Wirus TrickBot

Znany również jako: TrickBot (malware)
Typ: Adware
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania TrickBot

Czym jest TrickBot?

TrickBot to malware typu trojan zaprojektowane w celu kradzieży prywatnych danych użytkowników. Badania pokazują, że w większości przypadków programiści dystrybuują TrickBot za pomocą wiadomości Spam, jednak może ono również być rozpowszechniane za pomocą fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player. Wirus ten został po raz pierwszy zidentyfikowany pod koniec 2016 roku w różnych instytucjach finansowych, bankach i dostawcach kart kredytowych (więcej informacji kliknij tutaj). Pod koniec 2017 roku bardzo popularne stało się wydobywanie kryptowaluty. Dlatego TrickBot został zaktualizowany i teraz obiera za cel również portfele kryptowalutowe.

Złośliwy dokument MS Office dystrybuujący wirusa TrickBot:

TrickBot scam

To malware przeważnie porywa przeglądarki internetowe i modyfikuje wyświetlane przez nich strony internetowe. Strony są modyfikowane w taki sposób, że zapisywane są wprowadzone loginy i hasła, które następnie są wysyłane do zdalnego serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Jest to istotny problem dotyczący prywatności użytkowników. Poprzez kradzież danych logowania i haseł do portfeli kryptowalut, PayPal, kont bankowych i innych kont osobistych, cyberprzestępcy powodują poważne problemy i przesyłają pieniądze bez zgody użytkowników, co prowadzi do strat finansowych. Dlatego malware powinno zostać natychmiast wyeliminowane. Jednak TrickBot jest znany z ukrywania się – na pierwszy rzut oka praktycznie niemożliwe jest sprawdzenie, czy jest ono obecne. Na szczęście większość legalnego oprogramowania antywirusowego jest w stanie wykryć i usunąć TrickBot. Jeśli niedawno pobrano/otworzono podejrzane załączniki do wiadomości e-mail lub korzystano z narzędzi aktualizacji Adobe Flash Player innych firm, należy natychmiast skorzystać z renomowanego oprogramowania antywirusowego, aby zeskanować cały system i wyeliminować wszystkie wymienione zagrożenia. Ponadto sprawdź listę zainstalowanych aplikacji/wtyczek do przeglądarek i odinstaluj wszelkie podejrzane wpisy (fałszywe aktualizacje również zawierają potencjalnie niechciane programy typu adware).

TrickBot ma wiele podobieństw z Adwind, Pony, FormBook i wieloma innymi trojanami. Chociaż te wirusy działają na różne sposoby, ich cel jest identyczny – jest to zbieranie danych osobowych. Takie malware, jak TrickBot, jest wydawane w celu generowania przychodów - programiści dosłownie kradną pieniądze innych użytkowników. Potencjalnie niechciane programy są również zaprojektowane, aby pomóc programistom generować pasywne dochody - większość z nich generuje uciążliwe reklamy (za pomocą modelu reklamy "PPC"), powoduje niechciane przekierowania (promocja podejrzanych witryn) i zbiera dane (np. adresy IP, odwiedzane strony internetowe, przeglądane strony, wprowadzone zapytania itp.). PUP są również znane z oferowania różnych "przydatnych funkcji". Jednak te twierdzenia są jedynie próbą sprawienia wrażenia bycia uzasadnionymi - nie dostarczają prawdziwej wartości dla zwykłych użytkowników.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, TrickBot jest promowany za pomocą wiadomości Spam i fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player. E-maile zawierające spam zawierają różne złośliwe załączniki (np. Pliki PDF, dokumenty MS Office itp.) Dzięki otwarciu tych załączników użytkownicy uruchamiają skrypty, które potajemnie pobierają i instalują wirusy, takie jak TrickBot, podczas gdy fałszywe aktualizacje powodują infekcję systemu poprzez wykorzystanie błędów/wad nieaktualnego oprogramowania lub po prostu pobierając i instalując malware/PUP zamiast aktualizacji. Zasadniczo, głównymi przyczynami infekcji komputerowych są słaba wiedza i nieostrożne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec infekcjom komputerowym, zachowaj szczególną ostrożność podczas przeglądania Internetu. Zastanów się dwa razy przed otwarciem załączników do wiadomości e-mail. Jeśli podejrzewasz, że wiadomość e-mail jest nieistotna i została wysłana z podejrzanego/nierozpoznawalnego adresu e-mail, natychmiast ją usuń i na pewno NIE otwieraj żadnych załączników. Pamiętaj, że cyberprzestępcy używają różnych taktyk, aby sprawić, że wiadomości te będą wyglądały na prawdziwe - naśladują powiadomienia bankowe, oferty pracy i tak dalej. Dlatego, jeśli otrzymasz jakieś nieoczekiwane/podejrzane wiadomości e-mail, usuń je natychmiast. Podobnie jak w przypadku aktualizacji oprogramowania, pamiętaj, że przestępcy dystrybuują malware za pośrednictwem fałszywych aktualizacji. Dlatego oprogramowanie powinno być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Ta sama zasada dotyczy pobierania/instalacji oprogramowania. Przestępcy zarabiają na narzędziach pobierania/instalowania stron trzecich przez promowanie potencjalnie niechcianych programów ("sprzedaż wiązana"). Dlatego oprogramowanie powinno być pobierane wyłącznie z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Podczas pobierania zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów, a jeśli nie możesz tego zrobić, anuluj cały proces. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Natychmiastowe automatyczne usunięcie TrickBot (malware): Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się TrickBot (malware). Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

