Wirus Adwind

Znany również jako: Trojan Adwind
Typ: Trojan
Dystrybucja: Umiarkowana
Poziom zniszczenia: Średni

Instrukcje usuwania Adwind

Czym jest Adwind?

Adwind to złośliwe oprogramowanie trojańskie, które ma wiele innych nazw, w tym między innymi Unrecom, AlienSpy i Frutas. Przestępcy rozsyłają je na różne sposoby, takie jak wiadomości spamowe i fałszywe aktualizacje programu Adobe Flash Player. Możemy również założyć, że Adwind infiltruje systemy za pomocą różnych programów adware (metodą „sprzedaży wiązanej"), które nakarmią użytkowników natrętnymi reklamami i zbierają wrażliwe dane.

Wiadomość e-mail rozsyłająca trojana Adwind:

Adwind scam

Adwind zbiera różne dane, w tym dane osobowe. Według badań firmy Kaspersky Lab, w latach 2013 i 2016, różne wersje Adwind były wykorzystane przeciwko ponad 440 000 prywatnym użytkownikom oraz różnym organizacjom komercyjnym/niekomercyjnym (np. finansowym, wysyłkowym, oprogramowania, edukacji itd.). Ten wirus trojański jest w stanie zapisywać szeroki zakres informacji, w tym naciśnięcia klawiszy, zapisane hasła itp., a nawet nagrywać audio/wideo za pomocą mikrofonów i kamer internetowych (pełna lista funkcji Adwind). Dane są przesyłane do zdalnego serwera Zarządzania i Kontroli. Jeśli połączenie jest niedostępne lub serwer nie odpowiada, dane są przechowywane lokalnie, dopóki połączenie nie będzie dostępne. Jak wspomniano powyżej, zebrane dane obejmują wiele danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane do generowania przychodów (np. przestępcy mogą używać haseł do przesyłania pieniędzy z kont bankowych ofiar). Ponadto cyberprzestępcy mogą uzyskać kompromitujące materiały, które mogą wykorzystać do szantażowania ofiar. Dlatego obecność trojana Adwind może prowadzić do strat finansowych i problemów prywatności. Na szczęście większość legalnych programów antywirusowych jest w stanie wykryć i usunąć to złośliwe oprogramowanie. W związku z tym zdecydowanie zalecamy zainstalowanie oprogramowania bezpieczeństwa na swoim komputerze. Jeśli podejrzewasz, że twój system został zainfekowany Adwind, natychmiast wykonaj pełne skanowanie systemu i usuń wszystkie wymienione zagrożenia.

Jak wspomniano powyżej, Adwind może infiltrować system razem z potencjalnie niechcianymi programami adware (PUP). Programy te generują natrętne reklamy (kuponowe, banerowe, pop-up itp.) za pomocą narzędzi umożliwiających umieszczanie treści graficznych stron trzecich na dowolnej witrynie. Dlatego wyświetlane reklamy często zakrywają zawartość witryny, co znacznie zmniejsza komfort przeglądania. Ponadto natrętne reklamy często przekierowują na złośliwe witryny, a nawet uruchamiają skrypty, które pobierają/instalują malware. Dlatego też klikanie ich może skutkować infekcjami komputerowymi wysokiego ryzyka. Wiadomo również, że PUP zbierają różne informacje. Chociaż lista zebranych danych jest zazwyczaj znacznie krótsza w porównaniu do informacji zapisywanych przez wirusy trojańskie, nadal może zawierać wrażliwe dane. Ponadto, programiści PUP często sprzedają zebrane dane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), które generują dochody poprzez niewłaściwe ich wykorzystanie. Dlatego obecność w systemie aplikacji śledzących dane również może prowadzić do poważnych problemów związanych z prywatnością. Zdecydowanie zalecamy natychmiastowe odinstalowanie wszystkich aplikacji adware.

