Jak usunąć ransomware Deal z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus Deal
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Deal

Czym jest Deal?

Odkryte przez dnwls0719, Deal to złośliwe oprogramowanie należące do rodziny ransomware Phobos. Zostało zaprojektowane do szyfrowania danych i utrzymywania ich w pozycji zablokowanej, dopóki nie zostanie zapłacony za okup za ich odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania nazwy wszystkich plików są zmieniane przy użyciu unikalnego numeru identyfikacyjnego ofiary, adresu e-mail programisty i rozszerzenia ".deal". Na przykład nazwa "1.jpg" może zostać zmieniona na "1.jpg.id[1E857D00-2423].[[email protected]].deal". Po zakończeniu procesu ten złośliwy program tworzy dwa pliki o nazwie "info.txt" i "info.hta" oraz zapisuje je na pulpicie. Zaktualizowane warianty tego ransomware używają dla zaszyfrowanych plików rozszerzeń "[[email protected]].deal", ".[[email protected]].deal", ".[[email protected]].deal" i ".[[email protected]].deal".

Oba pliki zawierają wiadomość z żądaniem okupu, która jest praktycznie identyczna (wiadomość w aplikacji HTML jest nieco bardziej szczegółowa). Komunikat informuje, że dane, których dotyczy problem, zostały zablokowane, ale nie są uszkodzone. Aby je odzyskać, ofiary są proszone o skontaktowanie się z twórcami Deal za pośrednictwem podanych adresów e-mail. Wiadomość musi w temacie/tytule zawierać unikalny numer identyfikacyjny (generowany indywidualnie dla każdej ofiary). Użytkownicy mogą również wysyłać cyberprzestępcom szereg zaszyfrowanych plików, które odszyfrują bezpłatnie - jest to „dowód" ich zdolności do odzyskania danych. Jeśli chcą, ofiary mogą również zaproponować alternatywną metodę komunikacji. Komunikat dalej stwierdza, że ​​użytkownicy mogą spróbować odszyfrować dane ręcznie (tj. bez udziału programistów), jednak zaleca się, aby nie próbować tego na wszystkich plikach (w przeciwnym razie mogą „utracić wszystkie dane"). Ponieważ oprogramowanie innych firm nie może „złamać" szyfrowania Deal, takie próby mogą spowodować trwałą utratę danych. Niestety te informacje są prawdziwe - w większości przypadków tylko oprogramowanie użyte do zaszyfrowania plików jest w stanie je odszyfrować. Deal i inne programy typu ransomware używają silnego szyfrowania, którego nie można złamać za pomocą bezpłatnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. Mimo to nie kontaktuj się ani nie płać cyberprzestępcom stojącym za tą infekcją. Płacenie okupu (tj. zakup oprogramowania do odszyfrowania) często nie zapewnia narzędzi do odszyfrowania - dane pozostają więc zaszyfrowane i bezużyteczne. Jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie plików z kopii zapasowej, pod warunkiem, że została ona wykonana przed infekcją ransomware i jest przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Deal decrypt instructions

Ransomware to powszechny rodzaj malware, chociaż te złośliwe programy mają pewne cechy. Bora, OnyxLocker, Mike i Estemani to kilka przykładów oprogramowania podobnego do Deal. Wszystkie wykonują szyfrowanie danych i żądają zapłaty okupu. Główne różnice to algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) wykorzystany do zaszyfrowania plików oraz wysokość okupu, która zwykle waha się między trzy- a czterocyfrową sumą (w USD). Odzyskanie zaszyfrowanych danych jest praktycznie niemożliwe bez udziału cyberprzestępców stojących za konkretną infekcją ransomware. Ręczne odszyfrowanie może być możliwe tylko wtedy, gdy oprogramowanie szyfrujące jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma wady/błędy. Aby chronić pliki przed zaszyfrowaniem danych i szkodliwymi atakami, przechowuj kopie zapasowe na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej wiele kopii w różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Trojany, kampanie spamowe, niewiarygodne źródła pobierania, narzędzia do „łamania" (aktywacji) oprogramowania i fałszywe aktualizacje są wykorzystywane do rozsyłania ransomware i innego złośliwego oprogramowania. Trojany to złośliwe programy, które działają poprzez powodowanie infekcji łańcuchowych. Pobierają/instalują dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Kampanie spamowe na dużą skalę służą do wysyłania zwodniczych wiadomości e-mail zawierających zainfekowane załączniki. Wiadomości te są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" lub podobne. Przyczyną infekcji są załączniki - po otwarciu (lub uruchomieniu, wykonaniu itp.) pobierają/instalują złośliwe programy. Te nieuczciwe pliki mogą mieć różne formaty, takie jak dokumentów Microsoft Office i PDF, pliki archiwów i plików wykonywalnych, JavaScript i innych. Sieci udostępniania peer-to-peer, nieoficjalne i witryny do bezpłatnego hostingu plików, zewnętrzne programy do pobierania plików i podobne kanały są sklasyfikowane jako niewiarygodne. Często są one wykorzystywane do rozsyłania malware i/lub związanych z nim programów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą instalować malware zamiast aktywować licencjonowany produkt. Fałszywe aktualizatory oprogramowania infekują systemy w podobny sposób - wykorzystują słabości istniejących programów i/lub po prostu instalują złośliwe programy, a nie obiecane aktualizacje.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Deal
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików.
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .deal (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary oraz adres e-mail deweloperów).
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta (aplikacja HTML), info.txt (plik tekstowy).
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected], [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Trojan-gen), BitDefender (Trojan.GenericKD.32569351), ESET-NOD32 (wariant Win32/Packed.VMProtect.LE), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Deal, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak chronić się przed infekcjami ransomware?

