Jak usunąć ransomware Dever z systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Dever
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Dever

Czym jest Dever?

Należący do rodziny malware Crisis/Dharma, Dever jest złośliwym programem typu ransomware. Zainfekowane urządzenia mają zaszyfrowane dane, a od ofiar żąda się zapłaty okupu za oprogramowanie/narzędzia do odszyfrowania. Gdy Dever szyfruje pliki, przywraca je według następującego wzoru: unikatowy identyfikator, adres e-mail programisty (jest kilka e-mail od cyberprzestępców odpowiedzialnych za tę infekcję, dlatego istnieje więcej niż jeden wariant zmienionych nazw plików) i dołącza do nich rozszerzenie ".Dever". Na przykład plik taki jak "1.jpg" po zaszyfrowaniu wyglądałby podobnie do "1.jpg.id[1E857D00-2544].[[email protected]].Dever". Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy - "info.txt" i aplikacja HTML - "info.hta". Zaktualizowane warianty tego ransomware używają w przypadku zaszyfrowanych plików rozszerzenia ".[[email protected]].Dever".

Plik tekstowy informuje ofiary, że ich dane zostały zaszyfrowane, jeśli chcą je odzyskać - muszą skontaktować się z twórcami ransomware Dever za pośrednictwem podanego adresu e-mail. Okno pop-up aplikacji HTML zawiera bardziej szczegółową notatkę z żądaniem okupu. Wyjaśnia, że ​​temat/tytuł wiadomości e-mail musi być identyfikatorem użytkownika (generowanym indywidualnie dla każdej ofiary i umieszczonym zarówno w notatce, jak i w nazwach plików, których dotyczy problem). Jeśli cyberprzestępcy nie odpowiedzą w ciągu 24 godzin - ofiary powinny napisać na alternatywny adres e-mail. Cena narzędzia/oprogramowania do odszyfrowania będzie zależała od tego, jak szybko użytkownicy nawiążą kontakt. Okup będzie musiał zostać zapłacony w kryptowalucie Bitcoin (wiadomość zawiera również linki do stron internetowych szczegółowo określające skąd uzyskać Bitcoiny). Aby zagwarantować, że odzyskanie ich jest możliwe, przestępcy oferują odszyfrowanie do 5 plików bezpłatnie. Całkowity rozmiar tych plików nie może przekraczać 4 Mb (nie zarchiwizowany) i nie mogą zawierać cennych informacji, takich jak bazy danych, kopie zapasowe, duże arkusze programu Excel i podobne. Ostrzega się użytkowników, że zmiana nazwy zainfekowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą programów innych firm - może doprowadzić do trwałej utraty danych. W większości przypadków infekcji ransomware - ręczne odszyfrowanie (tj. bez udziału osób odpowiedzialnych za nie) jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli dane złośliwe oprogramowanie zawiera błędy (wady) i/lub wciąż jest w fazie rozwoju. Niezależnie od tego, odradza się kontaktowania się z cyberprzestępcami i/lub spełniania ich żądań - nie należy im ufać. Często pomimo zapłaty ofiary nie otrzymują obiecanego oprogramowania/narzędzi do odszyfrowywania. W ten sposób ich dane pozostają zaszyfrowane i bezwartościowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Dever - należy go wyeliminować z systemu. Niestety usunięcie nie przywróci już zaszyfrowanych danych. Można odzyskać pliki z kopii zapasowej, jeśli taka została utworzona przed infekcją i jest przechowywana w innej lokalizacji.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Dever decrypt instructions (info.hta)

Happy New Year, MZ434376 i Deniz_Kizi to kilka przykładów innych programów ransomware. Złośliwe programy w ramach tej klasyfikacji służą do szyfrowania danych i żądania zapłaty za ich odszyfrowanie. Istotne różnice obejmują wykorzystywany algorytm szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) oraz wysokość okupu. Te ostatnie różnią się między trzy- i czterocyfrowymi. Zazwyczaj cyberprzestępcy proszą o kryptowaluty (choć prawdopodobne są także inne waluty cyfrowe), ze względu na to, że takie transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych - kopie zapasowe należy przechowywać na zdalnych serwerach i/lub odłączonych urządzeniach pamięci. Idealnie byłoby, gdyby wiele kopii zapasowych było przechowywanych w kilku różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ogólnie, malware (nie tylko ransomware) rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, narzędzi do „łamania" (aktywacji) oprogramowania, fałszywych programów aktualizujących i niewiarygodnych kanałów pobierania. Trojany to złośliwe programy, które mogą powodować infekcje łańcuchowe (tj. pobierają/instalują dodatkowe malware). Kampanie spamowe na dużą skalę służą do wysyłania zwodniczych wiadomości e-mail z dołączonymi do nich złośliwymi plikami (lub zawierającymi prowadzące do nich linki). Wiadomości te są zwykle przedstawiane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" itd. Załączniki są dostępne w różnych formatach, na przykład: plików archiwalnych i wykonywalnych, dokumentów PDF i dokumentów Microsoft Office, JavaScript itp. Gdy plik infekcyjny jest wykonywany, uruchamiany lub otwierany w inny sposób - rozpoczyna proces infekcji. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) mogą pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie zamiast aktywować licencjonowany produkt. Nielegalne aktualizatory powodują infekcje poprzez nadużywanie słabości nieaktualnych programów i/lub instalowanie malware zamiast aktualizacji. Niewiarygodne źródła pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny hostujące pliki, sieci udostępniania peer-to-peer i inne narzędzia pobierania stron trzecich mogą oferować złośliwe treści do pobrania (np. zamaskowane jako zwykłe oprogramowanie i/lub w pakiecie z nim).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Dever
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .Dever (do plików dołączane jest również unikatowe ID ofiary i adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta and info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.Ransom.Phobos.F), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (przykładowo, my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoin) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłacenia okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Dever, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Ważne jest, aby nie otwierać podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail. Wszystkie załączniki (i linki internetowe) znalezione w podejrzanej poczcie - nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ pliki te są źródłem potencjalnej infekcji. Użytkownicy powinni zawsze korzystać z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów pobierania. Programy powinny być aktywowane i aktualizowane wyłącznie przy użyciu funkcji/narzędzi dostarczanych przez legalnych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich nie powinny być używane ze względu na wysokie ryzyko instalacji malware. Bardzo ważne jest, aby mieć zainstalowane i na bieżąco aktualizowane renomowane oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. Ponadto tego oprogramowania należy używać do regularnego skanowania systemu i usuwania wykrytych zagrożeń/problemów. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Dever, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Denver ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00-2544

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Całkowity rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupowania Bitcoinów i poradnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików z pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Dever ("info.txt"):

Dever ransomware text file (info.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

!!! Wszystkie twoje pliki są zaszyfrowane !!!

Aby je odszyfrować, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Jeśli nie odpowiemy w ciągu 24 godzin, wyślij e-mail na ten adres: [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Dever (rozszerzenie ".Dever"):

Files encrypted by Dever ransomware (.Dever extension)

Usuwanie ransomware Dever:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Dever: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Dever. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Dever. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Dever).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Dever.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Dever są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Dever możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Dever.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Dever:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16683-dever-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Dever kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Dever na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Dever dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.