FacebookTwitterLinkedIn

Przestań być oszukiwanym przez apple.com-mac-optimizer.live

Znany również jako: Pop-up apple.com-mac-optimizer.live
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć "apple.com-mac-optimizer[.]live" z Mac?

Czym jest "apple.com-mac-optimizer[.]live"?

Apple.com-mac-optimizer[.]live to oszustwo internetowe, które wykorzystuje taktykę straszenia, aby nakłonić użytkowników do zainstalowania aplikacji Cleanup My Mac. Po uzyskaniu dostępu ostrzega odwiedzających o wykrytych zagrożeniach i promuje wspomnianą aplikację w celu ich usunięcia. Należy podkreślić, że żadna strona internetowa nie może wykryć infekcji/problemów obecnych na urządzeniach; dlatego wszystkie zagrożenia, które wskazuje witryna, są fałszywe. Zdecydowanie odradza się pobieranie/instalowanie oprogramowania promowanego przez takie strony, ponieważ może ono być nielegalne i nie działać. W większości przypadków apple.com-mac-optimizer[.]live jest odwiedzana w wyniku przekierowań spowodowanych przez PUA (potencjalnie niechciane aplikacje), które są już obecne na urządzeniu.

apple.com-mac-optimizer[.]live scam

Apple.com-mac-optimizer[.]live wyświetla okno pop-up, które informuje odwiedzających o wykryciu wirusa trojańskiego (e.tre456_worm_osx) na ich MacOS (systemie operacyjnym Mac). Stwierdza, że ​​konieczne jest natychmiastowe działanie i zachęca użytkowników do kliknięcia „OK", aby rozpocząć proces naprawy. Po zamknięciu tego okna na stronie w tle wyświetlane są dodatkowe informacje dotyczące „wykrytych" zagrożeń. Witryna apple.com-mac-optimizer[.]live twierdzi, że na MacOS są obecne trzy wirusy, dwa malware i jeden phishing/spyware. Ponadto alarmuje użytkowników, stwierdzając, że ich dane osobowe i bankowe są zagrożone, i pokazuje odliczanie czasu, aż uszkodzenie danych stanie się trwałe. Kliknięcie przycisku „Skanuj teraz" inicjuje fałszywe skanowanie, które powoduje „wykrycie" wirusów „Tapsnake, CronDNS i Dubfishicv". Ponadto użytkownicy są informowani, że ich komputer Mac jest uszkodzony w 33,2 procentach. Witryna zaleca Advanced Mac Cleaner do usunięcia tych wirusów. Jednak kliknięcie przycisku „USUŃ WIRUSY TERAZ" rozpoczyna proces pobierania aplikacji Cleanup My Mac. Powoduje to pobranie pliku maccleaner.pkg, o którym wiadomo, że jest używany do rozsyłania PUA. Odradza się instalowanie tego pliku, ponieważ każde zainstalowane oprogramowanie jest zwykle fałszywe i nie działa. To samo dotyczy Cleanup My Mac, która jest sklasyfikowana jako PUA. Istnieje wiele podobnych niechcianych aplikacji, np. K9-MacOptimizer, Quick Mac CareMac Cleanup są promowane jako specyficzne dla narzędzia czyszczące i optymalizujące komputery Mac. Aplikacje tego rodzaju zazwyczaj wymagają aktywacji, aby mogły działać, tzn. muszą zostać zakupione. Jednak pomimo aktywacji często nie działają.