Nieistotne wiadomości e-mail otrzymane od podejrzanych/nieznanych nadawców (adresów) nie powinny być odczytywane. Wszelkie znajdujące się w nich załączniki nie mogą być nigdy otwierane, ponieważ może to doprowadzić do infekcji. Zdecydowanie zalecamy korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania, w przeciwieństwie do sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), różnych podejrzanych witryn pobierania/hostingu plików lub zewnętrznych programów pobierania. Te podejrzane źródła pobierania znacznie częściej oferują zwodnicze i złośliwe materiały. Zainstalowane programy powinny być aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji zapewnionych przez oryginalnych programistów. To samo dotyczy aktywacji oprogramowania. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) nie powinny być używane. Należy mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Programy te powinny być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany programem Deal, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w aplikacji HTML ransomware Deal ("info.hta"):

Pliki są zablokowane*, ale nie są uszkodzone

Twój komputer jest zainfekowany wirusem.

Pliki są zablokowane*, ale nie są uszkodzone.

Wyślij e-mail [email protected], podaj w temacie unikalny identyfikator 1E857D00-2423, a na pewno otrzymasz pomoc w ich odzyskaniu.

*Możesz przesłać nam kilka plików, a my zwrócimy ci je odzyskane, aby udowodnić, że tylko my możemy to zrobić

WAŻNE:

1. Infekcja była spowodowana lukami w oprogramowaniu

2. Jeśli chcesz się upewnić, że nie można odzyskać plików za pomocą oprogramowania innych firm, nie rób tego na wszystkich plikach. W przeciwnym razie możesz utracić wszystkie dane.

3. Tylko kontakt za pośrednictwem naszego e-maila może zagwarantować odzyskanie pliku. Nie ponosimy odpowiedzialności za działania stron trzecich, które obiecują ci pomóc - najczęściej są to oszuści.

4. Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij wiadomość na adres [email protected]

5. Jeśli potrzebujesz alternatywnego kanału komunikacji - napisz zapytanie przez e-mail

6. Naszym celem jest zwrócenie danych, ale jeśli nie skontaktujesz się z nami, nie uda nam się to.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Deal ("info.txt"):

Deal text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Twój komputer jest zainfekowany wirusem.

Pliki są zablokowane*, ale nie są uszkodzone.

Wyślij e-mail [email protected], a na pewno uzyskasz pomoc.

*Możesz przesłać nam kilka plików, a my zwrócimy ci je odzyskane, aby udowodnić, że tylko my możemy to zrobić.

WAŻNE:

1. Infekcja była spowodowana lukami w oprogramowaniu

2. Jeśli chcesz się upewnić, że nie można odzyskać plików za pomocą oprogramowania innych firm, nie rób tego na wszystkich plikach. W przeciwnym razie możesz utracić wszystkie dane.

3. Tylko kontakt za pośrednictwem naszego e-maila może zagwarantować odzyskanie pliku. Nie ponosimy odpowiedzialności za działania stron trzecich, które obiecują ci pomóc - najczęściej są to oszuści.

4. Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij wiadomość na adres [email protected]

5. Jeśli potrzebujesz alternatywnego kanału komunikacji - napisz zapytanie przez e-mail

6. Naszym celem jest zwrócenie danych, ale jeśli nie skontaktujesz się z nami, nie uda nam się to.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Deal (rozszerzenie ".deal"):

Files encrypted by Deal

Usuwanie ransomware Deal:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Deal: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Deal. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Deal. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Deal).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Deal.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Deal są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Deal możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Deal.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Deal:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16054-deal-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Deal kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Deal na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Deal dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.