Jak usunąć ransomware .VIRUS z systemu operacyjnego

Znany również jako: Wirus .VIRUS
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware .VIRUS

Czym jest .VIRUS?

Podziękowania za odkrycie domeny .VIRUS należą się Jakubowi Kroustek. Jest to malware sklasyfikowane jako ransomware. Program działa poprzez szyfrowanie danych i żądanie okupu (tj. płatności za oprogramowanie/narzędzie deszyfrujące). Podczas szyfrowania .VIRUS zmienia nazwy wszystkich plików, dodaje do nich unikalny numer identyfikacyjny ofiary, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".VIRUS". Dlatego plik taki jak "1.jpg" wyglądałby podobnie do "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].VIRUS" itd. Po zakończeniu tego procesu na pulpicie tworzony jest plik tekstowy ("FILES ENCRYPTED.txt") i wyświetlane jest okno pop-up. Ta infekcja należy do rodziny ransomware Dharma.

Plik tekstowy informuje ofiary, że ich dane zostały zablokowane. Aby je odzyskać, muszą napisać na podany adresy e-mail. Wiadomość w oknie pop-up jest bardziej szczegółową notatką z żądaniem okupu. Powtarza, że ​​wszystkie pliki użytkowników zostały zaszyfrowane i aby je odzyskać, muszą skontaktować się z twórcami .VIRUS. E-mail musi zawierać w tytule/temacie unikalny numer identyfikacyjny. Jeśli odpowiedź nie nastąpi w ciągu 24 godzin, ofiary będą korzystać z drugiego adresu e-mail. Wysokość okupu nie jest podana. Będzie zależała od tego, jak szybko ofiary skontaktują się z cyberprzestępcami. Płatności trzeba będzie dokonać w kryptowalucie Bitcoin. Jako dowód ich zdolności do odzyskania danych, przestępcy oferują odszyfrowanie jednego pliku bezpłatnie. Pod warunkiem, że plik nie jest większy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany) i nie zawiera cennych informacji, takich jak baza danych, kopia zapasowa, duży arkusz programu Excel itp. Użytkownicy są ostrzegani, aby nie zmieniać nazw plików i nie podejmować próby ręcznego odszyfrowania oprogramowania - ponieważ spowoduje to trwałą utratę danych. Niestety zazwyczaj tylko ransomware wykorzystywane do szyfrowania danych jest w stanie je odszyfrować. Mimo to wyraźnie odradza się spełnianie żądań okupu i/lub komunikowanie się z cyberprzestępcami. Często, mimo że ofiary płacą - nie otrzymują obiecanych narzędzi. Dlatego ich dane pozostają zaszyfrowane i nie można ich odzyskać. Usunięcie tego malware nie przywróci zainfekowanych plików, ale zapobiegnie dalszemu szyfrowaniu .VIRUS. Jedynym realnym rozwiązaniem jest odzyskanie zaszyfrowanych danych z kopii zapasowej, jeśli została wykonana przed infekcją i jest przechowywana osobno.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

.VIRUS decrypt instructions

Większość ransomware jest podobna, na przykład Meka, 2Hamlampampom, Asus są podobne do .VIRUS. Każde malware tego typu szyfruje dane i żąda zapłaty okupu. Różnią się jednak stosowanym algorytmem szyfrowania (symetryczny czy asymetryczny) oraz wysokością żądanej płatności. Wysokość okupu wynosi zwykle od trzycyfrowych do czterocyfrowych kwot. Cyberprzestępcy preferują waluty cyfrowe (np. kryptowaluty, przedpłacone kupony itp.), ponieważ takie transakcje są trudne/niemożliwe do prześledzenia. O ile ransomware nie jest jeszcze w fazie rozwoju i/lub nie ma wady/błędy, ręczne odszyfrowanie (bez ingerencji programistów) - jest niemożliwe. Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, zaleca się przechowywanie kopii zapasowych na odłączonych urządzeniach pamięci i/lub zdalnych serwerach. Ponieważ oba są podatne na uszkodzenia, najlepiej przechowywać kilka kopii zapasowych w różnych lokalizacjach.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Ransomware i inne malware jest zwykle rozpowszechniane za pośrednictwem trojanów, kampanii spamowych, niewiarygodnych kanałów pobierania, fałszywych aktualizacji oprogramowania i narzędzi do „łamania" (aktywacji). Trojany to rodzaj malware, które działa poprzez pobieranie/instalowanie dodatkowych złośliwych programów. Kampanie spamowe służą do wysyłania dużej liczby oszukańczych/zwodniczych e-maili zawierających zainfekowane załączniki (lub prowadzące do nich linki internetowe). Te wiadomości są często wyróżniane jako „oficjalne", „ważne", „pilne" lub mają inne priorytetowe etykiety. Załączniki mogą występować w różnych formatach, takich jak pliki archiwów i pliki wykonywalne, dokumenty Microsoft Office i PDF, JavaScript itp. Gdy te pliki zostaną uruchomione, wykonane lub w inny sposób otwarte - powodują infekcję. Sieci wymiany peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, zewnętrzne programy do pobierania plików i podobne źródła są uważane za niewiarygodne. Niewiarygodne źródła pobierania mogą oferować oszukańcze i/lub powiązane programy. Wykorzystując słabości nieaktualnego oprogramowania, fałszywe programy aktualizujące infekują systemy. Mogą jednak po prostu zainstalować malware zamiast obiecanych aktualizacji. Narzędzia do łamania zabezpieczeń mogą pobierać/instalować złośliwe programy zamiast aktywować licencjonowany produkt.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus .VIRUS
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .VIRUS (zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary i adres e-mail twórców)
Wiadomość z żądaniem okupu FILES ENCRYPTED.txt i tekst prezentowany w oknie pop-up
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected] and [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie (na przykład my.docx.locked). Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus .VIRUS, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zaleca się, aby nie otwierać nieistotnych e-maili, zwłaszcza otrzymanych od nieznanych nadawców (adresów). Wszelkie załączniki (lub linki) w nich zawarte - nigdy nie mogą być otwierane, ponieważ może to doprowadzić do pobrania/zainstalowania złośliwego oprogramowania. Oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów. Aktywacja i aktualizacja programu powinny być również wykonywane wyłącznie za pomocą legalnych funkcji/narzędzi. Narzędzia do nielegalnej aktywacji („łamania" oprogramowania) i aktualizatory stron trzecich są uważane za obarczone wysokim ryzykiem i nie zaleca się ich używania. Zdecydowanie zaleca się zainstalowanie i aktualizowanie niezawodnego oprogramowania antywirusowego/antyspyware. Służy ono do regularnego skanowania systemu i usuwania potencjalnych zagrożeń. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany .VIRUS, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware .VIRUS:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres [email protected]

Wpisz ten identyfikator w tytule wiadomości 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności prześlemy ci narzędzie deszyfrujące, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a plik nie powinien zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

hxxps//localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących:

hxxp://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą narzędzi stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodają opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego .VIRUS ("FILES ENCRYPTED.txt"):

.VIRUS text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały nam zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz e-mail na [email protected] lub [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez .VIRUS (rozszerzenie ".VIRUS"):

Files encrypted by .VIRUS

Usuwanie ransomware .VIRUS:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus .VIRUS: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus .VIRUS. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem .VIRUS. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware .VIRUS).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki .VIRUS.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty .VIRUS są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez .VIRUS możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak .VIRUS.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware .VIRUS:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/16255-virus-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus .VIRUS kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus .VIRUS na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus .VIRUS dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.