Wirus e-mailowy UPS

Znany również jako: Wirus faktury UPS
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Poradnik usuwania "UPS Email Virus"

Czym jest "wirus e-mailowy UPS"?

„UPS Email Virus" to kampania spamowa wykorzystywana do rozsyłania wirusa wysokiego ryzyka o nazwie Hancitor. Cyberprzestępcy wysyłają tysiące e-maili zachęcających użytkowników do otworzenia załączonych dokumentów. W tym przypadku e-mail jest prezentowany jako powiadomienie od firmy UPS, jednak otwarcie załączonego pliku prowadzi do infiltracji malware Hancitor.

UPS Email Virus malware

Jak wspomniano powyżej, e-maile są przedstawiane jako powiadomienia od UPS, firmy kurierskiej. Zasadniczo stwierdzają, że paczka została otrzymana, a użytkownik musi pobrać i podpisać fakturę, zanim zostanie dostarczona. W rzeczywistości otwarcie załącznika powoduje infiltrację trojana Hancitor. Pamiętaj, że UPS jest legalną firmą i na pewno nie ma nic wspólnego z tą kampanią spamową. Cyberprzestępcy często chowają się za nazwami legalnych firm lub agencji rządowych. W ten sposób znacznie zwiększają liczbę infekcji, ponieważ użytkownicy znacznie częściej otwierają pliki otrzymywane od znajomych nazw. Hancitor to trojan, który powoduje infekcje łańcuchowe. Tak więc obecność Hancitora prowadzi do infiltracji wirusów Pony, Evil Pony i ZeuS Panda. Wirusy te są głównie zaprojektowane do zapisywania danych osobowych (głównie danych logowania do konta). Dane są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez cyberprzestępców, którzy starają się generować jak najwięcej przychodów. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że porwane konta zostaną niewłaściwie wykorzystane podczas przelewów pieniężnych, zakupów online itd. Obecność tych wirusów może prowadzić do poważnych problemów prywatności i znacznych strat finansowych. Jeśli już otworzyłeś załączniki dystrybuowane za pomocą tej kampanii spamowej, natychmiast przeskanuj system za pomocą sprawdzonego programu antywirusowego/antyspyware i wyeliminuj wszystkie wykryte zagrożenia.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus faktury UPS
Typ zagrożenia Trojan, wirus kradnący hasła, malware bankowe, spyware
Objawy Trojany są zaprojektowane, aby podstępnie infiltrować komputer ofiary i pozostawać cichymi, w wyniku czego na zainfekowanej maszynie nie ma jasno widocznych objawów.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe ogłoszenia internetowe, inżynieria społeczna, narzędzia łamania oprogramowania.
Zniszczenie Skradzione informacje bankowe, hasła, kradzież tożsamości, komputer ofiary dodany do botnetu.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus faktury UPS, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Istnieją dziesiątki wirusów trojańskich dystrybuowanych za pomocą kampanii spamowych, w tym REDAMAN, TrickBot, FormBook i Adwind - lista jest długa. Programiści są różni, dlatego ich zachowanie może się różnić (niektóre wirusy rozsyłają inne, kolejne zbierają informacje itp.). Mimo to wszystkie wirusy trojańskie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa komputera. Dlatego natychmiast je usuń.

W jaki sposób „UPS Email Virus" zainfekował mój komputer?

Kampania „UPS Email Virus" rozsyła złośliwy dokument MS Office, który po otwarciu zachęca użytkowników do włączania makropoleceń, co to pozwoli na wprowadzenie Hancitor do systemu. Chociaż ta metoda dystrybucji malware jest prosta i skuteczna, ma poważną wadę. Złośliwe załączniki mogą pobierać i instalować złośliwe oprogramowanie tylko wtedy, gdy zostaną otwarte przy użyciu pakietu MS Office. Dlatego jeśli plik doc zostanie otwarty za pomocą aplikacji innej niż MS Word, wirus nie zostanie zainstalowany. Ponadto Hancitor działa tylko w systemie operacyjnym Windows, a użytkownicy innych platform są bezpieczni.

Jak uniknąć instalacji złośliwego oprogramowania?

Aby temu zapobiec, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu. Zdecydowanie zalecamy zastanowienie się przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli plik wydaje się nieistotny/nieoczekiwany lub nadawca wydaje się podejrzany, nie otwieraj go. Ponadto używaj legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware, ponieważ narzędzia te mogą wykryć i usunąć malware, zanim wyrządzi jakiekolwiek szkody. Głównymi przyczynami infekcji komputerowych jest niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Jeśli już otworzyłeś załącznik „UPS Email Virus", zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować infiltrujące malware.

Tekst prezentowany w wiadomości e-mail „UPS Email Virus":

Do dostarczenia paczki wymagany jest podpis

Witamy, z przyjemnością informujemy, że paczka jest w drodze.

Przewidywany termin dostawy: 10/09/2018

Czas: 13:30 - 21:30

Pobierz fakturę tutaj

UPS

Pokaż szczegóły

Zarządzaj dostawą

Zobacz Planowanie dostaw

USŁUGA KARTOWA

Śledź:
2IDG65833982563390
Usługa:
UPS Next Day Air Saver

Pobierz aplikację UPS My Choice na Facebooku

Pobierz aplikację mobilną

Wszystkie znaki towarowe, nazwy handlowe lub znaki usługowe pojawiające się w związku z UPS są własnością ich właścicieli.

Jeśli linki pobierania nie działają, usuń tę wiadomość e-mail z niepotrzebnego folderu i spróbuj ponownie.

