Usuwanie infekcji ransomware .pdf

Znany również jako: Wirus .pdf
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransomware .pdf

Czym jest .pdf ransomware?

.pdf to infekcja typu ransomware, która należy do rodziny ransomware Dharma. Jak w przypadku większości infekcji z tej rodziny, ransomware .pdf zostało odkryte przez Jakuba Kroustek. APo udanej infiltracji plik .pdf szyfruje większość przechowywanych danych, przez co nie nadają się one do użytku. Ponadto .pdf zmienia nazwę każdego pliku, dołączając do niego identyfikator ofiary, adres e-mail programisty i rozszerzenie ".pdf". Na przykład nazwa "sample.jpg" zostałaby zmieniona na "sample.jpg.id-1E857D00.[[email protected]].pdf". Zauważ, że ".pdf" to rozszerzenie całkowicie oryginalnego formatu Portable Document Format (PDF), atego zaszyfrowane pliki najprawdopodobniej otrzymają ikonę pliku PDF. Nie daj się jednak oszukać. Pliki z pewnością są szyfrowane i nie jest tak, że ich formaty zostały po prostu zmienione. Po zakończeniu szyfrowania .pdf otwiera okno pop-up (aplikację HTML) i zostawia na pulpicie plik tekstowy "RETURN FILES.txt".

Następnie utworzony plik tekstowy wyświetla krótką wiadomość, że dane są zaszyfrowane i zachęca ofiary do skontaktowania się z programistami .pdf. Tymczasem aplikacja HTML zapewnia znacznie więcej informacji. Twierdzi, że ​​pliki są zaszyfrowane przy użyciu szyfrowania RSA-1024 oraz że do ich odzyskania niezbędny jest unikalny klucz deszyfrujący. Niestety, jest to całkowita prawda. RSA-1024 to asymetryczny algorytm zaprojektowany do generowania dwóch unikalnych kluczy indywidualnie dla każdej ofiary. Klucz publiczny służy do szyfrowania danych, podczas gdy klucz prywatny służy do ich deszyfrowania. Problem polega na tym, że ofiary nie mają dostępu do swoich kluczy prywatnych, ponieważ wszystkie są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów .pdf. Z tego powodu osoby te mogą łatwo szantażować ofiary, oferując płatne odzyskiwanie. Cena za deszyfrowanie jest obecnie nieznana. Warto jednak wspomnieć, że wysokość okupu waha się zwykle między 500 $ a 1 500 $, a oszuści żądają zapłaty w różnych kryptowalutach, takich jak Bitcoin, Moneros, DASH, Ethereum lub innych. Teraz warto wspomnieć, że programiści .pdf oferują bezpłatne odszyfrowanie 1 pliku (do 1 MB, niezarchiwizowanego). Robią to z zamiarem udowodnienia, że ​​rzeczywiście są w stanie odzyskać dane i zdobyć zaufanie ofiary. Jednak nawet jeśli możesz sobie pozwolić na zapłatę, nigdy nie powinieneś tego robić. Programiści ransomware są znani z ignorowania swoich ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Innymi słowy, płacenie najprawdopodobniej nie przyniesie pozytywnych rezultatów, a użytkownicy zostaną oszukani. Z tego powodu wszelkie zachęty do dokonania płatności, a nawet kontaktu z tymi osobami, należy zignorować. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie RSA-1024 i odzyskać dane za darmo. Dlatego jedyne, co mogą zrobić ofiary, to przywrócić wszystko z kopii zapasowej, jeśli taka istnieje.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