Chociaż Adwind zbiera różne informacje, nie wszystkie trojany to robią. Niektóre z nich po prostu otwierają „tylne drzwi" dla innego malware (zazwyczaj ransomware) w celu infiltracji systemu. Jednak trojany posiadają również inne niebezpieczne funkcje. W rzeczywistości niektóre wirusy infiltrujące system trojanami mogą powodować nawet więcej szkód niż sam Adwind. Przykładowo, ransomware może szyfrować przechowywane dane i rozsyłać się na inne komputery/serwery podłączone do tej samej sieci. Takie infekcje łańcuchowe mogą spowodować utratę cennych danych (wyobraź sobie, że wszystkie pliki i kopie zapasowe firmy inżynierskiej zostały zaszyfrowane). Z drugiej strony, aplikacje typu adware zazwyczaj nie mają większych różnic. Oferując „użyteczne funkcje", PUP próbują sprawiać wrażenie bycia uzasadnionymi i nakłaniają użytkowników do instalacji. Jednak zamiast przynosić prawdziwą wartość dla zwykłych użytkowników, adware generuje natrętne reklamy i zapisuje różne informacje. Większość PUP zaprojektowano tylko po to, aby pomóc programistom w generowaniu pasywnych przychodów.

Jak potencjalnie niechciane programy zostały zainstalowane na moim komputerze?

Przestępcy dystrybuują Adwind za pomocą wiadomości spamowych, fałszywych aktualizacji Adobe Flash Player i metody „sprzedaży wiązanej". Wiadomości spamowe zwykle zawierają złośliwe załączniki (np. pliki JavaScript, dokumenty MS Office itp.), które po otwarciu uruchamiają skrypty zaprojektowane do pobierania i instalowania malware, podczas gdy złośliwe witryny wyświetlają fałszywe aktualizacje Flash Playera. Witryny te zasadniczo stwierdzają, że zainstalowany Flash Player jest nieaktualny i zachęcają użytkowników do pobrania aktualizacji. Zamiast pobierać aktualizację, użytkownicy pobierają i instalują złośliwe oprogramowanie (w tym przypadku trojana Adwind). „Sprzedaż wiązana" to potajemna instalacja złośliwych plików wykonywalnych wraz ze zwykłym oprogramowaniem. W wielu przypadkach ta metoda jest używana do dystrybucji PUP. Programiści ukrywają „dołączone" programy w „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawieniach (lub innych sekcjach) procesów pobierania/instalacji. Wielu użytkowników spieszy się z tymi procedurami i pomija ich kroki. W niektórych przypadkach malware jest ukryte i dlatego nie ważne jak dokładnie przeanalizujesz cały proces, nie będziesz w stanie go zauważyć.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Aby zapobiec tym infekcjom, zachowaj ostrożność podczas przeglądania Internetu i pobierania/instalowania oprogramowania. Zdecydowanie zalecamy natychmiastowe usuwanie e-maili otrzymanych z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów. Z pewnością NIE należy otwierać dołączonych do nich plików. Zaleca się również aktualizowanie zainstalowanych aplikacji, ponieważ przestępcy rozsyłają złośliwe oprogramowanie za pomocą fałszywych aktualizacji. Oprogramowanie powinno być aktualizowane za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczanych przez oficjalnego programistę. Ponadto uważnie obserwuj każde okno dialogowe pobierania/instalacji i zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych programów - jeśli nie możesz tego zrobić, anuluj cały proces. Zalecamy również pobieranie oprogramowania z oficjalnych źródeł, za pomocą bezpośrednich linków do pobierania. Dostawcy/instalatorzy stron trzecich zarabiają przy użyciu metody „sprzedaży wiązanej" i dlatego te narzędzia nigdy nie powinny być używane. Najważniejsze jest również posiadanie legalnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność.

Złośliwe zachowanie trojana Adwind:

  • Zbieranie ogólnych informacji o systemie i użytkowniku
  • Zbieranie naciśnięć klawiszyZarządzanie SMS-ami (system Android)
  • Nagrywanie dźwięku z mikrofonu
  • Kradzież kluczy do portfela z kryptowalutami
  • Kradzież zapisanych haseł i pobieranie danych z formularzy internetowych
  • Kradzież certyfikatów VPN
  • Robienie zdjęć i nagrywanie wideo z kamery internetowej
  • Robienie zrzutów ekranu
  • Przesyłanie plików

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Trojan Adwind: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Trojan Adwind. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Usuwanie potencjalnie niechcianych programów:

Użytkownicy Windows 7:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 7

Kliknij Start ("logo Windows" w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz Panel sterowania. Zlokalizuj Programy i funkcje.

Użytkownicy Windows XP:

Uzyskiwanie dostępu do Dodaj lub usuń programy w Windows XP

Kliknij Start, wybierz Ustawienia i kliknij Panel sterowania. Zlokalizuj i kliknij Dodaj lub usuń programy.

