Jak uniknąć instalacji takiego malware, jak ransomware Money

Znany również jako: Wirus Money
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware Money

Czym jest Money?

Ransomware Money jest częścią Dharma, odkrytego przez Jakuba Kroustek. Złośliwe oprogramowanie tego typu jest zwykle zaprojektowane tak, aby blokować dostęp do danych poprzez ich szyfrowanie. Aby odzyskać dostęp do swoich plików, ofiary muszą skorzystać z narzędzi deszyfrujących i/lub kluczy, które można kupić od cyberprzestępców, którzy zaprojektowali określone ransomware. Money zmienia nazwy zaszyfrowanych plików poprzez dodanie do nich numeru identyfikacyjnego, adresu e-mail i rozszerzenia "1.jpg" na "1.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].money" itd. Instrukcje dotyczące sposobu zapłaty okupu i kontaktu z cyberprzestępcami znajdują się w oknie pop-up i pliku tekstowym o nazwie"FILES ENCRYPTED.txt".

„FILES ENCRYPTED.txt” zawiera adres e-mail ([email protected]), z którego ofiary muszą korzystać, aby skontaktować się z programistami Money. Jak podano w oknie pop-up Money, e-mail musi zawierać wyznaczony identyfikator. Ofiary mogą również dołączyć jeden zaszyfrowany plik, który cyberprzestępcy odszyfrują za darmo. Zazwyczaj programiści ransomware oferują bezpłatne odszyfrowanie niektórych lub jednego pliku, aby udowodnić, że dysponują narzędziem zdolnym do odszyfrowania plików. Cena narzędzia, które może odszyfrować pliki zaszyfrowane za pomocą Money, nie jest znana. Jednak wspomniano, że zależy ona od tego, jak szybko ofiary skontaktują się z tymi cyberprzestępcami. Ponadto ofiary są ostrzegane, aby nie próbowały zmieniać nazw plików, odszyfrować ich za pomocą innego narzędzia, używać oprogramowania antywirusowego itp. Według twórców Money takie działania mogą spowodować trwałą utratę danych. Mówiąc najprościej, jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest zapłacenie okupu i poczekanie, aż cyberprzestępcy wyślą narzędzie deszyfrujące. Niestety jest tak w przypadku większości programów ransomware: szyfrują one pliki przy użyciu silnych algorytmów szyfrowania i tylko programiści ransomware mogą udostępnić narzędzia i/lub klucze, które mogą odblokować pliki ofiary. Jednak nie zaleca się ufania ludziom, którzy tworzą te programy, ponieważ dość często nie dotrzymują swoich obietnic. Po otrzymaniu zapłaty zaczynają ignorować swoje ofiary. Innymi słowy, ludzie, którzy im ufają (płacą) często zostają oszukani. Aby bezpłatnie odzyskać pliki, zalecamy przywrócenie ich z utworzonej kopii zapasowej. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy użytkownik utworzył kopię zapasową przed szyfrowaniem.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

Money decrypt instructions

Ransomware Money jest dość podobne do innych programów tego typu, na przykład Ebola, Domn i RSA. Zwykle programy ransomware uniemożliwiają ofiarom dostęp do ich plików, aby cyberprzestępcy mogli je szantażować, zmuszając do zapłacenia im okupu za narzędzia odszyfrowujące. Dwie najczęstsze różnice to zazwyczaj wysokość okupu i algorytm szyfrowania (symetryczny lub asymetryczny), który służy do zaszyfrowania danych. Tak czy inaczej, w większości przypadków szyfrowanie jest niemożliwe do „złamania", a jedynym sposobem na odszyfrowanie plików jest użycie narzędzi, które mają tylko programiści określonego ransomware. Można uniknąć konieczności płacenia cyberprzestępcom tylko wtedy, gdy ransomware nie jest ukończone, zawiera błędy, wady itp. lub istnieje kopia zapasowa, której można użyć do odzyskania utraconych plików. Dlatego też zawsze warto tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je na zdalnym serwerze lub odłączonym urządzeniu pamięci.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