.pdf decrypt instructions

.pdf jest praktycznie identyczne z dziesiątkami innych infekcji typu ransomware, takimi jak Sguard, Cetori, NEMTY PROJECT. Zauważ, że chociaż twórcy są różni, wszystkie infekcje ransomware są praktycznie identyczne. Prawie wszystkie z nich zostały zaprojektowane w celu naruszenia bezpieczeństwa danych (zwykle przez szyfrowanie), aby programiści mogli żądać okupu, oferując ich płatne odzyskanie. Problem polega na tym, że szyfrowanie jest zwykle wykonywane przy użyciu AES, RSA i innych podobnych kryptografii, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego jeśli wirus jest w pełni rozwinięty i nie ma błędów/wad, manualne odzyskanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Infekcje ransomware są jednym z głównych powodów, dla których należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych. Pamiętaj jednak, aby przechowywać je na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub odłączonym urządzeniu pamięci masowej (zewnętrznym dysku twardym, dysku flash lub podobnym). Dzieje się tak, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe będą zagrożone wraz ze zwykłymi danymi. W rzeczywistości powinieneś mieć wiele kopii zapasowych przechowywanych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że używany serwer/urządzenie pamięci zostanie uszkodzone.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści rozpowszechniają plik .pdf, jest obecnie niepotwierdzony. Jednak infekcje tego typu są zwykle dystrybuowane za pomocą trojanów, fałszywych aktualizacji oprogramowania i narzędzi łamania oprogramowania, spamu i źródeł pobierania stron trzecich (np. sieci peer-to-peer [P2P], witryn z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryn z bezpłatnym hostingiem plików itp. ). Trojany to lekkie złośliwe aplikacje, które potajemnie infiltrują komputery i wprowadzają do nich dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Fałszywe narzędzia aktualizacji i łamania oprogramowania infekują systemy zamiast realizować ich rzeczywisty cel, jakim jest aktualizacja/aktywacja oprogramowania. Kampanie spamowe e-mail służą do wysyłania setek tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (np. linki/pliki) i wiadomości opisujące te załączniki jako różne ważne dokumenty (np. pokwitowania, faktury, rachunki itp.) oraz zachęcają odbiorców do ich otworzenia. To samo dotyczy nieoficjalnych źródeł pobierania, które oszuści używają do prezentowania złośliwych plików wykonywalnych jako oryginalnego oprogramowania, nakłaniając w ten sposób użytkowników do manualnego pobrania/instalacji malware. Podsumowując, nieostrożne zachowanie i brak wiedzy są głównymi przyczynami infekcji komputerowych.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus .pdf
Typ zagrożenia Ransomware, wirusz szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanego pliku .pdf (to ransomware zmienia również nazwy plików, dodając do nich unikalne ID ofiary oraz adres e-mail deweloperów)
Wiadomość z żądaniem okupu Plik tekstowy RETURN FILES.txt, okno pop-up (aplikacja HTML)
Kontakt z cyberprzestępcami [email protected]
Nazwy wykrycia Avast (Win32:RansomX-gen [Ransom]), BitDefender (Trojan.Ransom.Crysis.E), ESET-NOD32 (wariant Win32/Filecoder.Crysis.P), Kaspersky (Trojan-Ransom.Win32.Crusis.to), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze. Poprzedmio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie jest wyświetlana wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bz zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstalowane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus .pdf, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Aby temu zapobiec, użytkownicy muszą najpierw zrozumieć, że kluczem do bezpieczeństwa komputera jest ostrożność. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę podczas pobierania/instalacji/aktualizacji, a także podczas ogólnego przeglądania Internetu. Pobieraj pożądane programy wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Niezbędne jest prawidłowe utrzymywanie oprogramowania, co oznacza, że ​​najważniejsze jest bieżące aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Aktualizacje oprogramowania należy jednak wykonywać przy użyciu wbudowanych funkcji lub narzędzi udostępnianych wyłącznie przez oficjalnego programistę. Korzystanie z zewnętrznych programów pobierania/instalacji/aktualizacji jest ryzykowne, ponieważ narzędzia te często zawierają nieuczciwe aplikacje. Teraz bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że piractwo komputerowe jest cyberprzestępczością. Jakby tego było mało, ogromna większość narzędzi do łamania oprogramowania jest fałszywa, a zatem korzystanie z nich jest ryzykowne. Z tego powodu nigdy nie należy próbować aktywować zainstalowanych aplikacji przy użyciu narzędzi stron trzecich/nielegalnych. Bardzo ważna jest również ostrożna obsługa wszystkich otrzymanych załączników e-mail. Pliki/linki, które są nieistotne i zostały otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nigdy nie powinny być otwierane. Zawsze miej zainstalowane i uruchomione renomowane oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego - pomoże ono wykryć i wyeliminować malware, zanim system zostanie uszkodzony. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany .pdf, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w oknie pop-up ransomware .pdf (aplikacja HTML):

