FacebookTwitterLinkedIn

Eliminacja ransomware NEMTY PROJECT z systemu

Znany również jako: Wirus NEMTY PROJECT
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransoware NEMTY PROJECT

Czym jest NEMTY PROJECT?

NEMTY PROJECT to infekcja ransomware wysokiego ryzyka odkryta przez badacza malware S!Ri. Celem tego ransomware jest zaszyfrowanie większości przechowywanych plików, aby programiści mogli żądać okupu, oferując ich płatne odzyskanie. NEMTY PROJECT dołącza również do nazwy każdego pliku rozszerzenie ".nemty" (np. nazwa "sample.jpg" zostałaby zmieniona na "sample.jpg.nemty" itd). Ponadto NEMTY PROJECT zostawia plik tekstowy o nazwie "NEMTY-DECRYPT.txt" w prawie wszystkich istniejących folderach.

Utworzony plik tekstowy zawiera komunikat informujący, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą odwiedzić witrynę NEMTY PROJECT (znajdującą się w sieci Tor), aby znaleźć instrukcje deszyfrowania. NEMTY PROJECT szyfruje dane przy użyciu algorytmu, który generuje unikalny klucz odszyfrowywania indywidualnie dla każdej ofiary. Problem polega na tym, że klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów NEMTY PROJECT. Dlatego po odwiedzeniu strony ofiary otrzymają wiadomość z żądaniem okupu. Innymi słowy, będą musiały zapłacić za klucz/narzędzie deszyfrujące. Cena wynosi 1000 $, a płatność musi być dokonana przy użyciu kryptowaluty Bitcoin. Jednak nawet jeśli możesz sobie pozwolić na płacenie, nigdy nie powinieneś tego robić. Cyberprzestępcy są znani z ignorowania swoich ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Z tego powodu należy zignorować zachęty do dokonania płatności. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie NEMTY PROJECT i bezpłatnie odzyskać dane. Oznacza to, że jedyne, co mogą zrobić ofiary, to przywrócić wszystko z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NEMTY PROJECT decrypt instructions

Istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są praktycznie identyczne z NEMTY PROJECT. Lista przykładów obejmuje Vesrato, Dragon, Grethen, Nacro i wiele innych. Zauważ, że chociaż programiści są różni, wszystkie te infekcje są praktycznie identyczne. Szyfrują dane i żądają okupu. W większości przypadków jedynymi głównymi różnicami są wysokość okupu i rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety szyfrowanie jest zwykle wykonywane przy użyciu zaawansowanych algorytmów, takich jak like RSA, AES i inne, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego jeśli dane zostały zaszyfrowane przez bezbłędnie opracowane ransomware, ręczne przywracanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Zawsze należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych. Należy jednak pamiętać, że kopie zapasowe powinny być przechowywane na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe będą szyfrowane wraz ze zwykłymi danymi. W rzeczywistości zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia używanego serwera/urządzenia pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści dystrybuują NEMTY PROJECT, jest obecnie nieznany. Jednak nadal powinniśmy wspomnieć, że ogromna większość infekcji ransomware jest rozsyłana za pomocą wiadomości e-mail spam, źródeł pobierania oprogramowania innych firm, fałszywych aktualizacji/narzędzi łamania oprogramowania i trojanów. Kampanie spamowe służą do wysyłania setek tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (linki i/lub pliki), a także wiadomości zachęcające odbiorców do ich otwierania. Aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi i zwiększyć szansę na oszukanie użytkowników, oszuści prezentują załączniki jako faktury, rachunki, paragony lub inne ważne dokumenty. Witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (P2P) (np. Torrenty, eMule itp.) prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W ten sposób oszuści nakłaniają użytkowników do samodzielnego pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Następne są fałszywe narzędzia aktualizacji i łamania oprogramowania, które wstrzykują malware, a nie służą do ich rzeczywistego celu, jakim jest aktualizacja oprogramowania lub zapewnianie użytkownikom bezpłatnego dostępu do płatnych funkcji. Wśród pozostałych opcji są między innymi trojany, które są zasadniczo złośliwymi, lekkimi aplikacjami zaprojektowanymi do infiltracji systemów z zamiarem wprowadzenia do nich dodatkowego złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NEMTY PROJECT
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .nemty
Wiadomość z żądaniem okupu NEMTY-DECRYPT.txt, Tor website
Kwota okupu 1 000 $ (w Bitcoinach)
Adres portfela kryptowalutowego 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo
Kontakt z cyberprzestępcami Chat w witrynie Tor.
Nazwy wykrycia Acronis (Suspicious), Qihoo-360 (HEUR/QVM20.1.58E9.Malware.Gen), Rising (Trojan.Generic@ML.92 (RDML:gFGPZmPws6vy1JTMN/MWww)), Symantec (ML.Attribute.HighConfidence), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstaloane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus NEMTY PROJECT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Combo Cleaner.
▼ Pobierz Combo Cleaner
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że główną przyczyną infekcji komputerowych jest niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie. Kluczem do jego bezpieczeństwa jest ostrożność. Z tego powodu najważniejsze jest przeglądanie Internetu, a także pobieranie, instalowanie i aktualizowanie oprogramowania. Bardzo ważne jest staranne obchodzenie się ze wszystkimi załącznikami do wiadomości e-mail. Pliki/linki otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nigdy nie powinny być otwierane. To samo dotyczy załączników, które są nieistotne i nie dotyczą ciebie. Pożądane oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Konieczne jest również aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Aby to osiągnąć, należy jednak używać wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Należy pamiętać, że narzędzia pobierania, instalacji i aktualizacji oprogramowania stron trzecich często zawierają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie należy z nich korzystać. Nie należy również brać pod uwagę narzędzi do łamania aplikacji, ponieważ piractwo oprogramowania jest nie tylko cyberprzestępczością. Ryzyko infekcji jest niezwykle wysokie, ponieważ ogromna większość tego typu narzędzi jest fałszywa. Na koniec upewnij się, że zawsze masz zainstalowane i uruchomione sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware - pomoże ci ono wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie, zanim wyrządzi jakąkolwiek szkodę. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NEMTY PROJECT, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Combo Cleaner, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware NEMTY PROJECT ("NEMTY-DECRYPT.txt"):

---=== NEMTY PROJECT ===---

[+] Co się stało? [+]

Twoje pliki są zaszyfrowane i obecnie niedostępne. Możesz to sprawdzić: wszystkie pliki na twoim komputerze mają rozszerzenie .nemty

Nawiasem mówiąc, wszystko można odzyskać, ale musisz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. W przeciwnym razie nie będziesz mógł odzyskać swoich danych (NIGDY).

[+] Jakie są gwarancje? [+]

To tylko biznes. Absolutnie nie dbamy o ciebie, ani twoje oferty, z wyjątkiem korzyści.

Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował.

To nie leży w naszym interesie.

Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem – nie ma to dla nas znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, bo to właśnie my mamy klucz prywatny.

W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

[+] Jak uzyskać dostęp do witryny? [+]

1) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę TOR z tej strony: hxxps://torproject.org/

2) Otwórz naszą stronę internetową: -

Gdy otworzysz naszą stronę internetową, postępuj zgodnie z instrukcjami, a odzyskasz swoje pliki.

Ścieżka do pliku konfiguracji: -

Zrzut ekranu strony domowej witryny NEMTY PROJECT:

NEMTY PROJECT website page 1

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT oferującej bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku:

NEMTY PROJECT website page 2

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT prezentującej wiadomość z żądaniem okupu (wersja angielska):

NEMTY PROJECT website page 3

Tekst prezentowany na tej stronie:

Co musisz zrobić?

