Usunięcie ransomware Makop i zapobiegnięcie jego dalszym szyfrowaniom

Znany również jako: Wirus Makop
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Makop

Czym jest Makop?

Makop to rodzaj malware sklasyfikowanego jako ransomware. Działa poprzez szyfrowanie danych zainfekowanych systemów i żądanie zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania wszystkie pliki, których dotyczy problem, są przywracane według tego wzoru: oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".makop. Na przykład plik o nazwie "1.jpg" wyglądałby jak "1.jpg.[EF7BE7BC].[[email protected]].makop" itd. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy o nazwie - "readme-warning.txt"/ Zaktualizowane warianty tego ransomware używają do zaszyfrowanych plików rozszerzeń ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop", ".[[email protected]].makop" i ".[[email protected]].makop".

Plik tekstowy zawiera notatkę z żądaniem okupu. Wyjaśnia, że ​​dane ofiar nie zostały uszkodzone, a zaszyfrowane. Zgodnie z komunikatem jedynym sposobem na odzyskanie zainfekowanych plików jest zakup narzędzi do odszyfrowania od twórców ransomware Makop. Aby otrzymać dalsze instrukcje, jak to zrobić, notatka instruuje użytkowników, aby nawiązali kontakt z przestępcami za pośrednictwem e-maila. Przed dokonaniem płatności ofiary mogą przetestować odszyfrowanie, wysyłając maksymalnie dwa małe pliki (nie większe niż 1 Mb każdy). Te pliki testowe nie mogą zawierać cennych informacji, takich jak bazy danych. Takie formaty jak .jpg, .xls i .doc podano jako przykłady plików, które można wykorzystać do tego celu. Wysokość okupu nie jest podana, jednak będzie trzeba zapłacić w kryptowalucie Bitcoin. Po dokonaniu płatności użytkownicy są zobowiązani do otrzymania narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania oraz instrukcji ich używania. Notatka kończy się ostrzeżeniami, ostrzegającymi użytkowników, że zmiana zaszyfrowanych plików w jakikolwiek sposób, próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy, uruchamianie programów antywirusowych - mogą spowodować trwałą utratę danych. Dlatego zaleca wykonanie kopii plików przed wypróbowaniem któregokolwiek z wyżej wymienionych działań. W większości przypadków infekcji ransomware odszyfrowanie jest niemożliwe bez udziału twórców malware. Może to być wykonalne, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma pewne błędy/wady. Niezależnie od tego odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Osobom tym nie można ufać, a często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania swoich danych. Dlatego ich pliki pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe, a także ponoszą oni znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Makop, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Niestety usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie go z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Makop decrypt instructions (readme-warning.txt)

Ransomware służy do szyfrowania plików i żądania zapłaty okupu za ich odszyfrowanie. TRSomware Is Back, Ragnarok, PRT i Devos to kilka przykładów takich złośliwych programów. Istnieje jednak między nimi kilka kluczowych różnic: stosowany przez nich algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość żądanego okupu. Sumy wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby chronić dane przed tymi infekcjami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są rozsyłane głównie za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania, fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych kanałów pobierania. „Kampania spamowa" jest terminem używanym do zdefiniowania aktu wysyłania oszukańczych/zwodniczych e-maili na dużą skalę. Te wiadomości są zwykle maskowane jako „oficjalne", „priorytetowe", „ważne" i podobne. Zawierają dołączone lub połączone w środku zakaźne pliki. Te zakaźne pliki mogą być w różnych formatach (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.). Ich otworzenie inicjuje infekcję (tzn. zaczyna pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie). Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia aktywacji („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować malware. Nielegalne programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady obecne w nieaktualnych programach i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Złośliwe programy można pobrać z niewiarygodnych źródeł pobierania, np. nieoficjalnych i bezpłatnych witryn do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) oraz innych narzędzi pobierania stron trzecich.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Makop
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .makop (do nazwy plików dodawana jest również unikalne ID ofiary i adres e-mail twórców)
Wiadomość z żądaniem okupu readme-warning.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia BitDefender (Gen:Heur.Kelios.1), Fortinet (W32/Cryptor.CZN!tr.ransom), ESET-NOD32 (waariant Win32/Filecoder.Phobos.E), Emsisoft (Gen:Heur.Kelios.1 (B)), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Makop, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie należy otwierać nieznanych, podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości. Wszelkie załączniki lub linki zawarte w podejrzanych wiadomościach nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Wszystkie pobrania powinny odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Do aktywacji i aktualizacji programów należy używać wyłącznie narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich niosą ze sobą wysokie ryzyko instalacji malware, dlatego nie zaleca się ich używania. Ogromne znaczenie ma zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto powinno ono być regularnie aktualizowane i używane do regularnego skanowania systemu oraz usuwania wykrytych/potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Makop, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Makop ("readme-warning.txt"):

::: Witamy :::
Kilka FAQ:
.1.

