FacebookTwitterLinkedIn

Niechciana aplikacja Mac Cleanup Pro (Mac)

Znany również jako: Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Cleanup Pro
Poziom zniszczenia: Średni

Jak usunąć Mac Cleanup Pro z Mac?

Czym jest Mac Cleanup Pro?

Mac Cleanup Pro to podejrzana aplikacja prezentowana jako narzędzie optymalizacji/czyszczenia systemu na najwyższym poziomie. Jest to nowy wariant innej zwodniczej aplikacji o nazwie called Advanced Mac Cleaner. Jej wygląd sugeruje, że Mac Cleanup Pro jest całkowicie uzasadniona i przydatna. Warto jednak wspomnieć, że Mac Cleanup Pro często infiltruje system bez pozwolenia, ponieważ programiści promują ją za pomocą zwodniczej metody marketingowej zwanej „sprzedażą wiązaną". Jest ona również dystrybuowana za pomocą fałszywych komunikatów o błędach generowanych przez złośliwe witryny. Z tych powodów program Mac Cleanup Pro jest sklasyfikowana jako potencjalnie niechciana aplikacja (PUA).

Mac Cleanup Pro scam

Po zeskanowaniu systemu Mac Cleanup Pro generuje listę plików, które powinny zostać usunięte w celu przyspieszenia systemu. Interesujące jest to, że bezpłatna wersja programu Mac Cleanup Pro jest w stanie jedynie wykryć pliki, ale nie może ich usunąć. Dlatego, aby usunąć wykryte pliki, użytkownicy muszą zakupić pełną wersję. Problem polega na tym, że system czyszczący dystrybuowany za pomocą metody „sprzedaży wiązanej" i fałszywe błędy wyglądają wiarygodnie. Przynoszą fałszywe wyniki skanowania, aby nakłonić użytkowników do zakupu pełnych wersji i rozwiązania problemów, które nawet nie istnieją. Oznacza to, że Mac Cleanup Pro może być również jedną z tych aplikacji. Dlatego też zalecamy rozważenie jej odinstalowania. Należy również pamiętać, że „sprzedaż wiązana" jest często używana do dystrybuowania kilku niechcianych aplikacji naraz. Oznacza to, że Mac Cleanup Pro może nie być jedyną PUA, która przeniknęła do twojego komputera. W większości przypadków „sprzedaż wiązana" jest używana do dystrybucji adware i porywaczy przeglądarki. Te aplikacje są zaprojektowane tak, aby generować natrętne reklamy, powodować niechciane przekierowania i zbierać poufne informacje. Zauważ, że w większości przypadków użytkownicy nieumyślnie odwiedzają fałszywe witryny wyświetlające błędy - są na nie przekierowywani przez niechciane aplikacje. Tym samym oprócz odinstalowania Mac Cleanup Pro, powinieneś usunąć także inne podejrzane aplikacje (szczególnie jeśli spotyka cię co najmniej jedno z wyżej wymienionych).

Podsumowanie zagrożenia:
NazwaPotencjalnie niechciana aplikacja Mac Cleanup Pro
Typ zagrożeniaMalware Mac, wirus Mac
ObjawyTwój komputer Mac stał się wolniejszy niż normalnie, widzisz niechciane reklamy pop-up, jesteś przekierowywany do podstępnych witryn.
Metody dystrybucjiZwodnicze reklamy pop-up, instalatory bezpłatnego oprogramowania (sprzedaż wiązana), fałszywe instalatory flash player, pobrania plików torrent.
ZniszczenieŚledzenie przeglądania Internetu (potencjalne problemy prywatności), wyświetlanie niechcianych reklam, przekierowania na podejrzane witryny, utrata prywatnych informacji.
Usuwanie

Aby usunąć możliwe infekcje malware, przeskanuj komputer Mac profesjonalnym oprogramowaniem antywirusowym. Nasi analitycy bezpieczeństwa zalecają korzystanie z Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner dla Mac
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Mac Cleanup Pro jest całkowicie identyczna z wieloma podejrzanymi systemowymi optymalizatorami, takimi jak MacOptimizer, Mac Mechanic itd. W rzeczywistości wszystkie potencjalnie niechciane aplikacje są bardzo podobne. Oferując „użyteczne funkcje", takie aplikacje jak Mac Cleanup Pro próbują stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi/użytecznymi i nakłonienia użytkowników do instalacji. W rzeczywistości tylko niewielka część niechcianych aplikacji faktycznie zapewnia obiecane funkcje. Programy te najprawdopodobniej mają tylko jeden cel: generowanie dochodów dla programistów. Dlatego też, zamiast przynosić prawdziwą wartość rzeczywistemu użytkownikowi, często nie zapewniają niczego oprócz niechcianych przekierowań, zbierania informacji i generowania reklam, zmniejszając w ten sposób przeglądanie stron internetowych, a także stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla prywatności użytkownika i bezpieczeństwa przeglądania sieci.

Jak potencjalnie niechciane aplikacje zostały zainstalowane na moim komputerze?

