Eliminacja ransomware NEMTY PROJECT z systemu

Znany również jako: Wirus NEMTY PROJECT
Dystrybucja: Niska
Poziom zniszczenia: Silny

Instrukcje usuwania ransoware NEMTY PROJECT

Czym jest NEMTY PROJECT?

NEMTY PROJECT to infekcja ransomware wysokiego ryzyka odkryta przez badacza malware S!Ri. Celem tego ransomware jest zaszyfrowanie większości przechowywanych plików, aby programiści mogli żądać okupu, oferując ich płatne odzyskanie. NEMTY PROJECT dołącza również do nazwy każdego pliku rozszerzenie ".nemty" (np. nazwa "sample.jpg" zostałaby zmieniona na "sample.jpg.nemty" itd). Ponadto NEMTY PROJECT zostawia plik tekstowy o nazwie "NEMTY-DECRYPT.txt" w prawie wszystkich istniejących folderach.

Utworzony plik tekstowy zawiera komunikat informujący, że dane są zaszyfrowane, a ofiary muszą odwiedzić witrynę NEMTY PROJECT (znajdującą się w sieci Tor), aby znaleźć instrukcje deszyfrowania. NEMTY PROJECT szyfruje dane przy użyciu algorytmu, który generuje unikalny klucz odszyfrowywania indywidualnie dla każdej ofiary. Problem polega na tym, że klucze są przechowywane na zdalnym serwerze kontrolowanym przez programistów NEMTY PROJECT. Dlatego po odwiedzeniu strony ofiary otrzymają wiadomość z żądaniem okupu. Innymi słowy, będą musiały zapłacić za klucz/narzędzie deszyfrujące. Cena wynosi 1000 $, a płatność musi być dokonana przy użyciu kryptowaluty Bitcoin. Jednak nawet jeśli możesz sobie pozwolić na płacenie, nigdy nie powinieneś tego robić. Cyberprzestępcy są znani z ignorowania swoich ofiar po dokonaniu przez nie płatności. Z tego powodu należy zignorować zachęty do dokonania płatności. Niestety nie ma narzędzi, które mogłyby złamać szyfrowanie NEMTY PROJECT i bezpłatnie odzyskać dane. Oznacza to, że jedyne, co mogą zrobić ofiary, to przywrócić wszystko z kopii zapasowej.

Zrzut ekranu wiadomości zachęcającej użytkowników do zapłacenia okupu w celu odszyfrowania ich zainfekowanych danych:

NEMTY PROJECT decrypt instructions

Istnieją dziesiątki infekcji typu ransomware, które są praktycznie identyczne z NEMTY PROJECT. Lista przykładów obejmuje Vesrato, Dragon, Grethen, Nacro i wiele innych. Zauważ, że chociaż programiści są różni, wszystkie te infekcje są praktycznie identyczne. Szyfrują dane i żądają okupu. W większości przypadków jedynymi głównymi różnicami są wysokość okupu i rodzaj zastosowanego algorytmu szyfrowania. Niestety szyfrowanie jest zwykle wykonywane przy użyciu zaawansowanych algorytmów, takich jak like RSA, AES i inne, które generują unikalne klucze odszyfrowywania. Dlatego jeśli dane zostały zaszyfrowane przez bezbłędnie opracowane ransomware, ręczne przywracanie danych (bez ingerencji programistów) jest niemożliwe. Zawsze należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych. Należy jednak pamiętać, że kopie zapasowe powinny być przechowywane na zdalnym serwerze (np. w chmurze) lub na odłączonym urządzeniu pamięci masowej, ponieważ lokalnie przechowywane kopie zapasowe będą szyfrowane wraz ze zwykłymi danymi. W rzeczywistości zalecamy przechowywanie wielu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach, ponieważ zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia używanego serwera/urządzenia pamięci masowej.

W jaki sposób ransomware zainfekowało mój komputer?

