Jak usunąć ransomware Un1que z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Un1que
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Un1que

Czym jest Un1que?

Un1que to nazwa malware należącego do rodziny ransomware IEncrypt. Odkrycie go zostało przypisane GrujaRS. To malware działa na zasadzie szyfrowania danych w zainfekowanych systemach i żądania okupu za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. Podczas procesu szyfrowania do każdego pliku dołączane jest rozszenie ".un1que". Przykładowo, plik o nazwie "1.jpg" zostałby zmieniony na "1.jpg.un1que". Ponadto każdy z tych plików otrzymałby własną notatkę z żądaniem okupu ("_readme"), zawierającą identyczne wiadomości. Aby to rozwinąć, zaszyfrowany plik, taki jak "1.jpg.un1que" otrzymałby plik tekstowy zatytułowany "1.jpg.un1que_readme".

Wiadomość z żądaniem okupu informuje ofiary, że ich sieć została zhakowana, a dane w niej zaszyfrowane. Stwierdza, że ​​w Internecie nie ma bezpłatnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. Aby poznać wysokość okupu i otrzymać dalsze instrukcje, notatka mówi użytkownikom, aby napisali na podane adresy e-mail. Wiadomości, które mają wysłać ofiary - muszą zawierać nazwę ich firmy w polu tytułu/tematu. Ponadto, zgodnie z notatką - ujawnienie tych informacji kontaktowych może doprowadzić do niemożności odszyfrowania. Niestety, w większości przypadków infekcji ransomware, bez ingerencji odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców – odszyfrowanie danych jest niemożliwe. Może się tak zdarzyć, jeśli ransomware jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy/wady. Niezależnie od tego wyraźnie odradza się spełnianie żądań okupu. Często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi do odzyskania swoich danych. W związku z tym ich pliki są nie tylko szyfrowane i zasadniczo – niemożliwe do naprawienia, ale także powodują znaczne straty finansowe. Usunięcie ransomware Un1que z systemu operacyjnego zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu danych. Jednak usunięcie go nie przywróci plików, których już dotyczy problem. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w osobnym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Un1que decrypt instructions (un1que_readme)

CU, CryptoPatronum, EnCiPhErEd i AlphaBetaCrypt to kilka przykładów innych programów ransomware. Szkodliwe programy objęte tą klasyfikacją są zaprojektowane do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istnieje pomiędzy nimi kilka kluczowych różnic – wykorzystywany algorytm szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) i wysokość okupu. Sumy te zwykle są od trzy- do czterocyfrowych (w USD), jednak gdy malware celowo atakuje duże firmy - okup może być większy. Do tych płatności wykorzystywane są waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby chronić pliki przed zaszyfrowaniem danych lub szkodliwymi infekcjami - zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w wielu różnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są dystrybuowane głównie poprzez kampanie spamowe, trojany, nielegalne narzędzia aktywacyjne, fałszywe aktualizacje i niewiarygodne kanały pobierania. Termin „kampania spamowa" określa wysyłanie zwodniczych wiadomości e-mail na dużą skalę. Wiadomości są zwykle prezentowane jako „oficjalne", „priorytetowe", „ważne" itd. Mają dołączone zainfekowane pliki (lub zawierają prowadzące do nich linki). Załączniki mogą być w różnych formatach (np. dokumentów PDF i Microsoft Office, plików archiwalnych i wykonywalnych, JavaScript itp.). Po otwarciu złośliwego pliku, rozpoczyna się proces infekcji (tj. pobieranie/instalacja malware). Trojany to złośliwe programy, które mają różne szkodliwe zdolności, które mogą obejmować pobieranie/instalację dodatkowego malware. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia aktywacji („łamania" oprogramowania) mogą pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie. Fałszywe programy aktualizujące infekują systemy, nadużywając słabości nieaktualnych programów i/lub po prostu instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, Gnutella, eMule itp.) i inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować złośliwe materiały do pobrania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Un1que
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .un1que
Wiadomość z żądaniem okupu un1que_readme.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (FileRepMalware), BitDefenderTheta (Gen:[email protected]), ESET-NOD32 (wariant Win32/Kryptik.HAQF), Kaspersky (Trojan.Win32.DelShad.cie), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Nazwa złośliwego procesu Microsoft Data Access - ActiveX Data Objects Resources
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki maą teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki do e-maila (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Un1que, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail. Wszelkie załączniki (lub linki) obecne w podejrzanej poczcie, nigdy nie powinny być otwierane, ponieważ może to spowodować infekcję. Każde pobieranie powinno odbywać się z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Programy należy aktywować i aktualizować przy użyciu legalnych funkcji/narzędzi jego programistów. Nie zaleca się używania do tego celu narzędzi do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizatorów stron trzecich - ponieważ są one uważane za niosące ze sobą wysokie ryzyko. Najważniejsze jest posiadanie zdrowego urządzenia. W tym celu należy mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto, to oprogramowanie ma być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Un1que, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Un1que ("un1que_readme"):

Witajcie Grupo Unique.

Wasza sieć została zhakowana i zaszyfrowana.

Żadne bezpłatne oprogramowanie do odszyfrowania nie jest dostępne w Internecie.

Napiszcie do nas na [email protected] (lub) [email protected], aby poznać wysokość okupu.

Dbajcie o bezpieczeństwo naszych kontaktów. Ujawnienie ich może prowadzić do niemożliwości odszyfrowania.

Użyjcie nazwy firmy jako tematu wiadomości e-mail.

OGON: -

KLUCZ: -

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Un1que (rozszerzenie ".un1que"):

Files encrypted by Un1que ransomware (.un1que extension)

Zrzut ekranu procesu ransomware Un1que w Menedżerze Zadań Windows ("Microsoft Data Access - ActiveX Data Objects Resources"):

Un1que ransomware process on task manager (Microsoft Data Access - ActiveX Data Objects Resources )

Usuwanie ransomware Un1que:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Un1que: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Un1que. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Un1que. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Un1que).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Un1que.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Un1que są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Un1que możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Un1que.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Un1que:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16909-un1que-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Un1que kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Un1que na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Un1que dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.