PUA mają wiele wspólnych cech. Wydają się uzasadnione i oferują szeroki zakres „przydatnych" funkcji. Zwykle funkcje te w ogóle nie działają. Jedynym celem wszelkiej niechcianego programu jest generowanie przychodów dla jego twórców, a dla użytkowników jest bezwartościowy. Te aplikacje są zaprojektowane tak, aby powodować przekierowania na niewiarygodne i złośliwe witryny, generować natrętne kampanie reklamowe (okna pop-up, ankietowe, banerowe itp.), a niektóre mogą śledzić dane. Te ostatnie monitorują aktywność przeglądania użytkowników (przeglądania i historie wyszukiwania) i zbierają ich dane osobowe (adresy IP, geolokalizacje i dane osobowe). Te wrażliwe dane są następnie udostępniane stronom trzecim (potencjalnie cyberprzestępcom), starającym się wykorzystać je w celu uzyskania korzyści finansowych. Podsumowując, PUA mogą powodować różne infekcje/infekcje przeglądarki i systemu, a także prowadzić do poważnych problemów prywatności, strat finansowych, a nawet kradzieży tożsamości. Aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia i użytkownika - wszystkie podejrzane aplikacje i rozszerzenia przeglądarki muszą zostać niezwłocznie usunięte.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Pop-up apple.com-mac-optimizer.live
Typ zagrożenia Malware Mac, wirus Mac
Fałszywa obietnica Fałszywy błąd twierdzi, że MacOS użytkownika jest zainfekowany i zachęca do pobrania narzędzia czyszczenia systemu. 
Nazwy wykrycia Spamhaus (Phishing), Fortinet (Spam), Pełna lista (VirusTotal)
Obsługiwany adres IP 94.237.52.84
Promowana niechciana aplikacja Cleanup My Mac
Objawy Twój Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany na podejrzane witryny.
Metody dystrybucji Zwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory Flash Player, pobrania pliku.
Zniszczenie Śledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata informacji prywatnych.
Usuwanie

Aby wyeliminować Pop-up apple.com-mac-optimizer.live, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.

Apple.com-mac-optimizer[.]live jest identyczna z apple.com-optimizing-mac.live, apple.com-shield.live, apple.com-scan-mac.xyz i wieloma innymi. Większość zwodniczych witryn ostrzega odwiedzających przed wykrytymi zagrożeniami/problemami i nakłania ich do zainstalowania reklamowanych aplikacji. Żadna strona internetowa nie może znaleźć takich problemów w systemach, dlatego wszystkie są fałszywe. Promowane oprogramowanie jest również często fałszywe i może nie działać zgodnie z obietnicą. Do tych zwodniczych stron można uzyskać dostęp głównie za pośrednictwem przekierowań spowodowanych natrętnymi reklamami lub PUA.

Jak zainstalowano potencjalnie niechciane aplikacje na moim komputerze?

Niektóre PUA mają „oficjalne" strony pobierania, na których zazwyczaj reklamowane są jako „bezpłatne" oprogramowanie. Jednak aplikacje te można również przypadkowo zainstalować wraz z innymi produktami. „Sprzedaż wiązana" to termin używany do opisania tej fałszywej techniki marketingowej polegającej na dołączaniu niechcianych lub złośliwych materiałów do pożądanego oprogramowania. Pośpiech w trakcie procesów pobierania/instalacji (np. ignorowanie warunków, pomijanie kroków i sekcji, korzystanie ze wstępnie ustawionych opcji itp.) - zwiększa ryzyko przypadkowego dopuszczenia dołączonych aplikacji na urządzenia. Natrętne reklamy są kolejnym znanym źródłem PUA. Po kliknięciu reklamy te mogą uruchamiać skrypty zaprojektowane do pobierania/instalowania takich aplikacji bez zgody użytkownika.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Zdecydowanie zaleca się, aby przed pobraniem/zainstalowaniem zawsze sprawdzać oprogramowanie w celu zweryfikowania jego legalności. Każde pobieranie powinno odbywać się oficjalnymi i zweryfikowanymi kanałami. Sieci udostępniania peer-to-peer (BitTorrent, eMule, Gnutella itp.), nieoficjalne i bezpłatne witryny do hostingu plików, zewnętrzne programy do pobierania plików i podobne źródła - są uważane za niewiarygodne - dlatego odradza się ich stosowanie. Należy ostrożnie obchodzić się z procesami pobierania i instalacji. Obejmuje to czytanie warunków, sprawdzanie wszystkich dostępnych opcji, korzystanie z „Niestandardowych"/"Zaawansowanych" ustawień oraz odrzucanie pobierania/instalowania dodatkowych aplikacji, narzędzi, funkcji itp. Podczas przeglądania użytkownicy powinni unikać podejrzanych witryn i reklam. Natrętne reklamy zwykle wyglądają na legalne i nieszkodliwe, jednak przekierowują na różne podejrzane witryny (np. z hazardem, pornografią, randkami dla dorosłych i inne). Jeśli użytkownicy napotkają reklamy/przekierowania tego typu, zdecydowanie zaleca się sprawdzenie systemu i usunięcie wszystkich podejrzanych aplikacji i/lub rozszerzeń/wtyczek przeglądarki. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie je wyeliminować.