Sposób, w jaki programiści dystrybuują NEMTY PROJECT, jest obecnie nieznany. Jednak nadal powinniśmy wspomnieć, że ogromna większość infekcji ransomware jest rozsyłana za pomocą wiadomości e-mail spam, źródeł pobierania oprogramowania innych firm, fałszywych aktualizacji/narzędzi łamania oprogramowania i trojanów. Kampanie spamowe służą do wysyłania setek tysięcy zwodniczych wiadomości e-mail zawierających złośliwe załączniki (linki i/lub pliki), a także wiadomości zachęcające odbiorców do ich otwierania. Aby stworzyć wrażenie bycia uzasadnionymi i zwiększyć szansę na oszukanie użytkowników, oszuści prezentują załączniki jako faktury, rachunki, paragony lub inne ważne dokumenty. Witryny z bezpłatnym oprogramowaniem do pobrania, witryny z bezpłatnym hostingiem plików, sieci peer-to-peer (P2P) (np. Torrenty, eMule itp.) prezentują złośliwe pliki wykonywalne jako legalne oprogramowanie. W ten sposób oszuści nakłaniają użytkowników do samodzielnego pobrania/instalacji złośliwego oprogramowania. Następne są fałszywe narzędzia aktualizacji i łamania oprogramowania, które wstrzykują malware, a nie służą do ich rzeczywistego celu, jakim jest aktualizacja oprogramowania lub zapewnianie użytkownikom bezpłatnego dostępu do płatnych funkcji. Wśród pozostałych opcji są między innymi trojany, które są zasadniczo złośliwymi, lekkimi aplikacjami zaprojektowanymi do infiltracji systemów z zamiarem wprowadzenia do nich dodatkowego złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie zagrożenia:
Nazwa Wirus NEMTY PROJECT
Typ zagrożenia Ransomware, wirus szyfrowania, narzędzie blokowania plików
Rozszerzenie zaszyfrowanych plików .nemty
Wiadomość z żądaniem okupu NEMTY-DECRYPT.txt, Tor website
Kwota okupu 1 000 $ (w Bitcoinach)
Adres portfela kryptowalutowego 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo
Kontakt z cyberprzestępcami Chat w witrynie Tor.
Nazwy wykrycia Acronis (Suspicious), Qihoo-360 (HEUR/QVM20.1.58E9.Malware.Gen), Rising ([email protected] (RDML:gFGPZmPws6vy1JTMN/MWww)), Symantec (ML.Attribute.HighConfidence), Pełna lista wykrycia (VirusTotal)
Objawy Nie można otworzyć plików przechowywanych na twoim komputerze, poprzednio działające pliki mają teraz inne rozszerzenie, na przykład my.docx.locked. Na twoim pulpicie wyświetlana jest wiadomość z żądaniem okupu. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu (zwykle w Bitcoinach) za odblokowanie twoich plików.
Metody dystrybucji Zainfekowane załączniki e-mail (makra), witryny torrent, złośliwe reklamy.
Zniszczenie Wszystkie pliki są zaszyfrowane i nie mogą zostać otworzone bez zapłaty okupu. Razem z infekcją ransomware mogą zostać zainstaloane dodatkowe trojany kradnące hasła i infekcje malware.
Usuwanie

Aby wyeliminować Wirus NEMTY PROJECT, nasi badacze malware zalecają przeskanowanie twojego komputera Malwarebytes.
▼ Pobierz Malwarebytes
Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer jest zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

Jak uchronić się przed infekcjami ransomware?

Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że główną przyczyną infekcji komputerowych jest niewielka wiedza i lekkomyślne zachowanie. Kluczem do jego bezpieczeństwa jest ostrożność. Z tego powodu najważniejsze jest przeglądanie Internetu, a także pobieranie, instalowanie i aktualizowanie oprogramowania. Bardzo ważne jest staranne obchodzenie się ze wszystkimi załącznikami do wiadomości e-mail. Pliki/linki otrzymane z podejrzanych/nierozpoznawalnych adresów e-mail nigdy nie powinny być otwierane. To samo dotyczy załączników, które są nieistotne i nie dotyczą ciebie. Pożądane oprogramowanie należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, najlepiej przy użyciu bezpośrednich linków do pobierania. Konieczne jest również aktualizowanie zainstalowanych aplikacji. Aby to osiągnąć, należy jednak używać wyłącznie wbudowanych funkcji lub narzędzi dostarczonych przez oficjalnego programistę. Należy pamiętać, że narzędzia pobierania, instalacji i aktualizacji oprogramowania stron trzecich często zawierają nieuczciwe aplikacje, dlatego nigdy nie należy z nich korzystać. Nie należy również brać pod uwagę narzędzi do łamania aplikacji, ponieważ piractwo oprogramowania jest nie tylko cyberprzestępczością. Ryzyko infekcji jest niezwykle wysokie, ponieważ ogromna większość tego typu narzędzi jest fałszywa. Na koniec upewnij się, że zawsze masz zainstalowane i uruchomione sprawdzone oprogramowanie antywirusowe/antyspyware - pomoże ci ono wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie, zanim wyrządzi jakąkolwiek szkodę. Jeśli twój komputer jest już zainfekowany NEMTY PROJECT, zalecamy przeprowadzenie skanowania za pomocą Malwarebytes, aby automatycznie wyeliminować to ransomware.

