Usuwanie ransomware LockBit z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus LockBit
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware LockBit

Czym jest LockBit?

Odkryte przez MalwareHunterTeam, LockBit jest ransomware. Malware tego rodzaju służy do szyfrowania danych. Cyberprzestępcy stojący za infekcją żądają zapłaty (okupu) za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania LockBit zmienia nazwy plików, dodając do nich rozszerzenie ".abcd". Po tym procesie w każdym zainfekowanym folderze zostawiany jest plik tekstowy - "Restore-My-Files.txt".

Plik tekstowy zawiera notatkę z żądaniem okupu, która informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane oraz podaje instrukcje, jak przywrócić je do pierwotnego stanu. Wiadomość w pliku "Restore-My-Files.txt", informuje użytkowników, że muszą skontaktować się z twórcami LockBit za pośrednictwem podanych adresów e-mail (identyczne wiadomości należy wysłać na oba adresy e-mail). Wiadomość musi zawierać osobisty identyfikator użytkownika (zapisany w pliku tekstowym i wygenerowany indywidualnie dla każdej ofiary). Do wiadomości e-mail może zostać dołączony jeden zaszyfrowany plik, który przestępcy odszyfrują - jako dowód, że odzyskanie jest możliwe. Ten plik testowy zostanie odszyfrowany bezpłatnie, jednak nie może być większy niż 1 Mb. Po zweryfikowaniu możliwości odzyskania użytkownicy muszą zapłacić okup (w kryptowalucie Bitcoin), a następnie otrzymają narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Notatka kończy się ostrzeżeniami, instruującymi ofiary, aby nie zmieniały nazw zaszyfrowanych plików i/lub aby nie próbowały ręcznie odszyfrować danych za pomocą oprogramowania innej firmy - w przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałej utraty danych. Prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware, odszyfrowanie plików bez ingerencji twórców malware jest niemożliwe. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub ma pewne wady/błędy. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez LockBit, należy je usunąć. Niestety usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie plików z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i była przechowywana w osobnej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

LockBit decrypt instructions

BigBossRoss, Mapo, SaveTheQueen to kilka przykładów innych programów typu ransomware. Każde ransomware szyfruje dane i wymaga zapłaty za ich odszyfrowanie. Istotne różnice między nimi to wykorzystywany algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) i wysokość okupu. Te ostatnie zwykle różnią się między trzy- i czterocyfrowymi kwotami (w USD). Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (przede wszystkim kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby chronić dane przed takimi infekcjami, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach. Najlepiej przechowywać kilka kopii zapasowych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Złośliwe programy (ransomware i inne malware) rozsyłają się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, narzędzi do nielegalnej aktywacji oprogramowania („łamania" oprogramowania), fałszywych aktualizacji i niewiarygodnych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane do wywoływania infekcji łańcuchowych (tj. pobierania/instalowania dodatkowego malware). Kampanie spamowe na dużą skalę służą do wysyłania wiadomości e-mail zawierających złośliwe pliki (lub prowadzące do nich linki). Te zwodnicze wiadomości są zazwyczaj wyróżniane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" lub jako podobne ważne wiadomości. Złośliwe załączniki występują w różnych formatach, takich jak pliki archiwum (ZIP, RAR) i pliki wykonywalne (.exe, .run), dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Gdy pliki są uruchamiane lub w inny sposób otwierane - inicjują infekcję. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować pożądany produkt. Fałszywe aktualizatory infekują systemy, wykorzystując słabości nieaktualnego oprogramowania i/lub po prostu instalując złośliwe programy zamiast obiecanych aktualizacji. Sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, narzędzia pobierania stron trzecich i podobne źródła są uważane za niegodne zaufania. Dlatego częściej oferują złośliwe programy do pobrania (zwykle prezentowane jako zwykłe produkty i/lub dołączone do nich).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus LockBit
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .abcd, lockbit
Wiadomość z żądaniem okupu Restore-My-Files.txt
Kontakt z cyberprzestępcami Adresy e-mail [email protected] i [email protected], chat w witrynie Tor
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.Imps.3), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NXQ), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.bqj), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwy wykrycia (zaktualizowany wariant) Avast (Win32:Fraudo [Trj]), BitDefender (Gen:Heur.Ransom.Imps.1), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.NXQ), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.chy), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus LockBit, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nieistotne i/lub podejrzane wiadomości e-mail nie powinny być otwierane. Wszystkie załączniki (lub linki) znalezione w podejrzanej poczcie nigdy nie powinny być otwierane, ponieważ może to spowodować, że zaczną pobierać/instalować malware. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Aktywacja i aktualizacja programów powinna być realizowana za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są uważane za niosące ze sobą wysokie ryzyko. Zdecydowanie zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Ponadto tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu i usuwania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany LockBit, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware..