*** To jest automatycznie utworzony e-mail, nie odpowiadaj bezpośrednio na tę wiadomość ***

Informacja o prywatności UPS | Warunki UPS My Choice

Złośliwy załącznik dystrybuowany poprzez kampanię spamową "UPS Email Virus":

Malicious attachment distributed through UPS Email Virus spam campaign

Inny wariant oszustwa e-mail UPS (dostarcza trojana Emotet):

ups scam email variant 2 - spreading malware - trickbot trojan

Tekst prezentowany w tym wariancie:

Powiadomienie o przesyłce UPS

Paczka fizyczna mogła lub nie mogła zostać przekazana UPS do wysyłki.

Planowana data dostawy: środa, 27.02.2019

Szczegóły wysyłki

Numer przesyłki: 9Q15686898818951

Od: Amazon

Dziękujemy za współpracę.

Kolejny wariant kampanii spamowej e-mail „UPS" wykorzystywany do rozsyłania trojana Emotet (numer śledzenia to tak naprawdę link prowadzący do złośliwego dokumentu MS Word):

UPS email spam campaign spreading Emotet

Tekst prezentowany w tym e-mailu:

Temat: Twoja faktura UPS jest gotowa

 

Status twojej paczki się zmienił.

Powód wyjątku: Wypadek transportowy opóźnił dostawę.

Zaplanowana realizacja: spóźniliśmy się na zaplanowany czas transferu. Może to spowodować opóźnienie.

Planowana data dostawy: poniedziałek, 25.11.2019

ZAWARTOŚĆ PACZKI

Od: *******

Numer śledzenia: 3ZU36430925479243

Wyślij do: (Konieczne jest podanie adresu)

Wygląd złośliwego załącznika ("this-site-is-virus.doc"):

Malicious MS Word attachment distributing Emotet

Tekst prezentowany w tym pliku:

Don't open computer viruses.

No abra virus informáticos.

لا تفتح فيروسات الكمبيوتر.

コンピュータウイルスを開かないでください。

컴퓨터 바이러스를 열지 마십시오.

Ne pas ouvrir les virus informatiques.

Öffnen Sie keine Computerviren.

Μην ανοίγετε ιούς υπολογιστών.

No abra virus informáticos.

Ikke åpne datavirus.

کمپیوټر ویروسونه مه پرانیستئ.

อย่าเปิดไวรัสคอมพิวเตอร์

Не открывайте компьютерные вирусы.

Nie otwieraj wirusów komputerowych.

कंप्यूटर वायरस मत खोलो।

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus faktury UPS: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus faktury UPS. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Jak manualnie usunąć malware?

Ręczne usuwanie malware jest skomplikowanym zadaniem. Zwykle lepiej jest pozwolić programom antywirusowym lub anty-malware zrobić to automatycznie. Aby usunąć to malware zalecamy użycie Malwarebytes. Jeśli chcesz manualnie usunąć malware, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego nazwy. Oto przykład podejrzanego programu uruchomionego na komputerze użytkownika:

malicious process running on user's computer sample

Jeśli zaznaczyłeś listę programów uruchomionych na komputerze, na przykład używając menedżera zadań i zidentyfikowałeś program, który wygląda podejrzanie, powinieneś wykonać te kroki:

manual malware removal step 1 Pobierz program o nazwie Autoruns. Pokazuje on automatyczne uruchamianie aplikacji, rejestr i lokalizacje systemów plików:

screenshot of autoruns application

manual malware removal step 2Uruchom ponownie swój komputer w trybie awaryjnym:

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

 

manual malware removal step 3Wyodrębnij pobrane archiwum i uruchom plik Autoruns.exe.

extract autoruns.zip and run autoruns.exe

manual malware removal step 4W aplikacji Autoruns kliknij „Opcje" u góry i odznacz opcje „Ukryj puste lokalizacje" i „Ukryj wpisy Windows". Po tej procedurze kliknij ikonę „Odśwież".

Click 'Options' at the top and uncheck 'Hide Empty Locations' and 'Hide Windows Entries' options

manual malware removal step 5Sprawdź listę dostarczoną przez aplikację Autoruns i znajdź plik malware, który chcesz wyeliminować.

Powinieneś zapisać pełną ścieżkę i nazwę. Zauważ, że niektóre malware ukrywa swoje nazwy procesów pod prawidłowymi nazwami procesów systemu Windows. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby unikać usuwania plików systemowych. Po zlokalizowaniu podejrzanego programu, który chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy jego nazwę i wybierz „Usuń"

locate the malware file you want to remove

Po usunięciu malware za pomocą aplikacji Autoruns (zapewnia to, że malware nie uruchomi się automatycznie przy następnym uruchomieniu systemu), należy wyszukać jego nazwę na komputerze. Przed kontynuowaniem należy włączyć ukryte pliki i foldery. Jeśli znajdziesz plik malware, upewnij się, że go usunąłeś.

searching for malware file on your computer

Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. Wykonanie poniższych czynności powinno pomóc w usunięciu malware z twojego komputera. Należy pamiętać, że ręczne usuwanie zagrożeń wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Zaleca się pozostawienie usuwania malware programom antywirusowym i zabezpieczającym przed malware. Te kroki mogą nie działać w przypadku zaawansowanych infekcji malware. Jak zawsze lepiej jest uniknąć infekcji, niż później próbować usunąć malware. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego komputera, należy zainstalować najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Aby mieć pewność, że twój komputer jest wolny od infekcji malware, zalecamy jego skanowanie za pomocą Malwarebytes.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus faktury UPS kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus faktury UPS na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus faktury UPS dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.