Aby uzyskać deszyfrator, musisz wysłać BTC na nasz portfel. Kwotę i portfel podano poniżej. Pośpiesz się! Po upływie czasu, cena okupu zostanie podwojona. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zakupu Bitcoin, możesz je przeczytać tutaj

Kwota 0,09817 BTC (1000 $)

Portfel 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo

Pozostały czas: 11:58:22

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT prezentującej wiadomość z żądaniem okupu (wersja rosyjska):

NEMTY PROJECT website page 4

Tekst prezentowany na tej stronie:

Что тебе надо сделать?
Чтобы получить декриптор, тебе необходимо заплатить определденную сумму в биткоинах. Сумма и кошелек указаны внизу. Поторопись! Как таймер закончится, сумма удвоится! Узнать, как купить биткоин ты можешь тут
Сумма 0.09817 BTC (1000$)
Адресс биткоин кошелька 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo
Осталось времени : 11:58:00

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NEMTY PROJECT (rozszerzenie ".nemty"):

Files encrypted by NEMTY PROJECT

Usuwanie ransomware NEMTY PROJECT:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus NEMTY PROJECT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Combo Cleaner to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus NEMTY PROJECT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Combo Cleaner Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Film sugerujący, jakie kroki należy podjąć w przypadku infekcji ransomware:

Szybkie menu:

Zgłaszanie ransomware władzom:

Jeśli jesteś ofiarą ataku ransomware, zalecamy zgłoszenie tego incydentu władzom. Przekazując informacje organom ścigania, pomożesz w śledzeniu cyberprzestępczości i potencjalnie w ściganiu napastników. Oto lista organów władzy, do których należy zgłosić atak ransomware. Pełną listę lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa oraz informacje o tym, dlaczego należy zgłaszać ataki ransomware, możesz przeczytać w tym artykule.

Lista władz lokalnych, do których należy zgłaszać ataki ransomware (wybierz jedną w zależności od swojego adresu zamieszkania):

Izolowanie zainfekowanego urządzenia:

Niektóre infekcje typu ransomware są zaprojektowane do szyfrowania plików na zewnętrznych urządzeniach pamięci masowej, infekowania ich, a nawet rozsyłania w całej sieci lokalnej. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze odizolowanie zainfekowanego urządzenia (komputera).

Krok 1: Odłącz się od internetu.

Najłatwiejszym sposobem odłączenia komputera od internetu jest odłączenie kabla Ethernet od płyty głównej. Jednak niektóre urządzenia są połączone przez sieć bezprzewodową, a dla niektórych użytkowników (szczególnie tych, którzy nie są szczególnie obeznani z technologią), odłączenie kabli może się wydawać kłopotliwe. Dlatego możesz również odłączyć system ręcznie za pomocą Panelu sterowania:

Przejdź do „Panelu sterowania", kliknij pasek wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu, wpisz „Centrum sieci i udostępniania" i wybierz wynik wyszukiwania:: Odłączanie komputera od internetu (krok 1)

W lewym górnym rogu okna kliknij opcję „Zmień ustawienia adaptera":Odłączanie komputera od internetu (krok 2)

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdy punkt połączenia i wybierz „Wyłącz". Po wyłączeniu system nie będzie już połączony z internetem. Aby ponownie włączyć punkty połączeń, po prostu kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Włącz".Odłączanie komputera od internetu (krok 3)

Krok 2: Odłącz wszystkie urządzenia pamięci masowej.

Jak wspomniano powyżej, ransomware może szyfrować dane i infiltrować wszystkie urządzenia pamięci podłączone do komputera. Z tego powodu wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej (dyski flash, przenośne dyski twarde itp.) należy natychmiast odłączyć. Jednak zdecydowanie zalecamy wysunięcie każdego urządzenia przed odłączeniem, aby zapobiec uszkodzeniu danych:

Przejdź do „Mój komputer", kliknij prawym przyciskiem myszy każde podłączone urządzenie i wybierz „Wysuń":Usuwanie urządzeń pamięci zewnętrznej

Krok 3: Wyloguj się z kont pamięci w chmurze.

Niektóre programy typu ransomware mogą porywać oprogramowanie, które obsługuje dane przechowywane w "Chmurze". Dlatego dane mogą zostać uszkodzone/zaszyfrowane. Z tego powodu należy wylogować się ze wszystkich kont pamięci w chmurze w przeglądarkach i innego powiązanego oprogramowania. Należy również rozważyć tymczasowe odinstalowanie oprogramowania do zarządzania chmurą, aż infekcja zostanie całkowicie usunięta.