Użytkownicy Windows 10, Windows 8:

Uzyskiwanie dostępu do Programów i funkcji (deinstalacja) w Windows 10

Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i w menu szybkiego dostępu wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz Programy i funkcje.

Użytkownicy Mac OSX:

Usuwania program z OSX (Mac)

Kliknij Finder i w otwartym oknie wybierz Aplikacje. Przeciągnij aplikację z folderu Aplikacje do kosza (zlokalizowanego w Twoim Docku), a następnie kliknij prawym przyciskiem ikonę Kosza i wybierz Opróżnij kosz.

Adwind adware uninstall via Control Panel

W oknie odinstalowywania programów poszukaj wszelkich potencjalnie niechcianych aplikacji, wybierz te wpisy i kliknij przycisk "Odinstaluj" lub "Usuń".

Po odinstalowaniu potencjalnie niechcianego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawionych niepożądanych składników lub możliwych infekcji malware. Zalecane oprogramowanie usuwania malware.

Usuwanie złośliwych rozszerzeńz przeglądarek internetowych:

Film pokazujący, jak usunąć potencjalnie niechciane dodatki przeglądarki:

Internet Explorer logoUsuwanie złośliwych dodatków z Internet Explorer:

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 1

Kliknij ikonę "koła zębatego" Internet Explorer options icon (w prawym górnym rogu Internet Explorer) i wybierz "Zarządzaj dodatkami". Poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych rozszerzeń przeglądarki, wybierz te wpisy i kliknij "Usuń".

Removing rogue extensions from Internet Explorer step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal występują problemy z usunięciem trojan adwind, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij Start i kliknij Uruchom. W otwartym oknie wpisz inetcpl.cpl. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows XP

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows, w polu wyszukiwania wpisz inetcpl.cpl i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę Zaawansowane, a następnie kliknij Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 7

Użytkownicy Windows 8: Otwórz Internet Explorer i kliknij ikonę koła zębatego. Wybierz Opcje internetowe.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - uzyskiwanie dostępu

W otwartym oknie wybierz zakładkę Zaawansowane.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - zakładka zaawansowane ustawienia internetowe

Kliknij przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - kliknij przycisk Reset w zakładce zaawansowanych opcji internetowych

Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki Internet Explorer, klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Internet Explorer do domyślnych na Windows 8 - potwierdź reset ustawień do domyślnych klikając przycisk reset

Google Chrome logoUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Removing rogue extensions from Google Chrome step 1

Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome), wybierz „Więcej narzędzi" i kliknij "Rozszerzenia". Zlokalizuj wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane dodatki przeglądarki, wybierz je i usuń.

Removing rogue extensions from Google Chrome step 2

Metoda opcjonalna:

Jeśli nadal masz problem z usunięciem trojan adwind, przywróć ustawienia swojej przeglądarki Google Chrome. Kliknij ikonę menu Chrome Google Chrome menu icon (w prawym górnym rogu Google Chrome) i wybierz Ustawienia. Przewiń w dół do dołu ekranu. Kliknij link Zaawansowane….

Google Chrome settings reset step 1

Po przewinięciu do dołu ekranu, kliknij przycisk Resetuj (Przywróć ustawienia do wartości domyślnych).

Google Chrome settings reset step 2

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia Google Chrome do wartości domyślnych klikając przycisk Resetuj.

Google Chrome settings reset step 3

Mozilla Firefox logoUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 1

Kliknij menu Firefox firefox menu icon (w prawym górnym rogu okna głównego), i wybierz „Dodatki". Kliknij „Rozszerzenia" i otwartym oknie usuń wszelkie ostatnio zainstalowane i podejrzane wtyczki przeglądarki.

Removing rogue extensions from Mozilla Firefox step 2

Metoda opcjonalna:

Użytkownicy komputerów, którzy mają problemy z usunięciem trojan adwind, mogą zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.

Otwórz Mozilla Firefox i w prawym górnym rogu okna głównego kliknij menu Firefox firefox menu icon. W otworzonym menu kliknij na ikonę Otwórz Menu Pomocfirefox help menu.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

Wybierz Informacje dotyczące rozwiązywania problemów.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - uzyskiwanie dotępu

W otwartym oknie kliknij na przycisk Reset Firefox.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - klikając

W otwartym oknie potwierdź, że chcesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych klikając przycisk Reset.

Resetowanie ustawień Mozilla Firefox do domyślnych - potwierdzanie resetu klikając

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/12438-adwind-virus