Wszystkie PLIKI ZASZYFROWANE „RSA1024"

Wszystkie twoje pliki zostały zaszyfrowane !!!JEŚLI CHCESZ JE ODZYSKAĆ, NAPISZ NAS NA E-MAIL [email protected]

W WIADOMOŚCI PODAJ SWOJE ID, ID 1E857D00

JEŚLI NIE OTRZYMASZ ODPOWIEDZI, NAPISZ NA E-MAIL: [email protected]

TWÓJ TAJNY KLUCZ BĘDZIE PRZECHOWYWANY NA SERWERZE 7 DNI. PO 7 DNIACH MOŻE ZOSTAĆ NADPISANY INNYMI KLUCZAMI. NIE TRAĆ CZASU, CZEKAJĄC, ABY DO NAS NAPISAĆ.

BEZPŁATNE ODSZYFROWANIE JAKO DOWÓD

Możesz wysłać nam maksymalnie 1 plik do bezpłatnego odszyfrowania. Łączny rozmiar plików musi być mniejszy niż 1 Mb (nie zarchiwizowany), a pliki nie powinny zawierać cennych informacji (bazy danych, kopii zapasowych, dużych arkuszy Excela itp.)

PROCES DESZYFROWANIA:

Po upewnieniu się, że istnieje możliwość odszyfrowania, prześlij pieniądze na nasz portfel Bitcoin. Jak tylko otrzymamy pieniądze, wyślemy ci:

1. Program deszyfrujący.

2. Szczegółowe instrukcje deszyfrowania.

3. I indywidualne klucze do odszyfrowywania twoich plików.

!OSTRZEŻENIE!

Nie zmieniaj nazw zaszyfrowanych plików.

Nie próbuj odszyfrować danych przy użyciu oprogramowania innych firm. Może to spowodować trwałą utratę danych.

Odszyfrowanie twoich plików za pomocą stron trzecich może spowodować wzrost ceny (dodadzą opłatę do naszej) lub możesz stać się ofiarą oszustwa.

Zrzut ekranu pliku tekstowego .pdf ("RETURN FILES.txt"):

.pdf text file

Tekst prezentowany w tym pliku:

Wszystkie twoje dane są szyfrowane!

Aby je odzyskać, celu napisz na adres:

[email protected]

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez .pdf (rozszerzenie "pdf"):

Files encrypted by .pdf

Usuwanie ransomware .pdf:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus .pdf: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus .pdf. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje ransomware mają na celu szyfrowanie plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowanie ich, a nawet rozsyłanie w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od Internetu.

Najłatwiejszym sposobem na odłączenie komputera od Internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są podłączone przez sieć bezprzewodową i dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie zaawansowani technicznie), odłączanie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również ręcznie odłączyć system za pomocą Panelu sterowania:

 • Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:

Disconnecting computer from the Internet (step 1)

 • W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":

Disconnecting computer from the Internet (step 2)

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z Internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączenia, kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz „Włącz".

Disconnecting computer from the Internet (step 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

 • Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":

Ejecting external storage devices

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre typy ransomware mogą porwać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, dopóki infekcja nie zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware używają wiadomości z żądaniem okupu jako wstępu (patrz plik tekstowy ransomware WALDO poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 1)

Dzieje się tak jednak rzadko. W większości przypadków infekcje ransomware prezentują bardziej bezpośrednie wiadomości, stwierdzając po prostu, że dane są zaszyfrowane i że ofiary muszą zapłacić pewien rodzaj okupu. Zauważ, że infekcje ransomware zwykle generują wiadomości z różnymi nazwami plików (na przykład „_readme.txt", „READ-ME.txt", „DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", „DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy wiadomości z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na rozpoznanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw jest rodzajowa, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, nawet jeśli dostarczone wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego użycie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład, próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy mogą ostatecznie trwale uszkodzić pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazywane przez rozszerzenia, które dołączają (patrz pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe poniżej).

Identify ransomware-type infection (step 2)

Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład „.encrypted", „.enc", „.crypted", „.locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware według dołączonego rozszerzenia staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na wykrycie infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (zalecamy przesłanie obu, jeśli to możliwe).

