Jak odinstalować Snake z komputera?

Znany również jako: Wirus Snake
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Snake

Czym jest Snake?

Ransomware Snake zostało odkryte przez MalwareHunterTeam. Badania pokazują, że cyberprzestępcy stojący za nim, atakują sieci biznesowe. Snake zostało zaprojektowane do szyfrowania plików przechowywanych na wszystkich komputerach w sieci, szyfruje je za pomocą algorytmów szyfrowania AES-256 i RSA-2048. Tworzy również notatkę z żądaniem okupu o nazwie "Fix-Your-Files.txt". Większość programów typu ransomware zmienia nazwy zaszyfrowanych plików, dodając pewne rozszerzenia do swoich nazw plików, jednak Snake w żaden sposób nie zmienia ich nazw.

Jak stwierdzono w notatce z żądaniem okupu „Fix-Your-Files.txt", jedynym sposobem na odzyskanie plików jest odszyfrowanie ich za pomocą narzędzia deszyfrującego, które można kupić od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali Snake. Aby uzyskać instrukcje dotyczące zakupu, ofiary muszą się z nimi skontaktować, pisząc na adres e-mail [email protected] Ponadto ofiarom oferuje się bezpłatne odszyfrowanie maksymalnie 3 plików, które nie zawierają żadnych baz danych ani arkuszy kalkulacyjnych. Pliki te można wysłać na podany adres e-mail. Zazwyczaj cyberprzestępcy oferują bezpłatne odszyfrowanie, aby udowodnić, że mają działające narzędzie do odszyfrowania plików. Jednak nie zaleca się płacenia im za nie. Jest bardzo prawdopodobne, że nie wyślą go nawet po dokonaniu płatności. Nie wiadomo, czy istnieją narzędzia, które mogłyby odszyfrować pliki zaszyfrowane przez Snake'a za darmo. Zwykle jedynym sposobem na odzyskanie plików bez płacenia okupu w takich przypadkach jest przywrócenie ich z kopii zapasowej. Warto wspomnieć, że pliki pozostają zaszyfrowane, nawet jeśli ofiary odinstalują ransomware z systemu operacyjnego. Usunięcie takiego złośliwego oprogramowania wyłącznie zapobiega dalszemu szyfrowaniu.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Snake decrypt instructions (Fix-Your-Files.txt)