Pyt.: Co się stało?

Odp.: Twoje pliki zostały zaszyfrowane i mają teraz rozszerzenie „makop". Struktura pliku nie została uszkodzona. Zrobiliśmy wszystko, aby tak się nie stało.

.2.

P: Jak odzyskać pliki?

Odp.: Jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki, musisz zapłacić Bitcoinami.

.3

P: Co z gwarancjami?

Odp.: To tylko biznes. W ogóle nie zależy nam na tobie i twoich sprawach, z wyjątkiem korzyści. Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował. To nie leży w naszym interesie.

Aby sprawdzić możliwość przywrócenia plików, możesz wysłać do nas dowolne 2 pliki z PROSTYMI rozszerzeniami (jpg, xls, doc itd. ... nie bazy danych!) i w małych rozmiarach (maks. 1 mb), odszyfrujemy je i odeślemy ci. To nasza gwarancja.

.4.

Pyt.: Jak się z wami skontaktować?

Odp.: Możesz napisać do nas na naszą skrzynkę pocztową: [email protected]

.5.

Pyt.: Jak przebiegnie proces odszyfrowania po dokonaniu płatności?

Odp.: Po dokonaniu płatności prześlemy ci nasz program skanera-deszyfratora i szczegółowe instrukcje użytkowania. Za pomocą tego programu będziesz mógł odszyfrować wszystkie zaszyfrowane pliki.

.6.

Pyt.: Jeśli nie chcę płacić złym ludziom takim jak ty?

Odp.: Jeśli nie będziesz współpracować z naszą usługą - dla nas to nie ma znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, ponieważ tylko my mamy prywatny klucz. W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

:::UWAŻAJ:::
NIE próbuj samodzielnie zmieniać zaszyfrowanych plików!

Jeśli spróbujesz użyć oprogramowania innej firmy lub oprogramowania do odszyfrowania do przywrócenia danych - wykonaj kopię zapasową wszystkich zaszyfrowanych plików!

Wszelkie zmiany w zaszyfrowanych plikach mogą spowodować uszkodzenie klucza prywatnego, a w konsekwencji utratę wszystkich danych.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Makop (rozszerzenie ".makop"):

Files encrypted by Makop ransomware (.makop extension)

Aktualizacja 24. marca 2020 roku - Cyberprzestępcy wypuścili niedawno kolejny wariant ransomware Makop, który zostawia inną notatkę z żądaniem okupu i do nazwy plików dołącza tylko wyjątkowy identyfikator ofiary oraz rozszerzenie ".makop". Przykładowo nazwa "1.jpg" jest zmieniana na "1.jpg.[E38D7F03-W].makop" itd.).

Zrzut ekranu pliku tekstowego ransomware Makop ("readme-warning.txt"):

The updated Makop ransomware ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

Drogi Kliencie

Przepraszamy za konieczność zaszyfrowania twoich plików.

To nie twoja wina, ponieważ twój system bezpieczeństwa jest zbudowany na dobrym poziomie, ale podczas ataku wykorzystaliśmy unikalne eksploity zaprojektowane pod kątem luk w oprogramowaniu Microsoft i programach antywirusowych, co całkowicie nie zależy od tego, jak dobrze twój system bezpieczeństwa jest zbudowany.

Algorytm szyfrowania:

Klucz główny: RSA-2048. Klucz publiczny jest przechowywany w budowie ransomware, a prywatny nie jest dostępny (klucz główny jest indywidualny dla każdej firmy, służy tylko do tworzenia oprogramowania do odszyfrowania)

Klucz sesji: RSA-512, klucz prywatny jest niedostępny

(klucz indywidualny sesji dla każdego zaatakowanego komputera, prywatny

klucz sesji jest szyfrowany za pomocą klucza głównego i przechowywany w treści każdego zaszyfrowanego pliku, a także w publicznym kluczu sesji)

Klucz pliku: AES-256/CBC: osobny dla każdego pliku. Zaszyfrowany klucz sesji i wbudowany w treść każdego zaszyfrowanego pliku.

Zdecydowanie zalecamy, aby nie używać oprogramowania innych firm do odszyfrowania plików, ponieważ może to doprowadzić do ostatecznej utraty plików z powodu uszkodzonych nagłówków. Ale jeśli nadal chcesz spróbować samodzielnie odszyfrować swoje pliki, wykonaj kopię zapasową wszystkich zaszyfrowanych plików.

Możesz zapoznać się z naszym produktem w następującej renomowanej witrynie:

hxxps://www.bleepingcomputer.com/forums/t/712395/oled-makop-ransonware-makop-support-topic/

W żadnym wypadku nie wyłudzamy od ciebie pieniędzy. Oferujemy jedynie nasze usługi w zakresie odszyfrowywania plików + możesz uzyskać premię w postaci bezpłatnego audytu systemu bezpieczeństwa w celu ochrony przed takimi atakami i malware w przyszłości.

Możesz skontaktować się z nami przez e-mail: [email protected]

W temacie podaj swój osobisty numer identyfikacyjny, który jest podany w nazwie twoich plików.

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi po upływie 6 godzin, ponownie wyślij wiadomość na nasz zapasowy adres e-mail: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ten wariant ransomware Makop:

Files encrypted by the updated Makop ransomware

Wygląd innego wariantu notatki z żądaniem okupu ransomware Makop, które obierać za cel tureckojęzycznych użytkowników:

Makop ransomware Turkish ransom note

Tekst prezentowany w tym pliku:

Sisteminizde Onemli Gordugumuz Verilerinizi Sifreledik. Bilindik Veri Kurtarma Yontemleri ile Verilerinizi Geri Getiremeyeceginizi Bilmenizi isteriz.

Bu Yontemler Sadece Sizin icin Vakit Kaybi Olacaktir.


1-) Son Zamanlarda Bazi Meslektaslarimiz Utanarak ve Uzulerek Soylemek isterimki Para Almalarina Ragmen Dosyalari Acmiyor Bozuk Aciyorlar ve Tekrar Para istiyorlar
Biz Onlardan Degiliz Yaklasik Olarak 6 Senedir Bu isi Yapiyoruz ve Binlerce Referansa Sahibiz Guven Konusunda Size Bildirecegimiz Referans Firmalari Arayarak Daha Once
Tarafimizdan Hacklendiginive Odemeden Sonra Sorunsuz Olarak Verilerini Aldigini Teyit Edebilirsiniz.

2 -) Bir Diger Sorun ise Son Zamanlarda Data Kurtarma Firmalarina Bilgisayarcilariniza Gonderdiginiz Serverlari istedikleri Rakama Vermedigimiz Takdirde Musteriye Yani Size Dosyalarin Kurtulmayacagini
Odeme Yapsaniz Dahi Acmayacagimizi Soyleyebiliyorlar veya Sozlesme Yaptiginiz Bilgisayarcinin Sorumlulugunda Olan Rakami Bilgisayarci Bilgi islem Elemani vs. vs. Rakami Odemeyemeyince ve Odemek istemediginde
Hardiski Tornavidayla Bozarak Sorunun Donanimsal Oldugunu Soyleyebiliyorlar.

3-) Yukarida Bahsettigim Sorunlari Yasamamak Adina Fake Mailler Acarak Bize Mail Atmayiniz Cevap Vermiyoruz Firma Mailleri Disindan Gelen Hic bir Mail Cevaplanmamaktadir.

4- ) Sizi Tanimiyorum, Dolayisiyla Size Karsi Kotu Duygular Beslememin Size Kotuluk Yapmamin Bir Anlamida Yok Amacim Sadece Bu isten Bir Gelir Elde Etmek. Yaptiginiz Odeme Sonrasinda
En Kisa Zamanda Verilerinizi Eski Haline Getirmek icin Sunucunuza Baglanacagim.

Assagidaki Referans Kodunuzla Birlikte Verilerinizi Almak isterseniz Lutfen SAAT 10:00 a Kadar Mail Atiniz

Yinede Veri Kurtarma Firmalari ve Programlari Denemek isterseniz Lutfen Dosyalarin Asli uzerinde Degil Bir Yere Kopyalayip Onlar Uzerinde Deneme Yapiniz

Saat 10:00' a Kadar Donus Yapilmadigi Takdirde Sistemde Anahtar Kodlariniz Saklanmayacak Otomatik Olarak Silinecektir Gec Bile Gormus Olsaniz Bu Notu Uzulerek Soylemeliyimki Mail Atmayiniz.
Cunku Yardimci Olamayacagim

Bunun Yaninda Bilmek istediginiz Bazi Konulara Deginmek isterim

MAiL ADRESiMiZ

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware Makop:

Files encrypted by Turkish variant of Makop ransomware

Usuwanie ransomware Makop:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Makop: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Makop. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Makop kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Makop na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Makop dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.