Identify ransomware-type infection (step 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a ty otrzymasz różne informacje, takie jak nazwa rodziny złośliwego oprogramowania, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identify ransomware-type infection (step 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identify ransomware-type infection (step 5)

Jeśli twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać Internet za pomocą określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych e-maili kontaktowych, adresów portfela kryptowalutowego itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania stosowane w przypadku większości infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane, a jeśli szyfrowanie jest wykonywane prawidłowo, tylko programista jest w stanie przywrócić dane. Wynika to z faktu, że odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast wykorzystywać zainfekowaną maszynę jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny ransomware wysokiej klasy są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie danych zaszyfrowanych bez udziału programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, kluczy przechowywanych lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępność narzędzi do odszyfrowania ransomware, które zinfiltrowało twój komputer.

Znalezienie w Internecie odpowiedniego narzędzia do odszyfrowania może być bardzo frustrujące. Z tego powodu zalecamy skorzystanie z No More Ransom Project i to tutaj przydatne jest zidentyfikowanie infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, aby wyświetlić wszystkie dostępne narzędzia do odszyfrowania (jeśli takie istnieją).

Searching for ransomware decryption tools in nomoreransom.org website

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych:

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, rodzaju wykorzystanego algorytmu szyfrowania itp.) możliwe może być przywrócenie danych za pomocą pewnych narzędzi innych firm. Dlatego zalecamy korzystanie z EaseUS Data Recovery Wizard Pro. To narzędzie obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (niewielka wiedza jest potrzebna do odzyskania danych).

▼ Pobierz
EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro umożliwia skanowanie dysków i wyświetlanie plików do odzyskania - aby je przywrócić, musisz wykupić licencję.

Krok 1: Przeprowadź skanowanie.

 • Najedź myszką na partycję, którą chcesz przeskanować i wybierz „Skanowanie". Możesz także wybrać określony folder lub kliknąć ikony skrótów, aby zeskanować pulpit lub Kosz:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 1)

 • Poczekaj, aż EaseUS Data Recovery Wizard Pro zakończy skanowanie. Czas trwania skanowania zależy od ilości skanowanych plików (zarówno ilościowych, jak i wielkościowych) (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego bądź cierpliwy podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmienianie lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/treści) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Scanning the storage drive with EaseUS Data Recovery Wizard PRO (step 2)

Krok 2: Przywrócenie danych.

 • Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz przywrócić, i po prostu kliknij „Przywróć". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku. Należy również pamiętać, że wersja próbna programu EaseUS Data Recovery Wizard Pro może skanować dyski i wyświetlać pliki do odzyskania - aby je przywrócić, musisz kupić licencję:

Recovering data with EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Krok 3: Zapisz sesję skanowania (opcjonalnie).

 • Zalecamy zapisanie sesji skanowania po zakończeniu przywracania, na wypadek, gdybyś później zdecydował się odzyskać dodatkowe pliki. Po prostu kliknij ikonę „Zapisz sesję skanowania" w prawym górnym rogu ekranu i wybierz lokalizację pliku do zapisania. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie będziesz musiał ponownie skanować dysku pamięci, gdy będziesz chciał coś przywrócić. Pamiętaj jednak, że dane usunięte po zakończeniu sesji skanowania nie będą wyświetlane:

Saving scan session in EaseUS Data Recovery Wizard Pro

Tworzenie kopii zapasowych danych:

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl przed siebie.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli wpadniesz w sytuację, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny (w większości przypadków to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), stracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. To właśnie jest zaletą posiadania wielu partycji: jeśli całe urządzenie pamięci jest przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i odpowiednie przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dlatego jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Najbardziej niezawodną metodą tworzenia kopii zapasowych jest użycie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go od zasilania. Skopiuj dane na zewnętrzny dysk twardy, dysk flash, dysk SSD, dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej, odłącz je i przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być regularnie wykonywane. Możesz także użyć usługi w chmurze lub zdalnego serwera. W tym przypadku wymagane jest połączenie z Internetem i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa. Dlatego należy rozważyć użycie aplikacji do tworzenia lokalnych kopii zapasowych danych.

