Wirus Emotet

Znany również jako: Emotet (trojan)
Typ: Adware
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania przekierowania Emotet

Czym jest Emotet?

Emotet to malware wysokiego ryzyka, które jest zaprojektowane do zapisywania danych osobowych i dystrybuowania innych wirusów. Badania pokazują, że Emotet infiltruje systemy bez zgody użytkowników. Po udanej infiltracji, ten złośliwy program modyfikuje ustawienia systemowe i wykorzystuje infiltrowany komputer do dalszego rozprzestrzeniania się.

Emotet adware

Główną cechą Emotet jest zbieranie różnych poufnych informacji, w tym danych logowania/haseł i aktywności przeglądania. Zebrane dane często zawierają informacje bankowe. W związku z tym obecność Emotet może prowadzić do poważnych problemów prywatności i znacznych strat finansowych (cyberprzestępcy mogą nadużywać otrzymane dane do przesyłania pieniędzy lub dokonywania różnych zakupów). Problemem jest również dystrybucja malware. Emotet działa jako trojan - otwiera "tylne drzwi" dla innych wirusów wysokiego ryzyka (np. Dridex) w celu infiltracji systemu. Te dodatkowe wirusy mogą być bardziej niebezpieczne. Dlatego też posiadanie Emotet zainstalowanego w systemie może prowadzić do kolejnych infekcji systemu. Emotet jest również w stanie połączyć zainfekowany komputer z botnetem, który jest wykorzystywany do wysyłania wiadomości Spam, które dystrybuują to malware. Ponadto ten złośliwy program ukrywa się w folderach systemowych i rejestrach jako "usługa systemowa", modyfikując w ten sposób ustawienia rejestru systemu Windows, tak aby uruchamiał się przy uruchomieniu systemu. Emotet ukrywa swoje ślady i jest praktycznie niemożliwy do przypadkowego wykrycia przez zwykłych użytkowników. Niemniej jednak, jeśli podejrzewasz obecność Emotet, powinieneś natychmiast przeskanować system za pomocą uzasadnionego programu antywirusowego/antyspyware. W rzeczywistości zawsze należy mieć zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie, a także okresowo skanować system.

Istnieją trojany podobne do Emotet. Są wśród nich m.in. Adwind, Pony, TrickBot i wiele innych. Ich zachowanie może się nieznacznie różnić (pod względem śledzenia informacji, wydobywania kryptowaluty, połączeń z botnetem itp.), jednak wszystkie te wirusy są niezwykle szkodliwe i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeglądania Internetu.

W jaki sposób adware zainstalowano na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, Emotet infiltruje systemy bez pozwolenia, ponieważ programiści dystrybuują go za pomocą wiadomości Spam, zainfekowanych stron internetowych i fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player. W większości przypadków wiadomości Spam wykorzystywane do dystrybucji Emotet są przedstawiane jako faktury lub rachunki. Wiadomość zawiera krótką informację, że użytkownik musi odwiedzić określony link i dokonać płatności. Te linki służą do wykonywania polecenia Powershell, które pobiera i instaluje Emotet. Zaatakowane strony internetowe zawierają wstrzyknięte złośliwe skrypty. Po otwarciu tych stron, natychmiast uruchamiany jest skrypt, który potajemnie pobiera Emotet. Fałszywe narzędzia aktualizacji infekują system, pobierając Emotet zamiast aktualizacji. Zauważ, że to malware zwykle wygląda jak skompresowany plik. Po infiltracji pobiera dodatkowy plik wykonywalny, który służy do zainstalowania najnowszej wersji Emotet.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Głównymi przyczynami infekcji komputerowych są niewielka wiedza i nieostrożne zachowanie. Kluczem do bezpieczeństwa jest ostrożność. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania/aktualizowania oprogramowania. Nigdy nie otwieraj załączników e-mail ani linków, które wydają się nieistotne lub zostały odebrane z podejrzanego adresu e-mail. Zdecydowanie zalecamy niezwłoczne usunięcie tych wiadomości e-mail. Pobieraj swoje programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. To samo dotyczy aktualizacji oprogramowania. Bardzo ważne jest aktualizowanie zainstalowanych aplikacji, jednak powinno się tego dokonywać za pomocą wbudowanych funkcji aktualizacji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Jak wspomniano powyżej, najważniejsze jest zainstalowanie i posiadanie uruchomionego renomowanego oprogramowania antywirusowego/antyspyware.

Przykłady wiadomości Spam dystrybuujących malware Emotet:

Emotet malware distributing email (sample 1) Emotet malware distributing email (sample 2) Emotet malware distributing email (sample 3) Emotet malware distributing email (sample 4)

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Emotet (trojan): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Emotet (trojan). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie adware:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Emotet adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów poszukaj potencjalnie niechcianych programów, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, który powoduje przekierowania Emotet, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie adware z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing Emotet ads from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing Emotet ads from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem emotet (trojan), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing Emotet  ads from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Narzędzia" i kliknij na "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki, wybierz te wpisy i usuń je.

Removing Emotet ads from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem emotet (trojan), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing Emotet ads from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij na "Rozszerzenia" i usuń wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing Emotet ads from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem emotet (trojan), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Microsoft Edge logoUsuwanie złośliwych dodatków z Microsoft Edge:

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 1

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Poszukaj ostatnio zainstalowanych podejrzanych rozszerzeń, kliknij te wpisy prawym przyciskiem myszy i kliknij "Odinstaluj".

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 2

Metoda opcjonalna:

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Resetting Microsoft Edge settings step 1

W otwartej karcie kliknij przycisk "Wybierz, co usunąć".

Resetting Microsoft Edge settings step 2

Kliknij Pokaż więcej i wybierz wszystko, a następnie kliknij przycisk "Usuń".

Resetting Microsoft Edge settings step 3

  • Jeśli to nie pomoże, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami, wyjaśniającymi jak zresetować przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware emotet (trojan) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat emotet (trojan) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12862-emotet-virus