Jak usunąć ransomware Bablo z twojego systemu operacyjnego?

Znany również jako: Wirus Bablo
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Bablo

Czym jest Bablo?

Bablo, część rodziny złośliwego oprogramowania Dharma/Crysis to złośliwy program sklasyfikowany jako ransomware. Działa poprzez szyfrowanie danych i żądanie zapłaty okupu za jego odszyfrowanie. Podczas procesu szyfrowania nazwy plików są zmieniane. Dodaje się do nich unikalny identyfikator, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".bablo". Na przykład nazwa pliku "1.jpg" wyglądałaby podobnie do "1.jpg.id[1E857D00-2569].[[email protected]].bablo", itd. Dotyczy to wszystkich zainfekowanych plików. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzone są dwa pliki - "info.hta" i "info.txt". Zarówno aplikacja HTML, jak i plik tekstowy zawierają uwagi dotyczące żądania okupu.

Notatka tekstowa („info.txt") stwierdza, że ​​wszystkie pliki ofiary zostały zaszyfrowane. Aby otrzymać instrukcje, jak je odszyfrować - użytkownicy muszą napisać do twórców ransomware Bablo, korzystając z podanych adresów e-mail. Okno pop-up („info.hta") przedstawia ofiarom bardziej szczegółową notatkę z żądaniem okupu. Wyjaśnia, że ​​aby odzyskać zaszyfrowane pliki - oprogramowanie/narzędzia do odszyfrowania należy zakupić od cyberprzestępców odpowiedzialnych za tę infekcję. Wiadomość informuje użytkowników, że okup będzie musiał zostać zapłacony w kryptowalucie Bitcoin (znajdują się w niej również linki do stron szczegółowo opisujących, w jaki sposób i skąd można uzyskać Bitcoiny). Cena narzędzi niezbędnych do odzyskania - nie jest wspomniana. Będzie zależała od tego, jak szybko ofiary nawiążą kontakt z twórcami ransomware. Wiadomości użytkowników muszą zawierać swój unikalny identyfikator (zapisany zarówno w „info.hta", jak i w nazwach plików zainfekowanych plików). Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają żadnej odpowiedzi od przestępców, mogą skorzystać z alternatywnej poczty. Do testowego odszyfrowania można wysłać do pięciu plików, a ich całkowity rozmiar nie może przekraczać 4 Mb (nie zarchiwizowane) i nie mogą zawierać cennych informacji (np. baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy programu Excel itp.). Uwaga ostrzega, że ​​zmiana nazwy zaszyfrowanych plików i/lub próba ich odszyfrowania za pomocą oprogramowania innej firmy - może spowodować trwałą utratę danych. Niestety prawdą jest, że w większości przypadków infekcji ransomware, bez ingerencji twórców malware - odszyfrowanie jest niemożliwe. Może to być możliwe, jeśli szkodliwy program jest nadal w fazie rozwoju i/lub zawiera błędy (wady). W każdym razie odradza się kontaktowanie się z cyberprzestępcami i/lub spełnianie ich żądań związanych z okupem. Użytkownicy często płacą i nie otrzymują obiecanego oprogramowania/narzędzi do odszyfrowania. Dlatego ich dane pozostają bezwartościowe, a oni ponoszą również znaczne straty finansowe. Aby zapobiec dalszemu szyfrowaniu Bablo, należy go usunąć z systemu operacyjnego. Jednak usunięcie nie przywróci już zainfekowanych danych. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie go z kopii zapasowej, jeśli została ona wykonana przed infekcją i była przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Bablo decrypt instructions (info.hta)

Snake, Devon, Erica Encoder to przykłady innych programów ransomware. Każde malware w tej klasie - szyfruje pliki i wymaga zapłaty za narzędzia do odszyfrowania. Najważniejsze różnice między infekcjami obejmują: algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny) zastosowany do szyfrowania i wysokość okupu. Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty), ponieważ ich transakcje są trudne/niemożliwe do wyśledzenia. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, ważne jest, aby kopie zapasowe były na odłączonych urządzeniach pamięci masowej i/lub zdalnych serwerach. Najlepiej przechowywać wiele kopii zapasowych w kilku różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware są rozsyłane głównie za pośrednictwem kampanii spamowych, trojanów, nielegalnych narzędzi aktywacyjnych (do „łamania" oprogramowania), fałszywych aktualizacji i niewiarygodnych źródeł pobierania. Masowe kampanie spamowe służą do wysyłania zwodniczych wiadomości e-mail z dołączonymi do nich złośliwymi plikami (lub zawierającymi prowadzące do nich linki). Zainfekowane załączniki są w różnych formatach (np. plików archiwalnych i plików wykonywalnych, dokumentów PDF i dokumentów Microsoft Office, JavaScript itd). Kiedy zostaną one otworzone, rozpoczyna się proces infekcji. Innymi słowy, gdy pliki te zostaną otwarte, zaczynają pobierać/instalować złośliwe oprogramowanie. Trojany to złośliwe programy zaprojektowane w celu wywoływania infekcji łańcuchowych. Zamiast aktywować licencjonowany produkt, nielegalna aktywacja („łamanie" oprogramowania) może pobrać/zainstalować złośliwe oprogramowanie. Nieuczciwe aktualizacje powodują infekcje, wykorzystując wady nieaktualnych programów i/lub instalując malware zamiast obiecanych aktualizacji. Niewiarygodne kanały pobierania, takie jak: nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, sieci udostępniania peer-to-peer i inne podmioty pobierania stron trzecich - mogą oferować do pobrania złośliwe treści (np. prezentowane jako legalne oprogramowanie i/lub dołączone do niego).

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Bablo
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .bablo (do nazwy plików dodaje się również unikalne ID oraz adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu info.hta and info.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] i [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Trojan.Ransom.Phobos.F), ESET-NOD32 (Win32/Filecoder.Phobos.C), Kaspersky (HEUR:Trojan.Win32.Generic), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Bablo, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Użytkowników nie zachęca się do otwierania podejrzanych i/lub nieistotnych wiadomości e-mail, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców. Wszelkie pliki dołączone do podejrzanych wiadomości (lub zawarte w nich linki) - nigdy nie powinny być otwierane. Może to prowadzić do infekcji wysokiego ryzyka. Zaleca się korzystanie wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych źródeł pobierania. Programy powinny być aktywowane i aktualizowane za pomocą narzędzi/funkcji dostarczanych przez prawdziwych programistów. Nielegalne narzędzia aktywacyjne (do „łamania" oprogramowania) i programy aktualizujące innych firm mogą pobierać/instalować malware, dlatego odradza się korzystanie z nich. Najważniejsze jest bezpieczeństwo urządzenia/użytkownika – należy mieć zainstalowane i zaktualizowane niezawodne oprogramowanie antywirusowe/antyspyware. To oprogramowanie powinno być używane do regularnego skanowania systemu i usuwania potencjalnych/wykrytych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Bablo, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Bablo ("info.hta"):

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00-2569

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin, napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności wyślemy ci narzędzie, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 5 plików w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 4 Mb (nie zarchiwizowane), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najłatwiejszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupowania Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą swoją opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Bablo ("info.txt"):

Bablo ransomware text file (info.txt)

Tekst prezentowany w tym pliku:

Tekst prezentowany w tym pliku:

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Bablo (rozszerzenie ".bablo"):

Files encrypted by Bablo ransomware (.bablo extension)

Usuwanie ransomware Bablo:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Bablo: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Bablo. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Bablo. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Bablo).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Bablo.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Bablo są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Bablo możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Bablo.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu" która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Bablo:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16726-bablo-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Bablo kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Bablo na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Bablo dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.