Jak usunąć ransomware CU i zapobiec dalszemu szyfrowaniu przez nie?

Znany również jako: Wirus CU
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware CU

Czym jest CU?

CU to nazwa malware należącego do rodziny ransomware Crysis/Dharma. Zainfekowane systemy mają zaszyfrowane dane, a użytkownicy otrzymują żądania zapłaty okupu za ich odszyfrowanie. Gdy ransomware CU szyfruje, wszystkie pliki są zwracane według tego wzoru - oryginalna nazwa pliku, unikalny identyfikator przypisany ofiarom, adres e-mail cyberprzestępców i rozszerzenie ".CU". Na przykład plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].CU". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy "FILES ENCRYPTED.txt" i wyświetlane jest okno pop-up.

Plik tekstowy informuje ofiary, że ich dane zostały zainfekowane, a jeśli chcą je odzyskać - muszą napisać na podane adresy e-mail. Tekst prezentowany w oknie pop-up jest bardziej szczegółową notatką dotyczącą okupu. Wyjaśnia, że ​​wiadomości, które mają napisać użytkownicy, muszą zawierać ich unikalny identyfikator, a jeśli nie otrzymają odpowiedzi od przestępców w ciągu 12 godzin, mogą skorzystać z alternatywnego adresu e-mail. Wiadomość kończy się ostrzeżeniem, że zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i próba odszyfrowania ich za pomocą narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania innej firmy - może doprowadzić do trwałej utraty danych. Ponadto, w okienku pop-up stwierdza się, że pomoc osób trzecich może prowadzić do zostania ofiarą oszustwa i zwiększenia strat finansowych. Niestety prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware – odszyfrowanie danych bez udziału odpowiedzialnych za nie cyberprzestępców jest niemożliwe. Manualne odszyfrowanie może być możliwe, jeśli złośliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy/wady. W każdym razie zdecydowanie odradza się spełnianie żądań okupu. Często pomimo płacenia - ofiary nie otrzymują niezbędnych narzędzi/oprogramowania do odszyfrowania. Dlatego nie tylko ich pliki pozostają zaszyfrowane, ale także ponoszą one znaczne straty finansowe. Usunięcie ransomware CU zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu, jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym rozwiązaniem jest odzyskanie ich z kopii zapasowej, jeśli została utworzona przed infekcją i była przechowywana w innym miejscu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

CU decrypt instructions (pop-up)

Ransomware służy do szyfrowania danych i żądania zapłaty za narzędzia/oprogramowanie do odszyfrowania. CryptoPatronum, EnCiPhErEd, AlphaBetaCrypt i LIVE to kilka przykładów takich programów. Najważniejsze różnice między nimi obejmują – wykorzystywany przez nich algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny) oraz wysokość okupu. Sumy zwykle zawierają się w przedziale od trzy- do czterocyfrowych (w USD). Do tych płatności wykorzystywane są zwykle waluty cyfrowe (głównie kryptowaluty), ponieważ są trudne/niemożliwe do prześledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci masowej (najlepiej w kilku oddzielnych lokalizacjach).

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware rozprzestrzeniają się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych („łamania" oprogramowania), fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobierać/instalować dodatkowe malware). Kampanie spamowe służą do wysyłania tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail z dołączonymi do nich złośliwymi plikami (lub linkami do nich). Załączniki te są w różnych formatach (np. plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów PDF i Microsoft Office, JavaScript itp.). Po otwarciu tych plików, inicjują one proces infekcji. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Nielegalne programy aktualizujące infekują systemy, wykorzystując wady nieaktualnych programów i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania P2P (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.) oraz inne zewnętrzne programy pobierania - mogą oferować ukryte i/lub dołączone złośliwe programy.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus CU
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .CU (do nazw plików dodawane jest również unikalne ID oraz adres e-mail cyberprzestępców)
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt i wiadomość tekstowa w oknie pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomośc z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus CU, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Podejrzane i/lub nieistotne wiadomości e-mail nie powinny być otwierane. Wszelkie załączniki (lub linki) obecne w podejrzanych wiadomościach nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ są potencjalnym źródłem infekcji. Zalecane są wyłącznie oficjalne i zweryfikowane kanały pobierania. Programy powinny być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są uważane za programy wysokiego ryzyka; dlatego odradza się korzystanie z nich. Ważne jest, aby mieć zainstalowany i na bieżąco aktualizowany niezawodny pakiet antywirusowy/antyspyware. Ponadto tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany CU, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware CU:

TWOJE PLIKI SĄ ZASZYFROWANE

Nie martw się. Możesz odzyskać wszystkie swoje pliki!

Jeśli chcesz je odzyskać, kliknij ten link: email [email protected]
TWOJE ID 1E857D00

Jeśli nie otrzymałeś odpowiedzi przez link w ciągu 12 godzin, napisz do nas e-mail: [email protected]

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Próby odszyfrowania twoich plików za pomocą stron trzecich mogą spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego CU ("FILES ENCRYPTED.txt"):

CU ransomware text file (FILES ENCRYPTED.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały przez nas zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na adres [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez CU (rozszerzenie ".CU"):

Files encrypted by CU ransomware (.CU extension)

Usuwanie ransomware CU:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus CU: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus CU. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem CU. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware CU).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki CU.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty CU są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez CU możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak CU.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware CU:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16906-cu-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus CU kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus CU na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus CU dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.