesji dla każdego zaatakowanego komputera, prywatny

klucz sesji jest szyfrowany za pomocą klucza głównego i przechowywany w treści każdego zaszyfrowanego pliku, a także w publicznym kluczu sesji)

Klucz pliku: AES-256/CBC: osobny dla każdego pliku. Zaszyfrowany klucz sesji i wbudowany w treść każdego zaszyfrowanego pliku.

Zdecydowanie zalecamy, aby nie używać oprogramowania innych firm do odszyfrowania plików, ponieważ może to doprowadzić do ostatecznej utraty plików z powodu uszkodzonych nagłówków. Ale jeśli nadal chcesz spróbować samodzielnie odszyfrować swoje pliki, wykonaj kopię zapasową wszystkich zaszyfrowanych plików.

Możesz zapoznać się z naszym produktem w następującej renomowanej witrynie:

hxxps://www.bleepingcomputer.com/forums/t/712395/oled-makop-ransonware-makop-support-topic/

W żadnym wypadku nie wyłudzamy od ciebie pieniędzy. Oferujemy jedynie nasze usługi w zakresie odszyfrowywania plików + możesz uzyskać premię w postaci bezpłatnego audytu systemu bezpieczeństwa w celu ochrony przed takimi atakami i malware w przyszłości.

Możesz skontaktować się z nami przez e-mail: [email protected]

W temacie podaj swój osobisty numer identyfikacyjny, który jest podany w nazwie twoich plików.

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi po upływie 6 godzin, ponownie wyślij wiadomość na nasz zapasowy adres e-mail: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant ransomware Makop:

Files encrypted by the updated Makop ransomware

Wygląd innego wariantu notatki z żądaniem okupu ransomware Makop, które obierać za cel tureckojęzycznych użytkowników:

Makop ransomware Turkish ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

Sisteminizde Onemli Gordugumuz Verilerinizi Sifreledik. Bilindik Veri Kurtarma Yontemleri ile Verilerinizi Geri Getiremeyeceginizi Bilmenizi isteriz.

Bu Yontemler Sadece Sizin icin Vakit Kaybi Olacaktir.


1-) Son Zamanlarda Bazi Meslektaslarimiz Utanarak ve Uzulerek Soylemek isterimki Para Almalarina Ragmen Dosyalari Acmiyor Bozuk Aciyorlar ve Tekrar Para istiyorlar
Biz Onlardan Degiliz Yaklasik Olarak 6 Senedir Bu isi Yapiyoruz ve Binlerce Referansa Sahibiz Guven Konusunda Size Bildirecegimiz Referans Firmalari Arayarak Daha Once
Tarafimizdan Hacklendiginive Odemeden Sonra Sorunsuz Olarak Verilerini Aldigini Teyit Edebilirsiniz.

2 -) Bir Diger Sorun ise Son Zamanlarda Data Kurtarma Firmalarina Bilgisayarcilariniza Gonderdiginiz Serverlari istedikleri Rakama Vermedigimiz Takdirde Musteriye Yani Size Dosyalarin Kurtulmayacagini
Odeme Yapsaniz Dahi Acmayacagimizi Soyleyebiliyorlar veya Sozlesme Yaptiginiz Bilgisayarcinin Sorumlulugunda Olan Rakami Bilgisayarci Bilgi islem Elemani vs. vs. Rakami Odemeyemeyince ve Odemek istemediginde
Hardiski Tornavidayla Bozarak Sorunun Donanimsal Oldugunu Soyleyebiliyorlar.

3-) Yukarida Bahsettigim Sorunlari Yasamamak Adina Fake Mailler Acarak Bize Mail Atmayiniz Cevap Vermiyoruz Firma Mailleri Disindan Gelen Hic bir Mail Cevaplanmamaktadir.

4- ) Sizi Tanimiyorum, Dolayisiyla Size Karsi Kotu Duygular Beslememin Size Kotuluk Yapmamin Bir Anlamida Yok Amacim Sadece Bu isten Bir Gelir Elde Etmek. Yaptiginiz Odeme Sonrasinda
En Kisa Zamanda Verilerinizi Eski Haline Getirmek icin Sunucunuza Baglanacagim.

Assagidaki Referans Kodunuzla Birlikte Verilerinizi Almak isterseniz Lutfen SAAT 10:00 a Kadar Mail Atiniz

Yinede Veri Kurtarma Firmalari ve Programlari Denemek isterseniz Lutfen Dosyalarin Asli uzerinde Degil Bir Yere Kopyalayip Onlar Uzerinde Deneme Yapiniz

Saat 10:00' a Kadar Donus Yapilmadigi Takdirde Sistemde Anahtar Kodlariniz Saklanmayacak Otomatik Olarak Silinecektir Gec Bile Gormus Olsaniz Bu Notu Uzulerek Soylemeliyimki Mail Atmayiniz.
Cunku Yardimci Olamayacagim

Bunun Yaninda Bilmek istediginiz Bazi Konulara Deginmek isterim

MAiL ADRESiMiZ

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Makop:

Files encrypted by Turkish variant of Makop ransomware

Usuwanie ransomware Makop:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Makop: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Makop. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w „Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk „Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na „Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk „Uruchom ponownie". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij „5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij „Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk „Shift" na klawiaturze. W oknie „Wybierz opcję" kliknij przycisk „Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję „Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz „Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk „Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk „F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w „Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Makop. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą „Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i „Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk „Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij „Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Makop).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk „Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Makop.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Makop są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk „Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Makop możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Makop.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Makop:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16848-makop-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Makop kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Makop na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Makop dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.