Zwykle programy tego typu są zaprojektowane do szyfrowania danych i wyświetlania/tworzenia notatek z żądaniem okupu (lub notatek). Najczęstszymi i głównymi różnicami są zazwyczaj wysokość okupu (cena odszyfrowania) i algorytm kryptograficzny (symetryczny lub asymetryczny), który jest używany do zaszyfrowania plików. Niestety w większości przypadków ofiary nie mogą odszyfrować swoich plików bez konieczności korzystania z narzędzi, które mogą zapewnić tylko cyberprzestępcy, którzy zaprojektowali ransomware. Można tego uniknąć tylko wtedy, gdy ransomware jest nadal w fazie rozwoju, ma pewne luki i/lub ofiary mają kopię zapasową swoich danych. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć kopię zapasową danych i przechowywać ją na odłączonym urządzeniu magazynującym lub zdalnym serwerze. Niektóre przykłady innych programów ransomware to Devon, Crypton (Aurora) i Yarraq.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Malware (w tym ransomware) może być dystrybuowane na różne sposoby. Jednym z nich jest wysyłanie wiadomości e-mail z dołączonymi złośliwymi plikami. Po otwarciu załączone pliki instalują ransomware lub inne złośliwe oprogramowanie wysokiego ryzyka. Zazwyczaj cyberprzestępcy wysyłają dokumenty Microsoft Office lub PDF, zarchiwizowane pliki, takie jak RAR, ZIP, pliki wykonywalne (takie jak .exe) i pliki JavaScript. Innym sposobem na zainfekowanie systemu operacyjnego malware są złośliwe programy zwane trojanami. Dość często trojany są zaprojektowane tak, aby powodować infekcje łańcuchowe: po zainstalowaniu pobierają i instalują inne złośliwe programy. Niewiarygodne źródła pobierania oprogramowania, takie jak podejrzane, nieoficjalne witryny internetowe, strony z bezpłatnymi plikami do pobrania oprogramowania, bezpłatne witryny z hostingiem plików, sieci peer-to-peer (np. klienci torrent, eMule), zewnętrzne programy pobierania i inne kanały tego typu mogą być również wykorzystywane do rozsyłania malware. Jeśli są wykorzystywane przez cyberprzestępców, służą do przesyłania złośliwych plików, które są prezentowane jako legalne. Gdy ludzie je pobierają i otwierają, powodują instalację malware. Fałszywe aktualizatory oprogramowania, jeśli są używane, często instalują niechciane programy, w niektórych przypadkach instalują złośliwe oprogramowanie. Zwykle narzędzia tego typu instalują malware zamiast instalować aktualizacje lub wykorzystują błędy, wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Narzędzia do łamania oprogramowania działają bardzo podobnie: powinny ominąć aktywację niektórych licencjonowanych programów lub systemów operacyjnych, ale zamiast tego często infekują systemy złośliwymi programami.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Snake
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Nazwy wykrycia Avast (Win32:Malware-gen), BitDefender (Gen:[email protected]), ESET-NOD32 (wariant Generik.EABZHLK), Kaspersky (Trojan.Win32.Antavmu.asdd), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Wiadomość z żądaniem okupu Fix-Your-Files.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Informacje dodatkowe Badanie pokazuje, że cyberprzestępcy stojący za tym ransomware obierają za cel głównie sieci biznesowe.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Snake, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Nie zaleca się ufania nieistotnym e-mailom otrzymywanym z nieznanych i podejrzanych adresów, zwłaszcza jeśli zawierają załączniki (lub linki internetowe). Otwieranie załączników lub linków prezentowanych w takich wiadomościach nie jest bezpieczne bez wcześniejszego upewnienia się o tym. Ponadto ważne jest aktualizowanie oprogramowania przy użyciu wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnianych przez oficjalnych programistów. Jeśli zainstalowane oprogramowanie nie jest bezpłatne i wymaga aktywacji, należy je odpowiednio aktywować. Innymi słowy, nie należy go aktywować za pomocą nieoficjalnych narzędzi („łamania" oprogramowania) innych firm. Pomijanie aktywacji licencjonowanego oprogramowania w ten sposób jest nielegalne i często prowadzi do instalacji różnych szkodliwych programów. Ponadto pobieranie oprogramowania z niewiarygodnych i nieoficjalnych witryn internetowych lub korzystanie z zewnętrznych programów do pobierania i innych źródeł wymienionych w poprzednim akapicie nie jest bezpieczne. Najbezpieczniejszym sposobem pobrania plików i oprogramowania jest skorzystanie z oficjalnych witryn internetowych (i bezpośrednich linków). Jeszcze jednym sposobem zapobiegania szkodliwym programom przed uszkodzeniem jest zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antyszpiegowskiego lub antywirusowego w systemie operacyjnym i regularne skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Snake, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware Snake ("Fix-Your-Files.txt"):

| Co się stało z twoimi plikami?

---------------

Naruszyliśmy twoją sieć korporacyjną i zaszyfrowaliśmy dane na twoich komputerach. Zaszyfrowane dane obejmują dokumenty, bazy danych, zdjęcia i więcej - wszystkie zostały zaszyfrowane przy użyciu algorytmów szyfrowania klasy wojskowej (AES-256 i RSA-2048). Nie możesz teraz uzyskać dostępu do tych plików. Ale nie martw się!

Nadal możesz odzyskać te pliki i ponownie zacząć pracować w mgnieniu oka.
---------------

| Jak skontaktować się z nami, aby odzyskać swoje pliki?

---------------

Jedynym sposobem na odzyskanie twoich plików jest zakup narzędzia do deszyfrowania z załadowanym kluczem prywatnym, który stworzyliśmy specjalnie dla twojej sieci.

Po uruchomieniu na zainfekowanym komputerze narzędzie odszyfruje wszystkie zaszyfrowane pliki - i możesz wznowić swoje codzienne operacje, najlepiej z myślą o lepszym bezpieczeństwie cybernetycznym. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem narzędzia deszyfrującego, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

---------------

| Jak możesz być pewien, że mamy narzędzie deszyfrujące?

---------------

Dołącz do swojej wiadomości maksymalnie 3 pliki (do 3 MB, bez baz danych i arkuszy kalkulacyjnych).

Wyślemy je do ciebie odszyfrowane.

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Snake:

Files encrypted by Snake ransomware

Usuwanie ransomware Snake:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Snake: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Snake. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Snake. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Snake).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Snake.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Snake są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Snake możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Snake.

Zauważ, że aktualizajca Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Snake:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16723-snake-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Snake kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Snake na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Snake dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.