Jak wspomniano powyżej, Mac Cleanup Pro jest dystrybuowana przy użyciu metody „sprzedaży wiązanej", a także fałszywych komunikatów o błędach. „Sprzedaż wiązana" to po prostu potajemna instalacja aplikacji firm trzecich wraz z regularnymi. Programiści nie są wystarczająco uczciwi, aby odpowiednio ujawnić instalację niechcianych aplikacji. Z tego powodu niechciane aplikacje są często ukryte za „Niestandardowymi"/"Zaawansowanymi" ustawieniami (lub innymi sekcjami) procesów pobierania/instalacji. W międzyczasie fałszywe błędy fałszywie twierdzą, że system jest zainfekowany w celu nakłonienia użytkowników do pobrania narzędzi, które naprawią nieistniejące błędy. Tak czy inaczej, główne przyczyny infekcji komputerowych to niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie.

Jak uniknąć instalacji potencjalnie niechcianych aplikacji?

Po pierwsze, użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność, a zatem zwracanie uwagi podczas przeglądania Internetu, a także pobierania/instalowania oprogramowania jest koniecznością. Nigdy nie wierz żadnej witrynie, która dostarcza wiadomości twierdzące, że twój komputer jest zainfekowany lub coś podobnego. Żadna przeglądarka ani witryna nie jest w stanie wykryć malware, a wszystkie te twierdzenia są fałszywe. Ponadto należy dokładnie przeanalizować kroki pobierania/instalacji i zrezygnować z dodatkowo dołączonych programów. Zalecamy unikanie korzystania z programów pobierania/instalacji stron trzecich, ponieważ większość z nich „dołącza" nieuczciwe aplikacje. Zamiast tego programy należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, korzystając z bezpośrednich linków do pobierania. PUA są również prawdopodobnie dystrybuowane za pomocą natrętnych reklam, które przekierowują na złośliwe witryny lub uruchamiają skrypty, które pobierają i instalują oprogramowanie (lub nawet malware wysokiego ryzyka). Większość z nich jest generowana przez aplikacje typu adware, co oznacza, że ​​użytkownicy, którzy napotykają podejrzane przekierowania (do stron z pornografią, grami hazardowymi, ankietami i innych podejrzanych witryn) powinni usunąć wszystkie podejrzane aplikacje i wtyczki do przeglądarek. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany PUA, zalecamy wykonanie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby je automatycznie wyeliminować.

Wygląd aplikacji Mac Cleanup Pro (GIF):

Appearance of Mac Cleanup Pro (GIF)

Zrzut ekranu aplikacji Mac Cleanup Pro:

Appearance of Mac Cleanup Pro scam

Fałszywy błąd promujący aplikację Mac Cleanup Pro:

Fake error promoting Mac Cleanup Pro

Fałszywe skanowanie wyświetlane przez wspomniany błąd:

Fake scan promoting Mac Cleanup Pro

WAŻNA INFORMACJA! Mac Cleanup Pro dodaje się do listy aplikacji uruchamianych automatycznie po zalogowaniu każdego użytkownika. Przed rozpoczęciem należy wykonać następujące kroki:

  • Przejdź do Preferencje systemowe -> Użytkownicy i grupy.
  • Kliknij swoje konto (znane również jako Bieżący użytkownik).
  • Kliknij Pozycje logowania.
  • Wyszukaj wpis "Mac Cleanup Pro". Wybierz go i kliknij przycisk "-", aby go usunąć.

Mac Cleanup Pro PUA system preferences

Natychmiastowe automatyczne usunięcie malware na Mac: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do automatycznego usuwania malware, które jest zalecane do pozbycia się złośliwego oprogramowania na Mac. Pobierz je, klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner dla Mac Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Film pokazujący, jak usunąć Mac Cleanup Pro używając Combo Cleaner:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji:

Usuwanie potencjalnie niechcianych aplikacji z twojego folderu "Aplikacje":

mac adware removal from applications folder

Kliknij ikonę Finder. W oknie Finder wybierz “Aplikacje”. W folderze aplikacji poszukaj “MPlayerX”, “NicePlayer” lub innych podejrzanych aplikacji i przenieś je do Kosza. Po usunięciu potencjalnie niechcianych aplikacji, które powodują reklamy internetowe, przeskanuj swój Mac pod kątem wszelkich pozostałych niepożądanych składników.

Usuwanie plików i folderów powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac cleanup pro:

Finder go to folder command

Kliknij ikonę Finder na pasku menu, wybierz Idź i kliknij Idź do Folderu...

step1Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchAgents:

removing adware from launch agents folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchAgents

removing adware from launch agents folder step 2W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itd. Adware powszechnie instaluje wiele plików z tym samym rozszerzeniem.

step2Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/Application Support:

removing adware from application support folder step 1

W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/Application Support

removing adware from application support folder step 2
W folderze "Application Support" sprawdź wszelkie ostatnio dodane i podejrzane foldery. Przykładowo "MplayerX" lub "NicePlayer" oraz przenieś te foldery do Kosza..

