Usuwanie infekcji ransomware .pdf

Znany również jako: Wirus .pdf
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware .pdf

Czym jest .pdf ransomware?

.pdf to infekcja typu ransomware, która należy do rodziny ransomware Dharma. Jak w przypadku większości infekcji z tej rodziny, ransomware .pdf zostało odkryte przez Jakuba Kroustek. APo udanej infiltracji plik .pdf szyfruje większość przechowywanych danych, przez co nie nadają się one do użytku. Ponadto .pdf zmienia nazwę każdego pliku, dołączając do niego identyfikator ofiary, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".pdf". Na przykład nazwa "sample.jpg" zostałaby zmieniona na "sample.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].pdf". Zauważ, że ".pdf" to rozszerzenie całkowicie oryginalnego formatu Portable Document Format (PDF), atego zaszyfrowane pliki najprawdopodobniej otrzymają ikonę pliku PDF. Nie daj się jednak oszukać. Pliki z pewnością są szyfrowane i nie jest tak, że ich formaty zostały po prostu zmienione. Po zakończeniu szyfrowania .pdf otwiera okno pop-up (aplikację HTML) i zostawia na pulpicie plik tekstowy "RETURN FILES.txt".

Następnie utworzony plik tekstowy wyświetla krótką wiadomość, że dane są zaszyfrowane i zachęca ofiary do skontaktowania się z programistami .pdf. Tymczasem aplikacja HTML zapewnia znacznie więcej informacji. Twierdzi, że ​​pliki są zaszyfrowane przy użyciu szyfrowania RSA-1024 oraz że do ich odzyskania niezbędny jest unikalny klucz deszyfrujący. Niestety, jest to całkowita prawda. RSA-1024 to asymetryczny algorytm zaprojektowany do generowania dwóch unikalnych kluczy indywidualnie dla każdej ofiary. Klucz publiczny służy do szyfrowania danych, podczas gdy klucz prywatny służy do ich deszyfrowania. Problem polega na tym, że ofiary nie mają dostępu do swoich kluczy prywatnych, ponieważ wszystkie są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów .pdf. Z tego powodu osoby te mogą łatwo szantażować ofiary, oferując płatne odzyskiwanie. Cena za deszyfrowanie jest obecnie nieznana. Warto jednak wspomnieć, że wysokość okupu waha się zwykle między 500 $ a 1 500 $, a oszuści żądają zapłaty w różnych kryptowalutach, takich jak Bitcoin, Moneros, DASH, Ethereum lub innych. Teraz warto wspomnieć, że programiści .pdf oferują bezpłatne odszyfrowanie 1 pliku (do 1 MB, niezarchiwizowanego). Robią to z zamiarem udowodnienia, że ​​rzeczywiście są w stanie odzyskać dane i zdobyć zaufanie ofiary. Jednak nawet jeśli możesz sobie pozwolić na zapłatę, nigdy nie powinieneś tego robić. Programiści ransomware są znani z ignorowania swoich ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Innymi słowy, płacenie najprawdopodobniej nie przyniesie pozytywnych rezultatów, a użytkownicy zostaną oszukani. Z tego powodu wszelkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, należy zignorować. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie RSA-1024 i odzyskać dane za darmo. Dlatego jedyne, co mogą zrobić ofiary, to przywrócić wszystko z kopii zapasowej, jeśli taka istnieje.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