Identyfikacja infekcji ransomware:

Aby właściwie poradzić sobie z infekcją, należy ją najpierw zidentyfikować. Niektóre infekcje ransomware wykorzystują notatki z żądaniem okupu jako wprowadzenie (zobacz poniższy plik tekstowy ransomware WALDO).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 1)

Jest to jednak rzadkie. W większości przypadków infekcje ransomware dostarczają bardziej bezpośrednie wiadomości stwierdzające, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą zapłacić jakiś okup. Należy pamiętać, że infekcje ransomware generują zwykle wiadomości o różnych nazwach plików (na przykład "_readme.txt", "READ-ME.txt", "DECRYPTION_INSTRUCTIONS.txt", "DECRYPT_FILES.html" itp.). Dlatego użycie nazwy notatki z żądaniem okupu może wydawać się dobrym sposobem na zidentyfikowanie infekcji. Problem polega na tym, że większość z tych nazw ma charakter ogólny, a niektóre infekcje używają tych samych nazw, mimo że dostarczane wiadomości są różne, a same infekcje nie są ze sobą powiązane. Dlatego używanie samej nazwy pliku wiadomości może być nieskuteczne, a nawet prowadzić do trwałej utraty danych (na przykład próbując odszyfrować dane za pomocą narzędzi zaprojektowanych do różnych infekcji ransomware, użytkownicy prawdopodobnie trwale uszkodzą pliki, a odszyfrowanie nie będzie już możliwe nawet z odpowiednim narzędziem).

Innym sposobem identyfikacji infekcji ransomware jest sprawdzenie rozszerzenia pliku, które jest dołączane do każdego zaszyfrowanego pliku. Infekcje ransomware są często nazwane na podstawie dołączanych przez nie rozszerzeń (zobacz poniżej pliki zaszyfrowane przez ransomware Qewe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 2)

Ta metoda jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy dołączone rozszerzenie jest unikalne - wiele infekcji ransomware dołącza ogólne rozszerzenie (na przykład ".encrypted", ".enc", ".crypted", ".locked" itp.). W takich przypadkach identyfikacja ransomware po dołączonym rozszerzeniu staje się niemożliwa.

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów zidentyfikowania infekcji ransomware jest skorzystanie z witryny ID Ransomware. Ta usługa obsługuje większość istniejących infekcji ransomware. Ofiary po prostu przesyłają wiadomość z żądaniem okupu i/lub jeden zaszyfrowany plik (radzimy przesłać oba, jeśli to możliwe).

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 3)

Ransomware zostanie zidentyfikowane w ciągu kilku sekund, a użytkownik otrzyma różne informacje, takie jak nazwę rodziny malware, do której należy infekcja, czy można ją odszyfrować itd.

Przykład 1 (ransomware Qewe [Stop/Djvu]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 4)

Przykład 2 (ransomware .iso [Phobos]):

Identyfikowanie infekcji typu ransomware (krok 5)

Jeśli zdarzy się, że twoje dane zostaną zaszyfrowane przez ransomware, które nie jest obsługiwane przez ID Ransomware, zawsze możesz spróbować przeszukać internet, używając określonych słów kluczowych (na przykład tytułu wiadomości z żądaniem okupu, rozszerzenia pliku, podanych adresów e-mail do kontaktu, adresów portfeli kryptowalutowych itp.).

Szukanie narzędzi do odszyfrowania ransomware:

Algorytmy szyfrowania używane przez większość infekcji ransomware są niezwykle wyrafinowane i jeśli szyfrowanie jest wykonane prawidłowo, tylko programista może odzyskać dane. Dzieje się tak, ponieważ odszyfrowanie wymaga określonego klucza, który jest generowany podczas szyfrowania. Przywrócenie danych bez klucza jest niemożliwe. W większości przypadków cyberprzestępcy przechowują klucze na zdalnym serwerze, zamiast używać zainfekowanej maszyny jako hosta. Dharma (CrySis), Phobos i inne rodziny infekcji ransomware high-end są praktycznie bezbłędne, a zatem przywrócenie zaszyfrowanych danych bez udziału ich programistów jest po prostu niemożliwe. Mimo to istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są słabo rozwinięte i zawierają szereg wad (na przykład używają identycznych kluczy szyfrowania/odszyfrowania dla każdej ofiary, klucze są przechowywane lokalnie itp.). Dlatego zawsze sprawdzaj dostępne narzędzia odszyfrowujące pod kątem ransomware, które zainfekowało twój komputer.

