Wirus FormBook

Znany również jako: Malware FormBook
Typ: Trojan
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania przekierowania FormBook

Czym jest FormBook?

FormBook to wirus zaprojektowany do kradzieży danych osobowych z komputerów ofiar. Badania pokazują, że to malware jest rozsyłane pomocą wiadomości spamowych ze złośliwymi załącznikami. Dodatkowo programiści udostępniają ten wirus jako "usługę" - każdy początkujący cyberprzestępca może zapłacić subskrypcję i uzyskać dostęp do narzędzia FormBook. Lista ofiar jest duża, jednak większość infekcji FormBook wykryto w USA i Korei Południowej.

Zrzut ekranu e-mail spamu rozsyłającego wirusa FormBook:

FormBook adware

Po infiltracji, FormBook rozpoczyna monitorowanie aktywności komputera i zbieranie danych. To złośliwe oprogramowanie zapisuje naciśnięcia klawiszy, wykonuje zrzuty ekranu i przechwytuje inne informacje, takie jak odwiedzane witryny, dane schowka, zapisane loginy/hasła itp. Informacje często zawierają dane osobowe (np. informacje bankowe), które dystrybutor FormBook może niewłaściwie wykorzystywać do generowania przychodów. Dlatego obecność tego szkodliwego oprogramowania może prowadzić do znacznych strat finansowych i poważnych problemów prywatności. Ponadto FormBook może wykonywać polecenia wysyłane z odległych serwerów Zarządzania i Kontroli (C&C). Przykładowo, polecenia są w stanie ponownie uruchomić i zamknąć system, pobrać różne pliki/archiwa i uruchomić/wyodrębnić je itd. (pełna lista funkcji). W ten sposób przestępcy mogą wykonywać zdalne zadania, co prowadzi do innych infekcji komputerowych wysokiego ryzyka lub uszkodzenia systemu (np. przestępcy mogą pobierać i uruchamiać ransomware). Złośliwe oprogramowanie FormBook musi zostać natychmiast usunięte. Jeśli niedawno otworzyłeś podejrzane załączniki wiadomości e-mail i uważasz, że twój system jest zainfekowany, użyj renomowanego oprogramowania antywirusowego, aby przeprowadzić pełne skanowanie systemu i wyeliminować wszystkie zagrożenia. W rzeczywistości zdecydowanie zaleca się zainstalowanie i uruchomienie. Pomoże to zapobiec dalszym infekcjom.

FormBook jest podobny do wielu innych infekcji malware, takich jak Adwind. Większość z nich jest tworzona przez różnych cyberprzestępców i ma nieco inne funkcjonalności. Ogólnie jednak są one mniej więcej identyczne. Wirusy te zazwyczaj zapisują informacje o systemie użytkownika, otwierają tylne drzwi dla innych złośliwych programów wysokiego ryzyka w celu infiltracji systemu, niewłaściwie wykorzystują zasoby systemowe do wydobywania kryptowaluty lub uruchamiają inne niechciane procesy (np. Botnet). Obecność tych wirusów może powodować różne problemy, w tym (ale nie wyłącznie) uszkodzenie systemu, uszkodzenie sprzętu, utratę plików i problemy z prywatnością (np. kradzież tożsamości).

Jak zainstalowano adware na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, FormBook jest promowany za pomocą e-maili spamowych z wiadomościami odnoszącymi się do różnych obszarów biznesowych (np. inżynierii). Wiadomości te krótko opisują zawartość szkodliwych załączników (np. pliku PDF, dokumentu MS Office lub podobnego) i zachęcają użytkowników do ich otwierania. Po otworzeniu uruchamiają skrypty, które podstępnie pobierają i instalują złośliwe oprogramowanie. Ta metoda dystrybucji jest bardzo popularna wśród programistów ransomware. Wielu regularnych użytkowników (szczególnie tych, którzy niewiele wiedzą o cyberbezpieczeństwie) często składania się do pobrania i otworzenia takich załączników.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Jeśli chcesz zapobiec infekcjom, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu. Radzimy zastanowić się dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail - upewnij się, że są one wysyłane z wiarygodnych/rozpoznawalnych adresów i są istotne. Wiadomości otrzymane za pośrednictwem podejrzanych adresów e-mail powinny zostać natychmiast usunięte, bez czytania. E-maile spamowe nie są jedynym sposobem na rozsyłanie malware. Dlatego należy zachować ostrożność podczas pobierania/instalowania oprogramowania. Pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. Przestępcy zarabiają na narzędziach pobierania/instalacji stron trzecich przez rozsyłanie nieuczciwych aplikacji, dlatego nie należy używać tych narzędzi. Podczas pobierania/instalacji, dokładnie przeanalizuj każdy krok (szczególnie 'Niestandardowe"/"Zaawansowane" ustawienia) i zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów. Radzimy również na bieżąco aktualizować zainstalowane aplikacje i korzystać z renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Zauważ jednak, że przestępcy rozsyłają złośliwe oprogramowanie za pomocą fałszywych aktualizacji, więc korzystaj wyłącznie z wbudowanych funkcji aktualizacji. Podobnie jak w przypadku narzędzi do pobierania/instalowania, nigdy nie należy korzystać z aktualizacji stron trzecich. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Kolejny wariant e-maila spamowego rozsyłającego FormBook:

FormBook distributing spam email

Lista działań FormBook, które mogą zostać uruchomione za pomocą serwera zarządzania i kontroli:

  • Czyszczenie plików cookies przeglądarki
  • Zbieranie haseł i robienie zrzutów ekranu
  • Pobieranie i uruchamianie pliku
  • Pobieranie i rozpakowywanie archiwum ZIP
  • Uruchamianie polecenia za pomocą powłoki ShellExecute
  • Ponowne uruchamianie systemu
  • Usuwanie bota z hosta
  • Zamykanie systemu
  • Aktualizowanie bota w systemie hosta

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Malware FormBook: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Malware FormBook. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie adware:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

FormBook adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich potencjalnie niechcianych programów, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, który powoduje przekierowania FormBook, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing FormBook ads from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing FormBook ads from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem malware formbook, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing FormBook  ads from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki, wybierz je i usuń.

Removing FormBook ads from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem malware formbook, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing FormBook ads from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing FormBook ads from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem malware formbook, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12493-formbook-virus