Tekst prezentowany w pliku tekstowym ransomware NEMTY PROJECT ("NEMTY-DECRYPT.txt"):

---=== NEMTY PROJECT ===---

[+] Co się stało? [+]

Twoje pliki są zaszyfrowane i obecnie niedostępne. Możesz to sprawdzić: wszystkie pliki na twoim komputerze mają rozszerzenie .nemty

Nawiasem mówiąc, wszystko można odzyskać, ale musisz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. W przeciwnym razie nie będziesz mógł odzyskać swoich danych (NIGDY).

[+] Jakie są gwarancje? [+]

To tylko biznes. Absolutnie nie dbamy o ciebie, ani twoje oferty, z wyjątkiem korzyści.

Jeśli nie wykonamy naszej pracy i zobowiązań - nikt nie będzie z nami współpracował.

To nie leży w naszym interesie.

Jeśli nie będziesz współpracować z naszym serwisem – nie ma to dla nas znaczenia. Ale stracisz swój czas i dane, bo to właśnie my mamy klucz prywatny.

W praktyce czas jest o wiele cenniejszy niż pieniądze.

[+] Jak uzyskać dostęp do witryny? [+]

1) Pobierz i zainstaluj przeglądarkę TOR z tej strony: hxxps://torproject.org/

2) Otwórz naszą stronę internetową: -

Gdy otworzysz naszą stronę internetową, postępuj zgodnie z instrukcjami, a odzyskasz swoje pliki.

Ścieżka do pliku konfiguracji: -

Zrzut ekranu strony domowej witryny NEMTY PROJECT:

NEMTY PROJECT website page 1

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT oferującej bezpłatne odszyfrowanie jednego pliku:

NEMTY PROJECT website page 2

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT prezentującej wiadomość z żądaniem okupu (wersja angielska):

NEMTY PROJECT website page 3

Tekst prezentowany na tej stronie:

Co musisz zrobić?

Aby uzyskać deszyfrator, musisz wysłać BTC na nasz portfel. Kwotę i portfel podano poniżej. Pośpiesz się! Po upływie czasu, cena okupu zostanie podwojona. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zakupu Bitcoin, możesz je przeczytać tutaj

Kwota 0,09817 BTC (1000 $)

Portfel 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo

Pozostały czas: 11:58:22

Zrzut ekranu strony internetowej NEMTY PROJECT prezentującej wiadomość z żądaniem okupu (wersja rosyjska):

NEMTY PROJECT website page 4

Tekst prezentowany na tej stronie:

Что тебе надо сделать?
Чтобы получить декриптор, тебе необходимо заплатить определденную сумму в биткоинах. Сумма и кошелек указаны внизу. Поторопись! Как таймер закончится, сумма удвоится! Узнать, как купить биткоин ты можешь тут
Сумма 0.09817 BTC (1000$)
Адресс биткоин кошелька 388crtat7DXKc5rWhvBqEVpWM5k9BDtEWo
Осталось времени : 11:58:00

Zrzut ekranu plików zaszyfrowanych przez NEMTY PROJECT (rozszerzenie ".nemty"):

Files encrypted by NEMTY PROJECT

Usuwanie ransomware NEMTY PROJECT:

Natychmiastowe automatyczne usunięcie Wirus NEMTY PROJECT: Ręczne usuwanie zagrożenia może być długim i skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanych umiejętności obsługi komputera. Malwarebytes to profesjonalne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania, które jest zalecane do pozbycia się Wirus NEMTY PROJECT. Pobierz go klikając poniższy przycisk:
▼ POBIERZ Malwarebytes Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny. Pobierając jakiekolwiek oprogramowanie wyszczególnione na tej stronie zgadzasz się z naszą Polityką prywatności oraz Regulaminem.

Szybkie menu:

Krok 1

Użytkownicy Windows XP i Windows 7: Uruchom swój komputer w Trybie awaryjnym z obsługą sieci: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Zamknij, kliknij opcję Uruchom ponownie, kliknij przycisk OK. Podczas uruchamiania komputera naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż zobaczysz Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci z listy.