Szukanie odpowiedniego narzędzia odszyfrowującego w internecie może być bardzo frustrujące. Dlatego zalecamy skorzystanie z projektu No More Ransom Project, a tutaj znajdują się informacje przydatne do zidentyfikowania infekcji ransomware. Witryna projektu No More Ransom Project zawiera sekcję "Narzędzia odszyfrowywania" z paskiem wyszukiwania. Wprowadź nazwę zidentyfikowanego ransomware, a wyświetlone zostaną wszystkie dostępne narzędzia odszyfrowujące (jeśli takie istnieją).

Szukanie narzędzi odszyfrowania ransomware na witrynie nomoreransom.org

Przywracanie plików za pomocą narzędzi odzyskiwania danych.

W zależności od sytuacji (jakości infekcji ransomware, typu zastosowanego algorytmu szyfrowania itp.) może być możliwe odzyskanie danych za pomocą narzędzi innych firm. Dlatego radzimy, aby skorzystać z narzędzia Recuva opracowanego przez CCleaner. Narzędzie to obsługuje ponad tysiąc typów danych (grafikę, wideo, audio, dokumenty itp.) i jest bardzo intuicyjne (do odzyskania danych potrzeba niewielkiej wiedzy). Ponadto, funkcja odzyskiwania jest całkowicie bezpłatna.

Krok 1: Wykonaj skanowanie.

Uruchom aplikację Recuva i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Zostaniesz poproszony o wyświetlenie kilku okien, w których możesz wybrać typy plików do wyszukania, lokalizacje do przeskanowania itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać żądane opcje i rozpocząć skanowanie. Zalecamy włączenie "Głębokiego skanu" przed rozpoczęciem. W przeciwnym razie możliwości skanowania aplikacji będą ograniczone.

Kreator narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Poczekaj, aż Recuva zakończy skanowanie. Czas skanowania zależy od ilości plików (zarówno pod względem liczby, jak i rozmiaru), które skanujesz (na przykład skanowanie kilkuset gigabajtów może zająć ponad godzinę). Dlatego zachowaj cierpliwość podczas procesu skanowania. Odradzamy również zmianę lub usuwanie istniejących plików, ponieważ może to zakłócać skanowanie. Jeśli dodasz dodatkowe dane (na przykład pobieranie plików/materiałów) podczas skanowania, wydłuży to proces:

Czas skanowania narzędzia do odzyskiwania danych Recuva

Krok 2: Odzyskaj dane.

Po zakończeniu procesu wybierz foldery/pliki, które chcesz odzyskać, i po prostu kliknij „Odzyskaj". Pamiętaj, że do przywrócenia danych potrzeba trochę wolnego miejsca na dysku:

Narzędzie do odzyskiwania danych Recuva

Tworzenie kopii zapasowych danych.

Właściwe zarządzanie plikami i tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa danych. Dlatego zawsze bądź bardzo ostrożny i myśl z wyprzedzeniem.

Zarządzanie partycjami: Zalecamy przechowywanie danych na wielu partycjach i unikanie przechowywania ważnych plików na partycji zawierającej cały system operacyjny. Jeśli będziesz w sytuacji, w której nie możesz uruchomić systemu i będziesz zmuszony sformatować dysk, na którym jest zainstalowany system operacyjny (w większości przypadków jest to miejsce, w którym ukrywają się infekcje malware), utracisz wszystkie dane przechowywane na tym dysku. Jest to zaleta posiadania wielu partycji: jeśli masz całe urządzenie pamięci przypisane do jednej partycji, będziesz zmuszony usunąć wszystko, jednak utworzenie wielu partycji i prawidłowe przydzielenie danych pozwala zapobiec takim problemom. Możesz łatwo sformatować jedną partycję bez wpływu na pozostałe - dzięki temu jedna zostanie wyczyszczona, a pozostałe pozostaną nietknięte, a twoje dane zostaną zapisane. Zarządzanie partycjami jest dość proste, a wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie dokumentacji Microsoft.