step3Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze ~/Library/LaunchAgents:

removing adware from ~launch agents folder step 1


W pasku Przejdź do Folderu... i wpisz: ~/Library/LaunchAgents

removing adware from ~launch agents folder step 2

W folderze "LaunchAgents" poszukaj wszelkich ostatnio dodanych i podejrzanych plików oraz przenieś je do Kosza. Przykłady plików wygenerowanych przez adware - "installmac.AppRemoval.plist", "myppes.download.plist", "mykotlerino.ltvbit.plist", "kuklorest.update.plist" itp. Adware powszechnie instaluje szereg plików z tym samym rozszerzeniem.

step4Poszukaj plików wygenerowanych przez adware w folderze /Library/LaunchDaemons:

removing adware from launch daemons folder step 1
W pasku Przejdź do Folderu... wpisz: /Library/LaunchDaemons

removing adware from launch daemons folder step 2W folderze "LaunchDaemons" poszukaj wszelkich podejrzanych plików. Przykładowo: "com.aoudad.net-preferences.plist", "com.myppes.net-preferences.plist", "com.kuklorest.net-preferences.plist", "com.avickUpd.plist" itp. oraz przenieś je do Kosza.

step 5 Przeskanuj swój Mac za pomocą Combo Cleaner:

Jeśli wykonałeś wszystkie kroki we właściwej kolejności, twój Mac powinien być wolny od infekcji. Aby mieć pewność, że twój system nie jest zainfekowany, uruchom skanowanie przy użyciu programu Combo Cleaner Antivirus. Pobierz GO TUTAJ. Po pobraniu pliku kliknij dwukrotnie instalator combocleaner.dmg, w otwartym oknie przeciągnij i upuść ikonę Combo Cleaner na górze ikony aplikacji. Teraz otwórz starter i kliknij ikonę Combo Cleaner. Poczekaj, aż Combo Cleaner zaktualizuje bazę definicji wirusów i kliknij przycisk "Start Combo Scan" (Uruchom skanowanie Combo).

scan-with-combo-cleaner-1

Combo Cleaner skanuje twój komputer Mac w poszukiwaniu infekcji malware. Jeśli skanowanie antywirusowe wyświetla "nie znaleziono żadnych zagrożeń" - oznacza to, że możesz kontynuować korzystanie z przewodnika usuwania. W przeciwnym razie, przed kontynuowaniem zaleca się usunięcie wszystkich wykrytych infekcji.

scan-with-combo-cleaner-2

Po usunięciu plików i folderów wygenerowanych przez adware, kontynuuj w celu usunięcia złośliwych rozszerzeń ze swoich przeglądarek internetowych.

Usuwanie strony domowej i domyślnej wyszukiwarki potencjalnie niechciana aplikacja mac cleanup pro z przeglądarek internetowych:

safari browser iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Safari:

Usuwanie rozszerzeń powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac cleanup pro z Safari:

safari browser preferences

Otwórz przeglądarkę Safari. Z paska menu wybierz "Safari" i kliknij "Preferencje...".

safari extensions window

W oknie "Preferencje" wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych rozszerzeń. Po ich zlokalizowaniu kliknij znajdujących się obok każdego z nich przycisk „Odinstaluj". Pamiętaj, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia ze swojej przeglądarki Safari – żadne z nich nie ma zasadniczego znaczenia dla jej prawidłowego działania.

  • Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z niechcianymi przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Safari.

firefox browser iconUsuwanie złośliwych wtyczek z Mozilla Firefox:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac cleanup pro z Mozilla Firefox:

accessing mozilla firefox add-ons

Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox. W prawym górnym rogu ekranu kliknij przycisk "Otwórz Menu" (trzy linie poziome). W otwartym menu wybierz "Dodatki".

removing malicious add-ons from mozilla firefox

Wybierz zakładkę "Rozszerzenia" i poszukaj ostatnio zainstalowanych oraz podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Usuń" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Mozilla Firefox – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  • Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - Przywróć Mozilla Firefox.

chrome-browser-iconUsuwanie złośliwych rozszerzeń z Google Chrome:

Usuwanie dodatków powiązanych z potencjalnie niechciana aplikacja mac cleanup pro z Google Chrome:

removing malicious google chrome extensions step 1

Otwórz Google Chrome i kliknij przycisk "Menu Chrome" (trzy linie poziome) zlokalizowany w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Z rozwijanego menu wybierz "Więcej narzędzi" oraz wybierz "Rozszerzenia".

removing malicious Google Chrome extensions step 2

W oknie "Rozszerzenia" poszukaj wszelkich ostatnio zainstalowanych i podejrzanych dodatków. Po znalezieniu kliknij przycisk "Kosz" obok każdego z nich. Zauważ, że możesz bezpiecznie odinstalować wszystkie rozszerzenia z przeglądarki Google Chrome – żadne z nich nie ma znaczącego wpływu na jej normalne działanie.

  •  Jeśli nadal doświadczasz problemów z przekierowaniami przeglądarki oraz niechcianymi reklamami - PrzywróćGoogle Chrome.

▼ Pokaż dyskusję

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Cleanup Pro kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Potencjalnie niechciana aplikacja Mac Cleanup Pro na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Usuń infekcje malware na komputerze Mac już dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ
Pobierz Combo Cleaner dla Mac

Platforma: macOS

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraZnakomita!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest ograniczony trzydniowy okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.