Tekst prezentowany w wyskakującym oknie:

WYMAGANE NATYCHMIASTOWE DZIAŁANIE

Wykryliśmy wirusa trojańskiego (e.tre456_worm_osx) na twoim komputerze Mac.

Naciśnij OK, aby rozpocząć proces naprawy.

Zrzut ekranu strony w tle "apple.com-mac-optimizer[.]live":

apple.com-mac-optimizer[.]live background

Tekst prezentowany na tej stronie:

Twój system jest zainfekowany 3 wirusami! Piątek, 25. października 2019 godz. 15:45

Twój komputer Mac jest zainfekowany 3 wirusami. W wyniku kontroli bezpieczeństwa wykryliśmy ślady 2 malware i 1 phishingu/spyware. Uszkodzenie systemu: 28,1% - wymagane natychmiastowe usunięcie!

Natychmiastowe usunięcie wirusów jest wymagane, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu systemu, utracie aplikacji, zdjęć lub innych plików.

W MacOS 10.15 Catalina znaleziono ślady 1 phishingu/spyware.

Zagrożone są dane osobowe i bankowe.

Aby uniknąć większych szkód, kliknij natychmiast „Skanuj teraz". Nasz głęboki skan zapewni natychmiastową pomoc!

Pozostały 4 minuty i 33 sekundy, zanim obrażenia będą trwałe.

Skanuj teraz

Zrzut ekranu fałszywego skanu systemu:

apple.com-mac-optimizer[.]live fake scan

Tekst prezentowany na tej stronie:

WYMAGANE POBRANIE

Twój komputer Mac jest poważnie uszkodzony! (33,2%)

Pobierz aplikację Advanced Mac Cleaner, aby usunąć 3 wirusy ze swojego komputera Mac.

INFORMACJA O WIRUSIE

Nazwa wirusa: Tapsnake; CronDNS; Dubfishicv

Ryzyko: WYSOKIE

Zainfekowane pliki: /os/apps/hidden/os-component/X/snake.icv; /os/local/conf/keyboard/retype.icv ...

USUŃ WIRUSY TERAZ

USUWANIE WIRUSA

Aplikacja: Advanced Mac Cleaner

Ocena: 9,9/10

Cena: bezpłatna

Wygląd oszustwa "apple.com-mac-optimizer[.]live" (GIF):

Appearance of apple.com-mac-optimizer[.]live scam (GIF)

Instalator aplikacji Cleanup My Mac:

Cleanup My Mac installer

Zrzut ekranu aplikacji Cleanup My Mac:

Cleanup My Mac app

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Pop-up apple.com-mac-optimizer.live: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Pop-up apple.com-mac-optimizer.live. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner (Mac) Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć niechciane aplikacje promowane przez oszukańczą witrynę apple.com-mac-optimizer[.]live przy użyciu Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji powiązanych z twojego folderu "Aplikacje":

mac browser hijacker removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz "Aplikacje". W folderze aplikacji poszukaj "MPlayerX", "NicePlayer" lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimizer.live:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki pop-up apple.com-mac-optimizer.live z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimizer.live z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimizer.live z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z pop-up apple.com-mac-optimizer.live z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Pop-up apple.com-mac-optimizer.live kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Pop-up apple.com-mac-optimizer.live na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Pop-up apple.com-mac-optimizer.live dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner (Mac)

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny.