Jak usunąć ransomware Ragnarok z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Ragnarok
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Ragnarok

Czym jest Ragnarok?

Ragnarok to złośliwe oprogramowanie sklasyfikowane jako ransomware. Jego odkrycie przypisuje się Karsten Hahn. Działa poprzez szyfrowanie danych na zainfekowanych urządzeniach w celu żądania okupu za ich odszyfrowanie. Gdy ransomware Ragnarok szyfruje, do wszystkich plików, których dotyczy problem, dodawane jest rozszerzenie ".ragnarok_cry". Przykładowo, po szyfrowaniu, plik o nazwie "1.jpg" miałby nazwę "1.jpg.ragnarok_cry". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy - "How_To_Decrypt_My_Files.txt".

Plik tekstowy zawiera notę ​​z żądaniem okupu, która informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane i zawiera instrukcje, jak je odzyskać. Aby odzyskać swoje pliki, użytkownicy muszą zakupić narzędzie do odszyfrowywania od twórców Ragnarok. W tym celu muszą nawiązać z nimi kontakt za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Umożliwi im to otrzymanie adresu portfela Bitcoin - na który mają przelać okup. Przed dokonaniem płatności ofiary mogą wysłać plik (mniejszy niż 3 MB) w celu przetestowania odszyfrowania. Ponadto ich wiadomości muszą zawierać unikalny identyfikator urządzenia przypisany do nich (który można znaleźć w pliku „How_To_Decrypt_My_Files.txt"). Prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware odszyfrowanie bez ingerencji osób odpowiedzialnych za infekcję jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli malware ma kluczowe wady i/lub wciąż jest w fazie rozwoju. Niezależnie od tego zdecydowanie odradza się komunikowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań. Nie można im ufać i często, pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują obiecanego narzędzia/oprogramowania do odszyfrowywania. Dlatego nie tylko doświadczają trwałej utraty danych, ale także znacznych strat finansowych. Usunięcie Ragnarok z systemu uniemożliwi dalsze szyfrowanie danych. Niestety nie przywróci już zaszyfrowanych plików. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej. Pod warunkiem, że została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Ragnarok decrypt instructions (How_To_Decrypt_My_Files.txt)

Każde ransomware służy do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Devos, PRT, Nosu i BWNG to przykłady takich złośliwych programów. Istnieją jednak pomiędzy nimi pewne zasadnicze różnice – wykorzystany algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Żądane płatności wahają się od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Przede wszystkim wykorzystywane są kryptowaluty, ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby chronić pliki przed zaszyfrowaniem danych i szkodliwymi infekcjami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na serwerach zdalnych i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Kopie zapasowe najlepiej przechowywać w kilku różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Główne tryby dystrybucji ransomware i innego malware to trojany, kampanie spamowe, niewiarygodne kanały pobierania, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i fałszywe aktualizacje. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych (tj. pobierania/instalowania dodatkowego malware). Termin „kampania spamowa" oznacza wysyłanie oszukańczych wiadomości e-mail na dużą skalę. Wiadomości te są zwykle prezentowane jako „oficjalna", „ważna" i/lub „pilna" poczta. Mają dołączone do nich zainfekowane pliki (lub zawierają linki prowadzące do takich plików). Załączniki mogą być w różnych formatach (np. plików wykonywalnych i archiwalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.), a po ich otwarciu inicjują infekcję. Niewiarygodne źródła pobierania, np. nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować złośliwe materiały do pobrania (prezentowane jako zwykłe programy i/lub dołączone do nich). Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt. Nielegalne aktualizatory powodują infekcje poprzez wykorzystywanie wad nieaktualnego oprogramowania i/lub po prostu instalowanie malware zamiast obiecanych aktualizacji.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Ragnarok
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .ragnarok_cry
Wiadomość z żądaniem okupu How_To_Decrypt_My_Files.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.42261103), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.OAC), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.ccg), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty kupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Ragnarok, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Ważne jest, aby ostrożnie podchodzić do otrzymanych wiadomości e-mail. Nie należy otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od podejrzanych/nieznanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki (lub linki) obecne w podejrzanych wiadomościach, nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ mogą potencjalnie spowodować infekcję. Każde pobieranie powinno odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Programy powinny być aktywowane i aktualizowane wyłącznie za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są uważane za niosące ze sobą wysokie ryzyko, dlatego odradza się korzystanie z nich. Niezwykle ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie musi być używane do regularnego skanowania systemu i eliminowania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Ragnarok, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Ragnarok ("How_To_Decrypt_My_Files.txt"):

#co się stało?

Niestety twoje pliki są zaszyfrowane. Aby je odszyfrować postępuj zgodnie z instrukcjami

1. potrzebujesz narzędzia deszyfrującego, aby móc odszyfrować wszystkie swoje pliki

2. skontaktuj się z nami w sprawie naszego adresu BTC, jeśli chcesz odszyfrować swoje pliki lub możesz nie robić nic i tylko czekać, aż pliki zostaną usunięte

3. możesz przesłać nam plik o rozmiarze mniejszym niż 3M, aby udowodnić, że możemy odszyfrować twoje pliki po zapłaceniu

4. mądrze jest zapłacić za pierwszym razem, gdyż nie spowoduje to większych strat

ID URZĄDZENIA:
----------------------------
-
----------------------------

możesz wysłać ID URZĄDZENIA na poniższy adres e-mail

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Ragnarok (rozszerzenie ".ragnarok_cry"):

Files encrypted by Ragnarok ransomware (.ragnarok_cry extension)

Usuwanie ransomware Ragnarok:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Ragnarok: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Ragnarok. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Windows 8 users: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Ragnarok. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Ragnarok).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Ragnarok.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Ragnarok są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Ragnarok możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Ragnarok.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Ragnarok:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16840-ragnarok-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Ragnarok kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Ragnarok na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Ragnarok dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.