Safe Mode with Networking

Film pokazujący jak uruchomić system Windows 7 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 8: Przejdź do ekranu startowego Windows 8, wpisz Advanced. W wynikach wyszukiwania wybierz opcję Ustawienia. Kliknij na zaawansowane opcje startowe. W otwartym oknie „Ogólne ustawienia komputera" wybierz Zaawansowane uruchamianie. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie teraz". Komputer zostanie ponownie uruchomiony w "Menu zaawansowanych opcji uruchamiania." Kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie kliknij przycisk "Opcje zaawansowane". Na ekranie zaawansowanych opcji kliknij na "Ustawienia uruchamiania." Kliknij przycisk "Restart". Komputer uruchomi się ponownie do ekranu Ustawienia startowe. Naciśnij "5", aby uruchomić w Trybie awaryjnym z obsługą sieci.

Windows 8 Safe Mode with networking

Film pokazujący, jak uruchomić Windows 8 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Użytkownicy Windows 10: Kliknij logo Windows i wybierz ikonę Zasilania. W otwartym menu kliknij "Uruchom ponownie" przytrzymując przycisk "Shift" na klawiaturze. W oknie "wybierz opcję" kliknij przycisk "Rozwiązywanie problemów", a następnie wybierz opcję "Opcje zaawansowane". W menu zaawansowanych opcji wybierz "Ustawienia uruchamiania" i kliknij przycisk "Uruchom ponownie". W poniższym oknie powinieneś kliknąć przycisk "F5" na klawiaturze. Spowoduje to ponowne uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym z obsługą sieci.

windows 10 safe mode with networking

Film pokazujący jak uruchomić Windows 10 w "Trybie awaryjnym z obsługą sieci":

Krok 2

Zaloguj się na konto zainfekowane wirusem NEMTY PROJECT. Uruchom przeglądarkę internetową i pobierz legalny program antyspyware. Zaktualizuj oprogramowanie antyspyware i rozpocznij pełne skanowanie systemu. Usuń wszystkie wykryte wpisy.

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci, spróbuj wykonać przywracanie systemu.

Film pokazujący jak usunąć wirusa ransomware za pomocą "Trybu awaryjnego z wierszem polecenia" i "Przywracania systemu":

1. W trakcie procesu uruchamiania komputera, naciśnij klawisz F8 na klawiaturze tak wiele razy, aż pojawi się Menu opcji zaawansowanych systemu Windows, a następnie wybierz opcję Tryb awaryjny z wierszem polecenia z listy i naciśnij ENTER.

Boot your computer in Safe Mode with Command Prompt

2. Gdy ładuje się tryb wiersza poleceń, wprowadź następujący wiersz: cd restore i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt type cd restore

3. Następnie wpisz tę linię: rstrui.exe i naciśnij ENTER.

system restore using command prompt rstrui.exe

4. W otwartym oknie kliknij przycisk "Dalej".

restore system files and settings

5. Wybierz jeden z dostępnych punktów przywracania i kliknij "Dalej" (spowoduje to przywrócenie systemu komputera do wcześniejszego stanu i daty przed zainfekowaniem twojego PC ransomware NEMTY PROJECT).

select a restore point

6. W otwartym oknie kliknij przycisk "Tak".

run system restore

7. Po przywróceniu komputera do poprzedniej daty, pobierz i przeskanuj swój komputer zalecanym oprogramowaniem usuwania malware, aby wyeliminować wszelkie pozostałe pliki NEMTY PROJECT.

Aby przywrócić pojedyncze pliki zaszyfrowane przez to ransomware, spróbuj użyć funkcji poprzednich wersji systemu Windows. Metoda ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy funkcja przywracania systemu została włączona na zainfekowanym systemie operacyjnym. Zauważ, że niektóre warianty NEMTY PROJECT są znane z usuwania kopii woluminów plików, więc ta metoda może nie działać na wszystkich komputerach.

Aby przywrócić plik, kliknij go prawym przyciskiem myszy, przejdź do Właściwości, wybierz kartę Poprzednie wersje. Jeśli odpowiedni plik ma punkt przywracania, zaznacz go i kliknij przycisk "Odzyskaj".