▼ Pobierz
EaseUS Todo Backup

Pobierając oprogramowanie wymienione na tej stronie, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności i Warunki użytkowania. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na EaseUS Todo Backup. Dostępny 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Zalecamy korzystanie z aplikacji EaseUS Todo Backup. Edycja „Home" programu EaseUS Todo Backup jest zwykle bardziej niż wystarczająca dla zwykłych użytkowników, jednak edycja „Business" jest bardziej odpowiednia dla firm i dużych sieci komputerowych. Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia rozbudowane funkcje ochrony danych. Możesz łatwo tworzyć kopie zapasowe oraz szyfrować oraz kompresować je w celu zwiększenia ochrony i oszczędności pamięci. Pozwala także na ustawianie harmonogramów tworzenia kopii zapasowych, tworzenie urządzeń rozruchowych i przywracanie systemu w przypadku awarii. Możesz łatwo wybrać miejsce przechowywania utworzonej kopii zapasowej: lokalnie; przesłane na dysk zewnętrzny; FTP; w chmurze lub w innym miejscu. Podsumowując, EaseUS Todo Backup to kompleksowe narzędzie, które zapewnia wszystkie funkcje wymagane do prawidłowego tworzenia kopii zapasowych twoich danych.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest praktycznie identyczny niezależnie od elementu (pliku, partycji, całego systemu), którego kopię zapasową chcesz wykonać. Weźmy za przykład funkcję Kopia zapasowa plików:

Krok 1: Wybierz element do utworzenia kopii zapasowej.

 • Kliknij ikonę „Menu" w lewym górnym rogu ekranu, aby wyświetlić menu i wybierz „Kopię zapasową pliku":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 1)

 • Wybierz pliki, których kopię zapasową chcesz wykonać. Możesz także wprowadzić nazwę i opis kopii zapasowej, która zostanie utworzona:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 2)

Krok 2: Zmień ustawienia domyślne.

Aplikacja EaseUS Todo Backup zapewnia szereg dodatkowych opcji, które można dodawać/zmieniać podczas tworzenia kopii zapasowej. Przykładowo, możesz zaszyfrować dane (dodać hasło), wybrać stopień kompresji (jak bardzo skompresować kopię zapasową), wydajność (ile zasobów systemowych należy na nią przeznaczyć), dodać powiadomienie e-mail (otrzymasz e-mail po zakończeniu procesu) itd.

 • Aby otworzyć okno opcji, kliknij przycisk „Opcje kopii zapasowej" w lewym dolnym rogu ekranu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 3)

 • Wybierz ustawienia, które chcesz zmienić, i kliknij „Zapisz". Możesz także przywrócić zmiany, klikając „Przywróć do ustawień początkowych":

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 4)

Krok 3: Wybierz miejsce docelowe kopii zapasowej.

Jak wspomniano powyżej, EaseUS Todo Backup pozwala wybrać, gdzie mają być zapisywane kopie zapasowe - lokalnie lub zewnętrznie.

 • Kliknij przycisk „Przeglądaj..." i wybierz lokalizację, w której chcesz zapisać kopię zapasową:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 5)

Krok 4: Środki bezpieczeństwa i zakończenie procesu.

W zależności od wybranej lokalizacji istnieje szereg środków, które powinieneś lub których nie powinieneś podjąć. Jeśli przesyłasz do lokalizacji podłączonej do Internetu (na przykład w chmurze, FTP itp.), pamiętaj o utrzymaniu połączenia internetowego, w przeciwnym razie będziesz musiał zacząć od nowa. To samo dotyczy zewnętrznych urządzeń pamięci masowej - nie odłączaj ich, dopóki proces się nie zakończy.

 • Pasek postępu wyświetla szacowany czas pozostały do zakończenia. Tworzenie dużych kopii zapasowych (setek gigabajtów) może zająć wiele godzin (w zależności od szybkości urządzenia pamięci masowej, połączenia internetowego itp.). Dlatego aplikacja umożliwia również opcjonalne wybranie działania systemu (zamknięcie, uśpienie lub hibernację) po zakończeniu procesu:

Creating data backups with EaseUS Todo Backup tool (step 6)

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus .pdf kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus .pdf na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus .pdf dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.