W większości przypadków cyberprzestępcy rozsyłają malware za pośrednictwem wiadomości e-mail, trojanów, podejrzanych kanałów/źródeł pobierania, nieoficjalnych narzędzi do aktywacji lub aktualizacji oprogramowania. Wysyłają e-maile zawierające załączniki lub linki internetowe i liczą, że odbiorcy je otworzą. Zazwyczaj, gdy ludzie otwierają te załączniki, pozwalają na zainstalowanie malware, takiego jak ransomware. Przykładami plików używanych do rozsyłania malware za pośrednictwem wiadomości e-mail są dokumenty Microsoft Office, dokumenty PDF, archiwa takie jak ZIP, RAR, pliki wykonywalne, takie jak .exe i pliki JavaScript. Trojany to złośliwe programy, które często są zaprojektowane do wywoływania infekcji łańcuchowych. Mówiąc prosto, jeśli są zainstalowane, trojany pobierają i instalują dodatkowe malware. Do rozsyłania złośliwego oprogramowania można również używać zewnętrznych programów do pobierania plików, witryn z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (takich jak torrenty, eMule), stron pobierania freeware i innych podobnych kanałów. Cyberprzestępcy prezentują przesłane pliki jako uzasadnione i mają nadzieję, że ktoś je pobierze i otworzy. Użytkownicy, którzy otwierają takie pliki, często sami instalują malware. Nieoficjalne narzędzia do aktywacji oprogramowania rzekomo pozwalają użytkownikom ominąć płatne aktywacje licencjonowanych programów. Jednak narzędzia tego typu są często zaprojektowane przez cyberprzestępców, którzy próbują zainfekować komputery złośliwymi programami. Fałszywe aktualizacje oprogramowania, jeśli są używane, instalują malware zamiast aktualizacji lub wykorzystują błędy/wady nieaktualnego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus Money
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .money
Wiadomość z żądaniem okupu Okno pop-up i plik FILES ENCRYPTED.txt
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus Money, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Zdecydowanie zalecamy, aby nie otwierać załączników (ani linków internetowych), które są dołączane do nieistotnych e-maili i gdy te e-maile są odbierane z nieznanych, podejrzanych adresów. Aktualizuj zainstalowane oprogramowanie za pomocą wbudowanych funkcji lub narzędzi zaprojektowanych przez oficjalnych programistów. Pobieraj pliki i programy z oficjalnych witryn i unikaj korzystania z innych źródeł. Nieoficjalne narzędzia do aktywacji („łamania") oprogramowania są nielegalne i często powodują instalację złośliwego oprogramowania. Narzędzia tego typu również nie powinny być używane. Ostatecznie zalecamy również zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego lub antywirusowego i regularne skanowanie systemu operacyjnego. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany Money, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware Money:

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane!

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane z powodu problemu z bezpieczeństwem twojego komputera. Jeśli chcesz je odzyskać, napisz do nas na adres e-mail [email protected]

W tytule wiadomości wpisz ten identyfikator: 1E857D00

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 24 godzin napisz do nas na ten e-mail: [email protected]

Musisz zapłacić za odszyfrowanie w Bitcoinach. Cena zależy od tego, jak szybko do nas napiszesz. Po dokonaniu płatności prześlemy ci narzędzie deszyfrujące, które odszyfruje wszystkie twoje pliki.

Bezpłatne odszyfrowanie jako gwarancja

Przed zapłaceniem możesz wysłać do 1 pliku w celu bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar pliku musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a plik nie powinien zawierać cennych informacji (baz danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

Jak zdobyć Bitcoiny

Najprostszym sposobem na zakup Bitcoinów jest strona LocalBitcoins. Musisz się zarejestrować, kliknąć „Kup bitcoiny" i wybrać sprzedawcę według metody płatności i ceny.

https://localbitcoins.com/buy_bitcoins

Możesz również znaleźć inne miejsca do kupienia Bitcoinów i przewodnik dla początkujących tutaj:

http://www.coindesk.com/information/how-can-i-buy-bitcoins/

Uwaga!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego Money ("FILES ENCRYPTED.txt"):

Money text file

Tekst w tym pliku:

Wszystkie twoje dane zostały zablokowane

Chcesz je odzyskać?

Napisz na [email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez Money (rozszerzenie ".money"):

Files encrypted by Money

Usuwanie ransomware Money:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus Money: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus Money. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem Money. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Next, type this line: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware Money).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki Money.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty Money są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez Money możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak Money.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware Money:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15878-money-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus Money kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus Money na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus Money dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.