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware LockBit ("Restore-My-Files.txt"):

Wszystkie twoje ważne pliki są zaszyfrowane!

Jest tylko jeden sposób na odzyskanie twoich plików:

1. Skontaktuj się z nami

2. Prześlij nam 1 zaszyfrowany plik i klucz osobisty

3. Odszyfrujemy 1 plik jako test (maksymalny rozmiar pliku - 1 MB), co jest gwarancją tego, co możemy odszyfrować twoje pliki

4. Zapłać

5. Wyślemy ci oprogramowanie do odszyfrowania

Akceptujemy walutę Bitcoin

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrowywać ich przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Próby odszyfrowania twoich plików za pomocą stron trzecich mogą spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej)

Informacje kontaktowe: [email protected]

Prześlij kopię wiadomości na adres e-mail: [email protected]

Twój osobisty identyfikator:

-

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez LockBit (rozszerzenie "abcd"):

Files encrypted by LockBit

Aktualizacja, 4. lutego 2020 - Oszuści wydali niedawno inny wariant ransomware LockBit, który dodaje teraz rozszerzenie ".lockbit", jak również zostawia inną notatkę z żądaniem okupu ("Restore-My-Files.txt") i wskazuje użytkownikom witrynę Tor.

Zrzut ekranu zaktualizowanego pliku tekstowego ransomware LockBit ("Restore-My-Files.txt"):

Updated LockBit ransomware text note (Restore-My-Files.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje ważne pliki są zaszyfrowane!

Wszelkie próby przywrócenia plików za pomocą oprogramowania innych firm będą fatalne!

PRZYWRÓĆ SWOJE DANE. MOŻLIWE TYLKO KUPUJĄC od nas klucz prywatny.

Istnieje tylko jeden sposób na odzyskanie twoich plików:

| 1. Pobierz przeglądarkę Tor - hxxps://www.torproject.org/ i zainstaluj ją.

| 2. Otwórz link w przeglądarce TOR - hxxp://lockbitks2tvnmwk.onion/?D0407AC9D97C78CB9C256CA4731DB5D5

Ten link działa tylko w przeglądarce Tor!

| 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie

 

### Uwaga! ###

# Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

# Nie próbuj odszyfrowywać przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

# Odszyfrowanie plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej)

# Przeglądarka Tor może być zablokowana w twoim kraju lub sieci firmowej. Użyj hxxps://bridges.torproject.org

# Instrukcja obsługi przeglądarki Tor hxxps://tb-manual.torproject.org/about

Zrzut ekranu zaktualizowanej strony Tor ransomware LockBit:

Updated LockBit ransomware Tor website

Tekst prezentowany na tej stronie:

Twoje pliki są zaszyfrowane przez LockBit
Co się stało?

Wiele twoich dokumentów, baz danych, filmów i innych ważnych plików nie jest już dostępnych, ponieważ zostały zaszyfrowane. Być może jesteś zajęty szukaniem możliwości ich odzyskania, ale nie marnuj czasu. Nikt nie może odzyskać twoich plików bez naszej usługi odszyfrowania. Ransomware LockBit korzysta z algorytmów szyfrowania AES i RSA.
Jak odzyskać moje pliki?

Gwarantujemy, że możesz bezpiecznie i łatwo odzyskać wszystkie swoje pliki.
Możesz odszyfrować pojedynczy plik dla gwarancji - możemy to zrobić. Ale jeśli chcesz odszyfrować wszystkie swoje pliki, musisz zapłacić.
Napisz do wsparcia, jeśli chcesz kupić deszyfrator.
Próbne odszyfrowanie

Możesz odszyfrować pojedynczy plik dla gwarancji - możemy to zrobić.
Uwaga! Odszyfrowanie jest dostępne dla ciebie jeden raz

Znajdź plik *.lockbit na swoim komputerze
Prześlij i zdobądź oryginał

 

Maksymalny rozmiar pliku 256 Kb
Czat z obsługą

Wygląd tej witryny Tor:

Updated LockBit ransomware Tor website appearance

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez ransomware LockBit (rozszerzenie ".lockbit"):

Files encrypted by the updated LockBit ransomware (.lockbit extension)

Usuwanie ransomware LockBit:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus LockBit: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus LockBit. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus LockBit kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus LockBit na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus LockBit dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.