Kopie zapasowe danych: Jedną z najbardziej niezawodnych metod tworzenia kopii zapasowych jest korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej i odłączenie go. Skopiuj swoje dane na zewnętrzny dysk twardy, pendrive, dysk SSD, HDD lub inne urządzenie pamięci zdalnej, odłącz je oraz przechowuj w suchym miejscu, z dala od słońca i ekstremalnych temperatur. Ta metoda jest jednak dość nieefektywna, ponieważ kopie zapasowe danych i aktualizacje muszą być wykonywane regularnie. Możesz także skorzystać z usługi w chmurze lub serwera zdalnego. Tutaj wymagane jest połączenie internetowe i zawsze istnieje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, chociaż jest to naprawdę rzadkie.

Zalecamy używanie Microsoft OneDrive do tworzenia kopii zapasowych plików. OneDrive umożliwia przechowywanie osobistych plików i danych w chmurze, synchronizowanie plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi, umożliwiając dostęp do plików i ich edycję na wszystkich urządzeniach z systemem Windows. OneDrive pozwala zapisywać, udostępniać i wyświetlać podgląd plików, uzyskiwać dostęp do historii pobierania, przenosić, usuwać i zmieniać nazwy plików, a także tworzyć nowe foldery i wiele więcej.

Możesz tworzyć kopie zapasowe najważniejszych folderów i plików na komputerze (foldery Pulpit, Dokumenty i Obrazy). Niektóre z bardziej znaczących funkcji OneDrive obejmują przechowywanie wersji plików, dzięki czemu starsze wersje plików są przechowywane do 30 dni. OneDrive zawiera kosz do recyklingu, w którym wszystkie usunięte pliki są przechowywane przez ograniczony czas. Usunięte pliki nie są liczone jako część przydziału użytkownika.

Usługa jest zbudowana w technologii HTML5 i umożliwia przesyłanie plików do 300 MB poprzez przeciąganie i upuszczanie do przeglądarki internetowej lub do 10 GB za pośrednictwem aplikacji OneDrive na komputer. Dzięki OneDrive możesz pobierać całe foldery jako pojedynczy plik ZIP zawierający do 10 000 plików, chociaż jedno pobranie nie może przekraczać 15 GB.

OneDrive oferuje 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej, a dodatkowe opcje 100 GB, 1 TB i 6 TB są dostępne za opłatą opartą na subskrypcji. Możesz uzyskać jeden z tych planów przestrzeni dyskowej, kupując dodatkową przestrzeń dyskową osobno lub w ramach subskrypcji Office 365.

Tworzenie kopii zapasowej danych:

Proces tworzenia kopii zapasowej jest taki sam dla wszystkich typów plików i folderów. Oto jak utworzyć kopię zapasową plików za pomocą Microsoft OneDrive

Krok 1: Wybierz pliki/foldery, których kopie zapasowe chcesz wykonać.

Kliknij ikonę OneDrive na pasku zadań

Kliknij ikonę chmury OneDrive, aby otworzyć menu OneDrive. W tym menu możesz dostosować ustawienia kopii zapasowej plików.

Wybierz Pomoc i Ustawienia oraz kliknij Ustawienia

Kliknij Pomoc i ustawienia, a następnie z menu rozwijanego wybierz Ustawienia.

Wybierz kartę Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową

Przejdź do zakładki Kopia zapasowa i kliknij Zarządzaj kopią zapasową.

Wybierz foldery do kopii zapasowej i kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej

W tym menu możesz wybrać kopię zapasową Pulpitu i całego znajdującego się na nim pliku, a także folderów Dokumenty i Obrazy, ponownie ze wszystkimi plikami w nich. Kliknij Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej.

Teraz, gdy dodasz plik lub folder w folderach Pulpit oraz Dokumenty i Obrazy, ich kopia zapasowa zostanie automatycznie utworzona w OneDrive.