TrickBot adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów spójrz na wszelkie potencjalnie niechciane programy, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeń z przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Spójrz na wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem trickbot (malware), możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu przeglądarki Google Chrome), wybierz "Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki, wybierz te wpisy i kliknij ikonę kosza.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem trickbot (malware), przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie zwodniczych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz "Dodatki". Kliknij "Rozszerzenia" i w otwartym oknie usuń wszystkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem trickbot (malware), mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

safari browser logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie adware z Safari - 1

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna, kliknij menu Safari i wybierz Preferencje....

Usuwanie adware z Safari - 2

W otwartym oknie kliknij rozszerzenia, zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane podejrzane rozszerzenia, wybierz je i kliknij Odinstaluj.

Metoda opcjonalna:

Upewnij się, że Twoja przeglądarka Safari jest aktywna i kliknij menu Safari. Z rozwijanego menu wybierz Wyczyść historię i dane witryn...

Usuwanie adware z Safari - 3

W otwartym oknie wybierz całą historię i kliknij przycisk wyczyść historię.

Usuwanie adware z Safari - 4

Microsoft Edge logoUsuwanie złośliwych dodatków z Microsoft Edge:

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 1

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz "Rozszerzenia". Poszukaj ostatnio zainstalowanych podejrzanych rozszerzeń, kliknij te wpisy prawym przyciskiem myszy i kliknij "Odinstaluj".

Removing browser hijackers from Microsoft Edge step 2

Metoda opcjonalna:

Kliknij ikonę trzech poziomych kropek edge more icon (w prawym górnym rogu Microsoft Edge) i wybierz Ustawienia.

Resetting Microsoft Edge settings step 1

W otwartej karcie kliknij przycisk "Wybierz, co usunąć".

Resetting Microsoft Edge settings step 2

Kliknij Pokaż więcej i wybierz wszystko, a następnie kliknij przycisk "Usuń".

Resetting Microsoft Edge settings step 3

  • Jeśli to nie pomoże, postępuj zgodnie z tymi alternatywnymi instrukcjami, wyjaśniającymi jak zresetować przeglądarkę Microsoft Edge.

Podsumowanie:

Podsumowanie program adwareNajpopularniejsze adware i potencjalnie niechciane aplikacje infiltrują przeglądarki internetowe użytkownika poprzez pobrania bezpłatnego oprogramowania. Zauważ, że najbezpieczniejszym źródłem pobierania freeware są strony internetowe jego twórców. Aby uniknąć instalacji adware bądź bardzo uważny podczas pobierania i instalowania bezpłatnego oprogramowania. Podczas instalacji już pobranego freeware, wybierz Własne lub Zaawansowane opcje instalacji - ten krok pokaże wszystkie potencjalnie niepożądane aplikacje, które są instalowane wraz z wybranym bezpłatnym programem.

Pomoc usuwania:
Jeśli masz problemy podczas próby usunięcia adware trickbot (malware) ze swojego komputera, powinieneś zwrócić się o pomoc na naszym forum usuwania malware.

Opublikuj komentarz:
Jeśli masz dodatkowe informacje na temat trickbot (malware) lub jego usunięcia, prosimy podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12512-trickbot-virus