Restoring files encrypted by CryptoDefense

Jeśli nie możesz uruchomić swojego komputera w trybie awaryjnym z obsługą sieci (lub z wiersza polecenia), uruchom swój komputer przy użyciu dysku ratunkowego. Niektóre warianty ransomware wyłączają tryb awaryjny, przez co ich usunięcie jest skomplikowane. Na tym etapie wymagany jest dostęp do innego komputera.

Aby odzyskać kontrolę nad plikami zaszyfrowanymi przez NEMTY PROJECT możesz również spróbować użyć programu o nazwie Shadow Explorer. Więcej informacji na temat korzystania z tego programu jest dostępne tutaj.

shadow explorer screenshot

Aby chronić komputer przed takim szyfrującym pliki ransomware należy użyć renomowanych programów antywirusowych i antyspyware. Jako dodatkowej metody ochrony użytkowników komputerów można użyć programów o nazwie HitmanPro.Alert i EasySync CryptoMonitor, które sztucznie implementują obiekty polityki grupy do rejestru w celu zablokowania programów nieuczciwych programów, takich jak NEMTY PROJECT.

Zauważ, że aktualizacja Windows 10 Fall Creator obejmuje funkcję "Kontrolowany dostęp do folderu", która blokuje próby zaszyfrowania twoich plików przez ransomware. Domyślnie ta funkcja automatycznie chroni pliki przechowywane w Dokumentach, Obrazach, Wideo, Muzyka, Ulubione oraz folderach na pulpicie.

Controll Folder Access

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni zainstalować tę aktualizację, aby chronić swoje dane przed atakami ransomware. Tutaj jest więcej informacji o tym, jak uzyskać tę aktualizację i dodać dodatkową warstwę ochrony przed infekcjami ransomware.

HitmanPro.Alert CryptoGuard - wykrywa szyfrowanie plików i neutralizuje takie próby bez konieczności interwencji użytkownika:

hitmanproalert ransomware prevention application

Malwarebytes Anti-Ransomware Beta wykorzystuje zaawansowaną proaktywną technologię monitorującą aktywność ransomware i natychmiast ją zatrzymuje – zanim dostanie się ona do plików użytkowników:

malwarebytes anti-ransomware

  • Najlepszym sposobem uniknięcia infekcji ransomware jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych online i oprogramowania do odzyskiwania danych Tutaj.

Inne narzędzia znane z usuwania ransomware NEMTY PROJECT:

Źródło: https://www.pcrisk.com/removal-guides/15662-nemty-project-ransomware

O autorze:

Tomas Meskauskas

Jestem pasjonatem bezpieczeństwa komputerowego i technologii. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie w różnych firmach zajmujących się rozwiązywaniem problemów technicznych i bezpieczeństwem Internetu. Od 2010 roku pracuję jako autor i redaktor Pcrisk. Śledź mnie na Twitter i LinkedIn, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa online. Przeczytaj więcej o autorze.

Portal bezpieczeństwa PCrisk został stworzony przez połączone siły badaczy bezpieczeństwa, którzy pomagają edukować użytkowników komputerów w zakresie najnowszych zagrożeń bezpieczeństwa online. Więcej informacji o autorach i badaczach, którzy pracują w Pcrisk, można znaleźć na naszej Stronie kontaktowej.

Nasze poradniki usuwania malware są bezpłatne. Jednak, jeśli chciałbyś nas wspomóc, prosimy o przesłanie nam dotacji.

Instrukcje usuwania w innych językach
Kod QR
Wirus NEMTY PROJECT kod QR
Kod QR (Quick Response Code) to odczytywalny maszynowo kod, który przechowuje adresy URL oraz inne informacje. Kod ten może być odczytywany za pomocą kamery w smartfonie lub tablecie. Zeskanuj ten kod QR, aby mieć łatwy dostęp do przewodnika usuwania Wirus NEMTY PROJECT na swoim urządzeniu mobilnym.
Polecamy:

Pozbądź się Wirus NEMTY PROJECT dzisiaj:

▼ USUŃ TO TERAZ za pomocą Malwarebytes

Platforma: Windows

Ocena redaktora dla Malwarebytes:
Wybitny!

[Początek strony]

Bezpłatny skaner sprawdza, czy twój komputer został zainfekowany. Aby korzystać z w pełni funkcjonalnego produktu, musisz kupić licencję na Malwarebytes. Dostępny jest 14-dniowy bezpłatny okres próbny.