Aby dodać foldery i pliki poza lokalizacjami przedstawionymi powyżej, musisz dodać je ręcznie.

Wybierz plik ręcznie i skopiuj go

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do lokalizacji folderu/pliku, którego kopię zapasową chcesz utworzyć. Wybierz element, kliknij go prawym przyciskiem myszy i kliknij Kopiuj.

Wklej skopiowany plik do folderu OneDrive, aby utworzyć kopię zapasową

Następnie przejdź do OneDrive, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w oknie i kliknij Wklej. Alternatywnie możesz po prostu przeciągnąć i upuścić plik do OneDrive. OneDrive automatycznie utworzy kopię zapasową folderu/pliku.

Stany plików w folderze OneDrive

Wszystkie pliki dodane do folderu OneDrive są automatycznie archiwizowane w chmurze. Zielone kółko ze znacznikiem wyboru wskazuje, że plik jest dostępny zarówno lokalnie, jak i w usłudze OneDrive oraz że wersja pliku jest taka sama w obu. Niebieska ikona chmury wskazuje, że plik nie został zsynchronizowany i jest dostępny tylko w usłudze OneDrive. Ikona synchronizacji wskazuje, że plik jest obecnie synchronizowany.

Kliknij opcję Pomoc i ustawienia, a następnie opcję Wyświetl online

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się tylko w usłudze OneDrive w trybie online, przejdź do menu rozwijanego Pomoc i ustawienia oraz wybierz opcję Wyświetl online.

Kliknij koło zębate Ustawienia i kliknij Opcje

Krok 2: Przywróć uszkodzone pliki.

OneDrive zapewnia synchronizację plików, więc wersja pliku na komputerze jest tą samą wersją w chmurze. Jeśli jednak ransomware zaszyfrowało twoje pliki, możesz skorzystać z funkcji historii wersji OneDrive, która pozwoli ci przywrócić wersje plików sprzed zaszyfrowania.

Microsoft 365 ma funkcję wykrywania ransomware, która powiadamia użytkownika o zaatakowaniu plików OneDrive i prowadzi przez proces przywracania plików. Należy jednak zauważyć, że jeśli nie masz płatnej subskrypcji Microsoft 365, otrzymasz bezpłatnie tylko jedno wykrycie i odzyskanie pliku.

Jeśli pliki OneDrive zostaną usunięte, uszkodzone lub zainfekowane przez malware, możesz przywrócić całą usługę OneDrive do poprzedniego stanu. Oto, jak możesz przywrócić cały OneDrive:

przywroc-swoj-onedrive

1. Jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta osobistego, kliknij ikonę zębatki Ustawienia u góry strony. Następnie kliknij Opcje i wybierz Przywróć OneDrive.

Jeśli jesteś zalogowany na konto służbowe lub szkolne, kliknij ikonę Ustawień u góry strony. Następnie kliknij Przywróć OneDrive.

2. Na stronie Przywróć OneDrive wybierz datę z listy rozwijanej. Pamiętaj, że jeśli przywracasz pliki po automatycznym wykryciu ransomware, zostanie dla ciebie wybrana data przywrócenia.

3. Po skonfigurowaniu wszystkich opcji przywracania plików, kliknij Przywróć, aby cofnąć wszystkie wybrane działania.

Najlepszym sposobem uniknięcia szkód spowodowanych infekcjami ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych.

Kliknij, aby opublikować komentarz

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

O nas

PCrisk

PCrisk to portal bezpieczeństwa cybernetycznego, informujący internautów o najnowszych zagrożeniach cyfrowych. Nasze artykuły są tworzone przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i profesjonalnych badaczy złośliwego oprogramowania. Przeczytaj więcej o nas.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NEMTY PROJECT kod QR
Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NEMTY PROJECT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus NEMTY PROJECT dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Combo Cleaner

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Combo Cleaner:
Ocena redaktoraWybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Combo Cleaner. Dostępny jest 7-dniowy bezpłatny okres próbny. Combo Cleaner jest własnością i jest zarządzane przez Rcs Lt, spółkę macierzystą PCRisk. Przeczytaj więcej.