.pdf decrypt instructions

.pdf jest praktycznie identyczne z dziesiątkami innych infekcji typu ransomware, takimi jak Sguard, Cetori, NEMTY PROJECT. Zauważ, że chociaż twórcy są różni, wszystkie infekcje ransomware są praktycznie identyczne. Prawie wszystkie z nich zostały zaprojektowane w celu naruszenia bezpieczeństwa danych (zwykle przez szyfrowanie), aby programiści mogli żądać okupu, oferując ich płatne odzyskanie. Problem polega na tym, że szyfrowanie jest zwykle wykonywane przy użyciu AES, RSA i innych podobnych kryptografii, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego jeśli wirus jest w pełni rozwinięty i nie ma błędów/wad, manualne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Infekcje ransomware są jednym z głównych powodów, dla których należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej (zewnętrznym dysku twardym, dysku flash lub podobnym). Dzieje się tak, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe będą zagrożone wraz ze zwykłymi danymi. W rzeczywistości powinieneś mieć wiele kopii zapasowych przechowywanych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że używany serwer/urządzenie pamięci zostanie uszkodzone.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści rozpowszechniają plik .pdf, jest obecnie niepotwierdzony. Jednak infekcje tego typu są zwykle dystrybuowane za pomocą trojanów, fałszywych aktualizacji oprogramowania i narzędzi łamania oprogramowania, spamu i źródeł pobierania stron trzecich (np. sieci peer-to-peer [P2P], witryn z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryn z bezpłatnym hostingiem plików itp. ). Trojany to lekkie złośliwe aplikacje, które potajemnie infiltrują komputery i wprowadzają do nich dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Fałszywe narzędzia aktualizacji i łamania oprogramowania infekują systemy zamiast realizować ich rzeczywisty cel, jakim jest aktualizacja/aktywacja oprogramowania. Kampanie spamowe e-mail służą do wysyłania setek tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (np. linki/pliki) i wiadomości opisujące te załączniki jako różne ważne dokumenty (np. pokwitowania, faktury, rachunki itp.) oraz zachęcają odbiorców do ich otworzenia. To samo dotyczy nieoficjalnych źródeł pobierania, które oszuści używają do prezentowania złośliwych plików wykonywalnych jako oryginalnego oprogramowania, nakłaniając w ten sposób użytkowników do manualnego pobrania/instalacji malware. Podsumowując, nieostrożne zachowanie i brak wiedzy są głównymi przyczynami infekcji komputerowych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus .pdf
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .pdf (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary oraz adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu Plik tekstowy RETURN FILES.txt, okno pop-up (aplikacja HTML)
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzedmio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie jest wyświetlana wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bz zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus .pdf, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Spyhunter.
▼ Pobierz Spyhunter
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby usunąć malware, musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zrozumieć, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę podczas pobierania/instalacji/aktualizacji, a także podczas ogólnego przeglądania Internetu. Pobieraj pożądane programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Niezbędne jest prawidłowe utrzymywanie oprogramowania, co oznacza, że ​​najważniejsze jest bieżące aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Aktualizacje oprogramowania należy jednak wykonywać przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnianych wyłącznie przez oficjalnego programistę. Korzystanie z zewnętrznych programów pobierania/instalacji/aktualizacji jest ryzykowne, ponieważ narzędzia te często zawierają nieuczciwe aplikacje. Teraz bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością. Jakby tego było mało, ogromna większość narzędzi do łamania oprogramowania jest fałszywa, a zatem korzystanie z nich jest ryzykowne. Z tego powodu nigdy nie należy próbować aktywować zainstalowanych aplikacji przy użyciu narzędzi stron trzecich/nielegalnych. Bardzo ważna jest również ostrożna obsługa wszystkich otrzymanych załączników e-mail. Pliki/linki, które są nieistotne i zostały otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nigdy nie powinny być otwierane. Zawsze miej zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego - pomoże ono wykryć i wyeliminować malware, zanim system zostanie uszkodzony. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany .pdf, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą  Spyhunter, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware .pdf (aplikacja HTML):

Wszystkie PLIKI ZASZYFROWANE „RSA1024"

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane !!!JEŚLI CHCESZ JE ODZYSKAĆ, NAPISZ NAS NA E-MAIL [email protected]

W WIADOMOŚCI PODAJ SWOJE ID, ID 1E857D00

JEŚLI NIE OTRZYMASZ ODPOWIEDZI, NAPISZ NA E-MAIL: [email protected]

TWÓJ TAJNY KLUCZ BĘDZIE PRZECHOWYWANY NA SERWERZE 7 DNI. PO 7 DNIACH MOŻE ZOSTAĆ NADPISANY INNYMI KLUCZAMI. NIE TRAĆ CZASU, CZEKAJĄC, ABY DO NAS NAPISAĆ.

BEZPŁATNE ODSZYFROWANIE JAKO DOWÓD

Możesz wysłać nam maksymalnie 1 plik do bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (bazy danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

PROCES DESZYFROWANIA:

Po upewnieniu się, że istnieje możliwość odszyfrowania, prześlij pieniądze na nasz portfel Bitcoin. Jak tylko otrzymamy pieniądze, wyślemy ci:

1. Program deszyfrujący.

2. Szczegółowe instrukcje deszyfrowania.

3. I indywidualne klucze do odszyfrowywania twoich plików.

!OSTRZEŻENIE!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego .pdf ("RETURN FILES.txt"):

.pdf text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane są szyfrowane!

Aby je odzyskać, celu napisz na adres:

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez .pdf (rozszerzenie "pdf"):

Files encrypted by .pdf

Usuwanie ransomware .pdf:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus .pdf: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Spyhunter to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus .pdf. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Spyhunter Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem .pdf. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware .pdf).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki .pdf.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty .pdf są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez .pdf możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak .pdf.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators obejmuje funkcję "Kontrolowanego dostępu do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware .pdf:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15698-pdf-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus .pdf kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus .pdf na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus .pdf dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Spyhunter

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Spyhunter:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby usunąć malware musisz zakupić pełną wersję Spyhunter.